درد استخوان لگن و باسن : علت ودرمان ،باید هوشیار باشیم – پروفسور بیژن فروغ

احتمال ابتلا به آرتروز در مفاصل ساکروایلیاک در زنانی که به این درد دچار میشوند بیشتر از سایرین است و هر مرتبه بارداری نیز این احتمال را افزایش میدهد. فیزیوتراپی همچنین احتمال عود در آینده را کاهش می دهد. • مدالیتهها: از مدالیتههایی مانند اولتراسوند، تحریک الکتریکی، یخ، کمپرس سرد و لیزر با هدف کاهش درد، افزایش توانایی حرکتی و کاهش التهاب مچ و تاندونها و عضلههای پیرامون بهره گرفته میشود. عصب بینایی: عصب بینایی از میلیونها رشته عصبی تشکیل شده است که چشم را به مغز متصل میکند و تکانه های الکتریکی تشکیل شده توسط شبکیه را به قشر بینایی مغز منتقل میکند.

این استخوان ها به شکل نیم دایره هستند، که وقتی کنار هم قرار می گیرند، باعث تشکیل یک ساختمان حلقوی می شوند. همچنین این تنه در مدیال قرار دارد. این استخوان در قسمت قدامی قاعده جمجمه و در زیر استخوان پیشانی و قدام استخوان اسفنوئید قرار دارد. دسته دیگر عضلات داخلی یا اینترنسیک Intrinsic muscles هستند که در داخل خود پا، در کف یا پشت آن قرار دارند. که این بالهای ایلیوم دارای دو سطح داخلی و خارجی می باشد. این کات شکستگی بال ایلیوم را در قسمت های فوقانی یعنی در حدی که هنوز مهره های کمری وجود دارند نشان میدهد.

این رباط ها که به آنها رباط یا لیگامان های ساکروایلیاک Sacroilic ligament میگویند قویترین رباط بدن هستند و موجب پایدار ماندن حلقه لگنی در قسمت پشت میشوند. این لیگامانها موجب میشوند دو استخوان پوبیس و به تبع آن دو استخوان بی نام محکم در کنار هم قرار بگیرند. در طی فعالیتهای سنگین فیزیکی، این رباط در کنار سایر ساختارهای زانو تحت فشار قرار میگیرد و آسیب میبیند. استخوان کوچکتری که در کنار استخوان درشت نی (استخوان فیبولا) و پشت زانو (کشکک) قرار دارد، استخوان دیگر متصل به مفصل زانو است. در واقع مهمترین عامل پایداری ساختمان حلقه لگنی رباط هایی هستند که دو استخوان بی نام و ساکروم را در کنار یکدیگر حفظ میکنند.

استخوان ساکروم در واقع پنج مهره هستند که به یکدیگر چسبده و یک استخوان را درست کرده اند. که مهره اول گردن را اطلس Atlas و مهره دوم را Axis گویند. نحوه انجام سنجش تراکم استخوان بدین صورت می باشد که ابتدا بیمار بر روی تخت دستگاه به پشت دراز می کشد که باید در حین انجام تصویربرداری بی حرکت نیز باشد. استئوتومی نوعی عمل جراحی است که در آن استخوان بیمار توسط عمل جراحی و به صورت کنترل شده به وسیله جراح و با وسایل خاصی برش داده شده و شکسته میشود. در این شیوه، مفصل طبیعی و اصلی زانو که آسیب دیده به وسیله یک مفصل مصنوعی که به شکل پروتز است؛ جایگزین می شود.در این مقاله به بررسی دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو به طور دقیق تر می پردازیم.

دیسکها مانند بالشتک عمل می کنند و اثرات ضربه را می گیرند . وظیفه اصلی آن این است که به عنوان پشتیبان دندانهای فوقانی از جمله ریشه این دندانها در داخل عمل کند. یکی از پمادهای موثر در درمان ضرب دیدگی نواحی مختلف بدن، پماد تروماهرب می باشد. درمان شکستگی های بی ثبات لگن با کارگذاری میله بین دو بال ایلیوم. محل مفاصل ساکروایلیاک در محل تقاطع ساکروم (استخوان خاجی) و ایلیوم (استخوان حرقفی) است. این عضلات از چهار عضله جداگانه تشکیل شدهاند که دارای طول قابل ملاحظهای هستند و انتهای استخوان ایلیوم در لگن را به بخش فوقانی استخوان زانو متصل میکنند.

به طور کلی این نوع شکستگی در استخوان متاتارس کف پا به دلیل استرس و فشارهای مکرر به استخوان بر اثر استفادهی بیش از حد از آن رخ میدهد. این عضلات، زانو را از حالت خم شده خارج میکنند و ساق پا را در امتداد ران قرار میدهند. کپسول مفصلی joint capsule به حفره استابولوم و سر استخوان ران که درون آن قرار دارد گفته می شود. 3-2: علت شکستگی های اطراف مفصل ران: شکستگی “سر استخوان ران” معمولا همراه با دررفتگی مفصل ران ایجاد میشود.

امیدواریم با اندکی احتیاط بیشتر و خویشتن داری، خود را درگیر مسائل مرتبط با انواع دیه و از جمله دیه شکستگی اعضای بدن نکنید. تمرینات تقویت عضلات چهار سر ران موجب افزایش قدرت این گروه از عضلات میشوند. فمورال یا رانی : عصب رانی یا فمورال نیز از جلوی مفصل ران عبور میکند. عروق خونی و اعصاب بزرگ پاها از لگن عبور می کنند و لگن به عنوان نقطه اتصالی برای ارتباط عضلات تنه و اندام تحتانی است. سپس جراح محل پارگی لابروم را به کمک یک دوربین مخصوص به نام آرتروسکوپ پیدا کرده و از ابزارهای جراحی برای ترمیم آن استفاده می کند.

لگن از چه اجزایی تشکیل شده است؟ این کپسول مفصلی از یک پرده مانند پوست انسان درست شده است.اما این پرده از بافتی بسیار محکم و قابل انعطاف تشکیل شده است. همچنین کناره بیرونی این سوراخ را استخوان نشیمن گاهی و کناره داخلی آن را استخوان شرمگاهی تشکیل میدهد. ماهیچه دوسر رانی در چرخش خارجی و دو ماهیچه دیگر (نیم وتری و نیم غشایی) در چرخش داخلی زانو نقش دارند.

حرکت کششی ، عملی است که ضمن آن ، زاویه بین دو استخوان افزایش می یابد و یک استخوان در امتداد مستقیم استخوان دیگری قرار می گیرد . به پشت دراز بکشید، پاها را خمکنید به طوریکه زانوها رو به سقف و کف پا صاف بر روی زمین قرار گیرد. • زمانی که پاهای خود را بغل کردهاید، سر و شانه خود را روی زمین نگه دارید. در مجموع ، بیست و دو استخوان در ساختمان سر به کار رفته اند که هشت تای آنها به جمجمه مربوط می شوند .

گاهی اوقات به نظر میرسد که پاها به اندازه همیشه توان ندارند و عضلات مانند قبل کار نمیکنند. درمانهای دستی و روشهای انرژی بخشی به عضلات برای اصلاح تراز لگن / مفاصل ساکروایلیاک به کار برده میشوند. ممکن است در طول دوره بهبود به انجام تمرینات برای به دست آوردن مجدد عملکرد نیاز پیدا کنید. شکستگی های درجه یک نوع باثبات و جزئی شکستگی هستند و ممکن است شامل شکستگی اوالشن فموریس رکتس و شکستگی هر یک از استخوان های خاصره شود.

از اتصال دو بند هر انگشت، مفصل اینترفالانژیال ایجاد می شود که به بالایی، اینترفالانژیال پروگزیمال و به پایینی، اینترفالانژیال دیستال می گویند. رکتوس فموریس یکی از عضلاتی است که برای راست کردن زانو استفاده می شود. یکی از روش های موثر برای کاهش وزن آشپزی کتوژنیک می باشد که حتی از روش های لاغری کم چربی موثرتر است. ملانوسیتها برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش و آفتاب سوختگی، رنگدانه ملانین تولید میکنند. استخوان کوتاه: از نظر شکل تفاوت زیادی با هم دارند، ولی به طور کلی آنها را به شکل مکعب در نظر میگیرند، بیشتر شامل قسمت پروکسیمال دست است که تارسال و کارپال نامیده میشوند.

ایلیاک، بزرگ ترین و عریض ترین قسمت هیپ بوده و در بالای آن قرار گرفته است. گاهی اوقات بدن در حالتی است که تحتفشار قرار دارد. 4 رباط اصلی در زانو وجود دارد. حالا زانو را تا آنجا که ممکن است به دو طرفه حرکت بدهید و حرکت را تا زمانی که درد کشش خفیف تا متوسط احساس کنید، ادامه دهید و سپس زانو را به حالت اولیه بازگردانید. ممکن است برخی از شکستگیها نیاز به محاسبه ارش داشته باشند. استخوان اسکافوئید (ناوی)،یکی از استخوان های کوچک مچ دست است. عضلات هیپوتنار Hypothenar muscles این عضلات برجستگی کوچکتر کف دست در طرف انگشت کوچک را میسازند.

دیدگاهتان را بنویسید