آیات 1 تا 60 سوره اسراء – تفسیر نور

چهار مفصل در لگن وجود دارد که قبلا ذکر شد. در صورتیکه شکستگی جاافتاد درمان بصورت گچ گیری به صورتی است که ذکر شد. شد ناهنجاری های قبلی بیشتر شده است. به توسط این پیچ استخوان ایلیوم هم در لبه فوقانی و هم در لبه تحتانی فیکس شد. انتهای تحتانی اولنا شامل سری کوچک و زایده نیزه ای (استیلویید) است. انتهای پروگزیمال اولنا با تروکلئا یا قرقره ی هومروس مفصلی می شود.

شکستگی استخوان ران بطور بالقوه می تواند خطرناک باشد و گاهی اوقات عوارضی مثل خون ریزی زیاد در ناحیه داخل ران با از دست دادن خون به میزان یک لیتر یا بیشتر به همراه دارد که می تواند زندگی فرد را تهدید نماید. پیوند استخوان عروقی موثرترین درمان برای این بیماری است، به شرطی که استخوان، دچار شکستگی زیاد نشده باشد یا مچ دست دچار آرتروز نشده باشد. استخوان رادیوس کمی بیش از معمول قوس دارد و مچ دست کمی بطرف استخوان کوچک انحراف پیدا کرده است.

حتی اگر خط شکستگن ساق پا (استخوان درشت نی) به داخل سطح مفصل هم راه پیدا نکرده باشد. حتی اگر بیمار نیاز به جراحی داشته باشد حرکات کششی باید قبل از جراحی بطور مرتب انجام شوند. در حدود ۲۰ درصد از این موارد با در رفتگی استخوان نیز همراه است و به همین خاطر ممکن است برای درمان آنها به بعضی از انواع دستکاری و اصلاح به منظور بازیابی آناتومی عادی مفصل نیاز باشد. یکی از انواع بیماری ستون فقرات بیماری دیسک کمر است که میتواند بدن را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. بیشتر شکستگیهای استخوان کف پا در افراد جوانتر اتفاق میافتد، زیرا بیشتر در انواع ورزشها و فعالیتهای راهپیمایی که احتمال بروز این شکستگیها را بیشتر میکند حضور پیدا میکنند.

این شرایط به معنی این است که قطعه های شکسته شده نزدیک موقعیت آناتومیک خود باقی می مانند و درمان بیمار به ندرت نیازمند بی حرکت سازی مفصل در یک بند محافظ تا زمانی است که بخش های آسیب دیده استخوان بهبود پیدا کنند. درد با فشار دادن محل شکستگی با دست افزایش پیدا میکند. نکته: اگر کمی احساس تیرکشیدن داشتید و یا در هنگام کشیدن انگشتان دست به بالا، شانه تان گرفت، یک ثانیه مکث کنید و روی شل کردن عضله شانه تمرکز کنید. کنار قدامی: بر روی دو سوم داخلی آن، عضله پکتورالیس ماژور (سینه ای بزرگ) و بر روی یک سوم خارجی آن عضله دلتوئید می چسبد.

عضله سه سر بازو به سطح فوقانی آن متصل می شود. سر کوچک اولنا با شکاف اولنای استخوان رادیوس مفصل شده که به آن مفصل رادیواولنار تحتانی می گویند. پشتیبانی: اسکلت انسان چهارچوبی برای پشتیبانی از تمام اندامهای داخلی و عضلات بدن است و شکل آن را حفظ میکند.رباطها و عضلات همراه، کف ساختمان لگن را به وجود میآورند. خروجی لگن در انتهای لگن کوچکتر (حقیقی) و ابتدای دیواره لگن قرار دارد. آناتومی لگن در واقع شامل تمام استخوان ها، مفاصل، رباط ها و تمام اجزایی که موجب سرهم بندی لگن در ناحیه مرکزی بدن شده اند. سطح دورسال (پشت دستی) کارپِس محدب و ناهموار است و توسط رباط ها ( لیگامنت ها) و وتر ها (تاندون ها) پوشیده شده است.

• به پشت دراز کشیده و هر دو زانوی خود را در حالت صاف قرار دهید. در مواردی هم منشا خونریزی خود استخوان است و از محل شکستگی خون خارج میشود. گاهی اوقات و در مواردی که انحراف مچ دست شدید باشد و با حرکات کششی بهبود نیابد ممکن است عمل جراحی بتواند به بیمار کمک کند. در این بیماری استخوان رادیوس بصورت منحنی در میاید و مچ دست بطرف داخل یا به زبان دیگر به طرف انگشت کوچک منحرف میشود.

در زمان کودکی هدف از درمان، بدست آوردن حداکثر دامنه حرکتی در آرنج و مچ دست است. کوتاه شدن یک استخوان ساعد نسبت به دیگری هم میتواند موجب نیمه دررفتگی مفصل بین رادیوس و اولنا در مچ دست شده و موجب درد در ناحیه مچ دست بیمار شود. هر کدام از این موارد میتواند موجب محدودیت چرخش مچ دست شود. در بچه ها پزشک جراح ممکن است از نیل داخل استخوانی برای بیحرکت کردن شکستگی استفاده کند ولی در بالغین در غالب موارد از پیچ و پلاک استفاده میشود.

قسمت بالای مغزی بال بزرگ مقعر است و رو به داخل جمجمه است. اولنا یکی از استخوان های دراز ساق دست (به عربی زند یا ساعد) است که در وضعیت آناتومیکی (یعنی به هنگام رو به جلو بودن کف دست) در طرف داخل قرار می گیرد. بچه باید در شب و هنگام خوابیدن از اسپلینت های مخصوص استفاده کند تا اندام فوقانی را در حالت مناسب نگه دارد. پس از جراحی کل اندام فوقانی در یک آتل بلند گذاشته میشود. این محصول هیچ نمونه مشابه داخلی ندارد و سبب شده تا ایران، پس از فرانسه، دومین کشور دارای این فناوری در جهان باشد.

نوع سه : هیچ قسمتی از استخوان اولنا در این بیماران وجود ندارد. اگر شکستگی قبلا جراحی نشده باشد قطعات جوش نخورده با پلاک فیکس میشوند و اگر قبلا جراحی شده و با پلاک فیکس شده باشد ممکن است نیاز به تعویض پلاک وجود داشته باشد ( در مواردی که پلاک قبلی نتواند به اندازه کافی استخوان های شکسته شده را بیحرکت کند، باید عوض شود). در دست چنبری اولنا نه تنها استخوان اولنا وجود ندارد بلکه بافت های اطراف آن مانند رگ ها، اعصاب و عضلات هم معمولا با وجود نداشته و یا بطور ناقص تشکیل شده اند.

رگ گردن قدامی کوچکتر است و تقریباً نیم اینچ از خط میانی گردن پایین میرود. قطعات استخوانی به یک رگ خونی یا عصب صدمه بزند. بین استخوانی: محل اتصال غشای بین استخوانی که در فضای بین دو استخوان ساعد کشیده شده است. ملاجها فضای نرم غشایی موقتی در استخوانهای سر هستند که در ابتدای تولد وجود دارند که بعد از تولد بسته میشوند. قسمتی از استخوان اولنا وجود ندارد و انحراف مچ دست و قوس استخوان رادیوس بیشتر از نوع قبلی است. در این مدت بیمار باید بطور مرتب نرمش های مخصوصی را برای حرکات آرنج و مچ دست انجام دهد تا دچار خشکی مفصلی نشود.

این روش های درمانی در ادامه توضیح داده شده اند. اگر قطعات شکسته شده بعد از جااندازی، پایدار بودند ادامه درمان بصورت بیحرکتی با آتل گچی انجام میشود. در ادامه با ما همراه باشید تا مهمترین علت ها و دلایل پادرد خود را بشناسید. قبل از شروع این تمرینات باید در خصوص مناسب بودن آنها با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. همچنین در این بیماران ممکن است انگشتان طرف استخوان اولنا یعنی انگشت کوچک و یا انگشتری یا وجود نداشته و یا با ناهنجاری هایی همراه باشند.

انعطاف پذیری ستون فقرات.افرادی که تمرینات ورزشی به منظور بهبود انعطاف پذیری نیم تنه انجام می دهند، احتمال بهبود خمیدگی و انحراف ستون فقراتشان وجود دارد. مفصل رادیواولنار میانی مفصلی است بین تنه اولنا و رادیوس توسط یک غشاء بین استخوانی (غشاء لیفی یا فیبروز بین استخوانی) که یک مفصل لیفی (فیبروز) محسوب می شود (همانند آنچه که بین تیبیا و فیبولا نیز وجود دارد). صفحات رشد هم در بالا و هم در پایین استخوان وجود دارند ولی رشد استخوان کم شده است.

بازگشت به ورزش:درد ساق پا معمولا با استراحت و انجام روش های درمانی ساده که در بالا توضیح داده شد، بهبود می یابد. با این وجود بعضی از موارد آسیب دیدگی بهتر است با عمل جراحی درمان شوند، زیرا خطر التهاب مفاصل در صورت درمان نشدن آنها بالا می باشد. خوشبختانه نزدیک به ۸۰ درصد تمام موارد شکستگی شانه با در رفتن استخوان همراه نیست. اکثر موارد شکستگی شانه در طول حدود ۶ هفته درمان می شوند. وارد شدن ضربه به شانه می تواند باعث ایجاد شکستگی در استخوان بازو یا گودی و حفره دور آن در محل مفصل شانه شود.

دو مفصل اخرمی ـ ترقوهای و مفصل گلنوهومرال حرکت آن را ممکن میکند؛ مفصل اخرمی ـ ترقوهای در محل تلاقی بالاترین نقطه از استخوان کتف (زائده اخرمی یا آکرومیون) به ترقوه قرار دارد. سطوح مفصلی، به صورت جانبی روی طرفین ساکروم قرار گرفته اند و شکل آنها شبیه گوش خارجی است و هر یک با سطح مفصلی ایلیوم مفصل می شوند. یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث ایجاد سوختگی با یخ شود.

در سمت شست کف دست ، تعدادی ماهیچه کوچک قرار دارد که به انگشتان اجازه حرکت می دهد . دو نوع تغییر شکل یا دفرمیتی ممکن است در انگشتان دست بدنبال ابتلا به روماتیسم مفصلی ایجاد شود که یکی از آنها تغییر شکل بتونیر و دیگری تغییر شکل سوان نک است. در افراد مبتلا به این نوع آرنج پایدار است. علاوه بر این بعضی از موارد آسیب دیدگی به خودی خود با استفاده از روش های درمانی عادی درمان نمی شوند، یا ممکن است درمان در صورت عدم استفاده از عمل جراحی در موقعیت اشتباه صورت گیرد. این بیماری در نیمی از موارد همراه با دیگر ناهنجاری های سیستم اسکلتال است ولی ناهنجاری احشایی در قلب یا کلیه در این بیماران وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید