انواع استخوان های بدن انسان

در برخی مواقع، درد ایجاد شده در دیگر نواحی بدن مثل کمر یا کشاله ی ران (دردهای ناشی از فتق)، می تواند به ناحیه ی لگن انتشار پیدا کند.ممکن است درد شما با انجام فعالیت شدید تر شود، مخصوصا اگر علت آن آرتروز باشد. البته درد ناشی از سیاتیک ممکن است از ناحیه ی کمر شروع شده و از پشت باسن به پا ها انتشار یابد. در این مقاله به معرفی انواع استخوان های بدن انسان می پردازیم تا با اصلی ترین جزء اسکلت بدن آشنا شویم. اسکلت ضمیمهای به اسکلت محوری اتصال دارد و از کمربند شانه، کمربند لگن و استخوانهای اندام فوقانی و تحتانی تشکیل میشود.

مفصل ران یک مفصل گوی و حفرهای است که به حرکت پاها هنگام انجام فعالیتهای روزمرّهای چون راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پلهها کمک میکند. چرخش لگن یک عامل همیشگی در عدم تحرک، پایداری، وضعیت قرارگیری بدن و کنترل حرکات است. این ماهیچهها بر ناحیه تحتانی کمر تأثیر میگذارند و به وضعیت قرارگیری خوب یا ضعیف بدن کمک میکنند. در حقیقت، موقعیت نامناسب لگن در طولانیمدت، غالباً سنگ بنای بسیاری از مشکلات وضعیت قرارگیری بدن است، ازجمله مواردی که نهتنها کمر بلکه سایر نواحی ستون فقرات را تحت تأثیر قرار میدهد. اگر لگن شما از موقعیت خود خارج شود، معمولاً به طریقی کج میشود و میتواند منجر به اختلالات دیگری در زنجیره حرکتی فرد شود.

بدن را بهآرامی پایین به روی زمین بیاورید. پای پشتی را به آرامی به داخل بیاورید. نفس را به داخل بکشید و بدن را به آرامی پایین بیاورید. در این حالت، پزشکان میتوانند از آن به عنوان سندرم متقاطع لگنی یا سندرم متقاطع تحتانی یاد کنند. فشارها و ضربات مستقیمِ واردشده به پا و پیچخوردگیهایی که در ورزشهایی مثل: بسکتبال، راگبی، ژیمناستیک، تنیس و فوتبال اتفاق میافتند، میتوانند منجر به شکستگی پا شوند. لگن پایه و اساس یک حالت نشستهی پایدار است زیرا آنچه را که برای بدن در بالا و پایین اتفاق میافتد را تحمل میکند. نفس را بیرون بدهید و باسن را از زمین بلند کنید، بنابراین قسمت فوقانی بدن و رانها یک خط مستقیم را تشکیل میدهند.

سلولهای لانگرهانس کمی بیش از 1 درصد از کل سلولهای اپیدرم را تشکیل میدهند. عضلات گردن جدا از محفظهها توصیف میشود که مثلث گردن را تشکیل میدهند. دکتر نادر گودرزی، مدرس این دوره آموزش فرادرس و دکترای تخصصی علوم تشریح از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، مباحث را در ۱۱ فصل ارائه کرده است که عبارتند از: سلولشناسی، بافت پوششی، بافت پوششی غدهای، بافت همبندی، بافت غضروفی، بافت استخوانی، بافت خون، بافت ماهیچهای، بافت عصبی، بافت دستگاه عصبی مرکزی، دستگاه عروقی. در مواردی که درد لگن بیمار زیاد بوده و بیماری پیشرفت کرده باشد درمان با استفاده از تعویض مفصل ران صورت میگیرد.

این شامل بررسی سابقهی بیماری، علائم و نشانهها، معاینه محل آسیب، ارزیابی قدرت و هماهنگی لگن و ارزیابی درد میباشد. در محل کار خود، یک حالت راحت و مناسب برای نشستن انتخاب کنید. محل قرار گرفتن : پرویزنی در قسمت جلوی جمجمه و میان کاسه چشمها واقع شده است . دو استخوان کاملا هم شکل ولی قرینه و به شکل نیم دایره به نام استخوانهای بی نام Innominate bone در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا قسمت اعظم این ساختمان حلقوی را تشکیل دهند. به این نوع دردها، دردهای ارجاعی گفته میشود.

سه نوع متداول از چرخش استخوان لگن شامل چرخش لگنی قدامی، خلفی و جانبی میباشد. با این حال نوع عمل جراحی مورد نیاز در هر فرد خاص است و نمی توان آن را به بیمار دیگری تعمیم داد. با این حال، معلوم نیست که عمل جراحی چقدر موثر باشد. در پایین و جلو دارای سوراخ سدادی است .در سطح خارجی آن در قسمت میانی حفره ای به نام حقه قرار دارد که با سر استخوان ران مفصل می شود. در خط میانی سطح پشتی، یک برجستگی استخوانی وجود دارد که به آن ستیغ میانی ساکرال (median sacral crest) گفته می شود.

بالای این استخوانها، استخوان صدفهی میانی و بالایی بینی قرار گرفتهاند که از منطقهی جمجمه شروع میشوند. برای مثال ، بالای بینی استخوانی و پایین آن ، غضروفی است . درد لگن درناحیه خارجی لگن، ناحیه بالای ران و بالای باسن معمولا ناشی از اختلال در ماهیچه ها، لیگامنت های، تاندون ها و بافت های نرم دیگری در اطراف مفصل لگن است. این تفاوت ها ناشی از نیازها و وظایف جنسیت می باشد.

اگر برای جااندازی یک استخوان شکسته از جراحی استفاده کنید، حتماً بافت اسکار یا جای جوشخوردگی ناشی از جراحی هم خواهید داشت. بین کندیل خارجی و داخلی، شکل استخوان تغییر کرده و بشکل یک قرقره درمیاید. پزشک همچنین از شما خواهد پرسید که علائمچگونه شروع شده، چه تاثیری بر فعالیت های روزانه ی شما می گذارند و همچنین این که در شب احساس درد می کنید یا خیر.پزشک مفصل ران شما را معاینه کرده و حرکات آن را بررسی می کند، این عمل به او اطلاعات کافی برای برنامه ریزییک برنامه ی درمانی را می دهد؛ با این حال ممکن است برای تشخیص عارضه های دیگر، نیاز به انجام آزمایشات دیگری نیز باشد.

ستون مهرهها به شما در چرخیدن خم شدن و ایستادن کمک میکنند، همچنین از نخاع حفاظت میکند؛ نخاع بسته بزرگی از اعصاب است که اطلاعات را از مغز به سایر اعضای بدن میفرستد. استخوان بریدهشده با ایمپلنت فلزی (پروتز) یا تیکهای از استخوان از قسمتهای دیگر بدن یا به کمک استخوان اهداکننده، جایگزین میشود. قاعده در بالاترین قسمت قرار گرفته و دارای وجوهی برای مفصل شدن با استخوان خاجی است. ساکروم از اتصال و همجوشی پنج مهره از ستون مهره ها که در ناحیه خاجی واقع شده اند ایجاد می شود، و به شکل یک مثلث مقعر وارونه است. درد لگن به دو شکل دردهای پایدار و موقت ظاهر میشود.

چه عواملی منجر به درد انگشت شست پا میشوند؟ این عصب از به هم پیوستن ریشه های عصبی که از مهره های پایینی کمر خارج میشوند درست میشود و از پشت مفصل ران و بسیار نزدیک به آن عبور میکند. قاعده ساکروم، در بالا با مهره پنجم کمری و دیسک بین مهره ای مربوط به آن مفصل می شود. لامی همچنین تنها استخوانی است که در بدن به استخوان دیگری متصل نشده است.

انجام درمان های فیزیوتراپی باعث افزایش استقامت و تحرک مفصل و حفظ تراکم استخوان ها می شود. استفاده ازکفی طبی در کفش باعث حفظ تعادل بدن و بهبود عملکرد پا می شود و می تواند با عث کاهش درد لگن شود.انواع مختلفی از بریس ها می تواند باعث کاهش درد مفصل لگن و بهبود ثبات و تحرک مفصل شود. هدف از انجام تمرینات اصلاحی، ارتقاء بهزیستی عمومی فرد با بهبود حرکات عملکردی از طریق ورزش یا حرکت دادن بافتهای نرم است.

دیدگاهتان را بنویسید