دانلود بهترین آهنگ های گیتاری مازندرانی – موزیک شمال

البته ساختار کلی اکثر گیتارها شبیه همه. البته میبایست اشاره کرد که در سه تار نوازی مدرن تجربه استفاده از مضراب سیمی تجربه ای موفق بوده و با ایجاد صدایی شفاف و کریستالی کمک شایانی به گسترش امکانات این ساز عجیب نموده است . یا اینکه انگشتانتان با سیم مجاور برخورد کرده باشد که در این صورت صدایی شفاف و مناسبی از آکورد ها نمی شنوید. ساختار گیتار الکتریک کمی با ساز های زهی متفاوت می باشد.ارتعاش سیم ها به واسطه خاصیت مغناطیسی پیکاپ ها به تقویت کننده یا امپلی فایر منتقل شده و در خروجی صدای متفاوت و تقویت شده ای خواهید داشت پس قاعدتا گیتار الکتریک بدون امپلی فایر و افکت ها صدایی نخواهد داشت.

آیا گیتار مخصوص چپ دست ها وجود دارد؟ آهنگ های گیتاری در تمام سبک ها و کشورها برای خود جا باز کرده اند و دلیل آن صدای دلنشین و زیبای ساز گیتار و نحوه نواختن ملایم و آرامبخش آن هست ! وقتی دو انگشت خود را روی سیم قرار دادید یک آکورد را تشکیل داده اید وقتی سیم ها را همزمان مرتعش کنید با مضراب زدن یا انگشتان صدای حاصل صدای یک آکورد است اما برای آکورد می ما یک انگشت دیگر هم نیاز داریم و آنهم انگشت سوم یا انگشت حلقه که باید سیم چهارم و فرت دوم را فشار دهید.

حال وقتی انگشتان در موقعیت صحیح قرا گرفتند می توانید همه ی سیم های گیتار را با دست راست باهم اجرا کنید تا صدای آکورد می(E) را بشنوید. وقتی که موسیقی مدوله میشود ، آکردیک گام را ترک کرده و بر روی آکرد دیگر ، تمرکز میابد و در حالی نتهای اساسی گام پیشین را ترک میکند، با نتهای دیگری از گام جدید انطباق میابد. سهتار از سازهای زهی و مضرابی موسیقی ایرانی است که آن را با ناخن انگشت اشارهٔدست راست مینوازند. خرک قطعهایست متحرک که روی صفحه و به فاصلهٔ سه انگشت از انتهای کاسه قرار دارد.

سیم از یک طرف به سیم گیر در انتهای کاسه و از طرف دیگر به گوشیهای کوک شونده در انتهای دسته ساز بسته میشوند. درازای دسته ۴۰ تا ۴۸ سانتی متر و قسمتی که گوشیها در آن تعبیه میشوند ۱۲ سانتی متر و پهنای دسته ۳ سانتی متر است. درازای کاسه سهتار از ۲۶ تا۳۰ سانتی متر، پهنای آن به تناسب بین ۱۲ تا ۱۶ سانتی متر و ژرفایش نزدیک ۱۳ سانتی متر است و معمولاً از چوب توت یا گردو ساخته میشود. نوع سوم دارای مشخصات نوع دوم به اضافه یک کاسه اضافی در بالای دسته ساز است که بیشتر نقش تزئینی دارد تا شدت دهنده صدا.

سیمهای اصلی که وظیفهٔ تولید آواهای نغمه را بهعهده دارند پس از ضربه خوردن، سیمهای همراه را به صدا درمی آورند. سنتور دارای ۷۲ سیم است که ۳۶ سیم آن در گروههای چهارتایی روی ۹ خرک طرف راست قرار دارند و رنگشان زرد است و ۳۶ سیم دیگر در گروههای چهارتایی روی ۹ خرک طرف چپ قرار دارند و رنگشان سفید است. در اکثر اوقات، نوازنده باید با هر یک از مضراب ها، نت متفاوتی را اجرا کند (به ویژه در برخی از چهارمضراب ها که بیشتر پایه قطعه با دست چپ و ملودی با دست راست اجرا میشود). به تصویر زیر دقت کنید ، تعداد ضرب ها همانطور که مشخص است سه ضرب می باشد، در پایین این تصویر کلمات Bass و Solo را می بینید، هرگاه زیر ضربه ای Bass نوشته شد یعنی باید به سه سیم بالا ضربه بزنید و هرگاه زیر ضرب Solo نوشته شد یعنی باید به سه سیم پایین ضربه بزنید، در صورتی که در ابتدای مسیر آموزش قرار دارید و بعضی از نکات ابتدایی را نمی دانید پیشنهاد می کنیم حتما آموزش گیتار از صفر را مشاهده کنید.

نوازندهی گیتار کلاسیک بیشتر دغدغهی تکنوازی دارد اما گیتار فلامنکو با رقص و آواز آمیخته است و نوازنده نیازمند ایجاد صداهای قوی و ناگهانی است. در نوازندگی آواز بیات اصفهان نیز از همین کوک برای سهتار استفاده میشود. سهتار و انواع سازهای شبیه بهآن مانند دوتار و تنبور و چگور در نواحی مرکزی آسیا و خاورمیانه رواج داشتهاست. می دانید که سازها به مرور و طی مراحل مختلف تکامل يافته اند و بسته به کاربرد آن ها (سازهای رزمی ، مذهبی ، بزمی يا گونه های محلی) در دوره های مختلف تاريخی ، نشيب و فرازهای گوناگونی را طی کرده اند.

در ادامه آموزش ریتم خوانی ، پیکان یا فلش هایی که به سمت پایین هستند یعنی باید ضربه شما به سیم ها از بالا به سمت پایین باشد و پیکان هایی که سمت بالا هستند یعنی ضربه شما باید از پایین به سمت بالا باشد. حروفی که در پایین ضرب ها نوشته شده است به شما نشان می دهد که با چه انگشتی به سیم ها ضربه بزنید. زیرا نسل جدید عاشق انیمیشن ها و کارتون های متنوع هستند و نا خود آگاه نسبت به اسباب بازی هایی که با طرح کارتونی ساخته شدهاند، علاقه ی بیشتری نشان می دهند.

در این نوشته برای شما خطراطی را که ممکن است ساز شما را تهدید کند بر می شماریم. سیم میکروفون و دیگر سازهای الکتریکی نیز می توانند از جمله خطراتی باشند که Stand گیتار شما را تهدید می کنند، بنابراین مراقب آنها نیز باید بود. تمامی مدلهای این برند دارای فرم خاصی است به نحوی که بخشی از نک گیتار داخل بدنه آن باقی میماند. معمولا برای هر دستگاه کوک خاصی در نظر گرفته میشود، اما بسته به دستگاه، احساس نوازنده و تم آهنگ مورد نظر میتواند متفاوت باشد. سنتور سازی است که اگر نوازنده بر آن چیره شود، میتواند با آن کارهای زیبا و ماندگاری بیافریند.

این ساز از جعبهای ذوزنقهای شکل تشکیل شده که لبهها آن بنامند از: بلندترین ضلع، نزدیک به نوازنده و کوتاهترین ضلع و موازی با ضلعپیشی و دور از نوازنده و دو ضلع کناری با طول برابر که دو ضلعپیشی را به طور مورب قطع میکند. آقای طلایی از دلیل ابداع این ساز میگوید: ” ساز تار به عنوان مهمترین ساز ملی ایرانی علیرغم تمامی ویژگیهای برجسته خود، حداقل از نظر ساختار، برای مطرح شدن در سطح جهانی دارای موانعی، چون گرانی، شکل غیر ارگونومیک و دشواری حمل و نقل به دلیل ابعاد نامتقارن است. سازکالا نماینده رسمی برند های YAMAHA،CORT و IBANEZ می باشد، تمامی محصولات این مجموعه دارای ضمانت قیمت و اصالت کالا هستند.

در تصویری که از ریتم 3/4 برای شما آورده ایم تمامی فلش ها به سمت پایین هستند یعنی باید تمام ضربات شما از بالا به پایین باشد. برای ساخت این نوع ساز از استایل ها و متُدهای ساخت مختلفی استفاده می شود تا هر کسی، از نوازندگان فینگر استایل سبک فلامنکو گرفته تا راکرها، بتواند ساز ایده آل خود را داشته باشند. قیمت ها و کیفیت ها نسبتا مناسب می باشند. نکته ای که اینجا بسیار مهم است ارزش زمانی نت ها می باشد که باید درست اجرا شوند، یعنی در فاصله های زمانی مشخص به سیم ها ضربه بزنید.

همانطور که احتمالا اکثر شما درست حدث زده اید باید در شماره اول با انگشت p به سه سیم بالا (Bass) ضربه وارد کنیم ، در شماره دوم با دو انگشت m و a بصورت همزمان به سه سیم پایین گیتار (Solo) ضربه وارد می کنیم و در شماره سوم نیز همانند ضربه دوم عمل می نماییم. در آموزش گیتار زدن یکی از مواردی که بسیار باید مورد توجه قرار بگیرد صدای شفاف گیتار و واضح آکورد ها می باشد. مثلا فشار زیادی روی سیم ها وارد نشود انوقت صدای زنگ دار می شنوید. یکی دیگر از مشکلات هنرآموزان این است که از همان ابتدای کار می خواهند ریتم را با سرعت بالا اجرا کنند!

دیدگاهتان را بنویسید