سازهای سنتی ایرانی

ساز زورنا در ترکیه، مصر و چند کشور دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان بیشتر در ایران و کشور آذربایجان تکلم میشود، اما در کشورهای ترکیه، عراق، گرجستان و روسیه نیز متکلمانی دارد. این ساز در سنت موسیقی آذربایجان بیشتر مورد استفاده بوده و بدنه ساز هم استوانه ای است که از چوب توت ساخته شده و روی آن را پوست بز می کشانند. حتی میتوان روی زمین (به اصطلاح عامیانه چهار زانو) نشست و ساز را روی پاها قرار داد. این دسته های چهار تایی هر کدام توسط یک پل(خرک) کنترل می شوند.

این وسیله در کنار یک میکروفن اسباب بازی می تواند برای بچه ها خیلی جذاب باشد. فروشگاه اینترنتی پیویو عرضه کننده انواع عروسک و اسباب بازی با ارسال سریع به سراسر ایران است. کارگاه سازسنتر تولید کننده انواع دف، سنتور، تمپو و دایره است و در این زمینه سابقه ای طولانی دارد. این دسته از گیتار ها فارق از گیتار های دیگر برای عملکرد بدون نقص و استاندارد نیازمند تجهیزاتی مانند تقویت کننده هستند، چنین تجهیزات جانبی به خودی خود بودجه مورد نیاز برای خرید یک گیتار الکتریک را افزایش می دهند. دارای صدای خروجی عالی ، یک طرح ریزی بسیار خوب است.

این کمانچه در منطقه شرقی دریای سیاه مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه در دریای سیاه و گرجستان بسیار رایج می باشد. در بعضی نواحی آن را مانند کمانچه و با آرشه مینوازند و در برخی دیگر مناطق مثل تار و با مضراب مینوازند. این ساز را شبانان در مناطق روستایی استفاده می کنند. ساز جومبوش از لحاظ ساختاری به عود خاورمیانه و بانچو امریکایی شبیه می باشد. پیش از ورود به بحث صرف فعل «هست»، که پایه شروع بحث فعلسازی در زبان ترکی آذربایجانی است، باید قاعده هماهنگی مصوتها را که در ترکی استانبولی نیز وجود دارد، بررسی کنیم.

پس از بررسی و آموزش این قاعده، ساخت جمله با استفاده از ضمایر فاعلی و فعل هست آموزش داده خواهد شد. هر جا که نیاز بود، تلفظ حروف و کلمات نیز به فارسی نوشته خواهد شد. وسعی کند تا با گوشت دست و ناخن ضربات را بصدا در آورد که یاد دادن این نکته بر عهده هر استاد خوب گیتار میباشد. در گیتارهای کلاسیک معمولا از چوب های رزوود، سدر، اسپروس و دیگر چوب هایی که رزونانس بالایی دارند استفاده می شود تا گرما و وضوح صدا به بیشترین حد برسد.

به آن دسته از ساز هایی گفته می شود که صدای حاصل بر اثر کوبیدن جسمی ( با نرمی یا سختی معین ) بر پوستی که بر سطح دایره ای شکل حلقه ، استوانه یا کاسه ای کشیده شده ؛ یا بر اثر کوبیده شدن دو جسم سخت و غالبه زنگ وار صورت می گیرد. او با الهام از طبيعت به وسيله حنجره خود صدا هایی را برای ارتباط با ديگران تولید می کرد.

این اسباب بازی های موزیکال احساس شادی و نشاط زیادی در جمع های کودکان ایجاد خواهد کرد. گیتار الکترونیک اسباب بازی یکی از ساده ترین مدل های گیتار بوده و استفاده از آن برای بچه ها بسیار راحت است. گیتار اسباب بازی کودک سایز بززگ اغلب والدین برای پرورش دادن استعدادهای فرزند خود به فکر آینده او هستند . آیا دلتان می خواهد که کودک دلبندتان به هنگام بازی نکته های آموزشی هم در خصوص موسیقی یاد بگیرد و برای مثال بتواند همچون یک مبتدی با اصول اولیه ی گیتار نوازی و موسیقی آشنا شود؟

اکثر ساز ها بزرگ هستند یا سایز متناسب با کودک شما ندارند. به عبارتی ساز ناقارا ساز کوبه ای دوار و دو طرفه می باشد که نوازنده آن را در آغوش گرفته و فقط با یک طرف آن به نواختن با دست اقدام می کند. این ویدئو بیش از یک میلیارد بار در YouTube تماشا شده است! بعدها رو می ها برای نخستین بار سازهایی چون سیتارا، پاندورا Pandora و فیدیکولا Fidicula را نواختند و از این راه آلات کوردوفن در تمام اروپا رواج یافت؛ در واقع نخستین گیتارهای واقعی در آغاز دوره رنسانس به ظهور رسید؛ این گیتار ها به دلیل داشتن بدنه ای باریک و شکلی مدور متمایز بودند.

از دیگر آلات موسیقی ایرانی بربط است. ضمایر فاعلی یکی دیگر از مباحث ابتدایی در آموزش هر زبانی است. در جدول زیر فهرست الفبای زبان ترکی آذربایجانی به هر دو رسمالخط و مثال نحوه تلفظ آنها آمده است. 1. پسوندها اگر شامل مصوت «a» باشند آنگاه دو حالت برای تلفظ و نوشتار آن وجود دارد و اگر شامل حرف «ı» باشند، آنگاه برای نوشتار و تلفظ آن چهار حالت متصور است.

استفاده از پسوند در چهار حالت با توجه به «قالین» یا «اینجه» بودن در کنار «بالب» یا «بیلب» بودن مصوتهای کلمه. مصوتها یا حروف صدادار در زبان ترکی آذربایجانی از لحاظ تلفظ همه شبیه هم نیستند و از جهتهای مختلف به دستههای خاصی تقسیم میشوند. با تیغه های عرض ۲۰میلیمتر در ۲ میلیمتر ضخامت و با طولهای مختلف که توسط شرکت “sonor” آلمان ساخته شده بود. برخی از تکنیک های نوازندگی ناقارا مشابه به تکنیک های نوازندگی تنبک می باشد. ناقارا جزو سازهای کوبه ای یا ضربی می باشد.

از 32 حرف زبان ترکی آذربایجانی 9 حرف صدادار و بقیه بی صدا یا صامت هستند. آکادمی آموزش گیتار علیرضا نصوحی به لطف خداوند و با تولید باکیفیتترین ویدئوهای آموزش گیتار به زبان فارسی موفق به کسب رضایت صددرصدی هنرجویان شده است. این ساز توانست در جشنواره خوارزمی رتبه نخست را کسب کند. صفحه این ساز توسط پوست یا اکریلیک مشابه با پانچو پوشانده می شود. یعنی صدا مستقیما توسط ضربه انگشتان یا قسمت های مختلف دست به سطح ابزار موسیقی تولید می گردد.

به نوعی تلفیقی است از سبک های مختلف که Nuevo Flamenco می نامند چرا که رنگ و حس موسیقی فلامنکو بیشتر در آن نمایان است. در ساخت گیتارهای فلامنکو سنتی اسپانیایی از چوب سرو، چنار یا رزوود برای بدنه و از صنوبر برای صفحه رویی استفاده میکنند. در زبانهای التصاقی، کلمات جدید با اضافه شدن پسوند یا پیشوند به کلمات قبلی ساخته میشوند که در زبان ترکی بیشتر از پسوند استفاده میشود. برای آشنایی بیشتر با زبان ترکی آذربایجانی، الفبا و ویژگیهای آن، میتوانید فیلم آموزشی زیر را به صورت رایگان در فرادرس مشاهده کنید.

مثالهای هریک از این حروف را میتوانید در جدول الفبا مشاهده کنید. به مثالهای زیر و نحوه تلفظ آنها توجه کنید. حرف «q» که تلفظ آن در فارسی با حرف «ق» نوشته میشود بیشتر شبیه «گ» در فارسی تلفظ میشود. اولین حضور پررنگ این ساز در صنعت موسیقی، در اواسط قرن بیستم و در بیشتر موزیکهای سبک راک اند رول (Rock and Roll) آمریکا بود. این ساز همان دوتار می باشد و با قطعیت نمی توان بیان کرد که این ساز مختص ترک های جهان باشد ولی همه ترک های دنیا با این ساز و سازهای شبیه به آن آشنایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید