تومور استخوانی و سرطان استخوان چیست؟

در واقع بسته به اينكه غده سرطاني از كدام يك از سلولهاي پستان منشاء گرفته باشد، انواع متعددي از سرطان پستان وجود دارد. پنج نوع ایمونوگلوبولین وجود دارند که با نامهای IgG ،IgA ،IgD ،IgE و IgM شناخته میشوند. این ویروس هم چنین با برخی انواع لنفوم در ارتباط است و در سلول های سرطانی پنج تا ده درصد بیماران مبتلا به سرطان معده یافت شده است. این سلولهای خونی با سرعت کمتری تکثیر یا جمع می شوند و می توانند برای مدتی عملکرد طبیعی داشته باشند. درمان اولیه این نوع سرطان مانند اغلب سرطان ها شامل استفاده از رادیوتراپی (اشعه درمانی) و شیمی درمانی و یا هر دوی آنها است.اما اگر بیماری در مراحل پیشرفته تری باشد و امکان درمان آن با روش های اولیه امکان پذیر نباشد از درمان های جراحی برای مداوا بیمار استفاده میشود.

بنابراین این بیماری معمولا در مناطقی که نور آفتاب شدیدتر است یا در بین مشاغلی که مدت زمان زیادی را در زیر نور آفتاب کار میکنند مانند کشاورزان، دریانوردان و ماهیگیران شایعتر است. سرطان پوست بیشتر در چه مناطقی از کشور شایع است؟ این نوع لنفوم شامل دو نوع است که برخی از انواع این بیماری رشدی آهسته دارند در حالی که برخی دیگر رشدی سریع دارند. بهطوری که اگر افراد یاد بگیرند که پوستشان را از نور آفتاب محافظت کنند، هیچ مشکلی در این زمینه نخواهند داشت. من به پزشکان جوان توصیه میکنم به جای اینکه به صورت انفرادی مطب دایر کنند، به سمت تاسیس مطبهای گروهی حرکت کنند.

افرادی که شامل یک یا چند مورد از شرایط بالا می شوند و علائم سرطان معده را هم تجربه می کنند، بهتر است هر چه زودتر برای بررسی علائمشان به پزشک مراجعه کنند. سعی شد به علائم هشداردهندهی سرطان دهانه رحم پرداخته شود تا در صورت بروز یک یا چند مورد از آنها خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات لازم است شما فقط در مورد قضیهای که آزارتان می دهد صحبت کنید.

در حقیقت سرطان توانایی حمله به بافت های اطراف و گسترش پیدا کردن به دیگر اعضا را دارد و در صورت عدم درمان منجر به مرگ می شود. تومور و بافتهای استخوانی اطراف آن با جراحی برداشته میشوند. نور طبیعی آفتاب و نورهای مصنوعی که چندسالی است با عنوان سولاریوم بهخصوص در بین جوانها شناخته شده، مهمترین عامل پیری و چین و چروک پوست است و هم مهمترین عامل سرطان پوست است. به عنوان نمونه، میدانیم که میلوم، بزرگسالان و مردان را درگیر میکند و در افرادی با زمینهی نژادی آفریقایی-کارائیب، بیشتر دیده میشود درحالیکه لنفوم هوچکین (نام نوع خاصی از لنفوم) به طور معمول در دو محدوده سنی، یکی بین 15 تا 25 سالگی و دوم در افراد بالای 50 سال، شایع است و به طور عمده در کسانی دیده میشود که از قبل مشکلاتی در دستگاه ایمنی بدن دارند.

با این حال ، این نوع درمان برای برخی از انواع سرطان استخوان بهتر از برخی دیگر است. به یاد دارم در بازدیدی که از بخش پوست دانشگاه بریتیش کلمبیای ونکوور کانادا داشتم ۵ نفر از روسای قبلی آن بخش هنوز هم اتاق داشتند، یعنی با تغییر کردن چهارساله روسا، همه چیز تمام نمیشود، بلکه از تجربه این افراد استفاده میکنند. بنابراین سمپاشی برای کاهش پشه خاکی در کنترل این بیماری خیلی اهمیت دارد و همچنین کاهش احتمال تماس پشه خاکی با بدن انسان. یحیی دولتی، چهره ماندگار علمی، پس از راهاندازی مرکز آموزش و پژوهش بیماریهای پوست و جذام به مدت ٢٢سال به صورت افتخاری ریاست این مرکز را برعهده داشت، بدون اینکه ریالی بابت فعالیتهایش در این مرکز دریافت کند.

حرف آخر اینکه بیماریهای پوستی و مراقبت از پوست و مو برخلاف تصور عمومی هزینه زیادی ندارد. برخلاف تصور عموم درمان بیماریهای پوستی هزینههای بالایی ندارد. به طور کلی ، تصور می شود که سرطان خون هنگامی رخ می دهد که برخی از سلول های خونی تغییراتی (جهش) در ماده ژنتیکی یا DNA خود پیدا کنند. مهم است که به طور مرتب با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد علائم بازگشت یا شیوع دوباره سرطان آگاه شوید.

از یکسال و نیم گذشته که ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران تصمیم به جابهجایی رئیس این مرکز گرفت، یحیی دولتی همچنان مانند گذشته با انرژی و انگیزه زیاد در این مرکز فعالیت دارد. همانطور که گفتم عامل اصلی این بیماری تابش مستقیم آفتاب است، به همین دلیل در مناطق مرکزی کشور و همچنین در شهرهای ساحلی که ماهیگیری و صیادی یکی از مشاغل اصلی است، سرطان پوست شیوع بیشتری دارد. خیلی از کشورهای دنیا فرهنگسازی محافظت پوست از نور آفتاب را از دوران کودکی انجام میدهند و موفق شدند با انجام این کار ساده شیوع این بیماری را به طرز چشمگیری کاهش دهند.

در کشور ما هم این بیماری از انواع سرطانها شیوع بیشتری دارد. امیدواریم روزی برسد که با تولید واکسن سالک، این بیماری کنترل شود. سلول های میلوئیدی باعث به وجود آمدن گلبول های قرمز ، گلبول های سفید خون و سلول های تولید کننده پلاکت می شوند. جهش باعث رشد و تقسیم سلولی بیش از حد نرمال می شود. گاهی اوقات سرطان ثانویه در استخوان ،می تواند موجب احساس خستگی بیش از حد شود و گاهی ، سرطان ثانویه استخوان می تواند بر روی عملکرد مغز استخوان تأثیر بگذارد. این سرطان ها در سلول های سیستم ایمنی به نام لنفوسیت ها ، آغاز می شوند.

این بیماری درمان قطعی دارد، با توجه به اینکه عموم جامعه از نام سرطان و بیماریهای مربوط به آن واهمه زیادی دارند؟ بنابراین تشخیص اینکه این تغییرات چقدر با داشتن یا نداشتن سرطان مرتبط هستند، با پزشک متخصص است. درحالیکه این آمار در کشورهای توسعهیافته فقط ٣درصد بود. در کشورهای مترقی دنیا وقتی رئیسی در یک قسمت بهویژه قسمتهای علمی تغییر میکند، آن مرکز را ترک نمیکند. هرچند بسیاری از این خدمات توسط بیمهها پوشش داده نمیشود، با این حال هزینههای این خدمات هم در مقایسه با کشورهای دیگر چندان بالا نیست. مسأله آخر هم تهیه واکسن برای این بیماری است.

تشخیص سرطان در مرحله سوم نیز امکان زنده ماندن تا ۵ سال آینده را به ۴۰ درصد و تشخیص در مرحله آخر بهاندازه ۱۵ درصد افزایش میدهد. درمان شامل مراقبتهای حمایتی (مانند انتقال خون، داروهایی برای افزایش تولید گلبولهای قرمز خون و آنتیبیوتیک)، دارو درمانی و پیوند سلولهای بنیادی خونساز است. ناهنجاری های ژنتیکی نقش بسیار مهمی در رشد لوسمی در بدن دارد.سندروم داون و برخی دیگر از بیماری های وراثتی خطر ابتلا به سرطان خون (لوسمی) حاد را افزایش می دهند. AML شایعترین نوع سرطان خون حاد در بزرگسالان است.

برای تشخیص سرطان خون ممکن است به چندین آزمایش احتیاج باشد. ممکن است علائم اولیه لوسمی نادیده گرفته شود زیرا ممکن است شبیه علائم آنفولانزا و سایر بیماری های شایع باشد به گونه ایی که گاهی اوقات سرطان خون در طی آزمایش خون برای برخی از بیماری های دیگر کشف می شود. بیشتر از ۵۰ نفر مبتلا به سرطان روده و سرطان تخمدان توسط این آزمایش شناسایی شدند. این واکسنها درحال ارتقا است. بهطوری که درحال حاضر آمار قطع پا به دلیل زخمهای ناشی از دیابت در کشور ما کاهش داشته است.

ما به همه بیماران توصیه میکنیم تا از داروها، کرمها و شامپوهای ساخت داخل استفاده کنند. به همین دلیل ما به همه توصیه میکنیم اگر زایدهای در پوستشان ایجاد شد یا اگر خالهای بدنشان تغییر رنگ داد یا شکل آن عوض شد به پزشک مراجعه کنند. سرطان در ناحیه مقعد را چگونه می توان تشخیص داد؟ در این روش درمانی دارویی از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. با گذشت زمان ، این سلول های غیر طبیعی می توانند سلول های خونی سالم را از مغز استخوان حذف کنند و منجر به کاهش تعداد گلبول های سفید خون ، گلبول های قرمز خون و پلاکت ها شوند که باعث ایجاد علائم و نشانه های سرطان خون می شود.

گاهی اوقات بیوپسی با ضعف انجام می شود که در اینصورت برداشتن سرطان بدون قطع اندام غیرممکن خواهد شد. در جراحی نجات اندام، یک برداشت گسترده برای برداشتن تومور انجام می شود. نکته: شکستگی و آسیب به استخوان موجب ایجاد تومور استخوانی نمی شود. وراثت نقش مهمی در ایجاد سرطان دارد، بنابراین نمی توان از همه سرطان ها پیشگیری کرد. پیشگیری این بیماری هم بسیار ساده است. ما هم به دنبال فرهنگسازی برای پیشگیری از این بیماری هستیم. طبق مطالعات وبررسی های دقیق این دارو با اتصال مولکول SLAMF۷ به سلولهای سرطانی عمل کرده که سیستم ایمنی را قادر به فعالسازی سلول های کشنده طبیعی برای هدف قرار دادن و تخریب myeloma می کند.

پیوند سلول های بنیادی روشی است که در آن مغز استخوان درگیر را با مغز استخوان سالم جایگزین می کنند. ALL می تواند در بزرگسالان نیز رخ دهد. کاهش وزن می تواند به واسطه کمبود مواد مغذی ناشی از دشواری در بلع و همچنین سوخت و ساز خود تومور رخ دهد. پس بهتر است علائم خود را نادیده نگیرید. اگر علائم ادامه یافت یا بدتر شد، برای بررسی بیشتر از متخصص کمک بگیرید. بهطوری که در بین عموم مردم مراجعه به متخصص پوست و مو به جای یک روند درمانی معقول، امری فانتزی محسوب میشود.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات، زنان مبتلا هیچکدام از این تغییرات را ندارند یا علت علائم ممکن است یک وضعیت پزشکی متفاوت باشد که سرطان نیست. علاوه بر سابقه پزشکی (سؤال از علائم و عوامل خطر) و معاینه فیزیکی برای جستجوی علائم سرطان خون (بزرگ شدن غدد لنفاوی، بزرگ شدن طحال)، تشخیص بیماری سرطان خون به طور معمول شامل مطالعات آزمایشگاهی یک نمونه خون است. آیا شما بهعنوان رئیس مرکز آموزش و پژوهش بیماریهای پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران، این موضوع را تایید میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید