سرطان استخوان پا چیست؟

ممکن است افراد مبتلا به سرطان مزمن، تا قبل از تشخیص هیچ علائمی نداشته باشند. به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی و فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر محمد حسین سلطانی متخصص ارولوژی با اشاره به میزان شیوع سرطان پروستات گفت: سرطان پروستات یعد از سرطان پوست به عنوان شایعترین سرطان در مردان بالای ۷۰ سال شناخته میشود. در این ویدئو دکتر محسن محمدیان، فوق تخصص خون و سرطان بزرگسالان در مورد علائم سرطان خون با شما صحبت میکند. علت ایجاد این نوع سرطان مشخص نیست.

بهطور خلاصه علت اکثر سرطانهای منشأ استخوان ناشناخته است. علت این است که معده اسید کمتری را تولید می کند و باعث می شود که باکتری های مضر بیشتری در معده بوجود آیند. بعضی از مردم معتقدند که اگر سرطان(cancer) به قسمت های دیگر بدن منتشر شود (metastatic cacer) نامیده میشود، این همان سرطان پیشرفته است. در بسیاری موارد در یک آزمایش خون ساده، افزایش تعداد گلبول های سفید خون یا سلول های غیر طبیعی دیده می شود که می تواند خبر از سرطان خون بدهد.

در این موارد نیز آنکولوژیست ممکن است تست های دیگری را برای تشخیص عامل این اتفاق درخواست بکند. برای جلوگیری از این اتفاق ، از پزشک خود بخواهید تا آنجا که ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد بیماری تان به شما دهد. در سرطان خون، این تکثیر سریع و خارج از کنترل سلول های غیر عادی، در مغز استخوان اتفاق می افتد. این نوع سرطان به ندرت ایجاد می شود. حدودا به یک یا دو غده لنفاوی مجاور رسیده است؛ اما به بافتها یا اندامهای خارج از معده آسیب وارد نکرده است. برخی از این سلولها ممکن است به نقطه ای از تکامل رسیده باشند که عملکردی مشابه با سلول های عادی داشته باشند.

وقتی بدن با چیزی در مبارزه است، به روش های مختلفی سعی می کند ما را از آن مطلع کند. سلول های میلوئید عادی به گلبول های قرمز، سفید و پلاکت ها تبدیل می شوند. سرطان نوعی تومور به ویژه تهدیدآمیز است. مراحل سرطان استخوان با اعداد رومی ، از 0 تا IV (یک تا چهار) نشان داده می شود. تقسیم سلولی و مرگ سلولی فرآیندهای طبیعی هستند و با سیگنالهای خاصی کنترل میشوند.

به این معنی است که سرطان خون از رده سلولی میلوئیدی ایجاد شده است. سرطان خون یا لوکمی یا لوسمی، سرطان مربوط به سلول های خونی و مغز استخوان است. در لوسمی، جهش ها به سلول های خون می گویند که بدون توقف به رشد و تقسیم کردن ادامه دهند. در این مرحله عموماً پزشک جراح از عمل دبالکینگ برای خارج کردن بافتهای سرطانی از بدن استفاده میکند. مصرف استروژن: خانمهایی که معمولا بعد از یائسگی برای جلوگیری از پوکی استخوان و کم کردن خطرات بیماریهای قلبی به مصرف طولانی مدت و مقدار زیاد استروژن روی میآورند، شانس ابتلا به سرطان رحم در آنها بیشتر است.

علائم سرطان رحم مبهم هستند و ممکن است دلایل دیگری موجب بروز آنها شده باشند، اما خونریزی پریود، پس از رابطه جنسی، یا پس از یائسگی می تواند از علائم سرطان دهانه رحم باشد. سرطان دهانه رحم در صورت تشخیص در مراحل اولیه غالباً قابلدرمان است. رشد تومور در بافت دهانه رحم موجب احساس درد هنگام رابطه جنسی برای زنانی می شود که در مرحله پیشرفته سرطان دهانه رحم قرار دارند. علایم اولیه سرطان خون چیست؟ علایم و نشانهها معمولا به تدریج رشد می کنند. عوامل ژنتیکی و محیطی زیادی هستند که در شانس ابتلا به این بیماری تاثیر دارند.

در این نوع از سرطان خون، سلول های سرطانی ویژگی های سلولهای نابالغ و بالغ، هر دو را دارند. اگر به سرطان خون مزمن مبتلا هستید، ممکن است تا چند سال علائم قابل توجهی نداشته باشید. اگر علائم سرطان خون در شما ظاهر شده است یا یکی از افراد خانواده مبتلا به این بیماری است، باید سریعاً به متخصص آنکولوژی مراجعه کنید. این نوع سرطان اغلب در نوجوانان و جوانان دیده می شود. این علائم به صورت ناگهانی ظاهر می شوند و ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشند. این سرطان هم مثل هر بیماری دیگه ای علائم خاموشی دارد که نباید آنها را نادیده بگیریم.

در کنار معاینه و شرح حال تست های تشخیصی زیادی وجود دارد که به تشخیص سرطان خون کمک می کند. گاهی اوقات می توان این تومرها را به شکل یک توده یا غده دقیقاً روی استخوان یا بافت های اطرافش حس کرد. گستره خون محیطی یا اسمیر برای بررسی اندازه، شکل و سلامت سلولهای خونی گلبولهای قرمز و سفید و پلاکتها به کار میرود. این گلبولهای سفید خونی به صورت کامل تشکیل نشده اند و به آنها، بلاست یا سلولهای لوسمی گفته میشود. درد به طور معمول به صورت مبهم و تیرکشنده توصیف می شود که ممکن است شب ها شدیدتر شود و گاهی ممکن است با فعالیت بدتر شود.

بدن ما راه های مخصوصی برای حرف زدن با ما دارد. در سرطان خون، WBC ها عملکردی مثل WBC های عادی ندارند. به عبارت ساده تر، سرطان به عنوان رشد کنترل نشده سلول های غیر عادی تعریف می شود. در طول زمان، این سلول های غیر عادی می توانند جای سلول های خونی سالم در مغز استخوان را تنگ کنند. این نوع سرطان معمولاً گلبول های سفید خون را درگیر می کند.

سرطان نوع آدنوکارسینوم رایجترین سرطان مری در بین افراد مبتلا است. این شایع ترین سرطان خون مزمن در بزرگسالان (افراد با بیش از 65 سال سن) است. به طور معمول، DNA به سلول می گوید که با نرخ تعیین شده ای رشد کند و تقسیم شود و در یک زمان تعیین شده بمیرد. در صورت لزوم، بخشی از کولون برای کمک به پیوستن به دو مورد استفاده میشود. این احتمال در مورد بیماران مبتلا به سرطان خون مزمن در مقایسه با حاد بیشتر است.

حال بیماران مبتلا به سرطان خون مزمن در مقایسه با سرطان خون حاد معمولا با سرعت کمتری رو به وخامت می رود. درمان این بیماری، به نوع سرطان و عوامل دیگر بستگی دارد. عموماً سرطانها بهواسطه ورود موادی شیمیایی به نام مارکرهای سرطانی، از طریق تست خون قابلتشخیص هستند. چون این سرطان درمان سختی دارد، درمانهای جدید در حال تست شدن در کارآزمایی های بالینی هستند و ممکنست به برخی بیماران سود برسانند. تشخیص مرحله سرطان امکان درمان سرطان رحم و شانس زنده ماندن بیمار را مشخص میکند. درجه یا گرید تومور در طی مرحله درجه بندی سرطان مشخص می شود.

پزشکان لوسمی را بر اساس دو مورد زیر دسته بندی می کنند. در این مطلب در مورد تمامی علائم و نشانههای این بیماری و روشهای تشخیص و درمان آن توضیحات کامل را ارائه میدهیم. لوسمی حاد ممکن است باعث بروز علائم و نشانه هایی شبیه به آنفولانزا شود اما سرطان خون مزمن اغلب تنها چند نشانه دارد و حتی ممکن است فرد هیچ نشانه و علائمی را تجربه نکند. خطر ابتلا به این نوع سرطان در کدام افراد بیشتر است؟ افراد مبتلا به لوسمی ممکن است احساس خستگی کنند. مهم ترین رکنی که به یک پزشک برای اینکه تصمیم درستی در مورد درمان سرطان معده بگیرد این است بداند که بیمار در چه مرحله از سرطان معده قرار گرفته.

نوع سلول و بافتی که سرطان در آن شروع میشود، نوع سرطان استخوان را تعیین میکند. همانطور که می دانید DNA یک سلول شامل دستورالعمل هایی برای نحوه ی عملکرد سلول است. اگر علائم و نشانه هایی دارید که شما را نگران می کند ، ابتدا از ملاقات با پزشک خانواده خود شروع کنید. بنابراین می توان اذعان داشت که سرطان نوعی تومور تهدید آمیز است که در آن سلول ها در هر جای بدن به صورت غیرقابل کنترلی امکان رشد دارند اما تومورها در بافت هایی مانند استخوان، ماهیچه رشد می کنند ( بیشتر بافت های تو پر ) و تومور ها قابلیت حرکت از سیستم لنفاوی به دیگر اعضای بدن را دارند.

لوسمی در واقع مجموعه ای از چند سرطان است. گاهی لوسمی مزمن بدون انجام آزمایش های تشخیصی، و طی یک آزمایش خون معمولی مشخص میشود. در بسیاری از افراد سرطان مری بدون هیچ دلیل مشخص ایجاد میشود. سرطان خون مزمن بیشتر در بزرگسالان دیده می شود. این نوع از سرطان خون بیشتر در افراد نژاد اسپانیایی و سفید رایج است. در بیشتر موارد، پزشک شما دستور عکس رادیولوژی را برای کمک به تشخیص تومور استخوانی می دهد. پس از اینکه پزشک ابتلای شما به سرطان استخوان را تأیید کرد، سعی میکند که استیج (وسعت) سرطانتان را هم تعیین کند؛ این کار در انتخاب روش درمانی مناسب حائز اهمیت است.

در سرطان خون حاد علائم به سرعت خود را نشان می دهند. او از شما درباره سلامت کلی بدنتان، داروهایی که مصرف می کنید و علائم حال حاضر شما خواهد پرسید. برخلاف دیگر سرطان ها، این سرطان به طور کلی به شکل یک تومور نیست. علائم دیگر مانند عرق شب، کلی تر هستند و اختصاصیت کمتری برای سرطان خون دارند. افرادی که مبتلا به نوع مزمن این سرطان هستند، اغلب شکایت دارند که احساس خوبی ندارند. با این حال، چندین عامل شناسایی شده است که ممکن است ریسک شما برای ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. سلول های سالم با گذشت زمان دوباره احیا می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید