راهنمای خرید گیتار آکوستیک مبتدی-حرفه ای +معرفی 10 مدل برتر

در بالای دسته نیز سردسته قرار می گیرد که گوشی های کوک بر روی آن واقع شده است. زمانی که نوازنده گیتار الکتریک روی سیمها ارتعاش وارد میکند، این ارتعاشات وارد شده بر سیمهای گیتار با استفاده از قطعهای به نام پیکاپ به سیگنالهای الکتریکی تبدیل میشود؛ درواقع میتوان این گونه گفت که قطعه پیکاپ به عنوان یک میکروفن عمل میکند، با این تفاوت که پای یک سیستم مغناطیسی در میان است و سیم فلزی گیتار ارتعاشات را دریافت و آن را به صورت سیگنال صوتی در میآورد و نوازنده به وسیله پیکاپ سلکتور این اختیار را دارد که پیکاپ مورد نظرش را انتخاب کند.

در حقیقت، بهطور کلی، دو نوع گیتار وجود دارد: آکوستیک و الکتریک؛ و تمام گیتارهایی که برای تولید صدا، بر تشدید صدای ارتعاش سیمها در بدنهی خود تکیه دارند، گیتار آکوستیک محسوب میشوند. تعداد سیمهای گیتار آکوستیک، بنا بر نوع آن متغیر است، اما اکثر آنها شش سیم دارند و سیمهای آنها از فلز، نایلون و ترکیب آنها ساخته میشود. گیتار برقیهایی خیلی قدیمی ویژگیهای خاصی دارند. سیم های قدیمی می توانند مشکلات اینتونیشن و تیونینگ ایجاد کنند، در حالی که سیم های نو جان تازه ای به صدا و قدرت اجرایی گیتار شما می دهند و باعث می شوند بهترین صدا را از گیتار بگیرید.

سیم ها به گیتار شما کمک می کنند که صدا، حالت اجرایی و حتی حس بهتری داشته باشد. چه بخواهید اولین گیتارتان را خریداری کنید و چه به دنبال اضافه کردن یک ساز دیگر به مجموعه ی سازهایتان باشید، ما به شما کمک خواهیم کرد از بین انتخاب های گسترده ای که پیش روی شما وجود دارد، بهترین گزینه را انتخاب کنید. گیتار آوِیشن نسل جدیدی از گیتارآکوستیک است که کاسه صدای آن از جنس PVC می باشد و اولین بار در دهه ۵۰ مدلهای نخست آن تولید شدند. اولین موردی که برای خرید گیتار آکوستیک برای هر فردی پیش خواهد آمد، هزینه ی کنار گذاشته شده برای خرید گیتار میباشد؛ چراکه قیمت گیتار بسیار متنوع بوده و با توجه به معیارهای مختلف کاملا متغیر می باشد، بنابراین برای انتخاب گیتار پیش از آن که ذهن فرد درگیر نوع و مدل انواع گیتارهای آکوستیک موجود در فروشگاه ها شود و تنوع قیمت گیتار او را سردرگم و حتی گاهی به دلیل نداشتن بودجه ی کافی دلسرد نکند.

اینکه شما بتوانید کدام ساز را راحت تر یاد بگیرید کاملا بستگی به تلاش و تمرین و پشتکار خودتان دارد ، اما گیتار های آکوستیک با توجه به نکاتی که در بالا توضیح دادیم ، دارای فاصله کمتری بین سیم ها هستند و برای هنرآموزان مبتدی شاید انتخاب مناسبی نباشد، همچنین سیم های گیتار کلاسیک دارای تنشن کمتری نسبت به سیم های آکوستیک می باشد که به دست نوازنده فشار کمتری می آورند. با توجه به اینکه در طی دهه های گذشته کلاس های گیتار فلامنکو در آموزشگاه های رسمی موسیقی در کشور دایر هستند و کارگاه ها و مسترکلاس ها و مسابقات و رویدادهای مربوط به فلامنکو در کشور برگزار می شوند و همه آزادانۀ مشغول فعالیت هستند، پس ایجاد کنندۀ این وبلاگ فرض را بر این گرفته است که فلامنکو در ایران نه تنها ممنوع نیست و آزاد است بلکه «کاملاً آزاد» است.

در حین خرید گیتار آکوستیک باید به ساختار بدنهی آن توجه داشت. پس در حین خرید باید به این حالت ها نیز توجه داشته باشید. به شکل حرف U انگلیسی است و باید به گونه ای باشد که دقیقا گوشت انگشت را پر کند. سازهای کوبه ای احتمالا پس از صدای انسانی قدیمیترین نوع ساز است و تاریخچه این سازها به هزاران سال پیش باز میگردد. خوب است همینجا دربارهی یکی از تفاوتهای دو شیوهی گیتار نوازی صحبت کنیم. این نوع ساز، علاوه بر دارا بودن جنس خوب و باکیفیت، صدای بسیار دلنشینی خواهد داشت. این گیتار از چوبهای باکیفیت ساخته شده است و از خصوصیات آن چوب سدر بکاررفته در قسمت بالایی و گیلاس وحشی در پشت بدنه میباشد که یک صدای داینامیک با رنج میانی خوب ایجاد میکند.

محدودیت حافظه دستکاه های هوشمند، اهمیت فضای ذخیره ساز ابری را برجسته تر میکند. استفاده از چوب میپل (افرا) در قسمت پشت و کناره ها باعث ایجاد صدایی دلنشین و روشن با فرکانس های بالای برجسته می شود؛ همین موضوع باعث شده چوب میپل انتخاب محبوبی برای نوازندگان سبک های فلامنکو و جز باشد. خاصیت چوب رزوود و افرا را هم میتوان در مقابل هم قرار داد. بهعلاوه، میتوان گیتارهای بدون پیکاپ که ارائهکنندهی دانگهای متفاوت هستند (مثل گیتارهای بیس آکوستیک) را نیز در زمرهی گیتارهای آکوستیک به شمار آورد. انواع پیکاپ دار این ساز نیز در بازار وجود دارد.

اما صدای بدون پیکاپ آنها مشابه گیتار آکوستیک است. سپس گیتارهایی شبیه به گیتارهای آکوستیک و کلاسیک و بدون سوراخهای صدا با استفاده از پیکاپهای تنگستنی ساخته شدند که با وصل شدن به آمپلی فایر یا همان تقویت کننده، صدای آنها شنیده میشد. این دسته از گیتار ها فارق از گیتار های دیگر برای عملکرد بدون نقص و استاندارد نیازمند تجهیزاتی مانند تقویت کننده هستند، چنین تجهیزات جانبی به خودی خود بودجه مورد نیاز برای خرید یک گیتار الکتریک را افزایش می دهند. گیتاریست های نیمه حرفه ای و حرفه ای بهتر است برای خرید گیتار بیشترین مقدار بودجهی خود را با تمرکز بر روی خرید بهترین نوع گیتار خرج نمایند و لوازم جانبی را در اولویت دوم قرار داده، مبلغ زیادی را برای آن هزینه نکنند، به خصوص اگر میزان بودجه ی محدودی را برای خرید گیتار در نظر گرفته باشند.

اصطلاح «چوبی» و یا «برنجی» بدان معنا نسیت که آن ساز از چه جنسی ساخته شده است ، بلکه این طبقه بندی بر پایه چگونگی و نحوه تولید صدا در دهنی آنها مربوط میشود. ۵- ماهون (Mahogany): یک چوب با جنسی بسیار متراکم است که به دلیل همین تراکم زیادش بازگشت صدای کم تری دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که شرکت ارائه دهنده سایت معتبر باشد. این برند هم در سال 1977 در شیکاگو آمریکا تولیدات خودش را شروع کرد و محصولاتش به دلیل داشتن صدای بسیار خشن مانند تولیدات برند بی سی ریچ، در سبکهای دث متال کاربرد وسیعی دارد.

گیتار برقی بدنه توپر: از این نوع گیتارها بیشتر در موسیقیهای راک و متال استفاده میشود. به همین خاطر است که گیتار آکوستیک برای اجرای کنسرتهای پاپ استفاده میشود و به طور معمول، تک نوازندهی گروه، آن را مینوازد. جنس سیمهای گیتار آکوستیک از نایلون یا فلز است، اما در مقابل جنس سیمهای گیتار برقی به خاطر پدیده الکتریکی و الکترومغناطیسی مربوط به تولید صدا از جنس فلز است. فینگربورد Fingerboard : عموماً سازهای کلاسیک دارای فینگربورد پهن تر و صاف تری می باشند و به همین خاطر فاصله بین سیم ها کمی بیشتر نسبت به گیتارهای آکوسیتک می باشد.

بسیاری از یوکللی ها از چوب درخت کوآ ساخته می شوند که تنها در هاوایی پیدا می شوند و دارای ظاهری زیبا و بافتی سه بُعدی هستند. حتی یوکللی که یک ساز کوچک چهار سیم است و معمولا به جزایر هاوایی ارتباط پیدا می کند هم در این دسته قرار می گیرد. در کل میتوان گفت که این گیتار الکتریک لس پاول یک قطعه چوب مستطیل شکل بسیار ساده بود که توسط 6 رشته سیم که همگی از جنس فولاد بودند، به یک دسته متصل میشد. به طوری که هر چقدر ظرافت گیتار آکوستیک حرفهای بیشتر باشد، با احتمال بسیار بیشتری میتوان انتظار داشت که آن ساز بتواند ریزترین صداها را از خود منتشر کند.

شما دقیقا برای شروع یادگیری در هر سبکی فقط احتیاج به یک ساز مبتدی با شرایط فنی سالم دارید. جواب این سوال بسیار ساده است.هر مدلی که به لحاظ فنی سالم باشد.شما دقیقا برای شروع یادگیری در هر سبکی فقط احتیاج به یک ساز مبتدی با شرایط فنی سالم دارید. مقدمات و اصول یکسان هستند و چندان فرقی ندارد چه سبکی انتخاب می کنید. دف علاوه بر استفاده در آیین های خاص عرفانی، امروزه در همراهی با سازهای دیگر و گروه نوازی نیز بسیار به کار می رود. چنانچه بخش فرهنگ و هنر نمناک اشاره میکند انگشتان دست چپ نوازنده در طول دسته حرکت کرده و به وسیله آرشه با دست راست، حرکات رفت و برگشت بر روی سیم ها به صورت افقی کشیده می شود.

نت نویسی ساز قانون روی دو حامل صورت میگیرد. کلید نت نویسی آن برای راحتی کلید سل خط دوم است، ولی چون صدادهی حقیقی یک اکتاو بمتر از آن است بهتر است از کلید فا خط چهارم استفاده شود. به طور معمول در حال حاضر در گروههای راک، دو نوازنده موسیقی وجود دارد که از گیتار الکتریک استفاده میکنند، به این نحو که یک نفر ملودیها را با گیتار لید مینوازد و دیگری ریتمها را با گیتار ریتم مینوازد.

در حال حاضر گیتارهایی با هفت یا هشت سیم هم وجود دارند، اما این گیتارها خیلی مرسوم نیستند. یک نمونه کرنا در سال 1336 خورشیدی (1957 میلادی) از قبر داریوش سوم پیدا شده و در حال حاضر در موزه تخت جمشید استان فارس از آن نگهداری می شود. حال که این اطلاعات را راجع به گیتارها کسب کردید، شاید سوالاتی در رابطه با نیازهایتان داشته باشید. در عصر حاضر، نوازندگان بسیاری در زمینه های مختلف ساز و موسیقی در حال فعالیت هستند که هر کدام علاقه مندان خاص خود را دارند.

این دسته از گیتارهای کلاسیک، معمولاً قیمت بالاتری از گیتارهای تولید انبوه دارند. امروزه شما می توانید گیتارهای آکوستیک-الکتریک ۶ سیم، ۱۲ سیم و گیتارهای سیم نایلونی را در انواع بازه های قیمتی پیدا کنید. سردسته (Head Stock) قسمت بالایی گیتار که سیمها در آنجا تنظیم میشوند در گیتارهای آکوستیک و کلاسیک دارای شکلی متفاوت از یکدیگر می باشند که در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید. نواختن آن با لمس کردن همین سیمها به وجود میآید. دسته گیتار آکوستیک نسبت به گیتار کلاسیک باریکتر است و سیمها به یکدیگر نزدیک ترند.

چوب سدر هم برای نواختن ضربههای ملایم، بهترین گزینه پیش روی شما است. روش نواختن این ساز توسط نوازنده در حالتی است که ضلع بزرگتر آن روی میز یا پای نوازنده و به سمت او قرار دارد و با دو انگشت سبابه دست چپ و راست مجهز به مضراب نواخته می شود. اتاق این ساز کمی بزرگتر بوده و صدای بلند تری تولید میکند، همین موضوع باعث میشود تا بیشتر در سبک های پاپ و بلوز کاربرد بیشتری داشته باشند. از آنجا که این چوب صدایی بسیار قوی از خود ایجاد می کند معولا نوازندگان سبک های کانتری و بلوز از آن استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید