تشخیص سرطان با آزمایش خون – بیماری سرطان

اگر فرد ورزشکاری نباشید و به ندرت پیش بیاید که ورزش کنید و بخواهید ورزش را از نو شروع کنید در اوایل بر اثر فشاری که روی پای شما وارد می شود منجر به درد ساق پا می شود. در این مورد، یک تصویربرداری مثل عکس رادیولوژی ،CT Scan یا MRI برای هدایت سوزن استفاده می شود. وقتی درمان تمام شد، پزشک شما ممکن است عکس رادیولوژی یا دیگر روش های عکس برداری را برای تایید از بین رفتن تومور درخواست کند.

این روش تنها برای درمان سرطان در معرض اشعه استفاده می شود و سرطان مناطق دیگر را درمان نمی کند. در مواردی که تومور محدود به استخوان نبوده و جدار آن را پاره کرده باشد، تمام تومور و غضروف و استخوان مجاور برداشته شده و پیوند استخوان یا تعویض مفصل انجام می شود. به این موارد کارسینوم آدنوسکواموز یا کارسینومای مخلوط نیز گفته میشود. یعنی اگر درمانی بتواند همزمان سه جهش ژنتیکی پایه را هدف قرار دهد، احتمالا آن درمان موفق میشود.

کفش های مناسب و سایز پایتان را بپوشید و از کفش های سایز کوچکتر استفاده نکنید چون این کفش ها به دلیل کوچک بودن به پای شما هنگام راه رفتن فشار وارد می کند و علاوه بر اینکه باعث درد در ناحیه ساق پا می شود، شکل ظاهری پا را هم تغییر می دهد، برای اینکه دچار درد ساق پا نشوید بهتر است در انتخاب کفش مناسب دقت داشته باشید. ویروس پاپیلوم انسانی ویروس معمول و شایعی است که باعث تغییر بافتی در رشتههای صوتی، دهان، دستها، پاها و اندامهای جنسی خواهد شد.

سرطان استخوان ثانویه ، سرطانی است که پس از رشد در قسمت دیگری از بدن به استخوان ها سرایت کرده است. به طور کلی، تومور های بدخیم توسط جراحی خارج می شوند. استخوان ها به عنوان چهارچوب ساپورت بدن، سازه ای را تشکیل می دهند و شکل بدن را می سازند که این خود به مانند نگهدارنده ای برای ماهیچه ها برای ایجاد حرکت است و نیز از ارگان های درونی بدن حفاظت می کند. بیشتر خانمهای باردار با ورم کردن پای خود احساس ترس و ناراحتی می کنند،و مدام این سوال در ذهنشان پیش می آید که علت این همه ورم در پا چیست و نگران این هستند که شاید توده سرطانی در پایشان ایجاد شده است و در اولین فرصت به پزشک مراجعه می کنند.خوش بختانه پزشک جواب مثبتی به آنها می دهد و دلیل ورم پا را در دوران بارداری ،میزان غلظت کلسیم و خسته شدن عضلات ساق پا در اثر اضافه وزن بیان می کند و به خانم های باردار توصیه می کند هنگام نشتن پای خود را آویزان نکنید و همچنین نمک کمتری را مصرف کنید.

علت این درد مستقیما به عادت ماهیانه و تغییرات هورمونی متناسب با آن ارتباط دارد. به عنوان مثال، در صورت ابتلا به سرطان خون، توموری درگیر نیست. بیشتر افراد به طور ذاتی کف پایشان صاف می باشد، این افرد هنگام فعالیت ورزشی دچار درد در ناحیه ساق پا می شوند و پایشان به طور جدی آسیب می بیند.این گونه افراد باید کفش های مناسبی حین فعالیت های ورزشی به پوشند تا پایشان کمتر دچار اسیب شود. شاید بعضی از مواقع ساق پایتان درد گرفته باشد و بعد از چند دقیقه درد آن کمتر و یا تمام شود، اگر بار اول نیست که ساق پای شما درد می گیرد و هر از گاهی این اتفاق پیش می آید، حتما باید درد ساق پایتان را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید چرا که همین دردهای سطحی ممکن است علایم و نشانه هایی از بیماری های دیگر باشد.ما در این مقاله به موضوع درد ساق پا و سرطان می پردازیم و بررسی می کنیم ببینیم این دو مورد با هم ارتباط دارند یانه.

وقتی سرطان به مرحله متاستاز دادن می رسد، به محل های دیگر بدن پخش شده و ممکن است درمان آن جدی تر و سخت تر باشد. سرطان های استخوان بر اساس نوع سلول سرطان به انواع جداگانه تقسیم می شوند. در این آزمایش به دنبال سلولهای پیشاسرطانی میگردند؛ سلولهای تغییریافتهای که در صورت عدم درمان میتوانند تبدیل به سلولهای سرطان دهانه رحم شوند. این علامت زمانی نگران کننده می شود که حتی در هنگام استراحت این خستگی برطرف نمی شود. اگر بر اثر اتفاقی پا آسیب دید و دچار ترک و شکستگی شد باید طبق توصیه پزشک مدتی را استراحت کرد و کمتر روی آن راه رفت تا شکستگی و ترک پا ترمیم شود، اگر بعد از شکستگی دوباره روی پا فعالی سنگین انجام بدهید وضعیت پای شما بدتر می شود و موجب درد ساق پا می شود.

به بیماران نوع خاصی از درمان دارویی داده میشود و سپس تحت نظارت قرار میگیرند تا زمانی که یک کلون سرطانی خاص در تومور غالب میشود. کندروسارکوما معمولاً در بزرگسالان و افراد مسن در لگن ، پاها یا بازوهایشان رخ می دهد. شایع ترین تومور استخوانی لگن و شانه بعد از میلوم متعدد می باشد. درمان این تومور تراشیدن بافت غضروفی و پر کردن حفره با پیوند استخوانی است. در مقابل، سرطان های با درجه بالا High grade cancers هستند که سلول های آنها در مطالعه ذره بینی بسیار غیر طبیعی هستند.

در کورتاژ، پزشک بدون برداشتن بخشی از استخوان، تومور را خراش می دهد. رادیوتراپی: رادیوتراپی از اشعه ایکس ری با دوز بالا برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک کردن تومور استفاده می کند. وقتی سلول های سرطانی به احشاء داخلی بدن تهاجم می کنند ممکن است علائم مربوط به آن احشاء هم تظاهر پیدا کنند مثلا وقتی سرطان استخوان به ریه انتشار پیدا می کند ممکن است بیمار دچار مشکلات تنفسی شود. درد در آغاز بیماری متناوب و در اواخر به صورت درد دایمی تظاهر می کند.

چقدر سرطان در بدن گسترش یافته است. شیمی درمانی (درمان سیستمیک): شیمی درمانی معمولا برای کشتن سلول های تومور زمانی که به درون جریان خون راه یافته اند ولی هنوز نمیتوان آنها را با استفاده از اسکن و آزمایش پیدا کرد، استفاده می شود. این سرطان در واقع حاصل رشد سرطان روده بزرگ است که تا مقعد ادامه یافته و آن را درگیر نموده است. این نوع سرطان استخوان از سه مرحله تشکیل شده است که در دو مرحله ی اول آن که تقریبا مراحل ابتدایی آن هستند راه های بهبود وجود دارد و جای نگرانی نیست . وقتی درگیری در قسمت های وسط استخوان است ( مثلاً در وسط ران یا بازو) یک نیل Nail ( یک میله بلند فلزی) را در داخل کانال مرکزی استخوان قرار میدهند تا استخوان شکسته نشود.

در مواردی که ضایعه در دسترس نباشد و یا امکان عمل جراحی وجود نداشته باشد، رادیوتراپی توصیه می گردد. این کار معمولا در اتاق عمل انجام می شود. حال، این عمل فقط در صورت نیاز و به دلیل انجام ندادن عمل جراحی نجات اندام، مورد نیاز است. احساس کردن ضعف و ختسگی به صورت مداوم و خواب آلودگی در فرد. سلولهای سالم به طور مداوم تکثیر شده، جایگزین سلولهای قدیمی میشوند و پس از اتمام این روند میمیرند. رادیوتراپی بیشتر بر سلولهای سرطانی متمرکز میشود، اما سلولهای سالم نیز میتوانند آسیب ببینند. یک عارضه جانبی نادر اما بسیار ناراحت کننده Denosumab آسیب به استخوان فک است که به آن استئونکروز فک گفته می شود.

کندروبلاستوم خوش خیم توموری است که در استخوان های دراز بدن به وجود می آید. درد و ناراحتی خفیف وجود دارد و غالبا پس از شکستگی مرضی و یا در ضمن رادیوگرافی به طور اتفاقی تشخیص داده می شود. مرحله۳: سرطان به بخشهای خارجی پروستات و به غده سمینال وزیکل گسترش پیدا کردهاست. وقتی یک استخوان مبتلا به سرطان شکسته می شود معمولا بیمار اظهار می کند مدتها دردی خفیف در اندام داشته است که ناگهان شدت آن افزایش پیدا کرده است . درد غالبا در شب ها شدید می شود و با آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تسکین می یابد.

خونریزی شدید ممکن است به واسطه زخم یا سوراخ شدن مری یا به عنوان یک عارضه جانبی استفاده از استنت رخ دهد. تشخیص زودهنگام بهترین فرصت برای درمان موفقیتآمیز بیماری است، بنابراین افرادی که دارای فاکتور خطر هستند، به طور مرتب باید به پزشک مراجعه کنند. تومور هایی که عود می کنند ممکن است مشکلات جدی ایجاد کنند پس مهم است که زود آنها را شناسایی کنیم. برخی تومور ها ممکن است پس از درمان مناسب به طور مکرر عود کنند. که در دنیای پزشکی به این پدیده متاستاز گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید