دکتر علی فرخانی – متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

جوش نخورن یا دیر جوش خوردن : شکستگی تنه استخوان ران در بالغین معمولا نیاز به ۴-۳ ماه زمان برای جوش خوردن دارد. شکستگی لگن: شکستگی لگن یک مشکل جدی در هر سنی است و تقریبا همیشه نیاز به عمل جراحی دارد. همچنین ممکن است ناحیهی آسیبدیده گرمتر از سایر نواحی باشد. استخوان های بدن از بافت سختی به نام بافت استخوانی تشکیل شده اند. روشهای پیشگیری از درد پاشنه عمدتا شامل کاهش فشار در این قسمت از بدن هستند.

• از خرید کفش هایی که به نظر می رسد باعث درد می شوند، حتما اجتناب کنید. • اگر هنگامی که راه نمی روید یا نشسته اید، باز هم درد دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. همانطور که قبلا گفته شد درد در محل شکستگی و حساسیت به لمس در محل شکستگی وجود داشته و محدودیت حرکتی ایجاد می شود. تمرینات کششی عضلات ساق می توانند به کاهش درد کمک کنند.

تمرینات کششی به بهبود التهاب و درد ناشی از خار پاشنه نیز کمک میکنند. بهترین راه برای پیشگیری از درد پاشنهی پا، پوشیدن کفشهای مناسبی است که به خوبی از قوس کف پا پشتیبانی میکند. خار پاشنه اغلب بدون نیاز به جراحی و با ورزش، فیزیوتراپی و کفشهای مخصوص درمان میشود. ازآنجاییکه علائم خار پاشنه با بسیاری از مشکلات پا مشابهاند؛ تشخیص این عارضه بدون استفاده از تجهیزات عکسبرداری بسیار دشوار است؛ بههمیندلیل برای تشخیص خار پاشنه بهتر است با متخصص ارتوپدی مشورت کنید.

در برخی موارد ممکن است خار پاشنه هیچ علامتی نداشته باشد. همچنین ممکن است هیچ تغییری در بافتهای نرم یا استخوانهای اطراف پاشنه مشاهده نشود. ممکن است از شما بخواهد روی یک پا بایستید یا کمی راه بروید. در ابتدا باید بگوییم که با توجه به نوع شکستگی زمان بهبود هم کمی متفاوت می باشد. هنگامی که شکستگی ترقوه بدون در رفتگی بوده یا در رفتگی آن محدود باشد، از روش های درمانی غیر از عمل جراحی به همراه مدت زمان کافی استراحت برای بیمار استفاده می شود.

احتمال عفونت در بیمارانی که برای درمان شکستگی جراحی شده اند بیش از بیمارانی است که برای درمان آنها از روش های غیر جراحی استفاده شده است. در صورت عدم درمان خار پاشنه میتواند فعالیت شما را به میزان قابلتوجهی محدود کند؛ چراکه ممکن است قادر به تحمل وزن خود روی پای آسیبدیده نباشید. برای دریافت پاسخ سوالات خود مجددا به همین صفحه مراجعه فرمایید. در اولین فرصت کارشناسان مرکز فیزیوتراپی مهربان جوابگوی سوالات شما خواهند بود.

تصورمان باید این باشد که همهٔ اعضای بدن ما دستبهدست هم میدهند تا ما را در رسیدن به شفا و سلامتی نهایی یاری کنند و در ضمن داشتن این نگاه اقدامات و مراقبتهای لازم را از دندانها و بدن خود داشته باشیم. • برای کاهش ضربه به پاشنه، وزن ایده آل خود را حفظ کنید. این شکستگی معمولا نتیجه یک ضربه مستقیم به شانه یا بالای بازو است. • کفشی را انتخاب کنید که پاشنه آن از مواد انعطاف پذیر ساخته شده باشد و بتواند جلوی برخی از ضربه ها را بگیرد. کفشهای دارای بند، سگک و یا تسمه بهترین انتخاب برای این نوع کف پا میباشد.

• پوشیدن کفشهای مناسب: پوشیدن کفشهای مناسب مخصوصا برای ورزشکاران بسیار مهم است. کفشهای نامناسب یا اشتباه پوشیدن کفشها، بهویژه پوشیدن کفشهایی که از قوس کف پا حفاظت نمیکنند. این روش، که ریداکشن نامیده میشود، قبل از این که مچ دست شما در کچ قرار گیرد، انجام میشود. دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان، مانند اغلب جراحان زانو میتوانند در حصول نتایج درمان آرتروز زانو به وسیله جراحی یاری رسان شما باشند. همچنین اگر در حرکت دست خود دچار مشکل شدید یا استخوان شما بیرون زده به دکتر ارتوپد یا به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.

در صورتی که شما هم با درد پاشنه پا دست و پنجه نرم می کنید و یا در این مورد سوالی دارید، سوال خود را زیر همین مقاله و در بخش نظرات مطرح کنید. استراحت کردن در حالت نشسته یا خوابیده نهتنها به کاهش درد حاد و شدید کمک میکند؛ بلکه از وخیم شدن وضعیت خار پاشنه و پیشرفت التهاب نیز جلوگیری میکند. درمان خانگی می تواند به کاهش دردهای نه چندان شدید پاشنه کمک کند. چنین محصولی می بایست از خواص ضد میکروبی برخوردار باشد و بوی نامطبوع ناشی از رشد باکتری ها را کاهش دهد. پنیر، خامه، کره، گردو، بادام، بذر کتان، دانه های آفتاب گردان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

قبل از بهبودی مچ دست خود، کار را شروع کنید، ممکن است به آن آسیب جدی تری وارد کنید. قرار دادن وزن روی پاشنه پا درحالیکه درد دارید، میتواند این وضعیت را بدتر کند و همچنین میتواند زمان بهبودی شما را طولانیتر کند. خارپاشنه در بسیاری از افراد عارضهی جدی و خطرناکی ایجاد نمیکند؛ بااینحال این مشکل برای بسیاری از افراد میتواند منجر به درد شدید و حتی ناتوانکننده شود. خار پاشنه در بین ورزشکارانی که حرفهی ورزشی آنها شامل دویدن و پریدن است بیشتر دیده میشود. استخوان اسکافوئید با شکل نسبتاً طولانی و خمیده ای شبیه قایق است.

از سوی دیگر ممکن است این افراد در طولانی مدت با عوارضی همچون لنگیدن و آرتروز نیز مواجه شوند. همچنین استراحتدادن به پاها پس از ایستادن بهمدت طولانی و سایر فعالیتهای ایستاده بسیار مهم است. اما مچ معمولاً چند روز تا یک هفته بعد یا حتی دیرتر، پس از فرو نشستن ورم، قالب گرفته میشود. این اتفاق معمولاً در طی چند ماه میافتد. معمولاً دست غالب بیشتر در معرض آسیبدیدگیهاست.

دیدگاهتان را بنویسید