آنچه باید در مورد سرطان پیشرفته (متاستاز) بدانیم

آیا میتوان مانع از سرطان معده شد یا از آن اجتناب کرد؟ سرطان در این مرحله عمیق تر گسترش یافته و به لایه عمقی ماهیچه انتهای مری یا دیواره معده سرایت کرده و در حال رشد است. این متخصص رادیو آنکلوژی خاطرنشان کرد: اولین اقدام تشخیصی برای شناسایی سرطان معده انجام آندوسکوپی است و اگر شک بر وجود تومور گرفته شود حتما نمونه برداری صورت میگیرد و اگر از این طریق تومور معده تشخیص داده شد سی تی اسکن و پت اسکن نیز انجام میگیرد تا مرحله و گرید بیماری مشخص شود. اگر این بیماری در مراحل اولیه شناسایی شود امکان درمان آن بسیار بیشتر است.

GX: درجه تومور قابل شناسایی نیست. مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند. همانطور که استفاده از یخچال برای نگهداری غذا در دنیا افزایش یافته است، اندازه ابتلا به سرطان معده نیز کاهش یافته است. شرایطی همچون خونریزی ماهانه، تولد فرزند، کاهش و یا افزایش وزن و یا مصرف برخی داروهای خاص بر روی شکل و اندازه ی پستان شما موثر هستند. اما کاهش وزن می تواند نشانه ای از وجود یک مشکل سلامت بزرگ، مانند سرطان معده، نیز باشد.

حمیدرضا دهقان منشادی، متخصص رادیوانکولوژی درباره «علل سرطان معده و علائم آن»، اظهار داشت:علائم اولیه ابتلا به این سرطان مشابه بسیاری از بیماریهای معده، درد شکمی، کاهش وزن، عدم تمایل به غذا خوردن و سوابق بیماریهای شکمی مانند نفخ و ناراحتی گوارشی و حتی زخم معده است. انجام جراحی معده ،به طور مثال: برای درمان زخم معده و … اگر بافت برداری نشان دهد که شما سرطان معده دارید، احتمالا تعداد دیگری نیز تست خواهی داشت تا تشخیص داده شود که سرطان به قسمت های دیگر گسترش یافته است یا نه. این تست معمولا در روز جراحی انجام می شود.

این وضعیت بر طبق گفته مراکز پیشگیری و کنترل بیماری ها (CDC) عمدتا به این دلیل است که اغلب سرطان های پروستات به آرامی رشد کرده و هیچ مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کنند. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. در کنار مصرف مواد غذایی مناسب برای پیشگیری از ابتلاء، چنانچه بیماری حاد شود، می توان از گیاهان دارویی مفید برای درمان اختلالات پروستات (به ویژه تورم) بهره جست.

اگر تغییری در رژیم غذایی یا برنامه ورزشی خود ایجاد نکرده اید، اما روند کاهش وزن غیر معمول را تجربه می کنید به پزشک مراجعه کرده و شرایط را با وی مطرح کنید. ممکن است هر 3 تا 6 ماه پزشک خود را برای چند سالی ملاقات کنید. استفاده از گرده گل برای درمان این بیماری باید کاملا منظم باشد تا تاثیرات آن بعد از چند ماه مشخص شود. برداشت نمونه از بافت پروستات: نمونهبرداری از بافت پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازک انجام میشود و نمونه بهدست آمده از نظر وجود سلولهای سرطانی در آزمایشگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

در حین کرایوسرجری سرطان پروستات، نیدل های کوچکی با استفاده از هدایت تصاویر سونوگرافی به درون پروستات وارد می شوند. گازی بسیار سرد درون نیدل ها قرار داده می شود که سبب انجماد بافت های اطراف می گردد. • عادت های روده ای شما تغییر کرده است، شاید شما دوره های مکرر اسهال یا یبوست را تجربه کنید که غیر معمول است. برای مطالعه بخش موردنظر خود میتوانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید.

چند روز بعد از لقاح و وقتی تخمک بارور میشود، بر اثر فرایند تقسیم سلولی توپی متشکل از چند صد سلول بوجود میآید. سرطان مری (به انگلیسی Esophageal cancer ) عبارت است از تغییر در سلول های دیواره مری و رشد سلول های غیر طبیعی در مری. نکتهی دیگر این که افرادی که غذاهای تصفیه شده (شکر سفید و آرد سفید) مصرف میکنند و دارای فقر مواد گیاهی در غذاهایشان هستند مقدار کمتری مایع صفرا در مدفوع آنها دیده میشود؛ زیرا آنان نیز مانند موشهای آزمایشگاهی مورد مطالعه، مایع صفراوی درون کولون خود را تجزیه و به کار سینوژنهای سرطانآور تبدیل کردهاند؛ از طرف دیگر افرادی که غذاهای تصفیه نشده و طبیعی (دارای فیبر گیاهی) مصرف میکنند دو گروه باکتری به نامهای استرپتوکوک و باکتری لاکتیک که مایع صفرا را تجزیه و تبدیل نمیکنند در رودهشان ایجاد میشود و در تأیید این مطلب، افرادی که مصرف کنندهی غذاهای حاوی فیبر گیاهی هستند مقدار بیشتری مایع صفراوی تجزیه شده در مدفوع خود دارند.

بسیار طبیعی است که چنین احساسی داشته باشید. سرطان معده در دسته بیماری هایی قرار دارد که دیرتر از زمان مناسب، تشخیص داده میشود. سرطان معده به زمانی گفته میشود که سلولهای سرطان روی پوشش داخلی معده ایجاد میشوند. بدیهی است که تشخیص دقیق تومور و مشخصات آن به انتخاب روش درمان مناسب برای بیمار و تسریع بهبودی کمک شایانی می کند. این دو اسکن اطلاعات جزئی بیشتر و دقیق تری را درباره سرطان ارائه می کنند. اگر جراحی کردید که بخشی از معده خود را حذف کنید (گاسترکتومی جزئی)، شما تنها قادر خواهید بود مقادیر کمی از غذا را مدتی بعد از جراحی خود بخورید.

رژیم های غذایی مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید خطر ابتلا به سرطان معده را کمتر کنید. افرادی که سندرم سرطان معده و سندرم لینچ ارثی دارند، بیشتر از افراد عادی، در معرض ابتلا به سرطان معده هستند. گاهی اوقات سرطان می تواند در معده برای مدت زمان طولانی رشد کند و علائم آن را که قبلا هم در بخش سلامت نمناک عنوان کردیم به وجود آورد. البته در این نوع از سرطان به دلیل سخت شدن عمل بلع و بروز مشکلات متعدد برای انجام بلع ممکن است مواد مغذی و ویتامینهای لازم و ضروری برای بدن تامین نشود که همین موضوع میتواند کاهش وزن را در پی داشته باشد.

اما بعد از تهاجمی شدن سرطان و گسترش تومور به سایر نقاط بدن، درمان سخت تر شده و شانس زنده بودن فرد هم کاهش می یابد. آسیب همچنین می تواند باعث شود که یک استخوان که توسط یک تومور تضعیف شده است، بشکند یا دچار انفصال شود. ویروس پاپیلوم انسانی یا اچپیوی (Human papilloma virus (HPV)): در مناطقی از جهان مانند آسیا و جنوب آفریقا که خطر ابتلای افراد به سرطان مری بالا است، عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی شانس ابتلا به سرطان مری از نوع کارسینوم سلولهای سنگفرشی را افزایش خواهد داد. سرطان معده پنجمین سرطان شایع در جهان است که در آن سلول های بدخیم در معده بدون کنترل رشد می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید