توضیح جز به جز و عکس آناتومی فارسی – فرادرس – مجله

دو انتهای دیگر مثلث را دور گردن ببندید. فشرده سازی (Compression) : برای کاهش ورم و درد، با یک باند الاستیک، قسمت آسیب دیده را ببندید. شکستگی ممکن است برای تمام گروه سنی اتفاق بیوفتد اما در سنین بالا بیشتر مشاهده می شود. به دلیل خطر سکته قلبی یا مغزی، در هنگام لخته شدن خون یا مشاهده سایر علائم بیماری های عروقی بایستی به پزشک مراجعه کنید. سیگار کشیدن را ترک کنید. سلولیت: نوعی عفونت باکتریایی که پوست را درگیر می کند، به طور معمول در ساق پا دیده می شود، اما می تواند بازو ها را نیز درگیر کند و سبب درد، قرمزی، ورم و در برخی مواقع تب، لرز، سردرد و کاهش فشار خون شود.

درد استخوانی-عضلانی: برای مثال می توان به کرپیتوس (صدای مفاصل) که با صدای در رفتگی یا ترک خوردگی در زانو شناخته می شود و یا آرتروز (نوعی بیماری خود ایمنی) که مفاصل ران، زانو یا مچ پا را تحت تاثیر قرار می دهد، اشاره کرد. اختلال در خونرسانی، بافت مردگی بی خونی و یا آواسکولار نکروز نوعی بیماری است که در آن سلول های استخوان به علت اختلال در خونرسانی درست به این سلول ها می میرند. این شرایط اغلب به خاطر ضعف و سفتی عضلات و تاندون هایی که انحنای کف پا را حفظ می کنند، ایجاد می شوند.در این مقاله ما به بحث علل درد کف پا و درمان آن می پردازیم.

هنگامی که آسیب پا منجر به ورم شود، سطح خطرناک فشار در عضلات می تواند منجر به سندرم کمپارتمان حاد یا مزمن شود. فشار شدید، مانند فشار ناشی از سقوط، ممکن است منجر به شکستگی شود. شکستگی ناشی از فشار استخوان های کف پا یا استخوان ناوی می تواند باعث ایجاد درد خفیف تا شدید در ناحیه کف پا شود. تصادف یا آسیب: درد لگن در شب می تواند ناشی از در رفتگی مفصل ران به علت آسیب ناشی از تصادف یا سقوط از ارتفاع باشد. شکستگی استخوان بالای ساق پا (استخوان درشت نی) در افراد جوان معمولا به علت ضربه های شدید مثل تصادف اتومبیل یا سقوط از ارتفاع یا در حین ورزش های پرتحرک ایجاد میشود و در مسن تر ها علت آن ضربه های با شدت کمتر مانند زمین خوردن است.

دو استخوان آهیانه در دو طرف بالای جمجمه، دو استخوان گیجگاه در دو پهلوی جمجمه، یک استخوان پروانه ای که کف جمجمه را تشکیل میدهد. 3- استخوان پروانه ای (اسفنوئید) محل قرار گرفتن : استخوان پروانه ای در قسمت جلوئی جمجمه و کف کاسه سر قرار دارد . این استخوان جزء استخوان بندی محوری می باشد اما استخوانی بی مانند است زیرا با هیچ استخوان دیگری مفصل نمی شود و تنها توسط رباطهائی که از زائده نیزه ای استخوان گیجگاهی به آن متصل است به حالت معلق قرار دارد . درد عصبی: این درد همان سندرم پاهای بی قرار است که در آن، پاها بصورت غیرقابل کنترلی تکان می خورند، عصب آن ها کشیده می شود یا دچار آسیب عصبی و درد عصب سیاتیک و منقبض شدگی، می شوند.

گرفتگی عضله شبانه، سندرم کمپارتمان و شکستگی تنشی استخوان نیز جزو مشکلات استخوانی-عضلانی هستند. بیماری سندرم تونل کارپال باعث فشار به عصب میانی و تاندونها میشود. این برآمدگی معمولاً در قسمت میانی انحنای کف پا ایجاد می شود. انحنای طولی را می توان به دو بخش تفکیک کرده که عبارت از انحنای طولی میانی که در ناحیه داخلی پا وجود دارد و انحنای طولی طرفی است که در سمت خارجی پا قرار گرفته است. بسیاری از موارد درد پا را می توان در خانه و بدون مداخله پزشک درمان کرد. این در حالیست که بسیاری از افراد نسبت به آن بیتوجه هستند.

همچنین شناسایی علائم درد و زمان شروع آن ها به تشخیص مناسب کمک می کند. برخی از شکستگی ها با کبودی، ورم و تغییر شکل شدید، به راحتی و بلافاصله قابل شناسایی اند و به درمان نیاز دارند. در این نوع شکستگی مختصری جابجایی در قطعه شکسته شده قابل قبول است و نیازی به جااندازی ندارد. این مسئله می تواند به دلیل شکستگی یا کبودی شدید باشد. آگاهی از آنچه قبل و بعد از بروز این درد اتفاق می افتد، بسیار مهم است؛ زیرا، این مسئله می تواند به شما در تصمیم گیری زمان مراجعه به پزشک کمک کند.

خداوند منزّه و برتر است از آنچه می گویند،برتری بزرگ! داروهایی مانند: استامینوفن یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تا حدودی به درد شما کمک می کنند؛ اما اگر درد بیشتر از 72 ساعت ادامه داشته باشد، بایستی به پزشک مراجعه کنید. استخوانهایتان را تقویت کنید. فشار خون تان را تنظیم کنید. مطمئن شوید که آتل کمی درازتر از استخوان و مفصلی است که میخواهید آتلبندی کنید. در شکستگی های بدون جابجایی یا با جابجایی اندک، تنها درمان مورد نیاز استفاده از یک آتل برای بیحرکت کردن محل شکستگی و کاهش درد است. اثرات طولانی مدت شامل: فشار بر سایر اعضای بدن با تغییر نوع راه رفتن برای کاهش درد می شود.

این ناراحتی رایجی است که بر مفاصلتان اثر میگذارد و باعث درد، ورم و سفت شدگی میشود. آسیب به تاندون ها یا کیسه ها می تواند باعث درد و حساسیت در مفصل ران به خصوص در شب شود. پاها را با عرض مفصل ران از هم باز کنید. سطح قند خون، کلسترول و چربی تان را کنترل کنید. سیستم ادراری علاوه بر فیلتر کردن و از بین بردن مواد زائد از بدن، هموستاز آب، یونها، pH، فشار خون، کلسیم را نیز حفظ می کند. همیشه قبل و بعد از ورزش، کشش و گرم کردن بدن را انجام دهید. البته باید تمرینهای کششی عضلههای کف پا و ساق پا را به طور مرتب انجام دهید.

انجام فعالیت های شدید در حین ورزش می تواند منجر به انواع گوناگونی از آسیب ها گردد. انواع متداول شکستگی استخوان کدام اند؟ استخوان های قوزک و کف پا در ناحیه میان پا به یکدیگر متصل شده و با رباط ها، مفاصل و تاندون ها برای ایجاد انحنا در کف پا، حمایت می شوند. در این موارد پزشک معالج ممکن است برای تثبیت شکستگی از پیچ و پلاک استفاده کند. گاهی استفاده از پین، صفحه، پیچ یا وسایل دیگری جهت نگه داشتن استخوان برای ترمیم نیاز می شود. برای اطلاع از نحوه درمان و پیش گیری از این شرایط، مطالب ارائه شده در بخش فاسئیت کف پا را مطالعه نمایید.

یک کفش خوب و مناسب، کفشی است که به تمامی بخش های پا، فضای لازم برای حرکت کردن را می دهد و آن را دچار فشار و انقباض نمی کند. یخ (Ice) : برای کاهش ورم، التهاب و درد، یخ را به مدت 20 دقیقه داخل یک پارچه گذاشته و روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. در صورتی که کشیدگی بیش از حد برای فاسیای کف پا ایجاد شود (برای مثال به دلیل ایستادن طولانی مدت بر روی پاها، افزایش یکباره سطح فعالیت یا تغییر در وضعیت قرار گرفتن پا بر روی زمین)، فاسیای کف پا ملتهب شده و متورم می شود.

در صورت لزوم برای کاهش لخته های خونی، درمان ضد پلاکتی خود را با جدیت پیگیری کنید. دست را ابتدا به یک سمت و سپس به سمت دیگر خم کنید. به منظور فیکسیشن راموس فوقانی پوبیس در سمت جلو از یک پیچ لگ رتروگرید استفاده شد. لخته خون ممکن است به خودی خود از بین برود؛ اما، اگر فرد دچار سرگیجه و تنگی نفس ناگهانی شد یا در سرفه اش خون وجود داشت، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند.

شکستگیهای استرسی معمولاً بدون هیچ گونه عارضهای بهبود مییابند و با گذشت زمان، افراد میتوانند به طور کامل به فعالیتهای قبلی خود بازگردند. معمولا، هیچ مصدومیتی دیده نمی شود و شکستگی ها نیز جزئی هستند. که این درد، معمولا به دلیل ایجاد پارگی جزئی است. درد، ورم و قرمزی این برآمدگی و پینه ها ممکن است در اثر برخورد پا با سطوح مختلف از قبیل کفش ها بیشتر و بدتر شود.

بیشتر مردم کفشهایشان را بهمدت دو یا سه سال بهطور مداوم میپوشند، که زمان زیادی برای عمر یک کفش است. درد کف پا همچنین هنگام ایستادن یا راه رفتن برای دوره های طولانی ایجاد می گردد. کسانی که برنامه درمانی برای بیماری های قلبی-عروقی یا بیماری های دیگری دارند، بایستی با دقت از آن پیروی کنند. دم گربه ممکن است با حوادثی مثل گیر کردن دم لای در ماشین یا شکستن دم در حوادث خانگی به خاطر بی دقتی صاحب آن گربه رخ داده است یا اتفاق های دیگر، چون هر اتفاقی می تواند بیفتد.

این شکستگی ها معمولاً به خاطر وارد کردن فشار بیش از حد به یکی از استخوان های پا در نتیجه فعالیت هایی همچون پریدن و دویدن ایجاد شده و بطور خاص در فعالیت های تکراری و نیز زمانی مشاهده می شود که فرد به صورت یکباره سطح فعالیت خود را افزایش می دهد. یکی از علائم اصلی آن، لنگ زدن متناوب پاهاست. لرزش دستها یکی از اولین نشانههای شایع بیماری پارکینسون است. • باز: استخوان شکسته شده از پوست بیرون میزند.

رباط ها استخوان ها را به هم وصل می کنند و بیش از 30 مورد از آنها در آناتومی پا وجود دارد. در حالی که PPGP یک بیماری مشترک است اما هنوز هم غیر طبیعی است. ورم باعث افزایش فشار در یک قسمت تا زمان قطع خون رسانی، اکسیژن و تغذیه به بافت های عضلانی می شود. اگر با گذشت زمان، نوار فاسیتپلانتار در کف پا به طور مداوم به استخوان پاشنه فشار بیاورد، نهایتا یک زائدهی استخوانی در محل اتصال این دو به یکدیگر تشکیل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید