برای تقویت استخوان بندی نوزاد چه کاری می توان انجام داد؟

3. به پا کردن کفشهایی که اندازه پا نیستند و یا نامناسب هستند، به ویژه کفشهایی که قوس کف پا را به خوبی حمایت نمیکنند. این استخوانچه های اضافه در غالب اوقات هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمیکنند ولی گاهی اوقات میتوانند سبب بروز مشکلاتی منجمله درد شوند. گاهی اوقات در کنار استخوان ناویکولر یک استخوان کوچکتر قرار گرفته که به آن استخوان ناویکولر فرعی Accessory navicular bone میگویند. به علت اتصال تاندون تیبیالیس خلفی به استخوان ناویکولر فرعی کشش تاندون میتواند دو استخوان را از هم دور نگه داشته و مانع اتصال مجدد آنها شده و موجب ازمان درد شود.

در این موارد تاندون تیبیالیس خلفی بجای چسبیدن به استخوان ناویکولر به استخوان ناویکولر فرعی میچسبد. مشکلات مربوط به استخوان ناویکولر فرعی معمولا در دختران بخصوص در سنین نوجوانی شایعتر است. احتمال صاف بودن کف پا در فردی که استخوان ناویکولر فرعی دارد بیشتر است و بسیاری از افرادی که صافی کف پا بخصوص از نوع قابل انعطاف دارند این استخوان اضافه را هم در کنار استخوان ناویکولر اصلی خود دارند. وقتی استخوان ناویکولر فرعی بیش از حد بزرگ میشود میتواند به سمت داخلی کفش ساییده شده و مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. شایع ترین عامل خطر برای ایجاد خار پاشنه، فاسیا پلانتار است.

پلانتار فاسیا به علت التهاب بافت نرم که وظیفه متصل کردن استخوان پاشنه به انگشتان پا را بر عهده دارد ایجاد میگردد. به طور معمول، اولین قدم تشخیص درد پاشنه پا این است که شما برای پزشک خود توضیح دهید که چه چیزی را تجربه می کنید و چه چیزی منجر به درد شما شده است. تغییر درالگوی راه رفتن به عنوان راهی برای تسکین درد فاسییت کف پا ممکن است منجر به مشکلات پا ، زانو ، مفصل ران یا کمر شود. پای دیگر را در جلو قرار دهید به طوری که زانو خم شود.

شکستگی ترقوه با استفاده از عکسبرداری اشعه ایکس و معاینه مشخص میشود، که در آن دکتر فرد را برای بررسی وضعیت کبودی یا تورم معاینه میکند. این بیماری می تواند در اثر خستگی بافت یا عوامل بیولوژیکی ناشی از تنش بیش از حد در قوس کف پا ایجاد شود. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری چکار باید کرد؟ سر بر روی گردن قرار می گیرد که مجرای عبور و مرور برای سازههایی است که از قفسه سینه به آن باز میگردند. 1. افزایش سن که کاهش انعطافپذیری آرنگ کف پا و نازک شدن لایه چربی محافظ پاشنه را به دنبال دارد.

این نوع شکستگی ها، شکستگی هایی هستند که در وسط استخوان نازک نی مشاهده می شوند. اکثر افرادی که خار پاشنه پای آنها در عکسهای گرفته شده به وسیله اشعه ایکس دیده شده، هیچ علائمی نداشتهاند. افرادی که دچار درد در پاشنه پا هستند علائمی را در هنگام انجام فعالیتهایی که باعث فشار وزن بدن بر روی پاها میشود مانند ایستادن و راه رفتن و همچنین در هنگام استفاده از کفشهای نامناسب یا کفشهای با کفی ناکافی گزارش دادهاند. خار پاشنه یا کالکانئال که در عکسهای گرفته شده به وسیله اشعه ایکس قابل مشاهده است. احساس درد و کبودی در نواحی زیرین کمر از دیگر نشانههای شکستگی لگن هستند که باید سریعا نسبت به عمل جراحی اقدام کنید.

مدت زمان ترمیم این استخوان به سن و شدت شکستگی بستگی دارد. بنابراین، شناسایی و درمان سریع این بیماری اهمیت زیادی دارد. دکتر وریانی با تشخیص و درمان سریع دررفتگی مچ دست میتواند به کاهش احتمال بروز عوارضی نظیر آرتروز و از بین رفتن بافتهای استخوانی کمک کند. برخی بیماران هم از کار کردن با فیزیوتراپیست یا کاردرمان گر بهره مند می شوند. جراحت یا آسیب دیدگی یکی از شایع ترین دلایل درد ترقوه است. آسیبهای ورزشی نیز از علل رایج در شکستگی استخوان به ویژه در جوانان میباشند.تا سن ۲۰ سالگی، استخوان ترقوه سفت نمیشود. شکستگی های سطحی را با گچ گرفتن و آتل درمان می کنند.

بسیاری از موارد درد پاشنه پا را می توان با مراقبت های خانگی مانند استراحت، یخ درمانی، کشش و فشرده سازی درمان کرد. در موارد نادر، ممکن است فیزیوتراپی یا جراحی برای برداشتن خار پاشنه یا برآمدگی پمپ یا تصحیح درد پاشنه از برخی شرایط مانند تومور، بورسیت یا تاندونیت لازم باشد. در این روش، ایمپلنت های فلزی -از جمله پیچ و یا پین- برای نگه داشتن اسکافوئید در محل خود تا زمان بهبود کامل استخوان استفاده می شود. پژوهشگران “دانشگاه مکگیل”(McGill University) کانادا، روش جدیدی را برای پرورش دادن بافت مصنوعی استخوان ابداع کردهاند.

تاثیر گذار بودن این روش هنوز به درستی تایید نشده و بنابراین استفاده از آن کم تر دیده می شود. بهبودی چندین هفته پس از اتمام جراحی طول میکشد و ممکن است نتوانید به درستی راه بروید. در برخی از موارد حتی مدت زمان بیشتری طول میکشد، مخصوصاً اگر زخم باز باشد یا استخوان به تکههای زیادی شکسته باشد یا بیمار محصولات دخانی مصرف نماید. مصرف رازیانه به صورت خوراکی یا موضعی هیچ گونه عوارض جانبی مهمی ندارد، البته اگر رازیانه را در حد اعتدال استفاده کنید. اگر درد پاشنه پا ناشی از یک آسیب حاد مانند افتادن است یا با چند هفته درمان در خانه به خودی خود برطرف نمی شود ، پزشک ممکن است درمان های دیگری مانند بریس یا آتل را پیشنهاد کند.

این آسیب ها می توانند علائم مشابهی ایجاد کنند حتی اگر هر یک متفاوت باشد. ورزش کردن قدرت مغز را افزایش می دهد و حتی سلول های عصبی جدید در مغز ایجاد می کند. ورزش های پرقدرت مانند فوتبال، رقص و غیره. بر اثر آسیب هایی مانند شکستگی قبل از اینکه بتوانید به فعالیت های عادی خود بازگردید، به مدت طولانی تری استراحت نیاز دارید. پوکی استخوان یکی از عوامل اصلی شکستگی لگن است که بیشتر در افراد مسن و بیشتر در خانمها مشاهده میشود. جدا شدن دو استخوان ناویکولر اصلی و فرعی بر اثر ضربه میتواند موجب بروز درد شود.

همانطور که گفته شد بسیاری از افراد دچار یک استخوان ناویکولر فرعی یعنی یک استخوانچه کوچکتر در کنار استخوان ناویکولر هستند ولی مشکلی ندارند. در کف پای بعضی اقراد در کنار استخوان ناویکولر ممکن است یک استخوان دیگر وجود داشته باشد که به آن ناویکولر فرعی میگویند. وجود استخوان ناویکولر فرعی در زنان شایعتر از مردان است. نرمش های لازم برای افزایش دامنه حرکتی شانه و برای تقویت عضلات شانه باید بلافاصله بعد از کاهش درد بیمار شروع شوند. 2. معمولاً درد با استراحت کردن از بین میرود اما بعد از بلند شدن شدیدتر از قبل است. این درد میتواند در حین راه رفتن شدیدتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید