بهترین آموزشگاه سه تار در تهران – آموزشگاه موسیقی عرفان نادریان غرب تهران

در این بین از محضر اساتیدی چون مسعود شعاری – آیدین علیانسب – بهداد بابایی – صائب کاکاوند – علی قمصری – سلمان سالک – محمود ملکی – حسین سجودی بهره بردم. ساز جدید به زعم شعاری قرار است جای عود در گروه نوازی های سه تار را بگیرد. کاسه سه تار نیز میتواند از چوب درختهای مختلفی همچون توت، آزاد، افرا و گردو باشد که در بیشتر سازها چوب توت بهترین و مقاومترین گزینه است. در ادامه این پست قصد داریم به بررسی و راهنمای خرید سه تار پرداخته و بهترین ساز را از مارکها و مهرهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

نوای سازهای ایرانی بسیار دلنشین بوده و در این بین سه تار، سازی بسیار ویژه است. در ساخت این ساز علاوه بر دقت در به وجود آوردن صدایی شفاف و زلال به زیبایی ظاهری نیز توجه خاصی شده، رگه هایی که در بین ترکه های کاسه کار شده و ظرافت هایی که بر روی دسته ساز انجام شده نشان از این مهم دارند. با این وجود سکوت گرد (سکوت کامل) گاهی برای نشان دادن سکوت در کل میزان مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید حجم صدای سه تار به نسبت سازهای دیگر کمتر باشد، اما همین صدای نحیف از لطافت خاصی برخوردار است که باعث شده تا بسیاری از علاقهمندان به موسیقی و بویژه موسیقی اصیل ایرانی، به این ساز علاقه نشان داده و به یادگیری و اجرای آن بپردازند. او با بهرهگیری از صنعت پارادوکس، تضاد طبقاتی و رفتاری گروههای مختلف جامعه را نشان میدهد. حالا که با نکات خرید سه تار آشنا شده و دانستید که باید در هنگام خرید به چه مواردی دقت کنید، در ادامه به بررسی 8 مدل از بهترین سه تار ایرانی از سازندگان مختلف پرداخته و به شما در خرید و انتخاب آنها کمک میکنیم.

برای خرید ساز سه تار باید به نکاتی توجه کنید و بر اساس آن ساز مناسبی انتخاب کنید. سه تار آوا برای افراد مبتدی تا حرفهای مناسب بوده و طراحی و ساختار خوبی دارد. این ساز در مقایسه با دیگرسازها صدای کمتری دارد اما اگر طراحی و ساخت آن به خوبی انجام شود میتواند صدای بیشتری به هنگام نواختن ساز داشته باشد . سهتار در مقایسه با تار فاقد جعبهٔ گوشی است و گوشیها روی سرپنجه سوار شدهاند و داخل آن نیستند. سه تار الکتریک نوعی سه تار است که صدای آن به وسیله تقویت کننده ای الکتریکی تشدید یا تغییر می یابد.

کیفیت ساخت، صدادهی مطلوب و حفظ کیفیت در شرایط محیطی مختلف باعث شده این ساز یکی از شناخته شده ترین سه تار ها باشد. با آن که ضبط و ثبت ردیف های مختلفِ موجود در این سالها انجام پذیرفت و چندین ردیف معتبر از استادان بازمانده ضبط گردید و از خطر فراموشی رهایی یافت، سعی بیشتر هنرجویان جوان بر بازیافت و بازتولید شیوه ها تکنیک های اجرایی اصیل برای ارائه ی موسیقی سنگین دستگاهی و ردیفی قرار گرفت.

سه تار نوازی شیوه ای مخصوص به خود دارد و از این لحاظ هیچ ارتباطی با تار ، دوتار و یا تنبور ندارد و کسی که بخواهد نوازنده سه تار باشد باید سال ها نزد استاد به فراگیری این ساز بپردازد و چنین نیست که هر کس تار بنوازد صرفا می تواند سه تار نیز بنوازد. از سال 1390 در خدمت استاد فرخ مظهری به یادگیری ساز های تار و سه تار مشغول شدم . سازها سه تار مشتقی: این نوع سه تار برای افراد مبتدی و تازه کار مناسب هستند که به تازگی شروع به یادگیری سه تار میکنند.

کار موسیقی را از پنج سالگی به صورت آزاد شروع کرد. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در شامگاه جمعه 22 بهمن 1400 کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد. حداقل ۲۰bpm به پایین یا به بالا تاثیر منفی توی کارتون نخواهد داشت که این واقعا شگفت انگیزه. منظور از مشخصات ظاهری این است که کیفیت ساز را بررسی کنید و ببینید که ضایعاتی مثل چوب اضافی، چسب و اتصالاتی که بین بخشهای مختلف وجود دارد، روی زیبایی و ساختار ساز تاثیر نگذاشته باشد.

جنس چوب روی وزن کلی ساز تاثیر زیادی دارد. بسته به این میزان طول عرض آن نیز بین 12 تا 16 سانتیمتر و عمقی در حدود 13 سانتیمتر دارد. طول کلی کاسه میتواند بین 26 تا 30 سانتیمتر متغیر باشد. به طور کلی بدون حمایت این اشخاص که نمیشد، چون ما که مغازه نداشتیم که مثلا رهگذری که رد میشود، بیاید و ساز بخرد. این قطعه که از جنس چوب است در بخش انتهایی ساز قرار داشته و دارای شیارهایی است که سیمها از درون آن رد شده و در جای خود ثابت میمانند.

سیمها پس از عبور از سیم گیر از روی خرک رد شده و تا دسته ادامه دارند. خرک سه تار قطعهای متحرک از جنس چوب است که روی صفحه سه تار قرار میگیرد. سه تار دارای صدایی مخملی و ظریف بوده از آنجایی که که با کنار ناخن انگشت سبابه دست راست نواخته میشود، صدای ساز ارتباط مستقیمی با اعصاب و روان نوازنده پیدا میکند و از این رو سه تار را اغلب همدم اوقات تنهایی خوانده اند. نواختن سه تار با استفاده از ناخن صدایی ظریف و متحیرکننده دارد.

سه تار دارای صدایی مخملی و ظریف بوده از آنجایی که که با کنار ناخن انگشت سبابه دست راست نواخته میشود، صدای ساز ارتباط مستقیمی با اعصاب و روان نوازنده پیدا میکند و از این رو سه تار را اغلب همدم اوقات تنهایی خواندهاند. امیدواریم این مطلب اطلاعات کافی را برای خرید ساز سه تار در اختیار شما قرار دهد. اجزای سه تار عبارتند از: کاسه، خرک،صفحه رویی، دسته، پرده، شیطانک، سرپنجه، گوشه، سیم گیر.

گلی که سه تار الکتریک قرار است به سرمان بزند! ساز سه تار از چندین بخش مختلف تشکیل شده است که شامل موارد زیر هستند. یک سیم پیچ مغناطیسی است که زیر سیم ها و بر روی بدنه قرار دارد. سوالات خود را می توانید از طریق فرم ارسال دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. بسیاری از سایت ها ، سمپل سیتار Sitar هندی را به اسم سه تار درج کرده اند. برای اولین بار ، سمپل بسیار با کیفیت با فرمت WAV از ساز ایرانی و بسیار دلنشین سه تار تحت عنوان Setar Samples را برای شما فراهم کردیم.

اینجاست که فرمت RX2 به کمکتون میاد! اینها زمان برده است، مثلا برای ویلن ۸ قرن ۹ قرن کار شده است تا به اینجا رسیده. از این نوع سه تار برای ارای کنسرت یا ضبط استودیویی استفاده میشود که دارای کیفیت بسیار بالا از نظر ظاهر و صدای ساز است. ساز سه تار معمولی: این نوع سه تار هم برای نوازندگان عادی و تمرین کردن مناسب هستند. ضمن اینکه میتوان با وارد کردن فایلهای WAV این پکیج در وی اس تی Directwave از سمپلهای این پکیج به صورت VST استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید