سرطان استخوان – (علائم + انواع + درمان + ریسک ابتلا)

بعد از درمان، بیمار ممکن است بیش از حد معمول احساس خستگی کند یا متوجه تغییر ظاهری پوست (قرمزی یا حساس شدن در هنگام لمس) قسمتی از بدن که درمان شده، بشود. توده قابل توجهی بیش از حجم استخوان. درمان سرطان خون حاد، ترکیبی از شیمی درمانی و پیوند مغزاستخوان است و اگر به خوبی و به موقع انجام شود، تقریبا 70 درصد بیماران از بیماری جان سالم به در می برند. این پرتوها تمامی سلول هایی (چه سلول های سرطانی و چه سلول های سالم) را که در مسیرشان قرار بگیرند؛ از بین می برند. پرتودرمانی: در این روش پزشکان از وسیله بزرگ برای هدایت مسیر پرتوها به سمت سلول های سرطانی استفاده می کنند.

بیماران قبل از استفاده از این روش های مکمل و موازی، باید در مورد آن ها اطلاعات کافی را بدست آورند و حتما با پزشک معالجشان مشورت کنند. بعد از جراحی ممکن است بیمار خونریزی و کمی درد را تجربه کند. زنان نیز در دوران قاعدگی، دچار خونریزی غیرعادی و طولانی مدت می شوند.- کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن: سرطان خون شدید یا مزمن، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و فرد دچار تب های شدید می شود، زیرا سلول های سرطانی خون، سلول های سفید خون را به بیرون می راند.

زمانی کهسلولهای بافتهای خون ساز بدن مانند مغز استخوان و سیستم لنفاوی سرطانی میشوند ، لوسمی اتفاق می افتد. سرطان خون، در اثر افزایش تعداد سلول های غیرطبیعی و اصطلاحا سلول های بلاست در مغزاستخوان اتفاق می افتد. به دلایل ناشناخته، میزان بروز سرطان مری سلول سنگفرشی در ایالات متحده در سیاه پوستان و سفید پوستان در ۴۰ سال اخیر کاهش یافته، در حالی که میزان آدنوکارسینوم (به ویژه در مردان سفید پوست) ۷ برابر افزایش یافته و در مردان ۶ برابر زنان است. احساس گرفتگی صدا یا نیاز مکرر به صاف کردن گلو ممکن است از نشانههای اولیه سرطان مری باشد، به ویژه زمانی که دلیل مشخصی برای وقوع این شرایط مانند یک عفونت دستگاه تنفسی وجود ندارد.

کاهش وزن بی دلیل به عنوان از دست دادن ۵ درصد یا بیشتر از وزن بدن طی ۶ تا ۱۲ ماه تعریف میشود. گاهی چند ماه زمان لازم است تا بتوان به طور کامل از بهبودی بیمار (به کمک پیوند مغز استخوان) اطمینان حاصل کرد. سرطان خون به معنای ایجاد اختلال در تولید و عملکرد سلولهای خونی است.مغز استخوان بافتی اسفنجی در وسط استخوان است که وظیفه ساختن گلبول های (سلول های) خونی را به عهده دارد.خون شامل سه بخش است؛ گلبولهای سفید، گلبولهای قرمز و پلاکتها.گلبولهای سفید یا همان سربازان بدن، وظیفه دفاع از بدن در مقابل عوامل خارجی را به عهده دارند.گلبولهای قرمز اکسیژن را به بافتهای بدن رسانده و مواد زاید را از بافتها جمع میکنند و پلاکتها وظیفه انعقاد خون را به عهده دارند.در بیماری سرطان خون، این روند شکل غیر عادی به خود گرفته و تولید بی رویه سلولهای خونی، کار سلولهای طبیعی خون، مثل مبارزه با عفونتها یا جلوگیری از خونریزیها را مختل میکند.سرطان خون به سه نوع لوسمی، لنفوم و میلوم تقسیم میشود.لوسمی در خون و مغز استخوان به وجود میآید و باعث عدم توانایی مغز استخوان در ساخت گلبولهای قرمز و پلاکت میشود.لوسمی خود شامل انواع لنفوسیت و میلوئید است که در نوع اول، سلولهای خونی سفید از نوع لنفوسیت تکثیر غیرعادی پیدا میکنند و در نوع دوم، گلبولهای سفید نوع گرانولوسیتها زیاد میشوند.لوسمی دو نوع حاد و مزمن دارد که در نوع حاد، از شروع بیماری تا گسترش آن مدت زمان بسیار کمی طول میکشد، اما در نوع مزمن، رشد سلولهای سرطانی کندتر و مدت زمان گسترش بیماری طولانیتر است.هر نوع خون ریزی بدون علت می تواند از علایم سرطان خون باشد.

برخی از ناهنجاری ها می توانند باعث رشد و تقسیم با سرعت سلول های غیر طبیعی و ادامه زندگی در زمان مرگ سلول های طبیعی شوند. اما باید توجه داشت مارکرهای توموری توسط برخی سلولهای نرمال نیز در بدن تولید میشوند و ممکن است در برخی شرایط غیر سرطانی نیز تعداد آنها افزایش بیابد. این مشکل باعث میشود سلول غیر عادی شده و تکثیر آن از کنترل خارج گردد. به همین دلیل اگر چه منتظر شدن براي آگاهي از نتايج آزمونهاي تشخيصي، جهت تصميمگيري، مشكل به نظر ميرسد، اما شما براي كسب اطلاعات لازم در مورد نوع بيماريتان و در نظر گرفتن اينكه چه درماني برايتان مناسب تر است، وقت كافي خواهيد داشت.

بعضی از افراد به دلیل بزرگ شدن کبد و طحال، تهوع و یا احساس پُری را تجربه میکند؛ این می تواند منجر به کاهش وزن ناخواسته شود (زیرا به دلیل فشار وارده از سمت طحال به معده، فرد احساس سیری و پف کردن میکند و مواد غذایی کمتری مصرف مینماید.) گاهی ممکن است سلولهای سرطانی در کبد یا گرههای لنفاوی تجمع یابند و موجب تورم در این اندامها و تهوع شوند. لوسمی به معنای سرطانی شدن سلول های خونی می باشد که معمولا گلبول های سفید خون بیشتر تمایل به سرطانی شدن دارند.

در صورتی که برای بیمار ایجاد ناراحتی کند و یا از نظر زیبایی اشکال وجود داشته باشد، تومور باید با عمل جراحی برداشته شود. مطلب تاثیر مدیتیشن بر بهبودی بیماران مبتلا به سرطان و جملات امیدوار کننده برای بیماران سرطانی را بخوانید. اگر فردی مبتلا به سرطان است ، می توان از افزایش تومور مارکر برای تعیین اینکه آیا سرطان به سایر بافت ها و اندام ها (متاستاز) گسترش یافته و تا چه میزان استفاده کرد. گاه سرطان خون مزمن باعث بزرگ شدن طحال می شود که ممکن است با درد و ناراحتی برای بیمار همراه شود. اگر شما میخواهید در مورد کارآزمایی های بالینی مناسبی که ممکنست برای شما مناسب باشد بدانید، از پزشکتان بپرسید که کارآزمایی بالینی مناسب شما چیست و آیا در بینارستان یا کلینیک شما این کارآزمایی ها انجام میشود یا خیر.

● آیا سن و جنس هم در بیماری سرطان مری تاثیری دارد یا خیر ؟ در این شرایط فرد قادر به انجام دادن کارهای روزمره نیست. پاسخ به درمان خیلی خوب است و بیماری کاملا از مغزاستخوان پاک می شود، از آنجا که بیماری در بیشتر بیماران بعد از تقریبا 1 سال، به علت اینکه تعداد کمی از سلول ها به صورت خفته و نیم فعال در مغزاستخوان باقی می مانند و شیمی درمانی قادر به از بین بردن سلول های نیمه فعال نیست، عود می کند، اگر بیماران پیگیری نشوند و اقدام به موقع انجام نگیرد، متاسفانه در عود اول و دوم، از شیمی درمانی نتیجه نخواهیم گرفت.

پیگیری سرطان پروستات تشخیص دادهشده مهم است. سرطان پروستات در سنین جوانی زیاد در مقالات مختلف پزشکی مورد بحث قرار نگرفته است. بیماری که پیوند مغز استخوان داشته، باید تحت نظارت پزشکی کامل قرار بگیرد؛ حتی بعد از مرخص شدن از بیمارستان نیز باید این مراقبت ها ادامه بیابد. بیمار باید با تیم مراقبت سرطان در مورد هر گونه علایم یا درد خود صحبت کند تا بطور موثر درمان شود. برخلاف نوع حاد، سیر بیماری و بروز علایم بالینی در سرطان خون مزمن بسیار کند پیش می رود و ممکن است فرد مبتلا به سرطان مدت های طولانی از وجود سلول های سرطانی در بدنش بی اطلاع باشد.

گلبول های سفید خون فرد در برابر عفونت قوی مقابله می کنند همان اندازهکه بدن شما به آنها نیاز دارد، در بدن رشد طبیعی می کنند و تقسیم می شوند ، اما در افراد مبتلا بهسرطان خون ، در مغز استخوان ، گلبول های سفید خون ، غیرطبیعی رشد پیدا می کند و عملکرد درستی ندارند. مدت کوتاهی بعد از شیمی درمانی، سلول های بنیادی به داخل خون بیمار تزریق می شوند و بعد از گذشت چند هفته، این سلول ها بنیادی، ساختن سلول های خونی را آغاز می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید