بیماری سرطان استخوان چیست؟

تحقیقات ثابت کرده است که ورزش یوگا در طی معالجات سرطان، به طور اساسی سبب بهتر شدن علائم جسمی سرطان از قبیل درد و خستگی مفرط میشود. علائم شایع درد شدید و عمیق در استخوانهای درگیر، نارسایی کلیه، استعداد به عفونت، کم خونی، کاهش وزن، علایم کمخونی نظیر ضعف، رنگ پریدگی، خستگی و تنگی نفس است. این بیماری، بیماری نادری است که در طول آن تعداد بسیار زیادی سلول قرمز خون تولید شده و خون را غلیظ میکند که حتی ممکن است به افزایش تولید گلبولهای سفید و پلاکتها نیز منجر شود. مغز استخوان، سلولهای بنیادی را تولید میکند. تشخیص این سرطان با بررسی مغز استخوان یا بیوپسی از غدد لنفاوی است.

سرطان معده در حالت پیشرفته میتواد ریه ها یا غدد لنفاوی را دچار اختلال و بیماری سازد. علائم عصبی غیرمعمول مانند میگرن، تشنج یا کما ممکن است به علت فشار به ساقه مغز رخ دهد. بنابراین بیماران مبتلا به هاجکین ممکن است مستعد ابتلا به عفونتهای گوناگون گردند. لوسمی حاد لنفاوی از یک سلول غیرطبیعی لنفوسیت شروع میشود بنابراین همه سلولها در بیمار لوسمیک، گیرنده آنتی ژنی مشابهی دارند. وراثت نقش مهمی در ایجاد سرطان دارد، بنابراین نمی توان از همه سرطان ها پیشگیری کرد.

تمام نشانههای مرتبط با لوسمی را می توان به بیماریهای دیگر نسبت داد. در تمام سرطان ها، مرحله بیماری مهمترین عامل در تعیین پیش آگهی یا در واقع پیش بینی بیماری در آینده است. اغلب سرطانها یک توده ایجاد میکنند که به آن تومور میگویند، ولی تمام تودهها تومور نیستند. در بعضی موارد، پس از برداشتن بیشتر تومور، جراح برای تخریب سلول های تومور باقیمانده، بافت استخوانی اطراف را درمان می کند. شایعترین محل برای متاستاز تومورهای استخوانی ریه است.

آنالیز سلولهای اطراف محل جراحی، فاکتور مهمی برای نتیجه آنکولوژیکی تومورهای بدخیم استخوان هستند. جراح پشت کنسول با استفاده از کنترلهای دستی روبات را برای حرکت ابزارها راهنمایی میکند. در این حالت به غده پروستات دسترسی پیدا کرده و آن را خارج میکند. این جهش در سلولهای اجدادی خونساز سبب افزایش حساسیت به فاکتورهای رشد و سیتوکینها شده و ایجاد ناهنجاری در پروتئین تیروزین کیناز و فسفاتاز میکند. سرطان در حال رشد به لایه بیرونی مری (ادونتیتیا) است.

این لوله به منظور بررسی داخل مری از دهان داخل شده و بعد از گذشتن از گلو به داخل مری خواهد رسید. به گفته انجمن سرطان آمریکا، مصرف الکل خطر ابتلا به حداقل هفت نوع سرطان از جمله دهان، گلو، سینه، روده بزرگ، راست روده و مری را افزایش میدهد. یک نمونه سلولی که با آنتی بادیهای خاصی نشاندار شدهاست از مقابل دسته نور لیزر عبور داده میشود هر آنتی بادی به نوع خاصی از سلولهای لوسمیک متصل میشود . شیمی سلولی: بعد از نمونهبرداری، سلولها بر روی ورقههای میکروسکوپی شیشهای به نام اسلاید قرار گرفته و در معرض رنگهای شیمیایی (دای) قرار داده میشوند تا این رنگ را جذب یا منعکس کنند .

در نتیجه، لوسمی همیشه از طریق آزمایشهای پزشکی تشخیص داده میشود. در اکثریت موارد، تشخیص دقیق منوط به تکهبرداری غدد لنفاوی بزرگشده (بیوپسی) است. آدنوکارسینوماها: شایع ترین نوع سرطان مقعد که در درون یاختههای غدد مولد مخاط شکل می گیرد. از رایج ترین نشانههای این دسته از بیماریها میتوان به بروز ترومبوز (و اغلب ترومبوز سیاهرگی)، افزایش تعداد یاختههای خونی و بازوفیلی اشاره نمود. اما میتوان گفت که این درد و ناراحتی را میتوان با مسکنهای مختلف تسکین داد.

به طور کلی باید گفت با وجود اینکه تمامی این روشها میتوانند سبب بروز عوارض مختلف شوند، اما در اکثر مواقع این عوارض با گذشت زمان از بین میروند و یا با مصرف دارو میتوان آنها را کنترل کرد. مغز استخوان مادهای نرم و اسفنجی است که در مرکز بسیاری از استخوان های بدن وجود دارد و تولید سلولهای خونی در این قسمت از بدن صورت میگیرد. اگر دسترسی به غده لنفاوی متورم به کمک سرنگ ممکن باشد، نمونهگیری فقط با بیحسی موضعی صورت میگیرد. به عنوان مثال یک رنگ شیمیایی موجب میشود که گرانولهای اکثر سلولهای لوسمی حاد میلوئیدی به صورت نقاط سیاهرنگی در زیر میکروسکوپ دیده شوند اما در سلولهای لوسمی حاد لنفاوی تغییر رنگی ایجاد نمیکند.

احتمال احساس درد کردن در لحظهای که سلول ها به داخل سرنگ کشیده میشوند، وجود دارد، اما این ناراحتی فقط چند ثانیه طول میکشد. انواع متعددی از بدخیمیهای پلاسماسل وجود دارد. میلوم و بیماریهای نئوپلاسم بیشتکثیری مغز استخوان نیز از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) جزء این دسته شناخته شدهاند. این ماده شیمیایی ضد سرطان که در شراب قرمز و آب انگور قرمز نیز یافت میشود، ممکن است محافظت قابل توجهی در برابر انواع خاصی از سرطان، بیماریهای قلبی و سایر بیماریهای دژنراتیو مزمن ارائه دهد. عبارت بیماریهای بیش تکثیری مغز استخوان نخستین بار توسط ویلیام دیمشک خون شناس آمریکایی در سال ۱۹۵۱ میلادی مطرح شد، اما بعدها، این عبارت به منظور نشان دادن اهمیت تغییرات ژنتیکی کلونال موجود در این دسته از بیماریها توسط سازمان بهداشت جهانی به عبارت نئوپلاسم بیش تکثیری مغز استخوان تغییر یافت.

کروموزومها قسمتی از سلول هستند که اطلاعات ژنتیکی هر فرد در آن وجود دارد. پنج نوع ایمونوگلوبولین وجود دارند که با نامهای IgG ،IgA ،IgD ،IgE و IgM شناخته میشوند. این سلولها، سلولهای نابالغی هستند که به سه نوع سلول خونی یعنی سلولهای سفید، قرمز و پلاکتها تمایز پیدا میکنند. شمارش کامل سلول های خونی و شمارش افتراقی گلبول های سفید خون توسط آزمایش های CBC Diff و PBS جهت بررسی افزایش این سلول ها در خون. با گسترش بیماری، گویچههای سفید طبیعی کاهش یافته، در مقابله با عفونتها اختلال ایجاد میشود. برخی از پزشکان همچنین هنگامی که تومور بزرگ شده اما در خارج از رحم گسترش نیافته است نیز پرتودرمانی را توصیه می کنند.

گاهی اوقات این دستورات در یک سلول مبهم و مغشوش بوده و سلول رفتار غیر طبیعی دارد و پس از مدتی گروهی از سلول های غیر طبیعی می توانند در خون یا سیستم ایمنی گردش کرده یا تبدیل به توده یا تومور بدخیم یا سرطان شوند. به این ملکول، پروتئین-M یا پاراپروتئین گفته میشود. گاهی واژه لنفوم تنها به تومورهای سرطانی اشاره دارد و به همه تومورها اطلاق نمیشود. آزمایشی است که انواع مختلف پروتئینهای خون (الکتروفورز) را نشان میدهد و به تشخیص پروتئینهای خاص سیستم ایمنی (ایمونوگلوبینها) غیرطبیعی که گاهی اوقات در افراد مبتلا به مالتیپل میلوما افزایش مییابد.

سلولهای بنیادی میلوئید به شکل سه دسته مختلف از سلولهای خونی بالغ رشد میکنند: گلبولهای قرمز، پلاکتها و گلبولهای سفید. غدد لنفاوی در قسمتهای مختلف بدن قرار دارند و بخشی از سیستم لنفوئیدی و ایمنی بدن هستند. لنفوسیتها نوع دیگری از گلبول سفید هستند که معمولاً در غدد لنفاوی و سیستم لنفوئیدی (بهویژه در طحال و خون) وجود دارند. مهمترین سوالی که برای خانمها وجود دارد این است که سرطان دهانه رحم چه علائمی دارد؟ معاینه لگن و پاپ اسمیر که از آن برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود؛ اما همچنین می توانند قبل از بروز علائم تعداد کمی از سرطان های آندومتر را نیز پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید