علائم سرطان خون + راه تشخیص و درمان آن

اما ممکن است که برای نظارت بر علایم بیماری یا روند درمان نیاز به روشهای مختلف تصویربرداری نیز باشد. سلولهای طبیعی انسان عمدتاً بر اساس اطلاعات موجود در DNA هر سلول رشد می کنند و عمل میکنند. قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای تابش در طول پرتودرمانی ممکن است تغییرات سرطانی در سلول های استخوانی را در مرحله بعد ایجاد کند. در پاسخ به این سوال باید بدانید که سرطان دهانه رحم بهآهستگی رشد میکند و تغییرات اولیه در سلولهای دهانه رحم بهندرت علائم ایجاد میکنند. علائم سرطان خون چیست؟

مولتیپل میلوما و نشانههای آن چیست؟ مولتیپل میلوما نوعی سرطان است که در سلولهای پلاسما رخ میدهد که در مغز استخوان ساخته میشوند. استخوان درد از شایعترین علایم و نشانههای مولتیپل میلوما است. لوسمی مزمن لنفاوی به مانند لوسمی حاد لنفوئیدی از لنفوسیتهای مغز استخوان آغاز میشود، اما روند رشد سلولهای سرطانی در آن آهستهتر است. در همین حال، مواجهه زیاد با مواد شیمیایی مانند آفتکُشها یا حشرهکُشها میتواند یکی از عوامل ابتلا به لوسمی مزمن لنفاوی باشد. از این روی سابقه شخصی ابتلا به سرطان یا پولیپ خطر ابتلا به این بیماری را افزایش میدهد. البته چندین عامل خطر وجود دارد که موجب میشود احتمال ابتلا به این نوع سرطان بیشتر شود.

تست پیشرفته خون: در برخی موارد برای مشخص شدن سلامت عمومی بدن و کارکرد بافتهای داخلی، از تستهای پیشرفته خون استفاده میشود. بعضی از سرطان ها نسبت به عمل جراحی بهتر واکنش می دهند؛ در حالی که برخی دیگر به شیمی درمانی یا پرتو درمانی واکنش بهتری دارند. درمان کندروسارکوما بسته به نوع تومور شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است. اتصال اندام مصنوعی بعدازاین جراحی، میتواند به عملکرد عادی فرد پس از قطع عضو کمک کند. افرادی که به نوعی خاصی از لنفوم معده مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به آدنوکارسینوم معده قرار دارند.

مواجه زیاد با پرتوی یونی نیز میتواند احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش دهد. در این عارضه احتمال دارد بخش اتصال مری و معده نیز درگیر این بیماری شوند. همچنین این احتمال نیز وجود دارد که جواب بیوپسی شما بی نتیجه باشد. برخی از انواع سلولهای سرطانی سریعتر از سایرین رشد میکنند، اما معمولا علایم بیماری تا زمانی که فرد برای مدت طولانی به آن مبتلا نشده باشد بروز پیدا نمیکند. از این رو، حتی بیمارانی با عارضهی یکسان ممکن است نیاز به آزمایشهای متفاوتی داشته باشند. احتمال بروز عفونت استخوانی یا استئومیلیت در بیمارانی که تحت درمان سرطان استخوان قرار می گیرند بیشتر است.

در شیمیدرمانی، جراح تنها قسمت سرطانی استخوان را بدون قطع عضو برمیدارد و به جای قسمت سرطانی، یک وسیله مصنوعی (پروتز) قرار می دهد. 2- ترشحاتي كه خودبخودي و بدون فشار خارج مي شوند. در مرحله چهارم، سلول های سرطانی از معده خارج شده و در بقیه نقاط بدن متاستاز می شوند. طیف دیسپلازی ماکروگلوبولینمی والدنشتروم، از سایر طیفهای دیسکرازی سلول پلاسما متفاوت است زیرا شامل نه تنها سلولهای پلاسما نابجا بلکه سلولهای لنفوپلاسماسیتوئید انحرافی و IgM میشود در حالی که سایر دیسکرازیهای پلاسما ایزوفرمهای دیگر آنتیبادی را درگیر میکنند. پلاکتها یکی از اجزای اصلی سلولهای خونی هستند که در هنگام بریدگی رگها به هم میچسبند و موجب لخته شدن خون میشوند.

هدف اصلی جراحی برداشتن همه سرطان ها است. جراحی و برداشتن قسمتی از عضو، رایجترین درمان است؛ اما ممکن است از شیمیدرمانی و پرتودرمانی هم استفاده شود. اطفال بین ۳ تا ۵ ساله بیشتر از بقیه به این نوع سرطان مبتلا میشوند. سلولهای خونی از مغز استخوان نشأت میگیرند و در همین جاست که سلولهای سرطانی لوسمی نیز ایجاد میشوند. IB: درمان اصلی این stage از سرطان معده جراحی است (گاسترکتومی کامل یا نسبی). این نوع سرطان از گلبول های سفید پلاسما ایجاد می شود و دلیل اصلی ایجاد کننده ی میلوما به طور دقیق مشخص نیست. تورم غدههای لنفاوی از علایم اصلی این نوع سلولهای سرطانی است.

افزایش دفعات و حجم مصرف سبزیجات و میوهها: دانهها را بهشکل کامل مصرف کنید و از مصرف دانههای فرآوری شده و آرد سفید اجتناب کنید. آماس غدههای لنفاوی عموما دردناک نیستند، اما ممکن است فرد با مصرف نوشیدنیهای الکلی دچار درد شود. به این جهت، فرد ممکن است که دچار خونریزی شده یا اینکه بدن او مستعد کمخونی یا عفونت شود. شما باید آزمایش خون دهید تا سلامتی عمومی خود را ارزیابی کنید و اینکه ببینید کبد و کلیه های شما چگونه کار می کنند. در این نوع سرطانهای خون درست مانند اینکه فرد به آنفولانزا مبتلا شده باشد ناگهان بیمار میشود.

سرطانهای استخوانی که بسیار بزرگ هستند یا در یک نقطه پیچیده روی استخوان قرار دارند ممکن است برای برداشتن تمام یا بخشی از اندام (قطع عضو) نیاز به جراحی داشته باشند. اغلب جراحی شامل برداشتن گره های لنفاوی (لنفکتومی) در ناحیه لگن نیز می شود. سرطان ممکن است به گره های لنفاوی بیشتری گسترش یابد. اگر درباره سرطان خون سوالی دارید میتوانید سوالات خود را در سیستم مشاوره متنی (پرسشوپاسخ) دکتردکتر ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر به سوالات شما پاسخ دهند. برای مرحله اولیه گزارشدهی و دسترسی سریع به پزشک میتوانید از سیستم مشاوره متنی (پرسشوپاسخ) دکتردکتر استفاده کنید.

افراد مبتلا به سرطان خون از نوع میلوئیدی یا مغز استخوانی ممکن است نیاز به انجام یک سری از تصویربرداریهای پرتوی ایکس داشته باشند که گاهی به آن «نقشهبرداری اسکلتی» نیز گفته میشود. از آنجایی که این نوع سرطان در اغلب بخشهای مغز استخوان وجود دارد به آن «مولتیپل میلوما (Multiple myeloma)» یا میلوم متعدد نیز گفته میشود. این نوع سرطان از سلولهای دستگاه ایمنی موسوم به لنفوسیتهای B یا سلولهای B شروع میشود. تشکیل سلولهای سرطانی در غدد لنفاوی، لوزهها، کبد و طحال نیز موجب وَرم در این نواحی میشود.

سلولهای سرطانی میتوانند در غدد لنفاوی، لوزهها، کبد و طحال جمع شده و باعث تورم آنها شوند. مبتلایان به بیماری لنفوم هوچکین در غدد لنفاوی خود لنفوسیتهای بزرگی به نام سلولهای «رید اشتنبرگ (Reed-Sternberg)» دارند. دستگاه لنفاوی شبکهای از رگها و مویرگها است که غدد لنفاوی، طحال، لوزهها و تیموس را تشکیل میدهد. سرطان استخوان یا تومور استخوانی ممکن است یک تومور استخوان اولیه باشد، یعنی از ابتدا در استخوان ایجاد شود یا متاستاز استخوان باشد، یعنی سرطان از بخش دیگری در بدن به استخوان شیوع یابد.

در ایالات متحده، علت ایجاد چنین سرطان هایی عمدتا با مصرف بیش از حد الکل و سیگار مرتبط است. مردان بالای ۵۰ سال بیشتر از دیگر گروههای سنی احتمال ابتلا به این نوع سرطان را دارند. بیشتر سرطانها در گروه سنی ۵٠ تا ٦٠ سال رخ میدهد. برخی از سرطانها به سرعت رشد میکنند (سرطانهای حاد). گرچه افرادی بوده اند که از سرطان استخوان مرده اند، اما خیلی های دیگر هم بهبودی کامل یافته اند.

دیدگاهتان را بنویسید