دانلود موسیقی سنتی بی کلام سه تار غمگین – بهترین ورژن و اهنگ اصلی

منظور از مشخصات ظاهری این است که کیفیت ساز را بررسی کنید و ببینید که ضایعاتی مثل چوب اضافی، چسب و اتصالاتی که بین بخشهای مختلف وجود دارد، روی زیبایی و ساختار ساز تاثیر نگذاشته باشد. شیار های ایجاد شده بر روی خرک به این منظور ایجاد می شوند که بتوان با کمک آن ها سیم ها را پس از عبور از یکدیگر جدا نگه داشت. صفحه: شامل یک چوب نازن معمولاً از جنس توت است که روی کاسه قرار میگیرد.

تنبک ( تمبک ، دمبک ، دنبک ، ضَرب ) یکی از پر طرفدارترین و جذاب ترین سازهای کوبه ای در موسیقی ایرانی است که نوازنده برای نواختن آن از تمامی انگشتان دستانش استفاده می کند. معمولاً برای نوازندگی فقط انگشتان اشاره، میانی، حلقه و در بعضی موارد انگشت کوچک دست چپ استفاده میشوند اما در آثار استادان، استفاده از انگشت شست برای پردهگیری روی سیم بم نیز کاربرد دارد.

خرک نیز روی صفحه قرار گرفته و سیمها از روی آن رد میشوند. این چوب به خوبی صدا را از سیمها به صفحه ساز انتقال میدهد. آلاحمد با انتخاب قالب داستان کوتاه، اولین خوشسلیقگی و هنرمندی خود را نشان میدهد. کاسه سه تار جزو اجزای اصلی این ساز است که شکل گلابی دارد و تقریباً از نظر ظاهری با سازهای عود یا تنبور هماهنگ است؛ با این تفاوت که نسبت به آنها ابعاد کوچکتری دارد. جنس سیمگیر سهتار اسکندر از چوب درخت گردوست. این قطعه که از جنس چوب است در بخش انتهایی ساز قرار داشته و دارای شیارهایی است که سیمها از درون آن رد شده و در جای خود ثابت میمانند.

عاشق انسانها باشد. یعنی کسی که سازی میزند از لذت بردن دیگران که به کارش گوش میدهند لذت میبرد و حال میکند. در حین نوازندگی سهتار، میتوان با زخمهزدن نزدیک به خرک، صدا را کمی زبر و خشن کرد؛ و با انجام این کار نزدیک به گلوی ساز، صدایی نرم و ملایم و اصطلاحاً پختهتر تولید میشود. چنانکه از کتابهای موسیقی و نوشتهها و اشعار بر میآید، در دوره اسلامی ایران، این ساز برای پشتیبانی از ساز و حفظ وزن به کار میرفته و رکن اصلی مجالس عیش و طرب و محافل اهل ذوق و عرفان بوده که قوالان هم با خواندن سرود و ترانه آن را به کار میبردند.

این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که ساز سه تار نیز مانند سنتور و سایر سازهای چوبی بوده و در صورتی که در محیط خشک و مرطوب قرار گیرد تغییرات دمایی موجب میشود تا کوک ساز به هم ریخته و صدای زیبایی نداشته باشد. مضراب سه تار را میتوان مانند یک انشگتر در بند اول انگشت سبابه خود قرار داده و شروع به نواختن کنید. اگر قصد خرید سازی خوشقیمت و باکیفیت را دارید، میتوانید این ساز را تهیه کنید. بنابرین اگر علامت ♭ در کنار کلید، روی خطی از خطوط حامل قرار بگیرد که مطابق با نت B باشد، تمامی نت های B تا انتها باید به صورت “بِمُل” یا B♭ نواخته شوند که در میانه نت B (سی) و نت A (لا) قرار دارد.

این ساز در مقایسه با دیگرسازها صدای کمتری دارد اما اگر طراحی و ساخت آن به خوبی انجام شود میتواند صدای بیشتری به هنگام نواختن ساز داشته باشد . هر نت موسیقی در حالت “بم”: بِمُل یا فِلَت (Flat) خوانده می شود و با علامت ” ♭ “ نمایش داده می شود. او نشان داد هر آهنگی را میتوان با سه تار نواخت . او توصیفات و صحنههایی را که هر کدام بهطور معمول به جملهای احتیاج دارند با چند کلمه به خواننده منتقل میکند و خواننده با خواندن صحنهای از نثر او احساس میکند در معرض رگباری از کلمات و تصاویر قرار دارد.

هر کدام صدای زیبایی دارند، که شنیدن آنها لذت خاصی دارد. ۱. ده حرکت اجرایی جهت شروع آموزش در نظر گرفته، و برای هر کدام چندین تمرین طراحی و در صفحه مقابل آنها چگونگی اجرای هر یک توضیح داده شده است. استفاده می گردد. قسمت نفیر یا گلویی ساز به حالتی طراحی شده تا به راحتی بر روی پا قرار گیرد و تعادل ساز به طور کامل برقرار باشد. شیطانک: از جنس استخوان، پلاستیک و چوب ساخته میشود که همانند خرک سیمها را از روی آن عبور میدهند. در این میان داستان کوتاه «سهتار» از گونهای دیگر است.

موضوع دیگر به حالت ارگونومیک ساز برمیگردد که اولاً وزن سبک و مناسبی داشته باشد و ثانیاً نقطه اتصال دسته و کاسه طوری باشد که تناسب وزنی داشته باشند. دسته: شامل یک چوب بلند است که بخشی از آن به کاسه متصل و بخش دیگر به سردسته متتصل است. کیفیت ساخت، صدادهی مطلوب و حفظ کیفیت در شرایط محیطی مختلف باعث شده این ساز یکی از شناخته شده ترین سه تار ها باشد. برخی سازندگان چوب تازه را جوشانده و سپس آن را در خاک یا پهن دفن میکنند تا شیره آن گرفته شود و حالت پوسیدگی بهخود بگیرید که چنین سازهایی بی کیفیت هستند.

در انتخاب چوب یک نکته بسیار کلیدی وجود دارد و آن این است که چوب باید حسابی مانده باشد تا حالت پوسیدگی و خشکی را داشته باشد. کاسه سه تار میتواند در دو حالت ساخته شده باشد؛ یا کاسه از به هم چسبیدن قطعات تشکیل شده که به آن کاسه ترکهای گفته میشود و یا اینکه ساختار یک پارچه دارد. بسته به اینکه در کدام مرحله از نوازندگی این ساز قرار دارید، باید از ساز مناسب برای همان استفاده کنید. به قسمت درسهای ماهور بروید و از درس اول که «انگشت گذاری روی سیم اول» است شروع کنید.

خرک سه تار قطعهای متحرک از جنس چوب است که روی صفحه سه تار قرار میگیرد. نواختن سه تار با استفاده از ناخن صدایی ظریف و متحیرکننده دارد. سهتار ایران ساز خوش ساخت و زیبا با صدایی شفاف و زلال است که میتواند انتخابی مناسب برای شروع نوازندگی علاقهمندان به سهتار باشد. سلمان محمدی این اختراع را در تاریخ ۱۳۸۸/۰۲/۰۸ در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به شماره اختراع ۵۸۵۱۴ به ثبت رساند. مثلا ما شنیدیم که حبیب سماعی اخلاق خوبی نداشته، اما نوازندگیاش بسیار عالی بوده است یا رکنالدین خان مختاری که فرد نظامی بسیار خشنی بوده و وجهه بسیار بدی در تاریخ دارد، اما در کار موسیقی موفق بوده است.

درواقع تراش صفحه سه تار بسیار کار ظریف و پردقتی است. یعنی کلیدیترین نکته در هنگام خرید ساز سه تار این است که ببینید در چه سطحی از نوازندگی قرار دارید و ساز را بر اساس آن انتخاب کنید. شاید تعجب کنید ولی باید به شما بگوییم سه تار الکتریک هم وجود دارد . ساز سه تار معمولی: این نوع سه تار هم برای نوازندگان عادی و تمرین کردن مناسب هستند. عرفان وکیلی هم پس از دریافت این هدیه ضمن سلام و عرض ادب به حاضران درسالن گفت: از آقای عبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان تشکر میکنم اما درواقع این گل باید به آقای حیدریان تقدیم شود و جایشان دراین برنامه بسیارخالی است و از حاضران درسالن تقاضا دارم ایشان را تشویق کنند.

از آنجایی که یک نت سفید در میزان 4/4 معادل دو ضرب می باشد، پس با یک نقطه در کنارش این نت باید 3 ضرب ادامه پیدا کند. تابیدن دسته ساز یکی از مشکلاتیست که در سه تار ایجاد شده اما استفاده از چوب گردو حفظ تراز دسته ساز را تضمین می کند. بنا بر اسناد موجود استاد کلنل علی نقی وزیری مجموعه ای از چند تن ساز را ابداع کرده وبه سازندگان ساز سفارش ساخت آن را داده اند . تنبک شیرانی سری S-H مدل چنار یکی از بهترین سازهای کارگاه شیرانی است.

در سال ۱۳۶۱ پس از بازگشایی هنرستان موسیقی اصفهان، توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت به همکاری گردید و در هنرستان هنرهای زیبا به تدریس تنبک پرداخت. پوست به کار رفته در این نوع تنبک از پوست شتر می باشد که صدای خیلی بلندی تولید می کند و برای اجراهای گروهی مورد استفاده قرار می گیرد. جنس پردههای ساز نیز از مواد طبیعی استفاده شده است. جنس آن نیز از گردو، آبنوس و افرا است. پیش از هرچیزی در هنگام خرید سه تار باید بدانید که این ساز بسته به درجه مهارتی که دارید به سه بخش تقسیم میشود.

در ادامه این پست قصد داریم به بررسی و راهنمای خرید سه تار پرداخته و بهترین ساز را از مارکها و مهرهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم. در این بین از محضر اساتیدی چون مسعود شعاری – آیدین علیانسب – بهداد بابایی – صائب کاکاوند – علی قمصری – سلمان سالک – محمود ملکی – حسین سجودی بهره بردم. نوای سازهای ایرانی بسیار دلنشین بوده و در این بین سه تار، سازی بسیار ویژه است. سیم گیر سه تار وظیفه نگهداری از سیمها را برعهده دارد. از سال 1390 در خدمت استاد فرخ مظهری به یادگیری ساز های تار و سه تار مشغول شدم .

دیدگاهتان را بنویسید