بهترین سه تار برای شروع نوازندگی(راهنمای خرید سه تار) – تاپترین

اگر نگوییم که صادق هدایت در داستان «زنده به گور» از داستان «یادداشت های یک دیوانه» ی گوگول برداشت کرده است، می توانیم مطمئن باشیم که مطابق نظریه بینامتنیت، گوگول از جمله نویسندگانی است که آثارش سخت در داستان های فارسی نفوذ کرده و حضور ناخودآگاه دیوانه گوگول را می توان در زنده به گور هدایت دید. آموزش تنبک به روش نوین مرتضی قاسمی اول نشانگر تکنیک های گوناگون آموزش تنبکنوازی میباشد، که در این چاپ به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر میشود. از محاسن دیگر این نوع پرده سه تارها ( پرده ریلی) آزمایش دو پرده ای بود که با اصرار به اینکه طنین لازم را ندارد کمتر روی تار( و روی سه تار هیچگاه) بسته نمی شد.

این پرده بخاطر دوام بسیار زیاد در پایین دسته ( از “Re b” روی خط چهار) میتواند بسته شود، این قسمت دسته به دلیل نزدیک بودن فواصل همواره پرده هایی ثابت دارد ( در این قسمت از دسته نوازنده قادر است با حرکتی مانند ویبراسیون نت مورد نظر را کمی بالا و پائین تر ببرد) پرده دیگری که چند سالی است بصورت آزمایشی روی ساز سه تار قرار می گیرد نوعی پرده فلزیست که برای جابجایی هنگام تغییر برای آن ریلی دو طرف دسته ساز قرار گرفته که این پرده به سمت بالا و پائین دسته حرکت می کند.

این طرح پیش از این روی سازهای زهی هندی هم بکار رفته بود ولی سیم تار و سه تار فلزی و بسیار نازک است و برخورد آن با پرده های فلزی خود تولید صدا می کند، نیز تیزی صدای پرده های فلزی باعث شده نوازندگان استقبال شایانی از این پرده ها نداشته باشند. حتما می بایست قبل از خریداری ساز را کوک نمایید، و تک تک پرده ها را امتحان کنید هیچ کدام نباید صدای گز بدهند. گاهی از ناخن مصنوعی و یا حلقهای که زایدهای از جنس شاخ یا نایلون درون آن قرار دارد و در انگشت سبابه قرار میگیرد نیز استفاده میشود.

این ساز را در حالت نشسته به صورت افقی روی ران پا قرار میدهند به نحویکه دستۀ آن در طرف چپ و کاسه در طرف راست نوازنده قرار میگیرد. بله ، فرمت wave شباهت زیادی به فرمت mp3 دارد و تنها تفاوت آنها از لحاظ کیفیت است که فرمت wave در رتبه بالاتری قرار میگیرد. همچنین در قسمت دهانه هم از پوست شتر استفاده شده است. همچنین برای ساخت صفحه آن از چوب درخت توت و برای ساخت دسته آن از چوب درخت گردو استفاده می شود. سازشناسی ایرانی سه تار معرفی سه تار از سازهای زهی مضرابی است که در ساخت آن از چوب، فلز، زه یا نخ نایلون استفاده میشود.

جنس دستانها از زه یا نخ نایلون است. در کتابهای لغت در معنی دف یا دایره مینویسند: آن چنبری است از چوب که بر روی آن پوست کشند و بر چنبر آن حلقهها آویزند. ضمن اینکه میتوان با وارد کردن فایلهای WAV این پکیج در وی اس تی Directwave از سمپلهای این پکیج به صورت VST استفاده کرد. حلمی یکی از قدیمیترین و بهنامترین سازندگان تمبک است که سازهای بسیار متنوع و بارنگهای صدایی جذابی تولید میکند.

نقش همنوازی در این ساز نه فقط همراهی ساز یا آواز و تأمین و نگهداری «ضرب» موسیقی است، بلکه طی ۲۵ سال اخیر به ابتکار حسین تهرانی و همکاری دیگران ارکستری مرکب از «گروه تمبک نوازان» تشکیل شده قطعه هایی اجرا کرده اند. برای ساخت این ساز معمولا از چوب درخت گردو و توت استفاده می کنند و از برنج و فولاد برای سیم ها و از استخوان برای تزئینات دسته ، شیطانک و گاهی اوقات سیم گیر استفاده می شود. حتما چند بسته کیسه سیلیکاژل یا رطوبت گیر هم درون جعبه آن قرار دهید.

یکی از مشکلاتی که سازهای پوستی مثل تار دارند رطوبت هوا است. روی خرک شیارهای کمعمقی ایجاد میکنند که سیمها از روی آنها عبور میکنند و از هم جدا نگه داشته میشوند. آلاحمد در این داستان از شیوة وصف سریع استفاده کرده است تا هم حق مطلب را ادا کرده باشد و هم سرعت که لازمة داستان کوتاه است، آسیب نبیند. برای مثال آشنایی با اتمسفر صحنه، کاهش اضطراب ناشی از اجرا مقابل جمع، آشنایی با اصل همپوشانی (overlaping) در اجرای گروهی، آشنایی با تمرین های پیش از اجرا، آشنایی با آداب اجرا و … دسته سهتار را مستقیم جلو چشم خود قرار دهید، با یک چشم به دسته تا انتها نگاه کنید نباید کج و دارای انحناء باشد.

سازهای کوبه ای دارای تنوع زیادی هستند اما سازی مانند تنبک به علت داشتن تاریخچه طولانی و کاربرد زیاد در موسیقی بسیار محبوب است. فکر کنم باید میگفتین ساز سیمی و کوبه ایی یا ضربی. اگر تازه وارد هستید و می خواهید به دنبال یاد گیری سهتار بروید پیشنهاد می کنم یک ساز با قیمت پایین خریداری کنید. 1- با چه کتابی شروع کنم؟ ولی اگر شور و شوق یادگیری در شما زیاد باشد، با آقای اقبال مشورت میکنید و به دنبال اولین درس آموزشی میگردید.

او که امید زیادی به کارآیی ساز ابداعیاش دارد، در مصاحبه با «فرهیختگان گیلان» از سهتار الکتریک و نقش آن در آینده موسیقی ایران میگوید: سهتار الکتریک در سال ۸۲ و در قسمتی از کنسرت آنالیز دستگاه سهگاه، برای نخستینبار به نمایش عموم گذاشته شد و با آن نواختم. سهتار در ابتدا از خانوادهی ساز تنبور بود؛ اما امروزه آن را از دستهی تار میدانند. سیم مشتاق در سه تار کدام است؟

دسته سه تار از یک طرف به کاسه و از طرف دیگر به سرپنجه متصل است. دسته سه تار : دسته این ساز، از کاسه آن باریکتر است. آیا خوش دست است؟ هر آنچه که در مورد یک ساز سه تار خوب و خوش صدا باید بدانید. ما برای سهولت کار شما، لیستی از ۲۶ نمونه ساز سه تار خوب و خوش صدا، باکیفیت و قیمت مناسب را جمع آوری کرده ایم. حتما برای کوک کردن سهتار از دستگاه تیونر استفاده کنید، زیرا اگر سیم های آن زیاد تر از حد سفت شوند فشار زیادی به دسته آن وارد می شود و ممکن است شکسته شود.

نوازندگان سهتار برای اجرای آن، در حالت نشسته روی زمین یا صندلی، کاسهٔ ساز را به صورت مورب و با زاویهٔ ۴۵ درجه روی ران راست قرار داده و با سر انگشتان دست چپ روی پردهها (دستانها) ی روی دستهٔ سهتار حرکت میکنند و با انگشت اشارهٔ دست راست خود به سیمها ضربه میزنند. نویسنده این مهم را با شکستهشدن تار گوشزد میکند. شاید به این دلیل است که آن را ساز دل مینامند. اینها یکی از ده ها درد دل های بعضی از هنرجویانم بود که خدمتتان عرض کردم و هدفم این بود که به شما انگیزه بدهم و بگویم شما هم میتوانید با این روش سه تار را بیاموزید به این شرط که همت داشته باشید و برای رسیدن به هدفتان برنامه داشته باشید.

اگر تعصب و باورهای گذشته را کنار بگذاریم و اندکی تفکر کنیم خواهیم فهمید از جای خاصی نمی آید این آوای دوست . نکتهای که من به آن رسیدم و فکر میکنم مهم است، این است که کلا هنرمند باید آدمها را دوست داشته باشد. دست چپ شما باید بتواند به راحتی روی دسته سه تار حرکت کند. ساز را باید به گونه ای بگیرید که سهتار به صورت مورب با ران پای راست شما زاویه ای ۴۵ درجه ای تشکیل دهد. اگر واقعا قصد ادامه راه را دارید با آموزشهای استاد اقبال همراه باشید و با متد ایشان پیش بروید و از مسیر کتاب معرفی شده خارج نشوید.

وقتی خوشحال هستید موسیقی گوش می کنید و از حال خوب خود لذت می برید. این علاقه به جایی رسیده که خیلی از مردم به دنبال یاد گرفتن موسیقی می روند و به دنبال خرید یک ساز خوب می روند. بهتر است تا حدی که ساز توانایی دارد از آن بهره ببریم. بهتر است بعد از استفاده سریعا ساز را درون جعبه مخصوص نگهداری قرار دهید. بهتر است در هنگام تمرین یک استاد یا یک شخص ماهر در کنار شما حضور داشته باشد و مشکلات تمرین شما را تذکر دهد.

انتهای گوشی که باریکتر است در قسمت توپر چوب سرپنجه فرو میرود و قسمت پهن گوشی که هنگام کوک کردن ساز در دست چپ نوازنده به چپ و راست گردانده میشود، بیرون از سرپنجه است و سیمها به دور انتهای باریک آن پیچیده میشوند. دسته ستار فرید از چوب گردو ساخته شده است ,چوب گردو به استحکام دسته ساز کمک و از کج شدن آن جلوگیری می کند. چون سازسازی یک کار چندوجهی است و لزوما کسی که سازش صدای باحالی دارد و خوب میخواند، در مورد همه این ابعاد در سازسازی اطلاعات و دانشی ندارد و البته این طبیعی است.

این ساز از صدای خروجی خوب و شفافی برخوردار است.در ساخت این ساز از چوب درخت توت برای ساخت کاسه و صفحه و چوب درخت گردوبرای دسته و گوشی ها استفاده شده است. بیمحابابودن او در ضربهزدن به سیمها و برپاکردن چنان شوری که حتی خودش هم تاب نیاورد تا جایی که به گریه افتد، حتی در لحظهای که یقین دارد وقتی به گریه بیفتد بیشک خوب نواخته است، تفکر افراطگرایانه را بیان میکند. ساز سهتار چگونه نواخته می شود؟ سه تارهای پرده فلزی پرده های قسمت اضافه شده را بخاطر تمام شدن دسته روی صفحه سه تار می چسبانند که در تار این مشکل با زیاد کردن طول استخوان تا روی پوست حل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید