آناتومی جامع مچ پا

همه استخوانهای مفاصل ساکروایلیاک به وسیله عضلات و رباطهای بسیار محکم و قوی به هم متصل شدهاند تا پایداری و ثبات آنها تأمین شده و امکان انجام حرکات جزئی برای آنها وجود داشته باشد. در بیشتر موارد، ابتلا به قوس زیاد کف پا در بدو تولد وجود دارد اما میتواند ناشی از مواردی مانند سکته مغزی، آرتریت روماتوئید، دیابت، فلج مغزی، بیماری Charcot-Marie-Tooth و سایر مشکلات پزشکی نیز باشد. اگر درد کف پای شما در برنامه روزمره و فعالیتهای شما تداخل ایجاد میکند، باید به دنبال مراقبتهای پزشکی باشید. تکنیکهای تمرینی نامناسب، مثل: گرم نکردن یا انجام ندادن تمرینات کششی هم میتوانند آسیبدیدگیهای پا را به دنبال داشته باشند.

برای مثال ممکن است در اثر بیماری هایی مثل دیستروفی عضلانی، فلج اطفال، فلج مغزی و یا نوروفیبروماتیز ایجاد شود. برای اینکه مثل روز اول شود باید از قبل این اتفاقات پیشگیری کنید. این مهره دندانه ای دارد که سبب می شود مهره اول و جمجمه حول محور آن گردش نماید. اگر صبح که از خواب بلند می شوید چند قدم اول شما دردناک است و در پاشنه پا احساس درد دارید و بعد کم کم درد کم می شود و خصوصا در یک پاشنه احتمال بیماری خار پاشنه در شما بیشتر است. مایع سینوویال یا همان مایع مفصلی مایع لغزنده و لزجی است که در داخل کپسول مفصلی قرار دارد و وظیفه آن لیز و لغزنده کردن سطوح غضروفی و همچنین تغذیه سلول های غضروف مفصل است.

در بسیاری از مواقع، بی حرکت کردن می تواند باعث از بین رفتن دامنه حرکت و قدرت عضلات و در نتیجه کاهش قابلیت های حرکتی آنها شود. قوس زیاد کف پا علاوه بر درد قوس، اغلب باعث ایجاد پینه، درد و التهاب تاندون پاشنه آشیل و متاتارسالژی میشود. اکثر بیماران مبتلا به خار پاشنه، احساس درد را مانند فرو رفتن چاقو یا میخ توصیف میکنند و این اغلب هنگامی رخ میدهد که پس از مدتی نشستن از جای خود بلند شوید.

در صورت وارد شدن ضربه و فشار به این ناحیه، بافت های نرم عضلات مچ پا، دچار آسیب هایی از جمله کشیدگی و پارگی شده و ضرب دیدگی در مچ پا رخ می دهد. وزن بدن را روی مچ آسیب دیده نیاندازید تا مچ بیشتر از این آسیب نبیند. اگر تزریق کورتیزون نیز ناموفق باشد، پزشک شما ممکن است یک روش جراحی را که شامل برش و آزادسازی فاشیای کف پا است، برای شما در نظر بگیرد. با استفاده از چند روش درمانی خانگی ساده میتوان پینهها را به راحتی از بین برد.

این استخوان بین دنده دوم و هفتم قرار دارد. علاوه بر آن استخوان دارای دو پاست که از تنه به پایین امتداد دارد. ممکن به بیمار در مورد چگونگی استفاده از چسبهای ورزشی نیز آموزش داده شود که باعث فراهم شدن پشتیبانی بهتر از قسمت پایین پا خواهد شد. هر یک از این بیماریها میتوانند در راه رفتن طبیعی شما اختلال ایجاد کنند و همچنین میتوانند فشاری ایجاد کنند که باعث تحریک قوس کف پا و سایر نواحی پای شما شود. اگر به نظر میرسد قوس کف پای شما تغییر رنگ یا تغییر شکل داده است (هر دو علائم آسیب دیدگی یا شکستگی استخوان است) و نسبت به لمس بسیار حساس است یا باعث اختلال در حرکت و راه رفتن شما میشود، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

حتی با تمیز کردن جراحی خوب استخوان و عضله، استخوان میتواند عفونت کند. اگر درد خفیف تا متوسط را تجربه میکنید، استفاده از كفشهای بهتر میتواند به کاهش علائم کمک کند. علائم مرتبط با نوروما شامل سوزش، درد و بیحسی در انگشتان پا است اما در موارد نادر بیماران ممكن است درد کف پا را نیز تجربه کنند. اکثر بیماران برای درمان موثر باید از یکسری روشهای مشخص استفاده کنند. همچنین میتوانید برخی از روشهای ماساژ پا را برای کمک به تسکین درد کف پای خود امتحان کنید.

اگر از یک مورد شدید فاسئیت کف پا رنج میبرید و روشهای غیر جراحی برای شما با شکست روبرو شدهاند، ممکن است پزشک تزریق کورتیزون را برای تسکین درد شما توصیه کند. حرکت دادن استخوان شکسته، درد را زیاد می کند. اگر فشار مکرر همچنان به استخوان متاتارس دچار شکستگی استرسی وارد شود، این شکستگی میتواند به تدریج بدتر شود. تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اسکن استخوان در صورت کوچک بودن شکستگی می تواند جزئیات بیشتری را نشان دهد.

فاشیا نوار ضخیمی از بافت است که از پایین پا عبور میکند و استخوان پاشنه را به انگشتان متصل میکند. رباط ها نوارهای بافتی بسیار محکمی هستند که به استخوان های دو طرف مفاصل متصل شده و موجب میشوند استخوان ها در کنار هم باقی مانده و از هم دور نشوند. انفارکتوس میوکارد: بیمارانی که دچار حمله قلبی میشوند ممکن است در تولید و انتقال عوامل لخته شدن با مشکل روبرو شوند که مانع بهبودی پس از شکستگی و جراحی میشود. تقریباً یک سوم افراد با نوعی بدشکلی پا به نام كف پای صاف (قوسهای افتاده) متولد میشوند. افرادی که با این بیماری متولد نشدهاند نیز میتوانند به مرور زمان و در صورت آسیب دیدگی یا کشیدگی تاندونهای قوس پا به آن مبتلا شوند.

به عنوان مثال قدم گذاشتن روی چیزی که به ساختار پایین پای شما آسیب میرساند یا پیچاندن غیرطبیعی قوس کف پا در هنگام ورزش یا فعالیتهای ورزشی. از آنجا که پا از ساختار پیچیدهای برخوردار است، مهم است که در صورت بروز اولین علائم به پزشک متخصص پا مراجعه کنید. علائم بیماری خارپاشنه چیست؟ عموماً هنگامی که زخم بستر درجه یک اولین علائم را بروز میدهد، در صورت عدم مداخله موثر میتواند به سرعت به مراحل بالاتر از دو تبدیل شود. از آنجا که آسیب های دست و انگشتان می توانند فلج کننده باشند، بسیار مهم است که آنها به سرعت و به طور کامل درمان شوند.

کوچکترین استخوانهای صورت بوده که به شکل و اندازه یک ناخن انگشت در طرف داخل هر یک از کاسه های چشم قرار گرفته اند . رشد مغز از نظر اندازه و وزن تا ۱۶ سالگی ادامه دارد و رشد جمجمه تا ۲۰ سالگی ادامه مییابد. درد فاسئیت کف پا معمولاً در صبح شدیدتر است و در طول روز کاهش مییابد. فیزیوتراپی و عدم تحرک معمولاً بعد از شکستهبندی یا به جای آن توصیه میشود. اگرچه سندرم تونل تارسال معمولاً باعث درد و سوزن سوزن شدن در کف پا، پاشنه پا، مچ پا و پایین پا میشود، اما گاهی اوقات نیز منجر به ایجاد احساس سوزش در قوس کف پا میشود که تا زانو گسترش پیدا میکند.

گاهی اوقات ام آر آی می تواند شکستگی اسکافوئید را قبل از اینکه در رادیوگرافی مشخص شود، نشان دهد. برخی تحقیقات نشان میدهد حرکات جنین به تقویت استخوانهای او کمک میکند. ورزشهایی مانند شنا و دوچرخه سواری استخوانهای شما را قوی و محکم میکند. فعالیتهای فهرست زیر اغلب به ترک برداشتن یا شکستگی استخوانهای ترقوه منجر میشود: • تولد • ورزشهای پربرخورد مثل فوتبال، ورزشهای رزمی یا بسکتبال • تصادف اتومبیل و غیره چگونه فرد میتواند شکستگی استخوان ترقوه را تشخیص دهد؟ عدم توانایی در راه رفتن؛ هرچند امکان راه رفتن با شکستگیهای جزئی وجود دارد، اما هرگز برای تست هم که شده با استخوان شکسته راه نروید.

دیدگاهتان را بنویسید