آشنایی با علائم سرطان مری

سرطان شما ممکنست به صورت مفاوت به درمانها پاسخ دهد و رشد با درجات متفاوتی نسبت به همان سرطان در شخص دیگر داشته باشد. در سر و گردن و صورت و دستها شایعتر است؛ ولی، میتواند کل بدن ازجمله سینه، شکم و پاها را درگیر کند. سرطان معده یکی از سرطان های رایج در کشورمان است؛ این سرطان کاملا آرام شروع می گردد و فرد مبتلا معمولا دیرتر از زمان لازم متوجه بیماری می شود و همین موضوع روند درمان را دشوارتر می کند. این امر می تواند علت این موضوع را که چرا گوشت های دارای مواد نگهدارنده ، خطر ابتلا به سرطان معده را در افراد افزایش می دهد ، شرح دهد.

مصرف الکل خطر سرطان معده را افزایش می دهد و اجتناب یا محدود کردن مصرف آن می تواند در کاهش خطر ابتلا ، مفید واقع شود. خوشبختانه در مراحل اولیه، آسیب بیماری به دستگاه لنفاوی محدود است و از اینرو درمان مناسب با پرتودهی به قسمتی یا تمام دستگاه لنفاوی باعث بهبود بیماران خواهد شد. امروزه بیماری سرطان پروستات ،آمار بالایی را در میان مردان بالای 40 الی 50 سال دارد .این بیماری مانند تمام بیماری های دیگر با علائم و نشانه هایی در بدن ایجاد می شود ، با شناخت این علائم و نشانه ها می توان مانع از بروز و پیشروی بزرگ شدن پروستات شد .به همین منظور مراقبت ها ، تغییرات در سبک زندگی و انتخاب بهترین گزینه درمان که توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود از اقدامات مهم به شمار می روند.

قبل از رشد سرطان واقعی ، تغییرات پیش سرطان ، اغلب در پوشش داخلی ( مخاط ) معده ، اتفاق می افتد. برخی از بیماران جلسات ورزشی هدایت شده هفتگی را قبل و در طول شیمی درمانی و دستورالعملهایی در مورد چگونگی ادامه برنامه ورزشی در خانه دریافت کردند. این یک درمان اصلی برای سرطان معده است که به نقاط دوردست بدن گسترش یافته است.این دارو به سراسر بدن فرد می رود و به سلولهای سرطانی در محل اصلی سرطان و سایر مناطق گسترش یافته حمله می کند.در درمان سرطان معده، یک تیم مراقبت از سرطان ممکن است شیمی درمانی انجام دهد تا تومور را قبل از جراحی کوچک کند یا سلولهای سرطانی باقی مانده را بعد از جراحی از بین ببرد.

نوع عمل جراحی که برای بیمار انجام میشود بسته به محل درگیری استخوان متفاوت است. روش های درمانی مختلفی برای سرطان استخوان بسته به نوع آن و میزان گسترش آن در بدن وجود دارد. گاهی اوقات تنها یک قسمت از استخوان تحت تاثیر قرار میگیرد، اما در برخی از افراد، سرطان به تعدادی از بخشها گسترش مییابد و تحت عنوان سرطان ثانویه استخوان شناخته میشوند. در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

درمان سرطان پروستات چگونه انجام میشود؟ در این خصوص رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد تهران می گوید: تحقیقات انجام شده در کشور نشان می دهد که مصرف چای داغ تا ۱۰ برابر میزان ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد. در یک آزمایش در بین افراد مبتلا به بیماری پروستاتیت مزمن، درصد بالایی از افرادی که از گرده گل استفاده کرده بودند، نسبت به افرادی که در رژیم غذایی خود از گرده گل مصرف نکرده بودند، بهبودی را تجربه کردند. رژیم غذایی: افرادی که بهطور منظم ماهی شور، غذاهای پرنمک، گوشتهای دودی و ترشیجات مصرف میکنند، احتمال ابتلا به سرطان معده در آنها افزایش می یابد.

با توجه به شیوع مصرف ناس در استان خراسان یا برنجخواری در استانهای گلستان، گیلان و مازندران و همچنین نوشیدن چای داغ در استان آذربایجان شرقی را میتوان جزو علل بروز دومین سرطان شایع کشور در این مناطق برشمرد. این بیماری در میان مردم شمال آمریکا و آفریقا از شیوع کمتری برخوردار است. بیشتر تومورهای NETs به آرامی رشد می کنند و به اندام های دیگر ، پخش نمی شوند ولی برخی از آنها از قدرت رشد و شیوع سریعی برخوردارند. تومورهای نورواندوکرین (NETs) در سلول های معده یا دیگر بخش های مجرای گوارشی شروع می شوند و از برخی جهات ، شبیه به سلول های عصبی و از جهات دیگر شبیه به سلول های هورمون ساز (اندوکرین ) عمل می کنند.

سرطان کارسینوئید که از سلولهای هورمون ساز شروع می شود؛ و تومور استرومایی دستگاه گوارش (GIST)که از بافتهای سیستم عصبی آغاز می شود. حقیقت امر این است که ورزش کردن موجب ترشح هورمون اندورفین میشود و اندورفین موجب بهبود خلق و خو میشود. افرادی که به طور منظم غذاهای نمکی، ترشی یا دودی می خورند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان معده هستند. همچنین، اگر سرطان موجب بروز یک زخم باز در دیواره داخلی مری شده باشد یا به بافت های اطراف حمله کرده باشد می تواند به احساس درد منجر شود. سرطان معده زمانی اتفاق می افتد که سلول های سالم در سیستم هضم فوقانی سرطانی شده و از کنترل خارج می شوند و تومور ایجاد می کنند.

یک جراح ممکن است سعی کند سرطان معده و همچنین حاشیه بافت سالم را از بین ببرد. چاق بودن ، خطر برخی انواع سرطان معده را افزایش می دهد و به همین دلیل برای کاهش خطر ، وزن خود را در سطح سالم نگه دارید. ولی در عین حال می تواند باعث خونریزی های داخلی جدی و دیگر خطرات سلامت بالقوه در برخی افراد شود. همچنین ممکن است برای اندازه گیری تعداد گلبول های قرمز و سفید خون و همچنین پلاکت ها و هموگلوبین، شمارش کامل خون انجام دهند.

نمونه برداری از معده معمولا در طی آندوسکوپی، انجام می گردد. ماموگرافی: عکس برداری به روش X-Ray از پستان ها را ماموگرافی میگویند. عکس سمت راست: در یک نمونه برداری باز، دکتر با جراحی بافت را خارج می کند. فرد ممکن است تا چندین روز پس از جراحی احساس درد داشته باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که ۳ بار یا بیشتر در روز الکل مصرف می کنند ف بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند.

دانشمندان بر این باورند که برخی عوامل خطر همچون استفاده از دخانیات یا الکل ممکن است موجب صدمه به DNA در سلولهای پوشش دهنده مری میشوند. از طرف دیگر ، برخی غذاها از قبیل میوه ، سبزیجات و غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ها از قبیل ویتامین A و C می تواند موادی را که باعث آسیب زدن به DNA سلول ها می شود ، مسدود نماید. تنباکو ، خطر ابتلا به بسیاری دیگر از انواع سرطان را نیز افزایش می دهد. انواع دیگر سرطان معده عبارتند از: لنفوم که از سیستم ایمنی بدن شروع می شود.

تعیین مرحله سرطان بر اساس چند عامل یعنی اندازه، درجه و میزان انتشار سرطان به غدههای لنفاوی یا جاهای دیگر بدن است. علاوه بر این؛ معده از 5 لایه بافتی نیز تشکیل شده است: لایه مخاطی، لایه زیر مخاطی، لایه ماهیچهای، لایه زیرسروزی و لایه سروزی .از طرفی دیگر معده ارتباط تنگاتنگی با عقدههای لنفاوی بدن دارد. مرحله چهارم : این حالت پیشرفته ترین نوع سرطان مقعد است، که غدد سرطانی به همه نواحی بدن نفوذ کرده و غدد لنفاوی را نیز درگیر می کند. اگر شما تصمیم بگیرید کاری را انجام دهید و با همه وجود آن را بخواهید همه ارگان های بدن شما برای رسیدن شما به هدف همسو می شوند.

در صورتی که این تستها تودههایی را نشان دهند، پزشک برای تشخیص بهتر، آزمایشات دیگری انجام میدهد که دراین صورت، هزینه، زمان و استرس زیادی به شخص وارد میشود. با این حال، عوامل خطر زیادی نیز وجود دارد که نمی تواند کنترل شود. این نوع درمان به دلیل خطر صدمه به اندام های اطراف در درمان سرطان معده معمول نیست.با این حال، اگر سرطان پیشرفته است یا علائم شدیدی مانند خونریزی یا درد شدید ایجاد می کند، پرتودرمانی یک گزینه عالی است. این نوع سرطان استخوان اغلب در کودکان و بزرگسالان ، در استخوان های پا یا دست رخ می دهد (سرطان استخوان پا و سرطان بازو).

سرطان های مختلف دارای فاکتورهای خطر متفاوتی می باشند. بنا به دلایلی نامعلوم ، افراد دارای گروه خونی A در معرض خطر ابتلا بیشتر به سرطان معده قرار دارند. بسیاری افراد دارای یک یا چند فاکتور خطر ، هرگز دچار سرطان نمی شوند در حالیکه برخی افراد که به سرطان مبتلا می شوند ، اصلاً فاکتور خطری در آنها ، شناسایی نشده است. در جراحی سرطان مری، ناحیهای از بدن که در آن عمل جراحی انجام شده، دچار درد و حساسیت در کوتاه مدت میشود. افراد ممکن است پس از انجام این عمل مجبور شوند 2 هفته در بیمارستان بمانند.

ای سرطان ها از سلول های غده مانند در داخلی ترین پوشش معده ( موکوس ) رشد می کنند. اما نکته مهم در مورد سرطان این است که آنها ممکن است دوره درمان طولانی تری داشته باشند و اغلب از گزینه های درمانی مختلفی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمونوتراپی به طور همزمان استفاده کنند. در اغلب اوقات تشخیص این بیماری با سرعت انجام میشود، اما تأخیر نسبتاً طولانی در تشخیص چنین تومورهایی نیز گزارش شده است. انجام این کار میتواند به تعیین روش درمان سرطان مری کمک فراوان میکند.

عقیده طب سنتی این است که انواع سرطان به دلایلی که ذیل آورده میشود به وجود می آیند.بنابراین به منظور پیشگیری از سرطان باید از مصرف خوراکی ها یا انجام کارهای ذیل خودداری کنید. برخی مطالعات نیز نشان می دهد که مصرف انتی بیوتیک در افراد مبتلا به عفونت Hpylori ، تعداد آسیب های پیش سرطانی در معده را کاهش داده و خطر رشد سرطان را افزایش می دهد. نتایج گروهی از پژوهشگران ژاپنی نشان داد بر اثر مصرف فراوان برنج، میزان ویتامین B1 دریافتی کاهش و قوام مخاط مری در بخش فوقانی دستگاه گوارش افزایش مییابد که این تغییرات در دراز مدت به نفع سرطان مری است.

دیدگاهتان را بنویسید