آناتومی دست و مچ دست

اگردرد پاشنه پا دارید به جای آنکه بایستید به پایتان استراحت دهید. این وضعیت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و 10 بار با یک کشش خفیف تا متوسط تکرار کنید، به شرطی که همراه با درد نباشد. در شکستگی های بدون جابجایی بیمار میتواند به سختی راه برود ولی راه رفتن وی همراه با درد و لنگش است با این حال در غالب شکستگی های اطراف مصل ران راه رفتن با پای شکسته عملا غیر ممکن است.

البته، ممکن است نیاز باشد که در درمان شکستگی استخوان ران و ساق پابا استفاده از عمل جراحی ابزارهای تثبیت داخلی مانند پلاک، میله یا پیچ در درون پا قرار بگیرند تا استخوانها را در طول دوره بهبودی ثابت نگه دارند. نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران در ناحیه لگن موجب بروز درد و محدودیت حرکتی در مفصل ران میشود. طب سوزنی با افزایش گردش خون در پا، میتواند با ترشح ماده، درد و التهاب خار پاشنه و تنش پلانتار را کاهش دهد.

در فیزیوتراپی دستی، پزشکان از دست خود برای اعمال فشار بر بافتهای عضلانی و دستکاری مفاصل بهمنظور کاهش درد پاشنه ناشی از خار پاشنه، استفاده میکنند. استراحت : اصلی ترین و مهمترین نکته در درمان خار پاشنه استراحت و عدم راه رفتن و دویدن برای مدت طولانی است. در این حالت غلاف تاندون در پایه انگشت ملتهب میشود. شانه منجمد زمانی ایجاد میشود که نوارهای بافتی درون و اطراف شانه سفت میشوند. برخی بیماران در صورتی که تاندون آشیل آنها سفت شود دچار گرفتگی عضله ساق پا نیز میشوند. حتی در صورتی که درد بصورت نامنظم باشد نباید به آن بیتوجهی کنید، بخصوص در صورتی که پلانتار فاسیتیس تشخیص داده شده باشد.

به ندرت درد بازو ممکن است از نشانه بیماریهای قلبی باشد. معمولا به دلیل آسیب، تحریک یا التهاب بازوها درد گرفته و ممکن است این درد به گردن و ستون فقرات نیز سرایت کند. درد ممکن است به بازوها، شانه، گردن و پشت کشیده شود و همچنین ممکن است با احساس فشار در قفسه سینه، تهوع، تنگی نفس و سرگیجه همراه باشد. بهخصوص اگر این عارضه به همراه درد قفسه سینه باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد. به طور کلی درمان دست درد شامل استراحت، بالا نگه داشتن دستها، کمپرس سرد، استفاده از باندهای کشی و اسپیلینت (آتل)، استامینوفن و داروهای ضد التهاب (NSAID)، فیزیوتراپی و حتی جراحی است.

تاندونیت آشیل: با استراحت، داروهای ضدالتهاب، فیزیوتراپی و حرکات کششی برای درد پاشنه پا میتوان این عارضه را به روش محافظهکارانه درمان کرد. درد قفسه سینه که در اثر کاهش خونرسانی به بافت قلب ایجاد میشود. این کشیدگی شدید موجب میشود قسمتی از استخوان لگن که محل اتصال آن عضله است بر اثر کشش عضله از استخوان اصلی کنده شود. زندگی ماشینی امروز، کم تحرکی در کنار تغذیه نامناسب، تغییر سبک زندگی، ژنتیک و بسیاری از عوامل دیگر که ما فقط به چند مورد آن ها اشاره کردیم خود زمینه ساز بسیاری از مریضی ها و مشکلات می شود. از دیگر مواردی که ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش میدهد، اضافه وزن است.

سر برجسته آن در گودی نیملگن فرو میرود و در آن میچرخد، سر دیگر آن دو برجستگی و یک شیار دارد. بورس اولنار که در طرف استخوان اولنا است و تاندون های فلکسور سطحی و عمقی انگشتان از آن عبور میکنند و بورس رادیال که در طرف استخوان رادیوس بوده و به دور تاندون فلکسور بلند شست قرار گرفته است. این مفاصل نیز تا حد زیادی برای پایداری به رباط های بین استخوانی نیازمندند. بسیاری از افراد لاغر، پس از ترک سیگار به طور طبیعی تا 10 کیلوگرم وزن اضافه میکنند. افراد چپدست معمولاً درد سندروم کارپال تونل را در دست چپ خود احساس میکنند.

درد دستها و پاها میتواند به دلیل مشکلات مفاصل، تاندونها، رباطها یا اعصاب ایجاد شود. در بعضی از افراد به خاطر ضعف رباطها و زردپی ها ، قوس ها در کف پا به وجود نمی آیند . این اتفاق زمانی رخ میدهد که استخوان و بافتها در شانه، گردن و بازو عصب را تحت فشار قرار میدهند و موجب درد، بیحسی و ضعف و احساس سوزنسوزن شدن میشوند. ممکن است شما احساس ضعف در دست یا سوزنسوزن شدن داشته باشید. تنگی فضای خروجی قفسه سینه که موجب فشار بر عروق و اعصاب ناحیه زیر بغل میشود و علائمی مانند درد در گردن، شانه و دست، سردرد، احساس سوزنسوزن شدن در انگشتان و افتادن مکرر اجسام از دست در پی دارد.

علائم حمله قلبی عبارتند از: احساس درد در یک یا هر دو دست، تنگی نفس، تهوع، درد قفسه سینه و سر گیجه. با این حال، هر چه آسیب شدیدتر باشد، مدت بهبودی نیز بیشتر خواهد بود. معمولاً هر دو رامی در یک طرف شکسته می شوند اما موارد استثنایی نیز وجود دارند که حلقه تنها در یک مکان می شکند. اگر تنه ی سومین متاکارپال را به سوی بالا تعقیب کنیم، می توان زایده ی استایلوئیدی که در طرف خارج قاعده ی آن وجود دارد را از روی پوست لمس کنیم.

جا انداختن استخوان شکسته شده و قرار دادن آن در محل اصلی خود برای بهبود و جوش خوردن درست و صحیح Ankle fracture یک امر کاملا ضروری و مهم می باشد. انجام ماساژ روزانه در کنار استفاده از روغن های گرم: روغن زیتون، خردل و نارگیل باعث افزایش حرارت داخلی بدن می شوند و در درمان پوکی استخوان بسیار مورد توجه است. 5- عارضه ری نود:سرماخوردگی های شدید واسترس های روانی میتواند باعث ایجاد این عارضه درافراد خاصی شود وباعث انقباض وگرفتگی رگ های خونی انگشتان دست وپا میشود ودرنهایت باعث ایجاد رنگ پریدگی،سوزس ،بی حسی و درد دست میشود.

اگر تورم و درد انگشتان شدید است، باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا با معاینه و عکسبرداری علت آن مشخص شود. حرکت به چپ و راست: در این حرکت مچ را از پهلو خم کرده و تا جایی که دردی احساس نمیشود آن را بکشید این حالت را ۵ ثانیه برای هر سمت انجام دهید. به مفاصل انگشتان استراحت دهید. استفاده بیش از حد و حرکات مکرر مانند بازی تنیس یا بولینگ باعث آسیب به تاندونها میشوند. در نتیجه در دستها و پاها علائمی مانند گزگز، درد و بیحسی ایجاد میشود.

اگر درد دست شما با درمانهای خانگی و تمرینات ساده برطرف نشد، باید حتما به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. اکثر قریب باتفاق بیماران با درمانهای محافظه کارانه (که به منظور پرهیز از اقدامات درمانی پزشکی اساسی یا عملهای جراحی طراحی شدهاند) ظرف چند ماه بهبود مییابند. اما اگر درد جزئی است با برخی درمانهای خانگی میتوان درد را کاهش داد. در موارد شدید درد بازو، مانند پارگی رباط ها و شکستگی استخوان ها جراحی ضروری است.

پارگی لابروم آسیب دیدن بافتی است که قسمت توپی و سوکتی لگن را در کنار یکدیگر نگه می دارد. درد استخوان لگن می تواند ناراحت کننده باشد به دلیل اینکه در طول روز ما از مفصل لگن خود بطور مکرر استفاده می کنیم. هر گونه آسیب به استخوان لگن و مفصل های ا« می تواند باعث اختلال در راه رفتن انسان شود. بخش دوم، استخوان های متاکارپال (کف دستی) که پنج عدد هستند و کف دست یا پالم را می سازند. کوتاهی قد: این افراد به مرور قدشان کوتاه می شود و با کمترین فشار، استخوان ها خرد (شکننده) می شود.

دیدگاهتان را بنویسید