سرطان مری (Esophageal Cancer) چیست؟

مرحله I بر اساس اینکه تا چه حد سرطان گسترش یافته است به مرحله های IA و IB تقسیم می شود. سرطان استخوان من در چه مرحلهای است؟ هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث بروز این جهشها میشود. هپاتیت B: این نوع از هپاتیت میتواند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد. یکی دیگر از انواع سرطان رحم، نوعی کارسینوسارکومای رحمی است که دارای ویژگی سرطان آندومتر و سارکوم رحمی است. ژنتیک سلولی: مواد اختصاصی به نامهای گیرندههای آنتی ژنی بر روی سطح لنفوسیتها وجود دارند .سلولهای لنفوئید طبیعی تعداد زیادی از گیرندههای آنتی ژنی متفاوت را دارند که در پاسخ بدن به انواع بسیاری از عفونتها کمک میکنند.

لوسمی لنفوسیتی مزمن حدود یک سوم از تشخیصهای لوسمی را تشکیل میدهد. لنفوسیتها بلوک ساختاری بافتهای لنفاوی هستند که سیستم ایمنی بدن را تشکیل میدهند. این سلولها سپس به آهستگی رشد میکنند و سلولهای سالم مغز استخوان و خون را تحت تأثیر خود قرار میدهند. از این روش معمولاً در مواردی استفاده میشود که سلول های سرطانی استخوان متاستاز داده اند یعنی در مناطق مختلفی از بدن پراکنده شده اند و این مناطق آنقدر متعدد و گاهی کوچک هستند که خارج کردن همه آنها بوسیله جراحی عملاً مقدور نیست. مهمترین روش برای شناسایی سرطان آندومتر استفاده از کورتاژ تشخیصی است.

اما در حال حاضر، هیچ روش شناخته شدهای برای جلوگیری از سرطان استخوان وجود ندارد. کوردما نیز یکی از سرطان های نادر استخوان است که شانس زنده ماندن آن خیلی بالا نیست. احتمال بروز سرطانی که از خود استخوان آغاز می شود، نادر است. سندرمهای ژنتیکی ارثی برخی از سندرمهای ژنتیکی نادر که از خانوادهها منتقل میشوند، خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش میدهند، از جمله سندرم Li-Fraumeni و رتینوبلاستوما ارثی. با ALL سلول T، بزرگ شدن غده تیموس، که در پشت استخوان سینه و جلوی نای قرار دارد، ممکن است نای را فشرده کرده و منجر به مشکل تنفسی شود.

شیمی درمانی کمکی پس از عمل جراحی برای از بین بردن هر گونه سلول های سرطانی که ممکن است مانده باشد، انجام می شود. یک شکل CLL به آرامی پیشرفت میکند؛ علائم ممکن است تا سالها پس از شروع ظاهر نشوند. فشرده سازی ورید بزرگ که خون را از قسمت فوقانی بدن به قلب باز می گرداند (ورید اجوف فوقانی) ممکن است باعث ایجاد علائم ارجاع شده به سندرم ورید اجوف فوقانی شود.

مجموعه مونوسیت ها می توانند باعث بزرگ شدن کبد (هپاتومگالی) و در نتیجه درد در قسمت فوقانی شکم نیز شوند. حتی می تواند باعث درد در قسمت فوقانی شکم و پر شدن با غذا شود. سرطان معده ممکن است از معده به سایر قسمت های بدن گسترش یابد، به ویژه کبد، ریه ها، استخوان ها، پوشش شکم و گره های لنفاوی. وقتی سرطان به قفسه سینه سرایت می کند، ممکن است تنگی نفس و سرفه ایجاد شود. خونریزی ریوی: خونریزی در ریه ها ممکن است منجر به تنگی نفس شدید و سرفه خون شود.

اما همچنین درد و تورم ساق پا (به علت ترومبوز ورید عمقی) و شروع ناگهانی درد قفسه سینه و تنگی نفس که می تواند همراه آمبولی ریه باشد (لخته های خونی که از بین می روند پاها و رفتن به ریه ها) رخ دهد. اولین علامت لوسمی لنفوسیتی مزمن، اغلب بزرگ شدن غدد لنفاوی بدون درد در گردن، زیر بغل و کشاله ران است. این می تواند شامل تورم صورت، گردن، بازوها و بالای سینه باشد. اما این احتمال را داده اند ژن های فرد بیمار در رخ دادن آن نقش داشته باشند. تحقیقات نشان داده اند که خودارضایی مکرر در جوانان با ریسک بالاتر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط دارد.

برخی از انواع سرطان پروستات هستند که بهقدری آهسته رشد میکنند که هیچ مشکلی به وجود نمیآورند و تأثیری هم بر روی طول عمر فرد مبتلا ندارند. سلولهای خون طبیعی از سلولهای بنیادی تولید میشوند که پتانسیل تبدیل شدن به بسیاری از انواع سلولها را دارند. در لوسمی، سلولهای سفید خونی به شکل غیرطبیعی در مغز استخوان تولید میشوند. این سرطان، یک سرطان بدخیم مغز استخوان (بافت نرم مرکز بسیاری از استخوانها که سلول های خونی را تولید میکند) است. به طور کلی، دانستن نوع سلول درگیر در لوسمی در انتخاب درمان بسیار مهم است. اين يافته بسيار مهم است، زيرا اين روش، ارزان تر، سريع تر و بسيار فراگيرتر و در دسترس تر از MRI است.

در صورت بروز هر یک از علائم فوق، یا اینکه احساس خوبی ندارید مراجعه به پزشک مهم است. قبل از اینکه سلولهای لوسمی سریعتر رشد کنند و خود را نشان دهند. همه افرادی که مبتلا به هر نوع بیماری هستند باید به صورت دوره ای چند ماهه از این تست کاربردی استفاده کنند. همچنین مصرف برخی داروها میتواند باعث نتیجه منفی کاذب (منفی شدن تست PSA در حالیکه فرد بیمار است) تست PSA شود. از این نظر متمایز است که برجسته ترین علائم معمولاً شامل خونریزی بیش از حد و لخته شدن خون بیش از حد است.

یک متخصص سرطان رودهی بزرگ به نام «آلبرتو باردلی» در دانشگاه تورین ایتالیا از نظریهی تکاملی به عنوان الهامی جهت چیره شدن بر مقاومت دارویی استفاده کرد. اعتقاد بر این نیست که بیشتر موارد سرطان خون ارثی است، اما جهشها و شرایط خاص ژنتیکی را میتوان به فرزندان منتقل کرد که احتمال ابتلا به سرطان خون را افزایش میدهد. آیا میتوان مانع از سرطان معده شد یا از آن اجتناب کرد؟ همچنین در برخی موارد اولین علامت بیماری شکستگی بازو یا پا است و علت آن این است که سرطان استخوانها را تضعیف کرده و آنها را مستعد شکستگی میکند.

کاهش وزن غیر قابل توجیه، علامت طبیعی همه سرطان ها است. این علامت در لوسمی های مزمن بیشتر از لوسمی های حاد است. برخی از علائم، مانند سردردهای شدید تازه بروز شده، سایر علائم عصبی، یا عرق شبانه، باید بلافاصله رفع شود. قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی خطر ابتلا به AML ، CML یا ALL را افزایش میدهد. متخصصان تاکید میکنند،افراد میتوانند با آزمایشات غربالگری منظم و دریافت واکسنی که از عفونت HPV محافظت میکند، تا حد زیادی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید