سرطان پروستات , تمام علائم و راههای درمان بزرگی پروستات

بیشترین علائمی که برای انواع سرطان بروز داده میشود مخصوص عضوی است که درگیر شده است. کندروسارکوم – که بیشترین تاثیر را بر بزرگسالان بالای ۴۰ سال میگذارد. لوسمی مزمن لنفاوی (CLL): این نوع لوکمیا در لنفوسیتها (نوعی گلبول سفید) دیده میشود و در بزرگسالان شایعتر است. وقتی یک استخوان مبتلا به سرطان شکسته میشود معمولا بیمار اظهار میکند مدتها دردی خفیف در اندام داشته است که به ناگهان شدت آن زیاد میشود. در برخی از مواقع نیز مشاهده میشود که سرطان در سلولهای غده لنفاوی مری شکل میگیرد که در اصطلاح به آن سرطان آدنوکارسینوما میگویند. در برخی از موارد نیز پزشکان مجبورند که از لولههای پلاستیکی استفاده کنند تا از این طریق مری به معده وصل شود.

در صورت خارج کردن معده، جراح از قسمتی از روده ی فرد برای اتصال باقی مانده ی مری به روده ی کوچک فرد استفاده می کند. امروزه جراحان باتجربه قفسه سینه بیشتر از خارج کردن مری از طریق قفسه سینه استفاده می کنند. تشخیص تومور لگن از طریق معاینه بالینی بیمار و تصویر برداری از لگن صورت می گیرد. تاکنون تست های بسیار زیادی برای تشخیص سرطان به وجود آمده اما هیچکدام نتوانسته فرد مبتلا را کمک کند. اگر پزشک تان وجود سرطان استخوان را تأیید کند ، سعی می کند میزان (مرحله یا استیج) سرطان را تعیین کند زیرا این گزینه های درمانی راهنمای شما خواهند بود.

چنین اعمال جراحی با میزان مرگ و میر پس از عمل حدود ۵ درصد مواجه است که علت آن، فیستولهای محل آناستوموز، آبسه های زیر دیافراگم و عوارض قلبی – تنفسی می باشد. بسته به نوع جراحی مدت زمان بهبودی فرد پس از جراحی می تواند برای هر فرد متفاوت باشد ولی بیمار معمولا حداقل یک هقته در بیمارستان بستری می ماند. مطالعات نشان داده اند که استفاده از شیمی درمانی و پرتودرمانی (پیش از جراحی) و سپس خارج ساختن مری به کمک جراحی، نتایج بهتری در افزایش طول عمر بیماران داشته اند و برخی گزارش ها حاکی از آن هستند که در صورت کاهش قابل ملاحظه حجم تومور پس از شیمی درمانی و پرتودرمانی، انجام جراحی فایده بیشتری برای بیمار نخواهد داشت.

در پرتو درمانی یا رادیو تراپی از پرتوهای پر انرژی برای کشتن سلولهای سرطانی استفاده میشود. اما علائمی که برای این بیماری بروز داده میشود شامل گزینههای متعدد و موثر بر ناحیه مری و عمل بلع است. اگر مسیر هوایی فرد توسط سرطان مسدود شود فرد به متخصص سیستم تنفسی ارجاع داده می شود. این آزمایش بر اساس پاسخ سیستم ایمنی بدن به این پروتئینها، نوع سرطان را شناسایی میکند. در واقع این عضو لولهای شکل و توخالی از دهان تا معده کشیده شده است و از اعضاء سیستم گوارشی محسوب میشود.

علاوه بر این، موسسه آمریکایی تحقیقات سرطان تخمین میزند که سالانه بیش از ۱۲۰۰۰۰مورد از سرطانهای ایالات متحده آمریکا ناشی از اضافه وزن است. مطالعات نشان میدهد مصرف ۶۰۰ گرم گوشت قرمز در هفته موجب سرطان روده میشود. این موضوع ناشی از انسداد مری است که برای مبتلایان به این نوع سرطان بروز داده میشود. رادیو درمانی همچنین برای کاهش عوارض سرطان مری پیشرفته همچون زمانی که یک تومور به میزان زیاد رشد کرده و باعث توقف عبور غذا از مری به معده شود، موثر میباشد. اما باید گفت که میزان کمی از افراد به دلیل این مشکل به سرطان مری دچار شدهاند، اما با این وجود باید آن را جدی گرفت و به دنبال روشهایی برای رفع آن بود.

این نوع سرطان استخوان از سه مرحله تشکیل شده است که در دو مرحله ی اول آن که تقریبا مراحل ابتدایی آن هستند راه های بهبود وجود دارد و جای نگرانی نیست . این نوع سرطان میتواند بخش و قسمتهای مختلفی از لوله مری را تحت تاثیر خود قرار دهد و آسیب و مشکلات مختلفی را برای فرد به وجود آورد. در اغلب موارد پزشک معده را بالا می کشد و آن را به باقی مانده ی مری متصل می کند و یا از قسمتی از روده ها برای اتصال مری به معده استفاده می کند.

موارد ابتلا به سرطان مری در مصرف ویسکی بیش از مصرف شراب یا آبجو بوده است. این سرطانها از سلولهای اگزوسرویکس منشأ میگیرند. گاهیاوقات این نوع سرطانها میتوانند در انواع گلبولها آغاز شوند. معمولا این نوع داروها به صورت تزریقی وارد رگها شده و به طور کلی میتوان آن را از جمله روش های درمان سرطان مری معرفی کرد که نقش زیادی در از بین بردن این سرطان دارد. در حدود ۵٪ از سرطان های مری در فوقانی (مری گردنی)، ٪۲۰ در میانی و ۷۵٪ در تحتانی ایجاد می شوند. به طور کلی، حدود ۶ از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان استخوان، حداقل ۵ سال پس از زمان تشخیص آن زندگی می کنند و بسیاری از آنها ممکن است به طور کامل درمان شوند.

همچنین برای تشخیص اینکه بافت سرطانی به قسمت های دیگر بدن متاستاز کرده یا نه از اسکن هسته ای استفاده می شود. این اندام دستگاه گوارش در قسمت پشت نای و در جلوی ستون مهره ها قرار دارد. در این بیماران ممکن است فیستول نای به مری ایجاد شوند که عمدتا در موارد ابتلا به تومورهای بخش فوقانی و میانی مری قرار دارند. نحوهی نگهداری آبهای معدنی درون بطریها و شیوهی تأمین آنها در بعضی موارد اصولی و بهداشتی نیست.

اما باید گفت که این عوارض پس از مدتی کاملا از بین میروند و به غیر از موارد نادر جای نگرانی ندارند. در فرآیند پرتودرمانی، شما روی یک تخت دراز میکشید و دستگاه مخصوصی در اطراف شما به حرکت درمیآید که پرتوهای انرژی را بر نقاط خاصی از بدنتان متمرکز میکند. بههمین دلیل، از پزشک خود بخواهید که پیش از انجام بیوپسی، شما را به یک تیم پزشکی مجرب در زمینهی معالجهی تومورهای استخوان ارجاع دهد. عوارض جانبی هورمون درمانی می توانند شامل اختلال نعوظ، گر گرفتگی، از دست دادن توده استخوانی، کاهش میل جنسی و افزایش وزن شوند.

از دیگر عوارض آن سرفه، تنفس درناک و درد شکم است. معمولا پزشکان از این روش برای درمان مشکلات بلع بیمار استفاده میکنند. پزشکان باید بیوپسی را به گونهای انجام دهند که در عمل جراحی آینده برای برداشتن سرطان استخوان تداخلی ایجاد نکند. در فرآیند بیوپسی سوزنی، پزشک سوزنی باریک را از پوستتان عبور میدهد و آن را وارد تومور میکند. جراحی را میتوان با استفاده از آندوسکوپی انجام داد که از حلق به سمت مری میرود. ترکیب شیمی درمانی و رادیوتراپی به عنوان روش درمانی اولیه در سرطان مری، خواه به تنهایی یا همراه با جراحی مری به دنبال آن ها ممکن است مؤثر باشد.

یکی از علائم سرطان مری در صورت بزرگ شدن غده سرطانی گرفتگی صدا است که اغلب 20 درصد از مبتلایان به آن احساس خواهند کرد. طبق مطالعه انجام شده سال ۲۰۱۰ در مجلهی اتحادیه پزشکی آمریکا، حتی کاهش روزانه سیگار، از ۲۰ عدد به کمتر از ۱۰ عدد، خطر سرطان ریه افراد سیگاری را ۲۷٪ کاهش میدهد. به نظر کارشناسان، هر چه کمتر سیگار بکشید زندگی بهتری خواهید داشت. البته از آنجا که در سایر روشهای درمانی پیشرفتهایی حاصل شدهاست، امروزه از آمپوتاسیون کمتر استفاده میشود.

عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: اندازه تومور، سرعت رشد سرطان، تعداد استخوان های آسیب دیده مانند مهره های مجاور ستون فقرات، و اینکه آیا به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا خیر.مرحله این سرطان با اعداد رومی از 0 تا IV نشان داده می شود. کارسینوم سلولهای سنگفرشی (Squamous cell carcinoma) – این نوع از سرطان مری از سلولهایی موسوم به سلولهای بافت سنگفرشی آغاز میشوند، این بافت قسمت داخلی مری را پوشنده است.

سرطان متاستاتیک ممکنست پیشرفته باشد اگر به مکانهای زیادی از بدن منتشر شده باشد یا آسیب وسیعی به بافتها و ارگانهای مهم وارد کرده باشد. بسیاری از مردمی که از سرطان میمیرند ،تومورهای متاستاتیک دارند. همچنین اگر عمل جراحی برای بیمار الزامی باشد، معمولا پزشکان از رادیولوژی و شیمی درمانی برای کوچک کردن سلولهای سرطانی استفاده میکنند. در این روش معمولا پزشکان با توجه به سلولهای سرطانی، کل تومور را از بدن خارج میکنند و یا غدههای لنفاوی مجاور و یا سایر بافتها را برمیدارند. بیش از ۵۰۰ غده لنفاوی بهصورت خوشههایی زیر بغل، كشاله ران، گردن، سینه و شكم یافت میشوند.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. در زیر مجموعه کوچکی از بیماران که تومورهای شان، ژن HER2 / neu را بیش از حد بیان می کند، به نظر می رسد که نوعی آنتی بادی تک دودمانی (داروهای مونوکلونال) به نام تراستوزوماب (هرسپتین) احتمال موفقیت را به ویژه در بیماران دچار ضایعات معده – مری، بیش از پیش افزایش دهد. به همین ترتیب، تأثیر تخریب ضایعات در ناحیه مری بارت بر روی کاهش مرگ و میر بعدی ناشی از کارسینوم مری، نامشخص است.

در آمریکا طی دو دههی گذشته آمار مرگ و میر بر اثر سرطان ۲۵ درصد کاهش یافته است. با این حال، کاهش قابل توجه ابعاد تومور در ۱۵ تا ۲۵ درصد از بیماران پس از درمان تک دارویی و ۳۰ تا ۶۰ درصد از بیماران پس از درمان چند دارویی (از جمله سیس پلاتین) گزارش شده است. کاهش وزن میتواند به واسطه کمبود مواد مغذی ناشی از دشواری در بلع و همچنین سوخت و ساز خود تومور رخ دهد. توصیه های پزشک مشاور تغذیه خود را رعایت نمایید تا غذاهایی میل کنید که قدرت شما را حفظ می نمایند و بعد از درمان درمان به شما مواد غذایی اضافی را که برای کمک به ترمیم و بهبود شما لازم هستند ، می رسانند .

دیدگاهتان را بنویسید