شکستگی استخوان اسکافوئید در مچ دست. علائم،علل، درمان و عوارض

درد توصیف شده، تیز و شدید در ناحیه پاشنه پا است که به محض راه رفتن بیمار پس از یک دوره استراحت شروع میشود. در یک برآورد انجام شده در آمریکا 11 درصد بالغین در تصویربرداری اتفاقی صورت گرفته خار پاشنه پا داشتند. در صورت عدم درمان، چه اتفاقی میافتد؟ در واقع تغذیه سالم چه از طریق کاهش وزن و چه از طریق محتویات آنتی اکسیدانی میتواند به کاهش بروز خار پاشنه و کم کردن التهاب اطراف آن کمک کند.

اگر چه خارهای پاشنه اغلب بدون درد هستند، اما می توانند باعث درد پاشنه شوند. کم کردن فشار از روی پاشنه پا : پد های پاشنه پا که در داروخانه ها موجود است در داخل کفش قرار گرفته و باعث کمتر شدن فشار بر روی استخوان پاشنه میشوند. کلیهها، تولید کننده ادرار و حالب که آن را برای ذخیرهسازی به مثانه منتقل میکنند و مجرای ادرار که ادرار را دفع میکند و در مردان اسپرم را از طریق وزیکولهای منی عبور میدهد. این درد در ابتدای صبح که بیمار از خواب بیدار میشود و پای خود را بر زمین میگذارد، بسیار تند و شدید است.

همچنین در موقع نشستن، نیروی وزن تنه مستقیماً از طریق لگن به زمین وارد میشود. تقویت عضلات کف پا : برای این منظور سعی کنید خودکاری را از روی زمین با پا و با کمک گرفتن از عضلات کف پا بردارید و برای چند ثانیه نگه دارید. کشش عضلات درونی پا (ازجمله خلفی تیبیالیس و ماهیچه نازک نئی بلند) و ماهیچه ساق پا (گاسترو و سولئوس) تقریباً همیشه موردنیاز است. سطوح قدامی و خلفی – اتصالات رباط ها و ماهیچه های لگن خاصره را فراهم می کند. عامل دیگر، بد راه رفتن و استفاده نادرست از عضلات و مفاصل است که به مرور زمان با تشکیل التهاب موضعی رسوب کلسیم در پاشنه پا و فاشیای کف پا را افزایش میدهد.

فرایند رسوب کلسیم اضافه در پاشنه پا در طی چندین ماه و به تدریج به دنبال اعمال فشار طولانی بر روی عضلات و رباط های پا، کشش در فاشیای کف پا و پارگی در غشای اطراف استخوان پاشنه پا اتفاق میافتد. اگر وجود درد بیشتر از یک ماه بهطول بیانجامد، بهتر است که با یک دکتر ارتوپد مشورت شود. ازآنجاکه پاشنه و کف پا از بافتهای بسیار محکمی پوشیده شده است، ماساژ توسط افراد آموزشدیده در ماساژ بافتهای عمیق، میتواند یک روش بسیار موثر برای درمان خار پاشنه باشد.

همانطور که از نام این بیماری مشخص است، پینه انگشت خیاطان معمولا در بین افرادی رخ می داد که خیاط بودند و بر روی سطوحی محکم و خاصی در حین خیاطی می نشستند تا میزان کار بهینه آن ها بیشتر شده و بیشتر از حالت عادی کار کنند. در این ویدیو با این پدیده رفتاری و تحقیقی که بر روی آن انجام شده است، آشنا شوید. شاک ویوتراپی به بیمارانی که از درمان های قبلا ذکر شده نتیجه نگرفته و گزینه های جراحی را در نظر گرفته اند، توصیه می شود.

اشعه ایکس کلسیته شدن (آهکیشدن) یا استخوان در فاسیای کف پا و یا ایجاد شدن آن را در پاشنه پا نشان میدهد. این درد بهخصوص هنگام راهرفتن و دویدن بیشتر خود را نشان میدهد. توجه داشته باشید که قبل از انجام فعالیتهای بدنی سنگین و ورزشی، حتما بدن را گرم کنید. اطمینان حاصل کنید که بهترین مربیان را برای ورزشهای مختلف انتخاب کردهاید، همیشه قبل از هر فعالیت گرم کنید و به یاد داشته باشید بهآرامی قدم بردارید.

همچنین رگهای خونی میکروسکوپی وجود دارد که عروق و رگها را به هم متصل میکند و مویرگ نامیده میشود. اگر پاشنه دردی دارید که بیش از یک ماه ادامه دارد، با پزشک طب فیزیکی مشورت کنید. کشش فاشیای کف پا : برای این منظور پیشنهاد میشود از یک باند کشی استفاده کنید. جراحی روشی است که تنها پس از 12 ماه درمان غیر جراحی مداوم استفاده میشود. خار پاشنه زمانی رخ می دهد که رسوبات کلسیم در قسمت پایین استخوان پاشنه تشکیل می شود، فرایندی که معمولا طی چند ماه اتفاق می افتد.

باید تمریناتی که هم پزشک برای خانه طراحی کرده است را برای رسیدن به نتیجه مطلوب و بهبودی درد لگن انجام دهید. قبل از انجام آزمایشات و تصویربرداری، پزشک پا را بهصورت فیزیکی معاینه خواهد کرد تا هرگونه علائم قرمزی یا التهاب را در آن مشاهده کند. احساس درد بلافاصله پس از نشستنهای طولانیمدت، بیشتر خود را نشان میدهد. پسازآن افت پسازآن به هجوم مواد مغذی درمانکننده پاسخ میدهد و بنابراین فرآیند ترمیم آغاز میشود. بنابراین اگرچه خار پاشنه پا به ظاهر بی اهمیت است ولی باید آن را حتما درمان کرد.

بااینحال، به دلیل اینکه عمل جراحی میتواند منجر به درد مزمن و نارضایتی شود، تنها هنگامی از این روش استفاده میشود که تمام اقدامات غیر جراحی را امتحان کرده باشید. بعد از ضرب دیدگی و آسیب دیدن نواحی مختلف بدن، یکی از راه های درمانی در جهت بهبود و کاهش و تسکین درد و همچنین تورم ناحیه آسیب دیده، استفاده از پمادهای مخصوص ضرب دیدگی می باشد. مچ دست انسان از ۸ استخوانچه تشکیل شده است که یکی از آنها استخوان اسکافویید است. افرادی که قرار است بهجای دندانهای از دست رفتهٔ خود، ایمپلنت دریافت کنند، کاندید خوبی برای این کار هستند.

خارپاشنه زمانی ایجاد میشود که رسوبات کلسیم در قسمت زیرین استخوان پاشنۀ پا ایجاد شود. خار پاشنه اگرچه شیوع بسیار بالایی در افراد به خصوص در سنین بالا دارد ولی معمولا علامتی ایجاد نمیکند. پاسخ : همیشه مقداری از مولکول های مواد بودار به حالت بخار در اطراف مواد وجود دارند . پاهای خود را بکشید پاهای خود را از یک لبه یا برآمدگی آویزان قرار دهید. این زائده استخوانی کوچک را میتوان به شکل یک خار که از پاشنه بیرون زده است در گرافی های استخوان دید. دکتر شما بهترین شرایط درمان را برای شما انتخاب میکند. این روش درمانی، برای درمان انواع بیماریهای اسکلتی عضلانی و درد مفاصل مانند خار پاشنه مفید میباشد.

ماهیچه هایی که به اسکلت متصل می شوند ، ماهیچه های اسکلتی نامیده می شوند . پاسخ : بافت پیوندی بین رشته ها و روی ماهیچه ها تا دو سر آن ادامه می یابند و طناب سفیدرنگی به نام زردپی ( تاندون) را می سازند که معمولا به استخوان متصل می شود . ویتامینD3: کسانی که پوکی استخوان دارند بهتر است بین ساعات ۱۱ تا ۱۵ به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پاهای خود را در معرض نور خورشید قرار دهند تا از طریق پوست ویتامین D3 مورد نیاز بدن جذب شود. کمپرسهای سرد نسبت به کمپرس گرم در این مواقع بهتر عمل میکنند.

۱- دردهای مفصلی و روماتیسمی که در اینصورت لازم است مداوای دردهای مفصلی نمایند اینگونه افراد گاهی پاشنه پایشان بیشتر از حالت طبیعی گرم میشود و در پاشنه پا احساس داغی میکنند و این حالت در بعضی از فامیلان بیشتر از سایر افراد مشاهده میگردد. برای درمان درد خار پاشنه پزشکان ما در کلینیک امید ابتدا معاینات لازم را انجام داده تا اطمینان حاصل کنند این درد ارجاعی از سایر بیماریها مانند کمر درد نباشد. تنها کف پا و مچ پا را حرکت دهید. شما میتوانید خطر ابتلا به خار پاشنه را با پوشیدن کفش دارای اتصالات مناسب مجهز به کف جاذب ضربه کاهش دهید.

پوشیدن کفشهای مجهز با کفی جاذب شوک یا کفی مناسب برای درمان خار پاشنه بسیار مؤثر است. درمان شوک موجی غیرتهاجمی است – درواقع نیاز به انجام عمل جراحی ندارد. در طی رمضان ازانسولین طولانی یا متوسط اثر به هنگام افطار ویا قبل ازخواب وانسولین کوتاه سریع اثر در وعده افطار و نصف دوز معمول صبح در وعده سحر تزریق شود. درمان خار پاشنه عبارتند از فیزوتراپی، تزریقهای موضعی و ضدالتهابی که این تزریق میتواند کورتون یا روش پی آر پی باشد که گاهی نیاز به چندین بار تزریق هست. در برخی موارد، بیماران پس از عمل نیاز به استفاده از عصا، باند یا پوشیدن کفش مخصوص پیدا میکنند.

در برخی موارد، خارپاشنه با استراحت کردن بهبود نمییابد. برای درمان این مشکل کلینیک ما امکانات متنوع و کارآمدی را در اختیار بیماران قرار داده است از جمله شوک ویو تراپی که انتخاب اولیه پزشکان ما برای درمان خارپاشنه است و بسیاری از بیماران با این روش بطور کامل بهبود پیدا کردهاند. استخوان کوتاه: از نظر شکل تفاوت زیادی با هم دارند، ولی به طور کلی آنها را به شکل مکعب در نظر میگیرند، بیشتر شامل قسمت پروکسیمال دست است که تارسال و کارپال نامیده میشوند.

لگن انسان نسبت به استخوانهای دیگر، به ویژه در اندازه و شکل حفره لگن، ایلیا، بریدگیهای سیاتیک بیشتر و زاویه زیر شرمگاه، شکل جنسی بیشتری از خود نشان میدهد. قوس خوب کفش است که محافظ پاشنه پا را شکل میدهد و ساختن تکیهگاه برای هر چهار قوس پا میتواند درد و فشار را که توسط خار پاشنه ایجاد میشود را کاهش دهد و فشار را بر پاشنه کم کند. محل قرار گرفتن : در قسمت بالائی و جانبی صورت قرار گرفته , بخش برجسته گونه را می سازد .

دیدگاهتان را بنویسید