سرطان خون چیست ؛ علائم، تشخیص و درمان سرطان خون

به طور کلی، پوسته پوسته شدن آلت تناسلی مردان توسط طیف گسترده ای از عوامل به وجود می آید. با این حال، در سن ۶۵ سالگی، مردان با دوبرابر نسبت به زنان مبتلا به ملانوم تشخیص داده میشوند. طبق مطالعات انجام شده، در کشور ما متأسفانه هنوز درصد قابل توجهی از بیماران در مراحل بالاتری تشخیص داده میشوند. تشخیصسرطان خون ممکن است برای افراد بسیار اضطراب آور باشد ، به خصوص برای خانواده ای که کودکشان تازهسرطان خون اش تشخیص داده شده است .با گذشت زمان راه های مقابله با استرس و عدم آگاهی و اطمینان از سرطان راپیدا خواهید کرد.

در واقع DNA حاوی یک سری کد است که رشد، رفتار و مرگ سلول را کنترل میکند. سلولهای سرطانی سریعاً رشد میکنند و تکثیر مییابند؛ این روند (سرطانی شدن) معمولاً زمانی آغاز میشود که صدمهای به ساختار ژنتیکی سلول (DNA) وارد شود. اعضای پیوندی : افرادی که دارای اعضای پیوندی در بدن خود هستند؛ سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند. لنفوم سرطان، بافت سیستم ایمنی است که ممکن است در هر جایی بافت های لنفاوی از جمله معده یافت شود. به گزارش خبرنگار ایمنا، WBCs بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن است، آنها بدن را در برابر تهاجم باکتریها، ویروسها و قارچها و همچنین سلولهای غیرطبیعی و سایر مواد خارجی محافظت میکنند.

بنابراین با توجه به اینکه بافت لنفاوی در سراسر بدن وجود دارد، این سرطان میتواند در یك غده لنفاوی یا گروهی از غدد لنفاوی و گاهی اوقات قسمتهای دیگر سیستم لنفاوی نظیر مغز استخوان و طحال دیده شود. با جراحی و شیمی درمانی میتوان امید خوبی برای زنده ماندن این بیماران سرطانی داشت. در این روش سلول های بنیادی خون ساز از طریق پیوند مغز استخوان و یا بند ناف به بدن شخص بیمار منتقل می شوند و این امر معمولا به منظور جایگزینی سلول های آسیب دیده با سلول های سالم مغز استخوان انجام می شود و معمولا به روش های مختلفی برای درمان سرطان های خوش خیم و بدخیم انجام می شود.

این مجراها شیرهی صفراوی را به کیسهی صفرا منتقل میکنند تا به گوارش کمک کند. این فاکتور پروتئینی معمولا در کیسهی زرده و کبد جنین پیش از به دنیا آمدن تولید میشود و وجود آن در خون یک فرد بالغ نشان دهندهی اتفاقات خوبی نیست. استفاده از کاندوم میتواند احتمال انتقال این بیماری را حین سکس کاهش دهد. ورزش منظم با کاهش خطر سرطان معده همراه است. به این اتفاق متاستاز میگویند که سبب به خطر افتادن و تهدید حیات فرد میشود. این خطر ظاهرا در افرادی که دفعات آن بیشتر است، بالاتر است.

این نوع سرطان که در اصل هپاتوسلولار کارسینوما نامیده میشود، 75 درصد سرطانهای کبدی را شامل میشود. در این خصوص رئیس مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبد تهران می گوید: تحقیقات انجام شده در کشور نشان می دهد که مصرف چای داغ تا ۱۰ برابر میزان ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد. بیشتر بیمارانی که دچار سرطان کبد شدهاند، در ابتدا با سیروز مراجعه کردهاند. الکل خسارات جبران ناپذیری به کبد وارد میکند. با دشوارتر شدن عمل بلع، بدن برای جبران این شرایط هرچه بیشتر بزاق تولید می کند. اما دلایلی وجود دارند که میتوانند ریسک ابتلا به این نوع سرطان را افزایش دهند.

این نوع سرطان به سرعت پیشرفت میکند و معمولا در مراحل انتهایی تشخیص داده میشود که بسیار دیر شده است. در کشورهای غربی این بیماری بیشتر در سنین بالای 50 سال دیده می شود ولی در کشور ما بیماران جوان تر هستند و در بسیاری از موارد به علت عدم آگاهی از علائم بیماری در مراحل پیشرفته تری مراجعه می کنند. افرادی که روزانه دو تا سه نوشیدنی الکلی مصرف میکنند، با گذر سالهای سال میتوانند دچار این بیماری شوند. در این روش که از طریق برشی در میانه شکم صورت میپذیرد، ممکن است جراح با نمونهبرداری از نقاط نزدیک رحم میزان گسترش سرطان را نیز تشخیص دهد.

این یک روش غیرتهاجمی است و میتوان آن را از طریق دستگاهی در خارج از بدن فرد انجام داد. درمان بیاختیاری ادرار به عوامل مختلفی مانند نوع سرطان، شدت آن و احتمال بهبود آن در طول زمان بستگی دارد. سرطان کبد اولیه انواع مختلفی دارد که شدت بیماری زایی آنها نیز با هم متفاوت است. تست هایی مانند ماموگرافی ممکن است باعث ایجاد درد و احساس ناخوشایند شوند، ضمن آن که از تشخیص برخی انواع سرطان ها که به آن ها نتایج آزمون منفی کاذب گفته میشود، عاجز است. سرطان کبد اولیه به سرطانی گفته میشود که منشا آن در خود کبد است.

به این نوع سرطان، سرطان متاستاتیک هم گفته میشود. در نتیجه ی این اتفاق بافت اصلی و نرمال استخوان از بین خواهد رفت. سلولهای هدف این بیماری سلولهای اصلی کبد یا هپاتوسیتها هستند. بخاطر اینکه این افراد به احتمال بیشتری دچار ریفلاکس مری به معده میشوند. پزشکان هنوز نتوانستهاند به طور قطعی دریابند که چرا برخی به سرطان کبد مبتلا میشوند و برخی دیگر از آن نجات پیدا میکنند. در صورتی که تست عملکرد کبد شما مختل باشد، بررسیهای بیشتری باید صورت گیرد. در واقع این تستها نشان دهندهی عملکرد سالم کبد شما هستند. آزمایش عملکرد کبد یکی از آزمایشاتی هستند که به تشخیص سرطان کبد کمک میکنند.

در حالی که خونریزی در حالی که تعداد پلاکت ها کم باشد، کاملا طبیعی است، خونریزی در مناطق خاصی از بدن می تواند خطرناک باشد. این سرطان در سنین زیر 20 سالگی رخ می دهد و احتمال ابتلاء به آن با افزایش سن کم می شود. در ابتلا به این سرطان، بیمار بخش دیگری در بدنش درگیر سرطان بوده است که متاستاز داده و کبد او را نیز درگیر کرده است. باید توجه داشت که قضاوت در مورد خوش خیم یا بدخیم بودن توده، بعهده پزشک معالج بوده و پس از بررسی های دقیق مقدور خواهد بود. بدن انسان از میلیون ها سلولی ساخته شده است که با یکدیگر گروه بندی شده تا بافت ها و اندام های مختلف را بسازند.

استفراغی که در بعضی مواقع همراه با خون است. همانند سایر کارسینوم های سلول سنگفرشی، افزایش کلسیم خون (هیپرکلسمی) ممکن است در غیاب متاستازهای استخوانی ایجاد شود که احتمالا ناشی از پپتید وابسته به پاراتورمون می باشد که توسط سلولهای تومور ترشح می گردد. سرطان رشد غیرقابل کنترول سلولها در بدن است؛ این بیماری که انواع مختلف دارد؛ اگر به موقع تشخیص نگردد؛ درمان آن دشوار و حتا ناممکن بوده میتواند. ابتلای طولانی مدت به عفونت هپاتیت B و یا C: هنگامی که فرد برای مدت طولانی به این بیماری ها مبتلا باشد، آسیبهای جدی به کبد او وارد میشود.

هپاتوبلاستوما نادرترین نوع سرطان کبدی هست که تقریبا همیشه در کودکان زیر 3 سال دیده میشود. رحم، عضو گلابی شکل است که در قسمت زیر شکم شما قرار گرفته و جنین را در دوران بارداری نگه می دارد. در بیشتر موارد نیدل بیوپسی انجام میگیرد که برداشتن بافت با استفاده از یک سوزن بلند است. طی این فرایند، پزشک یک سوزن بلند را وارد شکم شما میکند و آن را به درون کبد میفرستد. این منفذ بر روی شکم استوما نام دارد.

بخشی از دستگاه گوارش معده می باشد که در قسمت زیر دنده ها و بخش بالا شکم قرار دارد ، غذای که خورده شده است پس از مری وارد بخش معده می گردد. اما اگر تقسیمات بیرویهی سلولی در بخشی از مجرا باشد که خارج از کبد قرار میگیرد، آن را خارج کبدی مینامند. اگر سرطان در بخشی از مجرا که درون کبد وجود دارد رخ دهد آن را درون کبدی مینامند.

هنگامی که فرد دیابتیک باشد، بیشتر در معرض چاقی است و چاقی در سرطان کبد موثر است. یکی از این اختلالات سرطان کبد است. این آسیب میتواند در اثر مصرف شدید الکل باشد. این مشکل معمولا در بیمارانی اتفاق میافتد که آسیب جدی به کبد آنان وارد شده است. در شیمی درمانی از داروهای ضد سرطان قوی استفاده می شود که معمولاً از طریق ورید (به صورت داخل وریدی) برای از بین بردن سلول های سرطانی انجام می شود. برای بیوپسی از بیهوشی و آنستژی استفاده میشود تا درد احساس نشود. آنژیوسارکوما نوع دیگری از سرطان کبدی است که نادر بوده و در رگ های خونی کبد دیده میشود.

یکی از مظاهر قدرت خداوند این است که هر آنچه به انسان داده می شود شروع به تغییر و سپس باز پس گرفتن می شود، مهم این است که به نسبت سن افراد پیری به چشم نخورد. در این آزمایشها میزان پوتئین، بیلی روبین و آنزیمهای کبدی سنجیده شده و سلامت کبد شما بررسی میشود. به سادگی دچار خونریزی میشود و یا بر روی پوست او کبودی ظاهر میگردد. ممکن است که سلولهای سرطانی توسط خون و لنف به سایر بخشهای بدن مهاجرت کنند و دیگر اندامها را نیز دچار مشکل کنند.

بیمار دچار استفراغ میشود. بافت و سلولهای بافت کبدی با دقت مورد بررسی قرار میگیرند و نتیجه اعلام میشود. مجموعه مونوسیت ها می توانند باعث بزرگ شدن کبد (هپاتومگالی) و در نتیجه درد در قسمت فوقانی شکم نیز شوند. سی تی اسکن شکمی و MRI از شکم میتوانند تصویر واضح و مناسبی از کبد در اختیار پزشک قرار دهند و به تشخیص کمک شایانی بکنند. تشخیص سرطان کبد با گرفتن شرح حال کامل از بیمار و معاینهی فیزیکی صورت میگیرد. برای تشخیص سرطان استخوان ابتدا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سوال می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید