سرطان استخوان چه علائمی دارد؟

کارسینوم غدد سباسه که اغلب به صورت برجستگی هایی سفت و بدون درد ظاهر می شوند- می تواند در هر کجا به وجود بیاید، اما معمولاً در پلک ها مشاهده شده و اغلب با دیگر مشکلات پلکی اشتباه گرفته می شود. خستگی نیز یکی دیگر از علائم شایع است. علائم مولتیپل میلوما شامل درد استخوانی، تهوع، یبوست، کاهش اشتها، خستگی، عفونتهای مکرر و کاهش وزن است. سایر علائم ممکن است شامل درد استخوان، درد قفسه سینه، یا خارش باشد.

تومورها همچنین ممکن است از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به اندام های دوردست بروند. غدد لنفاوی در قسمت های مختلف بدن قرار دارند و بخشی از سیستم لنفوئیدی و ایمنی بدن هستند. همچنین این لایه به طور مداوم از سطح بدن شما کنده شده و به زمین می ریزد. در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، ملانوسیت ها ملانین بیشتری تولید می کنند و به این نحو، از لایه های عمیق تر پوست در برابر تابش محافظ می کنند. در سال های اولیه زندگی یک فرد سلول ها با سرعت بیشتری رشد می کنند و تقسیم می شوند بعد از بالغ شدن فرد سرعت رشد کاهش می یابد تا جایی که تولید سلول وقتی انجام میگیرد که سلولی فرسوده شده یا دارای جراحتی است که سلول جدید تولید و جایگزین می شود.اما روند سلول های سرطانی این گونه نیست، آنها رشد کرده تقسم می شوند ولی سلول نمیمیرد و سلول های طبیعی را زنده می کنند و به همین شکل غیر طبیعی ادامه می دهند.

سرطان زمانی اتفاق میافتد که سلولهای نرمال تحت تغییر شکلی قرار میگیرند که طی آن به طور غیر طبیعی رشد کرده و بدون کنترل طبیعی تکثیر میشوند.با تکثیر سلول ها، توده ای به نام تومور را تشکیل می دهند. در پرتودرمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی از پرتوهای پرقدرت انرژی، مانند: اشعهی ایکس، استفاده میشود. این عارضه عمدتاً در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود یا در افرادی که در کودکی تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند ایجاد می شود. کارسینوم سلول سنگفرشی عمدتاً در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود، بنابراین ممکن است در بسیاری از مناطق پوست تشخیص داده شود.

سارکوم کاپوسی عمدتاً در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، مانند افراد مبتلا به ایدز، یا بیمارانی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند (مانند افرادی که پیوند عضو داشته اند) دیده می شود. در سلول های تولید کننده هورمون درست در زیر پوست و در فولیکول های مو شروع می شود. کارسینوم سلول مرکل منجر به ایجاد برآمدگی هایی سفت و صیغلی روی پوست یا دقیقاً زیر پوست و در فولیکول های مو می شود. سلول های سنگفرشی که دقیقاً زیر سطح خارجی قرار دارند و به عنوان پوشش داخلی پوست عمل می کنند. بیشتر اوقات، کارسینومای سلول های سنگفرشی، در نقاطی از بدن که بیشتر در معرض آفتاب قرار گرفته اند، مانند صورت، گوش ها و دست ها مشاهده می شود.

کارسینومای سلول های قاعده ای معمولاً در نقاطی از بدن که بیشتر در معرض آفتاب قرار می گیرند (به عنوان مثال گردن یا صورت) مشاهده می شود. با این وجود، این سرطان ممکن است در نواحی از پوست شما به وجود بیاید که به طور معمول در معرض آفتاب قرار نمی گیرند. احتمال بروز ملانوما در مناطقی که به طور معمول در معرض آفتاب قرار نمی-گیرند (مانند کف دست و پا)، در افرادی با رنگ پوست تیره بیشتر است. در کنار آن انجام عمل های جراحی سنگین به همراه مصرف آنتی بیوتیک های قوی و طولانی مدت، به این مشکل تغذیه ای بیشتر دامن می زند.

یک عارضه بسیار رایج سرطان مری سوء تغذیه است که به واسطه کاهش توانایی فرد برای غذا خوردن رخ می دهد. اگر پس از خوردن تنها چند لقمه از غذای خود دیگر احساس گرسنگی نمی کنید، ممکن است دلیلی نگران کننده در پس این شرایط وجود داشته باشد. پس از اتمام این آزمایشات، پزشکان باید در مورد گِرِید و مرحله پیشرفت سرطان اطلاعات تکمیلی را ارائه دهند. پس از جراحی، ممکن است از پرتودرمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده استفاده شود.

درمان کندروسارکوما بسته به نوع تومور شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است. شاید سال های دور درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشت و همین سبب می شد که کسی که مبتلا به این بیماری می شود از زندگی نا امید شود.به لطف تحقیقات انجام شده و پیشرفت در پزشکی دیگر نا امیدی وجود ندارد و درمان های متعددی در این خصوص صورت گرفته است و این تحقیقات برای پیشرفت روز افزون همچنان ادامه دارد. لازم به ذکر است که: چند نوع نادر دیگر از سرطان پوست وجود دارد، از جمله لنفومای پوستی، سارکوم کاپوزی، تومورهای آدنکس پوست، و سارکوم که همه آن ها به عنوان سرطان های پوست غیر ملانوم طبقه بندی می شوند.

دیگر افرادی که در خطر ابتلا به سارکوم کاپوسی هستند عبارت اند از مردان جوان ساکن آفریقا، افراد کهنسال ایتالیایی، و یا نژاد یهودیان اروپای شرقی. احتمال بروز کارسینومای سلول های سنگفرشی در مناطقی که به طور معمول در معرض آفتاب قرار نمی گیرند (مانند کف دست و پا)، در افرادی با رنگ پوست تیره، بیشتر است. سرطان کندروسارکوما به طرق مختلف در بدن پخش می شود، اما بیشتر تومورها ضعیف هستند و سلول ها مانند غضروف طبیعی رفتار می کنند و تنها ناهنجاری های جزئی دارند. ملانوما ممکن است در هر قسمتی از بدن، از جمله در خال سرطانی تشکیل شده یا روی پوست طبیعی گسترش یابد.

همچنین میتواند نشان دهد که سلولهای تومور به سرعت یا آهسته رشد میکنند. وقتی انتهای استخوان های بلند درگیر میشود ( مثلاً بالای استخوان بازو یا ران) درمان بصورت تعویض مفصل است به این صورت که کل استخوان درگیر خارج شده و آنرا با مشابه فلزی جایگزین میکنند. حرف طب سنتی برای درمان سرطان چیست؟ با این وجود هنوز برخی افراد گمان می کنند تومورهای لگن تنها با جراحی و شیمی درمانی بهبود می یابند و هیچ راه دیگری برای مقابله با این اختلال وجود دارند و بسیار نگران هستند و این سوال را به طور مکرر از پزشک یا جراح خود مطرح می کنند که آیا سرطان لگن درمان دارد؟

در صورت مشاهده هرگونه تغییر نگران کننده بر روی پوست خود، با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید. قطعا با اطلاعات موجود سرطان با یک عامل به تنهایی بوجود نمی آید و همیشه زمینه های مساعد کننده ای هم نیاز دارد و طبیعتا در یک سن خاصی یک سرطان خاصی ممکن است بوجود بیاد که تعداد آن هم خوشبختانه نادر است. مرحله III: لنفوسیتوز و کمخونی؛ لنفاد نوپاتی، هپاتومگالی یا اسپلنومگالی هم ممکن است باشد یا نه.

۵. پت اسکن یا توموگرافی یکی از تخصصی ترین روش های تشخیص تومور استخوان، پت اسکن یا توموگرافی است که جهت انجام آن برای بیمار نوعی قند به نام گلوگز تجویز می شود که با جذب گلوگز توسط سلول های بدن، یک اتم آن را رادیواکتیو می کند. سرطان سلول مرکل یک سرطان بسیار تهاجمی یا با رشد سریع و نادر است. در واقع در سرطان استخوان تکثیر تومورهای سرطانی می تواند به سرعت و در زمان بسیار کمی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید