سرطان استخوان – (علائم + انواع + درمان + ریسک ابتلا)

۶- سی تی اسکن (Computerised tomography scan)- در این روش دستگاه سی تی اسکن با گرفتن تعدادی عکس توسط اشعه ایکس، تصویری سه بعدی از بدن را نشان می دهد و از این طریق پراکندگی سرطان به بخش های دیگر بدن مشخص می شود. رادیو درمانی برای سرطان مری باید عمل بلع بیمار را ساده کند، زیرا این روش میتواند باعث کاهش حجم تومورهای ایجاد شده شود و به این ترتیب انسداد مری کاهش پیدا میکند. هنگامی که سلول های لوسمی مغز استخوان را تحت تاثیر قرار می دهند، ممکن است منجر به کاهش تولید پلاکت ها شود که به عنوان ترومبوسیتوپنی شناخته می شود.

بطوریکه کشورهای توسعه یافته در دو دهه اخیر با اجرای برنامههای غربالگری توانستهاند بیش از 40 درصد موارد مرگ ناشی از این سرطان را کاهش دهند! هر سرطان خون علائم، درمان، پیشآگاهی و نتیجه خاص خود را دارد که توضیح همه آنها در این نوشتار نمیگنجد. نرخ تقسیم این جمعیت سلولی بیشتر از سرعت مرگ آنها است و به این ترتیب به زودی یک توده سلولی تشکیل میشود که با تقسیمات متعدد خود و فشار وارد کردن به بافتهای افراد مانع از عملکرد سلولهای طبیعی میشود.

لوسمی، گروهی از انواع سرطان خون هستند که معمولاً از مغز استخوان شروع و منجر به تولید تعداد زیادی سلول غیر طبیعی خون میشوند. برای بیمارانی که در دوران یائسگی بودهاند، جراح معمولاً سالپنگو اوفورکتومی دو طرفه را نیز انجام میدهد که به معنی برداشتن لولههای فالوپ و تخمدانها میباشد. سرطان (cancer) بیماری است که در آن سلولهای بدن از کنترل خارج شده و بیش از اندازه تکثیر میشوند و توده هایی را در بدن ایجاد میکنند. در چنین شرایطی، سلولها دیگر نمیتوانند کار طبیعی خود را انجام دهند و ممکن است تعدادشان بسیار زیاد و خارج از کنترل شود.

با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به سرطان پروستات صحبت کنید. محققان دریافته اند که تغییرات ژنی باعث برخی سندرم های ارثی نادر (مانند نوروفیبروماتوز، اسکلروز توبروز، سندرم لی-فرومنی و سندرم فون هیپل-لینداو) میشود و خطر ابتلا به برخی از تومورهای مغزی و نخاعی را افزایش میدهد. سندرمهای ژنتیکی. بعضی از سندرمهای ژنتیکی نادر، مانند: سندرم لی-فرامنی (Li-Fraumeni syndrome) و رتینوبلاستومای وراثتی، خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش میدهند. سابقهی ابتلا به سرطان یا داشتن بیماری سرطان در حال حاضر: احتمال ابتلا به سرطان معده در مبتلایان به سرطان مری یا سرطان لنفوم غیر هوچکین بیشتر است. احتمال انتشار تومورهایی با درجه بالاتر بیشتر از سایر تومورها است.

پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های پایه ( Stem cell ) – جایگزینی مغز استخوان فرد بیمار با مغز استخوان سالم است تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را دریافت کند. پس از مراجعه به پزشك، وی تاریخچه كاملی از وضعیت پزشكی فرد تهیه كرده و بعد معاینه پزشكی به عمل خواهد آمد. سپس تصاویری از نواحی رادیواکتیو در بدن فرد تهیه میشوند. موفقیت در درمان به نوع سرطان خون و سن فرد بستگی دارد. این فرد باید سازگاری بافتی نزدیک با بدن بیمار داشته باشد . به این موارد کارسینوم آدنوسکواموز یا کارسینومای مخلوط نیز گفته میشود.

البته در خونشناسی، به سلول در اصطلاح گلبول هم گفته میشود مانند گلبول سفید که درواقع همان سلول سفید است. لنفوم به سرطانی گفته میشود که در آن لنفوسیتها (نوعی از سلول های سفید خون) سرطانی میگردند. هنگام تولد جنین، دارای حدود ۲۰۰ نوع مختلف سلول و چندین هزار تریلیون سلول است. سرطان وقتی ایجاد میشود که هنگام تقسیمات سلولی تغییراتی در DNA ایجاد و دچار جهشهای ژنتیکی میشود که عملکرد و الگوی تقسیمات سلولی را تحت تأثیر قرار میدهد. • استفاده از داروهای دی اتیل استیلسترول(DES): زنانی که برای جلوگیری از سقط جنین این داروها را مصرف کرده اند و یا مادرانشان در هنگام بارداری این دارو را گرفته اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

برای مثال نمیتواند علیه عفونت ها بجنگد یا خونریزی ناشی از یک زخم را مهار کند. فلوشیپ جراحی سرطان: پزشک متخصص جراحی عمومی که دوره تکمیلی (فلوشیپ) جراحی سرطان را طی کرده و سرطان های معده را با جراحی و درآوردن بافت سرطانی درمان می کند. سرعت رشد سرطان، مزایا و معایب هر گزینه درمانی، عوارض احتمالی هر گزینه، تأثیر انتخاب درمان کنونی بر گزینههای درمان آینده در صورت عود مجدد سرطان پروستات، شرایط عمومی و امید به زندگی در لحظه تشخیص بیماری از نکاتی هستند که در گزینش نوع درمان نقش مهمی ایفا میکنند. فرآیند درمان لوسمی برای هر شخص معین با شرایط بیماری وی مرتبط است و الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد.

لنفوم بورکیت مرتبط با نقص ایمنی ممکن است ظاهر پلاسماسیتی یا پلومورفیسم بیشتری را نشان دهد اما این ویژگیها خاص نیستند. پیش از ادامه مطلب بد نیست اشاره کنیم که داوطلبین کنکورهای رشتههای تحصیلی مرتبط با علوم پزشکی و پیراپزشکی و دانشجویان رشتههای مختلف برای کمک به درک بهتر مفاهیم پزشکی و درمانی میتوانند به مجموعه فیلمهای آموزشهای علوم پزشکی فرادرس مراجعه کنند و با استفاده از این دروس، برای امتحانات و آزمونها آمادگی لازم را کسب کنند. در مواردی که درد در ناحیه ساق پا بیشتر مواقع پیش بیاید و با استراحت کردن از درد آن کم نشود و همین روند هر از گاهی پیش بیاید بهتر است به پزشک ارتوپد مراجعه کنید تا پزشک با تشخیص به موقع در درمان به شما کمک کند.

شیمی درمانی یک درمان تخصصی است که با استفاده از داروها از تقسیم و تکثیر سلولهای سرطانی که به سرعت در حال رشد هستند جلوگیری می کند. این تومور فوق العاده بدخیم بوده و به سرعت به سایر نقاط بدن دست اندازی می کند. نوع دوم سرطان بدخیم تر زمانی است که سرطان پیشرفته بوده و از غده پروستات خارج و غدد لنفاوی ، کبد ،ریه و استخوان ها را گرفتار می کند. در ادامه علائم انواع سرطان خون را توضیح دادهایم. اگر درمان در مراحل اولیه بیماری شروع شود، بیمار شانس خیلی زیادی دارد تا بیماری را شکست دهد.

برخی از آنها به سرعت پیشرفت میکنند و حاد هستند و احتمالاً علائم آنها خیلی ناگهانی بروز میکنند. از نظر سرعت پیشرفت نیز میتوان سرطان خون را به دو نوع حاد و مزمن طبقهبندی کرد. برخی از دستههای سرطان خون، هم کودکان، هم بزرگسالان را درگیر میکند. وقوع سرطان مری را به خوردن مواد کارسینوژن مثل نیتریتها ، مخدرهای دود شده ، سموم قارچی در سبزیجات ترش شده و نیز آسیب مخاطی ناشی از حبوبات فیزیکی طویل المدت نظیر چای داغ ، تنگیهای ناشی از تشعشع و آشالازی (اختلال حرکتی عضله مری) هم نسبت دادهاند.

عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، اشعه یونیزان، برخی مواد شیمیایی (مانند بنزن)، شیمی درمانی قبلی و سندرم داون است. سن، جنس، نژاد، سابقه خانوادگی، قرار گرفتن در معرض اشعه یا مواد شیمیایی، برخی از شرایط جسمی و درمانی. در این مطلب به اینکه سرطان خون چیست و چه مکانیسمی باعث ایجاد آن میشود، چه انواعی دارد و هریک با چه نشانههای همراه هستند و گزینههای درمانی انواع سرطان خون پرداختهایم. اختلال در روند تولید سلولهای خونی سبب ایجاد سرطان خون میشود. این سلولهای خونی به طور کامل تکامل نیافتهاند و سلولهای لوسمی یا بلاست نامیده میشوند.

در چنین شرایطی سلولهای خونیِ بهوجود آمده رشد بدی دارند و غیرطبیعی هستند یا در زمانی که باید بمیرند، از بین نمیروند و تعداد آنها غیرقابل کنترل میگردد. انواع خاصی از سرطان خون ممکن است با مراقبت و انتظار کنترل شود. تقسیم سلولی و مرگ سلولی فرآیندهای طبیعی هستند و با سیگنالهای خاصی کنترل میشوند. مرحله Stage 2B : در این مرحله سلول های تومور سرطانی در مطالعه میکروسکوپی خیلی غیر طبیعی هستند ولی دیواره استخوان را پاره کرده و به خارج از استخوان گسترش پیدا کرده اند. حتی اگر چند سلول باقی بماند، خیلی سریع ممکن است دوباره تقسیم شوند و تومورهای جدید بوجود آورند.

معمولا برای بدست آوردن بهترین نتیجه از درمان، از دو یا چند روش درمانی استفاده می شود. تخمدان ها دو هورمون زنانه اصلی دارد – استروژن و پروژسترون. سه نوع اصلی سرطان خون لوکمی، لنفوم و میلوم هستند. سرطان خون بهطور کلی به سه گونه تقسیم میشود: لوسمی، لنفوم و میلوم. لوکمی (Leukemia): لوکمی یا لوسمی، از خون و مغز استخوان نشأت میگیرد. در سال ۱۹۴۷ آسیبشناسان بوستون سیدنی فاربر با توجه به تجربیات گذشته معتقد بودند که آمینوپترین می تواند به طور بالقوه باعث درمان لوکمی در کودکان شود. لوسمی (لوکمی) زمانی رخ میدهد که سلولهای سفید خون، سرطانی میشوند.

سلولهای خونی در داخل مغز استخوان ساخته میشوند و از همان جا است که سرطان خون شکل میگیرد و عملکرد طبیعی سلولهای خونی را مختل میکند. اگر ژنها در سلولهای بنیادی دچار تغییر (جهش) شوند، اختلال در تولید سلولهای خونی مربوطه آغاز میشود. نوع آن بستهگی به این دارد که کدام نوع از سلولهای پستان دچار این اختلال شدهاند. هر روز و هر ثانیه در تمامی بدن تعدادی از سلولهای قدیمی از بین میروند و سلولهای تازه جایگزین آنها میشوند.

دارو درمانی ممکن است به بیماران تجویز شود تا به از بین بردن یا متوقف کردن رشد و گسترش سلولهای لوسمی کمک شود. در این روش ابتدا بوسیله مقادیر زیادی از داروهای ضد سرطان همراه یا بدون پرتو درمانی، تمام مغز استخوان موجود در بدن بیمار را از بین می برند.سپس از عضو دیگر دو قلوی مشابه که شباهت بافتی زیادی با بدن بیمار دارد، مغز استخوان سالمی را تهیه می کنند . در این آزمایش بیمار به مدت ۳۰ دقیقه به طور ساکن درون اتاقک این دستگاه می ماند و تصاویر مقطعی از بدن او تهیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید