سرطان رحم : علائم ، علت ، پیشگیری و درمان

دکتر “رضا ملک زاده” با بیان اینکه شیوع سرطان مری در گلستان و بخصوص در شرق این استان نسبت به غرب آن بیشتر است، اضافه کرد: در شرق استان میزان شیوع به حدود ۴۵ در هر صد هزار نفر و در غرب استان به ۲۰ در هر صد هزار نفر در سال می رسد. در سال 2012 سرطان خون در 352 هزار نفر در سراسر دنیا مشاهده شد و از این میان 265 هزار نفر جان خود را از دست دادند. در کشورهای غربی این بیماری بیشتر در سنین بالای 50 سال دیده می شود ولی در کشور ما بیماران جوان تر هستند و در بسیاری از موارد به علت عدم آگاهی از علائم بیماری در مراحل پیشرفته تری مراجعه می کنند.

معمولا افراد بالای ۷۰ سال در خطر این سندرم هستند. پیوند مغز استخوان و پیوند سلولهای بنیادی: در این روش مغز استخوان فرد بیمار با مغز استخوان سالم جایگزین میشود تا بیمار بتواند مقادیر بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را دریافت کند. در کودکان کمتر از پانزده سال، میزان بقای پنج ساله بیش از ۶۰ تا ۸۵ درصد است که این امر به نوع سرطان خون بستگی دارد. میانگین میزان بقای پنج ساله در ایالات متحده ۵۷ درصد است.

هر ساله حدود هزاران مورد جدید بیماری سرطان خون (چنگار خون، لوسمی یا لوکمیا) در جهان شناسایی میشوند که بیش از یک سوم این آمار در نهایت مرگ را تجربه میکنند. به طور کلی علائم این بیماری شامل تغییرات جسمی یا ذهنی بوده که علت آن خطری است که سلامتی فرد را تهدید میکند. کاهش شدید تعداد نوتروفیلها به این معنی است که یک عفونت جزئی میتواند بسیار جدی شود و حتی ممکن است در عرض چند ساعت زندگی فرد را تهدید کند.

این یافته بسیار مهم است، زیرا این روش، ارزانتر، سریعتر و بسیار فراگیرتر و در دسترستر از MRI است. در روشهایی مانند درمانهای هدفمند و ایمونوتراپی این حالت کمتر رایج است. داروها همچنین ممکن است برای درمان شرایط مربوط به لوسمی یا درمانهای آن مانند تعداد کم بودن سلولهای خون، تهوع یا درد نیز تجویز شود. ازآنجاییکه درمان سرطان خون با بیاشتهایی، حالت تهوع و احتمالاً زخمهای دهان همراه است، بهتر است نکات زیر را رعایت کرد. خستگی، درد، تهوع و استفراغ میتواند بر روابط تاثیرگذار باشند. درمان سرطان میتواند باعث ایجاد خستگی در شخص شود.

چه غذاهایی برای شخص مبتلا به سرطان خون مفید است؟ اگر زنان مبتلا به دیابت باشند که اغلب با چاقی همراه است، احتمال ابتلا به سرطان رحم در آنها افزایش مییابد. پرتودرمانی برای سرطان. قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی از تابش ، مانند مواردی که طی پرتودرمانی برای سرطان انجام می شود ، خطر ابتلا به سرطان استخوان را در آینده افزایش می دهد. بطوریکه کشورهای توسعه یافته در دو دهه اخیر با اجرای برنامههای غربالگری توانستهاند بیش از 40 درصد موارد مرگ ناشی از این سرطان را کاهش دهند! این بیماری معمولترین نوع سرطان در میان کودکان است و سه چهارم موارد سرطان خون در کودکان اتفاق میافتد که همگی آنان از نوع لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL) است.

سابقهی ابتلا به سرطان یا داشتن بیماری سرطان در حال حاضر: احتمال ابتلا به سرطان معده در مبتلایان به سرطان مری یا سرطان لنفوم غیر هوچکین بیشتر است. مرحلهبندی برای لنفوم هوچکین بر اساس علائمی است که شما دارید و اینکه چند مکان در بدن شما تحت تأثیر لنفوم قرار دارد. بخش سلامت نمناک اشاره کرده است که شیمی درمانی ممکن است عامل درمان ترجیحی برای انواع خاصی از سرطان معده، از جمله تومورهای استرومایی دستگاه گوارش و معده لنفوم باشد. 1. نوع وابسته به روده که پیش بینی آن اندکی بهتر می باشد و سلول های سرطان دارای تغییرات ژنی خاصی هستند که امکان درمان با داروهای هدف درمانی را فراهم می نماید.

اما به طور کلی از روشهای شیمی درمانی و پرتو درمانی برای درمان این نوع سرطان استفاده میشود. اما تقریباً ۹۰ درصد انواع سرطان خون در بزرگسالان تشخیص داده میشود که انواع لوسمی حاد میلوئیدی (AML) و لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) معمولترین انواع در بزرگسالان میباشند. سرطان خون به چهار نوع اصلی تقسیم بندی میشود: لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL)، لوسمی حاد میلوئیدی (AML)، لوسمی مزمن لنفوئیدی (CLL) و لوسمی مزمن میلوئیدی (CML). چند گزینه اصلی وجود دارد که پزشکان برای درمان سرطان معده استفاده می کنند. این بخصوص برای هر سرطانی که دستگاه گوارش را درگیر میکند (مانند سرطان معده) می تواند صدق کند.

این نوع از سرطان ممکن است گسترش یابد و از معده به دیگر اعضای بدن، به خصوص کبد، ریهها، استخوان، دیواره شکم و گرههای لنفاوی سرایت کند. این بیماری در کشورهای توسعهیافته بیشتر اتفاق میافتد. مراحل IIB ، III (A یا B) و IV (A یا B) بیماری پیشرفته هستند. سونوگرافی ترنس واژینال یا به اختصار TVU تغییرات صخامت لایه محافظ رحم یا اندومتر را بررسی می کند. اگر تعداد گلبولهای سفید یا پلاکتهای بدن پایین باشد، ممکن است پزشک شما را از مقاربت منع کند.

در این آزمایش تعداد و نوع گلبولهای سفید غیرمعمول مشخص میشود. ستاره | سرویس سلامت – سرطان خون یا چنگار خون یا لوسمی یا لوکمیا (Leukemia) گروهی از انواع سرطان است که معمولاً از مغز استخوان (مغز استخوان بافتی اسفنجی در وسط استخوان است که وظیفه ساختن سلولهای خونی را به عهده دارد.) شروع میشود و باعث شکلگیری تعداد زیادی گلبول سفید غیرطبیعی میگردد. برای تشخیص ناهنجاریهای ناشی از سرطان معمولاً پزشک آزمایش ادرار و خون را تجویز میکند. سوانتون میگوید ما با شاخههایی از تکامل دست و پنج نرم میکنیم که تنوع را میسازند و تنوع باعث میشود تومور در برابر درمان مقاومت کند.

با اینحال می شود از بعضی از انواع سرطان خون لوسمی با اجتناب از قرار گرفتن تشعشع، اجتناب از قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی و ترک سیگار و تنباکو پیشگیری نمود. خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهند، مصرف روی، ویتامین D و سلنیوم نیز برای پیشگیری از سرطان پروستات مناسب است. با ترکیب غذاها و سوپها با مواد پرکالری مانند خامه و آبمیوه، کالری بیشتری مصرف کنید. چهار تا شش وعده غذای کوچک در روز مصرف کنید. جراحی برای برداشتن مری را میتوان به عنوان جراحی باز با استفاده از برشهای بزرگ یا با ابزارهای جراحی خاص که از طریق برشهای کوچک داخل پوست وارد میشود (لاپاروسکوپی)، انجام میشود.

آزمایش های تصویربرداری تصاویری از داخل بدن را نشان می دهند. در صورتی که علائم مشکوک به سرطان دارید یا سابقه دیگر سرطان ها و یا لوسمی را در خانواده داشته اید، بهتر است هر چه سریع تر با متخصص خون و سرطان شناسی یا آنکولوژیست درمیان بگذارید. احتمال بروز سرطان خون در چه افرادی بیشتر است؟ چه عواملی باعث ایجاد سرطان مری خواهد شد؟ اما در تمام موارد، به مرور زمان علائم تشدید خواهند شد. این بیماری سبب می شود که سلول های بدن به طرز نا مناسبی رشد کنند و تقسیم شوند و همین رشد و تقسیم سلولی سبب خواهد شد که برای افراد مشکلات متعددی به وجود بیاید.

نشانههای این بیماری شامل مشکلات خونریزی و کبودشدگی، احساس خستگی شدید، تب و خطر افزایش عفونت میشود. افزایش تعداد سلولهای لنفاوی باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن میشود. سلول های سرطانی می توانند از تومور به سراسر بدن سرایت پیدا کند. گلبولهای سفید خون به نام نوتروفیلها به بدن کمک میکند تا با عفونتها مبارزه کند. خون شامل سه بخش است؛ گلبولهای سفید، گلبولهای قرمز و پلاکتها. مغزاستخوان برای اینکه بتواند سلولهای طبیعی شامل گلبولهای قرمز، گلبولهای سفید، پلاکت و… این بیماری، میزان پلاکت خون را پایین میآورد و مانع از لخته شدن خون میشود.

قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی خاص مانند بنزن نیز میتواند احتمال ابتلا به لوسمی را افزایش دهد. استفاده از حشرهکشهای خانگی احتمال ابتلای کودکان به سرطان خون را 47 درصد و لنفوم را 43 درصد افزایش میدهد. بیماری ایدز هم میتواند زمینه ی مبتلا شدن به سرطان سارکوم را افزایش دهد. اما از میان سرطانهایی که کودکان به آنها مبتلا میشوند، 30% مربوط به انواع مختلف سرطان خون است. بعد از اینکه تغییراتی در بدن به وجود آمد، ما می توانیم مراحل آخر و پایانی این بیماری را هم شناسایی کنیم امید داریم بتوانیم از این طریق مرگ و میر افراد مبتلا به سرطان را کاهش دهیم.

انواع خاص بیماری سرطان خون با انتظار هوشیارانه درمان میشود. هنگامی شک بیشتر میشود که سلولهای سفید سرطانی در لام خون محیطی دیده شود. ضایعه ی مشکوک باید در هردو زاویه دیده شود و ضایعه ای که تنها در یک راویه دیده شود تشخیصی نمی باشد. قسمت های آسیب دیده معمولاً حساس و دردناک خواهند بود و پوست اطراف آن قرمز می شود. سارکوم یوینگ. تومورهای سارکوم یوئینگ معمولاً در لگن (سرطان استخوان لگن) ، پاها یا بازوهای کودکان و بزرگسالان ظاهر می شوند. مغز استخوان بافت اسفنجی در حفره میانی استخوانهای بدن است که انواع سلولهای خونی از آن نشأت میگیرند.

آن ها قادر هستند تا به سایر بخش های بدن نیز گسترش یابند. در این روش تصاویر کامل و از همه جهت، از قسمت های مختلف بدن می گیرند و اگر بافت یا توده غیر عادی در بدن باشد به سادگی مشخص می شود. اگر سرعت رشد تومور با عدد 1نمایش داده شود به این معنی است که درجه آن پایین و کمی بیشتر از سلول های دیگر است. لنفوم فولیکولار یک NHL درجه پایین است. دو گونه عمده لنفوم، لنفوم هاجکین (HL) و لنفوم غیر هاجکین (NHL) میباشند. لنفوم بورکیت مرتبط با نقص ایمنی ممکن است ظاهر پلاسماسیتی یا پلومورفیسم بیشتری را نشان دهد اما این ویژگیها خاص نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید