آرتروز یا ساییدگی مچ دست چیست و چگونه درمان میشود

در صورتی که قطعات استخوان شکسته به وسیله نیروی آسیب جا به جا نشده باشند، می توان انجام درمان های غیر جراحی را پیشنهاد کرد. در این موارد برای تثبیت و بیحرکت کردن قطعات شکسته شده ممکن است از اکسترنال فیکساتور استفاده شود. گفتنی است در زمانی که دچار درد شدید تا سر حد امکان روی پاشنه پا فشار نیاورید و خصوصا اگر در اوایل مداوا، اضافه وزن دارید سعی کنید از وزن تان بکاهید. اگر درمان خار پاشنه پا با شیوه های مزبور امکان پذیر نشود، باید از عمل جراحی برای خارج کردن خارپاشنه مدد گرفت.

غلاف کف پا که از یک سو به کف استخوان پاشنه میچسبد و از سویی دیگر به قسمت قدامی و انگشتان اتصال دارد، در فعالیتهای روزمره چون راه رفتن، دویدن و بالا آوردن انگشتان کف پا به طور مرتب تحت کشش قرار میگیرد. اما گاهی علت درد انگشتان دست رگبهرگ شدن، کشیدگی یا دررفتن انگشتان است. اگر شیوه راه رفتنتان را عوض کنید تا درد التهاب پلانتار به حداقل برسد، باز هم دچار مشکلات پا، زانو، لگن یا کمر خواهید شد.

در قسمت قدامی لگن، قسمت های شرمگاهی دو استخوان کوکسل با یکدیگر مفصل نیستند، بلکه در عوض با یک قطعه غضروف کوچک به نام سمفیز شرمگاهی پیوند داده می شوند. در عوض امروزه بزرگترین جانوران کره زمین مانند فیل دارای اسکلت داخلی هستند جنس اسکلت داخلی از استخوان یا غضروف و یا هر دو باهم است. اکثر اینها عضلات فلکسور یا خم کننده هستند. وی افزود: گاهی اوقات عضله خم کننده کوچک انگشتان پا در اثر کششهای دائمی روی استخوان پاشنه باعث شکستگیهای میکروسکوپی میشود و این شکستگیها جوش میخورند و بر اثر این شکستنها و جوش خوردنهای مکرر و رسوب کلسیم داخل عضله خم کننده کوچک انگشتان پا، استخوان اضافهای ایجاد میشود که به خار پاشنه معروف است.

این عضله از روی تاندون های فلکسور بلند انگشتان ۴-۱ شروع شده و به تاندون های اکستانسور (باز کننده) همان انگشتان میچسبد. ۶. اگر راه بیمارستان طولانى و (یا) ناهموار باشد و تخته شکستهبندى هم در دسترس نباشد مقدار بیشترى بالشتک بهکار ببرید و سه باندپیچى دیگر انجام بدهید: یکى دور ساقها، یکى دور رانها و سرانجام یک باند متغیر (متغیر از این نظر که محل آن ثابت نبوده و بستگى به محل شکستگى دارد) در زیر قسمت شکستگى بپیچید. این در حالیست که بسیاری از افراد نسبت به آن بیتوجه هستند. پوشیدن کفش های پاشنه بلند باعث تحمیل فشار زیاد به زانو ها، آرتروز زانو و سایر مشکلات مربوط به این ناحیه از پا ها نیز می شود.

مچ پای انسان مرکب از هفت استخوان می باشد که بزرگ ترین آن استخوان پاشنه بوده و تا حدودی بیشترین وزن بدن را نیز تحمل می کند و در بخش ابتدای کف پا، پیش از قوس آن قرار دارد. پیچ خوردگی ها اغلب در نتیجه فعالیت های جسمی به بدن وارد می شوندو بسیار رایجند و از خفیف تا شدید دسته بندی می شوند. بیش از 90 درصد افراد با درمان های غیر جراحی بهتر می شوند. 1ـ برای رفع درد خفیف، می شود از داروهایی چون استامینوفن یا آسپرین بهره جست.

سخن آخر این است که خارپاشنه با پوشیدن کفش راحت و با درمان حمایتی بهبود می یابد و اگر خوب نشد، نهایتا باید به جراحی روی آورد. به منظور پیشگیری از تشدید عوارض خار پاشنه و درمان آن باید از پرداختن به فعالیت هایی که سبب وارد آمدن فشار پیاپی به پا می گردد خودداری کرده و از کفش های طبی با کفی مخصوص خارپاشنه پا استفاده کنید. قرار دادن پا در سطحی بالاتر از سطح بدن و قلب به کاهش التهاب و تورم آن کمک می کند. به گفته توکلی، بالا رفتن سن، کاهش آب بدن (به ویژه در غلاف کف پا)، کاهش خاصیت ارتجاعی این قسمت و همچنین تغییرات آرتروزی و کششهای مداوم که باعث پارگیهای میکروسکوپی در محل اتصال به استخوان پاشنه میشوند نیز از جمله عوامل بروز درد در پاشنه هستند.

خوب همان گونه که گفته شد، عضله های فراوانی پیرامون استخوانی است که بر اثر فشار به زایده تیز استخوانی برخورد می کند و درد به وجود می آید. امواج تولید شده توسط دستگاه شاک ویو باعث ایجاد ارتعاشاتی در بافت می شوند که در نتیجه آن گرمایی در عمق بافت ایجاد می شود که باعث افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده و بالا رفتن سرعت بهبودی بافت تحت درمان، می شود. پایینتر از گردن، یک برجستگی بر روی استخوان وجود دارد که به آن توبروزیته رادیوس Radial tuberosity میگویند.

خار پاشنه پا یک عارضه شایع است که به دلیل رسوب کلسیم رخ داده و با ایجاد برجستگی استخوانی در زیر استخوان پاشنه پا همراه است. سطح لگنی ساکروم به اندازه سطح پشتی برجستگی ندارد. کیست گانگلیونی که روی سطح تاندونها و مفاصل را میپوشاند. ـ چنانچه از صافی کف پا رنج می برید و کف پا قوس طبیعی خودش را ندارد، از کفی های خاص به منظور حفظ قوس کف پا بهره برید.

در غیر این صورت ، تاندون آشیل ، از جمله موارد دیگر ، می تواند به سرعت بیش از حد زیاد شود. اگر تنش در زه کمان بیش از حد شدید شود، منجر به پارگیهای ریزی در فاسیا خواهد شد. شیمی درمانی : یک درمان مخصوص برای سرطان است که با استفاده از داروها سلول ها و بافت های بدخیم را از بین می برد. عموما خار پاشنه پا، خود را با درد می نمایاند. هنگامی که پاهایتان را بلند میکنید، درد التهاب پلانتار به طور معمول کاهش مییابد اما پس از مدتی ایستادن و یا برخاستن از حالت نشسته دوباره بازمیگردد.

این امر به این دلیل است که تغییرات هورمونی باعث کاهش استحکام استخوان می شود که می تواند منجر به پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی شود. علاوه بر این، افرادی که اضافه وزن دارند و کسانی که کفش با پاشنه نامناسب میپوشند در معرض خطر التهاب پلانتار قرار دارند. شما ممکن است در معرض خطر بالای شکستگی مچ پا باشید اگر: اگر در تمرینات سخت ورزشی شرکت میکنید و یا به عبارت دیگر ورزش را به طور حرفهای دنبال میکنید.ورزشهایی مانند بسکتبال، ژیمناستیک، تنیس، فوتبال و … افرادی که رژیمهای بسیار سخت میگیرند یا گیاهخواری را انتخاب کردهاند، بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند.

این درد در اثر راه رفتن روی سطوح سخت و ناهموار تشدید پیدا میکند. در پی ایجاد خارپاشنه پا ، بر اثر درد به هنگام راه رفتن، فرد سعی می کند فشار زیادی به پای مبتلا وارد نسازد، در نتیجه لنگان لنگان راه می رود و این لنگش به مرور زمان، در صورت عدم درمان خار پاشنه، موجب پیدایش ناراحتی هایی در قسمت تحتانی کمر و زانو می شود. چنانچه در این استخوان، یک زایده خرد پدیدار گردد، دردناک شده و نهایتا راه رفتن را مختل می سازد.

زمانی که درد خار پاشنه شدید و مداوم باشد پزشک ممکن است جراحی را بهعنوان گزینه نهایی به بیمار توصیه کند. دکتر محسن توکلی در بیستمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران افزود: پوشیدن کفش نامناسب در ایجاد درد پاشنه پا موثر است و باعث تحریک خار پاشنه میشود. هنگامی که اقدامات فوق در تسکین علائم مؤثر واقع شود، بیماران باید با بهینه سازی نوع کفش و مراقبت از پای خود، از تحریک مجدد انحراف شست پا جلوگیری کنند. از کارها و فعالیت هایی که موجب وارد آمدن فشار پی در پی به پا می شود، بپرهیزید و سعی کنید استراحت کنید.

خار پاشنه هنگامی ایجاد می شود که رسوبات کلسیم در زیر استخوان پاشنه جمع شود ، این فرآیند معمولاً در طی چند ماه اتفاق می افتد. توکلی با بیان این که در بروز درد پاشنه پا، عواملی نظیر التهاب تاندونها، بیماریهای رماتیسمی، دیابت، انواع فاسیتها و آبسههای عمقی زیر پوستی دخالت دارند، گفت: در کودکان نیز ممکن است به دنبال رشد استخوانی، قد کشیدن ساق و کشش تاندون آشیل روی آن ناحیه، درد پاشنه پا اتفاق بیافتد. این پد در واقع فشار وارد شده ناشی از وزن بدن به استخوان پاشنه پا را کاهش میدهد و باعث کاهش درد ناشی از خار پاشنه و درمان آن میشود.

دیدگاهتان را بنویسید