بیماری سرطان چگونه بوجود آمد؟

ایجاد ناگهانی خال های گوشتی به رنگ قهوه ای یا صورتی یا کاملا شبیه پوست بر روی اندام تناسلی مرد، ران، ناحیه شرمگاه (منطقه بالای پایه آلت تناسلی) و یا قسمت تحتانی شکم یا روی لب بزرگ آلت تناسلی زن ، کشاله ران، اطراف مقعد و حتی زیر ناف نیاز به ارزیابی دقیقتر و حتی نمونه برداری دارد. سرطانهای استخوانی که بسیار بزرگ هستند یا در یک نقطه پیچیده روی استخوان لگن قرار دارند، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن تمام یا قسمتی از اندام (قطع عضو) داشته باشند. در صورت آغاز شیمی درمانی با شدت بیشتر مانند BEACOPP، ممکن است در مجموع فقط به چهار دوره شیمی درمانی نیاز باشد که به نتیجه PET اسکن بعد از دو دوره درمان بستگی خواهد داشت.

این سرطان در استخوان ها شروع می شود اما می تواند در دیگر بافت ها و در عضلات هم آغاز شود. • تاریخ چرخه ی تولید مثل: اگر شروع دوره ی قاعدگی ها پیش از سن 12 سالگی و پایان آن ها پس از 55 سالگی باشد، به دلیل اینکه شخص در معرض هورمون های بیشتری قرار میگیرد، ریسک ابتلا نیز بالاتر میرود. همچنین رایج ترین روش جهت غربالگری سرطان دهانه رحم، استفاده از تست پاپ اسمیر است؛ تست پاپ اسمیر امکان شناسایی سلول های پیش سرطانی را فراهم میکند و بدین طریق امکان تشخیص زود هنگام سرطان فراهم میشود؛ انجام به موقع و منظم تست پاپ اسمیر می تواند در راستای پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار مؤثر باشد.

تومورهای بدخیم همان سلول های سرطانی هستند که به سرعت رشد می کنند، به رشد و تکثیر ادامه می دهند، به همین دلیل است که تومورها و سرطان ها از تومورهای خوش خیم تا سرطانی متفاوت هستند. گزینههای درمانی سرطان شامل جراحی (از بین بردن بافت سرطانی)، شیمی درمانی (استفاده از مواد شیمیایی قدرتمند برای از بین بردن سلولهای سرطانی به سرعت در حال رشد) و پرتودرمانی (استفاده از پرتودرمانی با انرژی بالا برای کوچک کردن تومورها و از بین بردن سلولهای سرطانی با آسیب رساندن به DNA آنها) است.

احتمالا نام آن را جایی شنیده اید و یا متاسفانه یکی از آشنایانتان به آن مبتلا شده است. نام اين بيماري ممكن است ناآشنا باشد ولي به احتمال زياد آن را در پوست خود يا ديگران مشاهده كرده ايد. اما، اگزما فقط مختص این دوره نیست و افراد در دورههای سنی مختلف ممکن است دچار آن شوند. رنگ: ضايعات خوش خيم معمولاً به طور يكنواخت رنگ قهوه اي روشن، قهوه اي تيره و يا سياه دارند اما در ضايعات بدخيم ملانوما اغلب طيفي از رنگ هاي مختلف وجود دارد (قهوه اي روشن، قهوه اي تيره، سياه و حتي آبي و قرمز).

اين بيماري به صورت يك برجستگي پوسته دار و يا دلمه دار است كه رنگ آن ممكن است قهوه اي روشن يا تيره، صورتي و يا قرمز و گاهي تركيبي از اين چند رنگ باشد. همچنین در بیمارانی که از اگزمای مزمن رنج میبرند، استفاده طولانیمدت از داروهای کورتیکواستروئید ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شود. اگزمای دست یک بیماری پوستی شایع است. برای انجام این تحقیق، ۴۰ بیمار مبتلا به اگزمای خفیف تا متوسط به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه کرم حاوی شاهتره و خارمریم و یک گروه نیز پماد مومتازون ۰.۱ درصد که به طور معمول برای اگزما تجویز میشود را دریافت کردند.

سرطان زمانی اتفاق میافتد که سلولها در یک منطقه خاص بدن توقف و تکثیر میشوند و به سرعت زیاد میشوند، این یک توده بافتی است که به عنوان تومور شناخته میشود. اگر سرطان از جای دیگری در بدن به رحم رسیده و باعث سرطان شود آن به عنوان یک سرطان ثانویه یا متاستاز شناخته می شود. سرطان (Osteosarcoma): به عنوان تومور بدخیم osteogenic هم شناخته می شود. میلوم متعدد شایع ترین تومور بدخیم استخوانی است که منشا آن سلول های مغز استخوان است. در نتیجه آن عاملی که باعث شد کلون در تومور غالب شود از بین برود. دوره درمان به مدت دو هفته بود و بیماران قبل و دو هفته بعد از شروع درمان، بررسی شدند.

تغییر رنگ ناخن مشترک است ؛ پوست زیر ناخن قهوه ای مایل به قرمز به نظر می رسد.پسوریازیس یک بیماری پوستی است که در ناخن شروع می شود . یکی دیگر از بیماریهای پوستی دستگاه تناسلی مردان که برخی از افراد ذکر می کنند بروز ناگهانی یک توده برجسته روی آلت تناسلی است که گاهی مواقع کمی ترسناک نیز می باشد. گره های لنفاوی مانند راه آب موجود در سینک ظرفشویی شما عمل می کنند. لوسمی حاد لنفاوی (ALL): این نوع لوکمیا در کودکان بیشتر از بزرگسالان شایع است.

اگزما گاهی ریشهی ژنتیکی دارد و ممکن است در بین اعضای یک خانواده شایع باشد. انسداد مری یکی از عوارض بسیار شایع است. گسترش و توسعه سرطان معده، ممکن است سال های متمادی طول بکشد. زخمهای بدخیم که گسترش عمقی یافته و گاهی به داخل مجاری تنفسی، سرخرگ آئورت یا دیگر مکانها نفوذ و تهاجم مییابند. سرطاني كه بر روي كراتوز آفتابي ايجاد مي شود خطرناكتر از سرطان پوست بوده و در 5/1 موارد ممكن است به اعضاي داخلي گسترش يابد. لب پايين كه معمولاً بيشتر از لب بالا در معرض آفتاب قرار مي گيرد، بيشتر گرفتار مي شود (به درمان كراتوز آفتابي لب در بخش قبل اشاره شد).

هر كس كه مدت زمان طولاني در آفتاب بماند شانس زيادي براي ابتلا به يك يا چند ضايعه كراتوز آفتابي دارد. وجود كراتوز آفتابي نشانه صدمات پوست در اثر آفتاب مي باشد، لذا در اين بيماران علاوه بر سرطان سلول سنگفرشي بايد مراقب ساير سرطان هاي پوستي ناشي از آفتاب نيز باشيم. اين لكه هاي سفيد مخاطي، در صورت عدم درمان و به ويژه ادامه مصرف سيگار تبديل به سرطان سلول هاي سنگفرشي مي شوند.

«لكوپلاكي» به ضايعات برجسته سفيد رنگ در داخل دهان (روي زبان و يا مخاط دهان) گفته مي شود كه محكم به زير چسبيده است و قابل جدا كردن نمي باشد. در اين بيماري لب خشك و پوسته پوسته شده و ترك مي خورد و رنگ آن قرمز خيلي كم رنگ تا كاملاً سفيد مي گردد. كساني كه پوست روشن و موهاي بلوند يا قرمز دارند به صدمات ناشي از آفتاب حساسترند.

اين افراد كساني هستند كه مدت زمان زيادي را به علت شغل و فعاليت هاي تفريحي در آفتاب سپري مي كنند. افراد خانواده فرد مبتلا هم از نظر ملانوما بايد معاينه شوند. براي اين كار قسمتي از موهاي خود را كنار بزنيد. باسن و پشت ران هاي خود را با يك آئينه دستي معاينه كنيد. به همين خاطر اغلب با لمس و كشيدن دست روي آن بهتر تشخيص داده مي شود. به منظور تشخيص سرطان هاي پوست در مراحل اوليه، مي توان از معاينات منظم پوست استفاده كرد. اين ضايعات را در بعضي بيماري هاي پوستي، به دنبال عفونت قارچي، در اثر دندان هاي پوسيده و شكسته كه لبه تيز دارند، در بيماران مبتلا به ايدز و سيگاري ها مي توان ديد.

دیدگاهتان را بنویسید