انواع گیتار (گیتارهای آكوستیک)

برای مثال در حالتی که قرار باشد سیم اول روی نت دو کوک شود و سیم دوم روی نت سل، میتوان هر دو را یک پرده پایینتر آورد و سیم اول را روی نت سیبمل و سیم دوم را روی نت فا کوک کرد. با دمیدن هوا در سوراخها صدا تولید میشود، و با استفاده از کلیدها صداهای مختلفی را میتوان تولید کرد. این ساز ایرانی به شکل ذوزنقه و دارای سیم های بسیاری زیادی است و با دو مضراب چوبی نواخته میشود. وجوانان برای دیدن دختران به بهانه های مختلف از کنار آبگاه ها می گذشتند. در این میان کریز باشو ( سر چشمه کاریز)به عنوان میعادگاه دختران و محل دیدار دختران بود.دختران خود را می آراستند و به بهانه آوردن آب به کاریز می رفتند.با دختران دیگر به صحبت می نشستند و خوش و بش می کردند.

دختران با لباسهای رنگی و رو سری بر سر و کوزه بر دوش به چشمه ها و سر قنات ها و کاریزها می رفتند. و این نوای زنانه با صدا های ی مختلف به هم می آمیختند و سنفونی زندگی در قروه درگزین اجرا می کردند. سهیلا سالها بود که با این صدا و نغمه انس گرفته بود .با این صدا امید و شور وشوق یافته بود . در آن زمان در مکتب خانه ها دختر ها و پسر ها با هم درس می خواندند.مثلا مادر من و مادر بزرگ همسرم در نزد مرحوم میرزا بیرا م تقوی درس خوانده اند.می گویند مرحوم میرزا بیرام خیلی سخت گیر بوده است.و شاگردانش را به فلک می بسته است.

قدرت الله مانند شاهزاده بزرگ شده بود.به عنوان پسر بزرگ خاندان حاج نظر همه توجه ات به او بود. باسلام بردوستان از آنجاییکه موسیقی بخودی خود بخشی از فرهنگ است خواهشاجانب ادب را رعایت فرمایید،بنده سالها در کردستان بوده ام ،واز بچه تا بزرگ ساز دیوان یا همان باقلاما ترکی را میشناسند و بخوبی مینوازند،مهم اینست که این ساز با فرهنگ این قوم و حتی ترکها گره خورده و با توجه به جهانی شدن هنر و موسیقی دیگر حرف از تعصب و …

این ساز به طور معمول یک نت بیشتر از سه اکتاو وسعت دارد و چنانچه پوزیسیون چهارم مورد استفاده قرار گیرد این پهنا بیشتر هم خواهد شد.سنتور در 3 پوزیسیون 27 صدا دارا است و نت نویسی آن با کلید سل خط دوم میسر است. با این صدا تا دور دست های رهایی پرواز کرده بود.این صدا و نغمه ،صدای جوانی بود کهصمیمیت و صداقت و دوست داشتن در آ موج می زد .هر غروب آ ن جوان به آرامی به ترکی زمزمه میکرد.

گیتار اسباب بازی با سیم های قابل کوک و طرح های متنوع که میتواند زمینه ی خوبی برای آشنایی کودکان با موسیقی فراهم آورد. عوض شدن کوک ساز در هر دستگاه و آواز در موسیقی ایرانی منجر به عوض شدن حال و هوای آهنگها میشود اما میتوان با استفاده از کوک ِ دستگاهها و آوازهای مختلف، آهنگهای مربوط به دستگاه و یا آوازی دیگر را نواخت. به این معنی که لازم نیست کوک سیم همان نت دیاپازون باشد. مانند «سرخ شدن یا به سرخی گراییدن». اکشن گیتار (فاصلهی سیمها از صفحهی انگشتگذاری) برای آسان شدن حرکت سریع در طول دسته بسیار پایین بوده و مناسب تکنوازیهای پرحرارت است.

اما اگر شما سالهاست که نوازندگی میکند و استیل مناسب خود را یافته اید میتوانید به سراغ فرمهای مختلف نیز بروید بالاخص استفاده تنها از ناخن برای نواختن . بهتر است اولین گیتار را بدون دردسر بخرید و سپس به دنبال خریدهای بزرگتر بروید. او را افسانه نامش نهادند.در حقیقت ،او اولین نوه پسرس حاج نظر بود که به دنیا می آمد.از هر دو طرف دارای ریشه های اصیل.او را برای پادشاهی سرزمین شرافت در نظر گرفته بودند.

عروس خیلی کوچک بود.مادرش زنی بود بسیار مسئول ومتعهد.او از یک خانواده متشخص و سرشناس بود.باشرافت ،درستکار و معتقد به اصول خانواده.او یکی از اولین دختران قروه درگزین بود که در سال1313 وقتی که مدرسه مدرن در قروه درگزین باز شده بود همراه پسرها به مدرسه رفته در یک کلاس با پسر ها نشسته بود.خیلی با هوش بود.و استعداد عجیبی در یاد گیری داشت.نجیب و متین بود.دخترش را هم با شرافت و با نجابت بار آورده بود.

با ادب و نجابت و با شرم حیا ،گفت انگار بچه می خواهد به دنیا بیاید. فروشگاه اینترنتی داور ملودی به عنوان فروشگاه اینترنتی تخصصی تجهیزات و ادوات موسیقی مرجع مناسبی برای خرید انواع گیتار الکتریک آیبانز بشمار می آید. گوئی آن چند خانواده در دنیای دیگری زندگی می کردند.شاید هم بیشتر مردم قروه به ان چند خانواده به عنوان خانواده هایی که خصوصیاتی جداگانه دارند می نگریستند. سهیلا و هادی از کودکی با هم همسایه و هم بازی بودند. سهیلا زبر و زرنگ بود و از بچگی سر به سر هادی می گذاشت.

و برای هادی شعر می خواند. برای حفظ مداوم ریتم موسیقی، و بلندتر شدن صدای آن، اقدام به گرم کردن آن میکنند. پس از طنین انداختن صدای ساز و آواز دلی ناصر یعنی ناصر دیوانه در فضای قروه درگزین.همه در باره دلی ناصر حرف می زدند.اما مریم گوئی درونش آتشی بر پا شده بود.مدتی دوستانش که در کنارش نشسته بودند هر چه مریم را صدا می کردن مریم جواب نمی داد.انگار مریم خشکش زده بود. آن صدا برای سهیلا زیباترین و دلگرم کننده ترین نغمه ها بود. این تکنیک یکی از سخت ترین تکنیک های گیتار میباشد که شما سعی نمایید جنس صدای تیراندو نوازیتان را بسیار شبیه آپویاندو نمایید و خود نیازمند یک سری تمرینات خاص میباشد که در این مبحث نمیگنجد.

افسانه یعنی قشنگ ترین آرزو ها. در بیرجند بعضی از دایره ها دوازده ترک می باشند و به صورت دوازده ضلعی ساخته می شوند. کافی است دست خود را در هنگام نواختن در طول گیتار جابجا کرده تا متوجه تُن های مختلف صدایی که گیتار به شما میدهد بشوید. یک باره متوجه شد که پیر زنی با التماس دست مریم را کشیده و دارد می برد به خانه دلی ناصر .مریم ترسیده بود.

اغلب شبها که دوستان وشاگردانش به دیدارش می امدند،از اوخواهش می کردند که بخواند و او با صوت زیبایش بلند می خواند.اشعار ترکی و فارسی را زیبا می خواند.چنان زیبا که گوئی کلمات و جمله ها درونشان باز می شد و آدم احساس می کرد گفتارها و اشعار ی که از زبان او جاری می شدند ،دارای جان و روح می باشند. مریم در نزد مشکات خواندن قران و گلستان و بوستان فارسی و ادبیات ترکی (کتاب قمری نامه) را می خواند.ومریم همچنین از مرشد مشکات دف نوازی را یاد گرفته بود. مریم گوئی هیچ چیز نمی شنید. گوئی او را برای پادشاهی آماده می ساختند.اما قدرت الله چندان تمایلی به ادامه شیوه سلطنت پدر نداشت.آزاد اندیش و رها و اندیشه ورز و انسان دوست بود.بسیار مهربان و دل نازک..از کودکی با اسب و مدرسه و دوستان مانوس .قد بلند و باهوش و با فراست.بسیار شوخ طبع و در عین جوانمرد .

خانه ای کوچک که گوئی درایی از عشق در خود دارد.پیرامون خانه کوچک گلی آنها دو تا سه خانه بیشتر نبود. این گیتار صدایی بسیار شبیه به گیتارهای حرفهای تولید میکند که سبب ایجاد انگیزۀ بیشتر در میان کودکان به کار کردن با آنها میشود. صدای آمدن گله های گوسفندان و گاوها و گوساله ها با صدای هی هی ِ چوپانان و صدای صاحبان گوسفندان و بزها که برای جدا کردن حیوانات خویش در کوجه ها صداهای مختلف در می آوردند.مثلا برای صدا کردن گوسفندان دولب را بر هم چسبانده و و لب ها را به جلو آورده و با دم هوا از لب های بسته بیرون آمده می گفتند دُوووَه دُوووَه.و برای صدا کردن کاو ها صدا می کردند..اُوهَه.برای صدا کردن مرغ ها می گفتند توو توو توو.و از طرفی صدای زنی که همسایه اش را صدا می زد با و می گفت مثلا اکرم باجو هوووو !

صدای درویش مشکات در تمامی فضای قروه درگزین می پیچید و دلها و جانهای تشنه را سیراب می نمود. آن غروب مریم حال عجیبی داشت.آن صدا و ان نوا که برای مدتی در فضای قروه پیچیده بود و همه را مبهوت خویشکرده بود.برای او آشنا بود. یکی از خانمهای خانه را به آرامی به اتاقش صدا کرد. بنده خودم سالها در مکبت خانه مرحوم میرزا مهدی قنبری درس خوانده ام.در زمان بنده چند نفر دختر هم همراه با ما به مکتب خانه می آمدند.یکی از دختران مرحوم میرزا مهدی و دو نفر از دختران همسایه بودند.حتی دختر مرحوم میرزا مهدی مدتی مبصر ما هم بود.

برای همین از دیر باز زنان و دختران نیز در منطقه ما همراه با پسران تحصیل می کرده اند.چرا که در منطقه درگزین نزدیک به هزار سال است که مکتب و مدرسه وجود داشته است. دلی ناصر هم گاهی همراه با دایی اش به خانه مشکات می آمد. این شرکت بلژیکی در میانهی دههی ۹۰ گیتارهای بسیار با کیفیتی را تولید و عرضه میکرد. ایجاد رنگ صدای مورد نظرتنها از طریق آپویاندو و یا تیراندو زدن نمیباشد بلکه با فرمی خاص از سوهان زدن شما میتوانید صداهای متفاوتی را تولید نمایید.

برخی از انواع آویشن ها به دلیل تغییراتی که در سوراخ صدای آنها ایجاد شده است، دارای ظاهر بسیار زیبا و منحصر به فردی هستند. در مثالهای زیر به مفهوم جملهها و نحوه منفی شدن آنها دقت کنید. در جدول زیر نمونه پاسخهای سوالات بالا به ترتیب ذکر شده است. کشکولی بر دست و ذکر مولا علی بر لب.از دیاری به دیاری سفر می کرد. ای کاش خیلی وقت پیش به تو گفته بودم که تورا دوست دارم! Next ای کاش خیلی وقت پیش به تو گفته بودم که تورا دوست دارم!

دیدگاهتان را بنویسید