علائم سرطان رحم و روشهای درمان آن – چطور

در بدن مبتلایان به لنفوم، لنفوسیتهایی ساخته میشوند که فعالیت آنها مختل شده و با قرار گرفتن در کنار یکدیگر تومور را تشکیل میدهند. در پرتودرمانی، یک متخصص از پرتوهای رادیواکتیو برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کند. پزشک به کمک سرنگی بسیار ظریف، از مغز استخوان نمونه لازم را بر میدارد. پزشک از طریق نمونهبرداری میتواند ابتلا به سرطان و نوع آن را تشخیص دهد. سایر علائم و نشانه های احتمالی شامل تاری یا از دست دادن بینایی، سردرد و (به ندرت) سکته مغزی یا کما است.

این تغییرات اولیه به ندرت باعث بروز علائم می شوند به همین دلیل ، اغلب ناشناخته باقی می مانند. این احتمالاً نگران کننده ترین علامت است. این نوع سرطان مقعد بسیار کند رشد کرده و معمولاً در ابتدا از نوع خوش خیم است. همچنین برخی از تومورهای خوش خیم ممکن هست رشد کنند و با فشرده کردن بافت استخوانی به بافت سالم آسیب برسانند. این دو روش درمانی میتوانند به سلولهای سالم آسیب بزنند، عوارض جانبی مانند حالت تهوع و ریزش مو ایجاد کنند و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

از این عوامل میتوان به سابقهی خانوادگی ابتلا به سرطان خون، قرار گرفتن در معرض بعضی مواد شیمیایی (مانند بنزن که در بنزین و سایر سوختها یافت میشود) یا مواجهه با تشعشعات اشاره کرد. اجتناب از قرار گرفتن در معرض تشعشع، اجتناب از قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی و ترک سیگار و تنباکو. این سلول های نارس تحت تاثیر مواد شیمیایی بدن کامل شده و به سلول های تخصیص یافته خونی تبدیل می شوند.

این تشعشع میتواند به یک نقطه مشخص و یا تمام نقاط بدن بیمار اعمال شود. افزایش گلبولهای سفید خون یا کاهش پلاکتها و گلبولهای قرمز خون میتواند نشانهی ابتلا به لوسمی باشد. عوامل افزاینده خطر سرطان خون چیست ؟ تورم غدد لنفاوی، تب، کاهش وزن ناخواسته و احساس خستگی، شایعترین علائم این نوع سرطان خون هستند. کم خونی در دوره اولیه بیماری شیوع دارد و علائم در بیشتر بیماران با خستگی و ضعف، تنگی نفس و رنگپریدگی آغاز میشود.

در صورت آغاز شیمی درمانی با شدت بیشتر مانند BEACOPP، ممکن است در مجموع فقط به چهار دوره شیمی درمانی نیاز باشد که به نتیجه PET اسکن بعد از دو دوره درمان بستگی خواهد داشت. در رادیوتراپی از اشعه با انرژی بالا برای از بین بردن سلولهای سرطانی در یک ناحیه خاص استفاده میشود. گاهی ممکن است برای کوچکتر شدن غدد لنفاوی در مراحل بعدی بیماری رادیوتراپی انجام شود. لکههای بنفش یا جوش های ریز و قرمز روی پوست (این جوش و لکهها اغلب به صورت خوشهای ظاهر میشوند.) همیشه طوری به نظر می رسد که در زیر پوست تان یک توده قرار دارد و این توده شروع به رشد می کند و گاهی شبیه پلاک می شود.

این سرطان استخوان های بلند مثل پاها، بازوها و لگن و در برخی مواقع بافت های شکم و قفسه سینه را درگیر می کند. کندروسارکوما معمولاً در لگن ، پاها یا بازوها در بزرگسالان میانسال و مسن رخ می دهد. دو نوع لنفوم به نامهای «هوچکین» (Hodgkin’s Lymphoma) و «غیرهوچکین» (non-Hodgkin’s Lymphoma) وجود دارد که هر دو به روش مشابهی رخ میدهند. مهارکنندههای تیروزین کیناز (Tyrosine kinase inhibitors): ژنی را که با ساخت پروتئین به رشد سلولهای سرطانی کمک میکند، هدف قرار میدهند.

تستهای کبدی بهراحتی این موضوع را نشان میدهند که کبد فرد بیمار درگیر شده است یا نه. این تومورها سریع رشد کرده و بسرعت در بافت های اطراف و بافت های دوردست انتشار میابند. افرادی که در بستگان نزدیک خود فرد مبتلا به سارکوما (سرطانهای بافت استخوانی و عضلانی) دارند نیز مستعد ابتلا به سرطانهای استخوانی هستند. افرادی که در بعضی مطالعات بالینی خاص شرکت میکنند، میتوانند این درمان را دریافت کنند. گره های لنفاوی که نمی توانند به طور مستقیم لمس شوند نیز ممکن است علائمی را ایجاد کنند. اگر به میلوما مبتلا باشید، بدن شما تعداد زیادی سلول پلاسمای ناقص تولید میکند که پروتئینهای ساخته شده توسط آنها نمیتوانند به مقابله با عفونت کمک کنند.

به علت گسترده و تخصصی بودن بحث عوامل ژنتیکی و اینکه تا حدود زیادی وارثتی و غیرقابل اجتناب هستند. این داروها موجب فرو کش کردن نشانه های بیماری می گردند به طوری که نشانه ها در جریان درمان بیماری بدتر نمی شود و حتی بیماران تا اندازهای درمان میشوند. برخی حتی خطر ناک هستند. برخی از عوارض، فقط در صورت مصرف داروهای خاص شیمی درمانی اتفاق میافتند. چرا این اتفاق برای من افتاد؟ سرطان معده می تواند در افراد جوان نیز اتفاق بیافتد ولی با بالاتر رفتن سن ، احتمال بروز خطر نیز افزایش می یابد. بیماران ممکن است بخواهند در برخی از درمان های جدید شرکت کنند.مهم است به یاد داشته باشید که آزمایش ها بالینی تجربی هستند و به هیچ وجه تضمینی برای درمان سرطان معده وجود ندارد.

یک جراح ممکن است سعی کند سرطان معده و همچنین حاشیه بافت سالم را از بین ببرد. در مورد سرطان استخوان ، از جمله گزینه های درمانی و در صورت تمایل ، پیش آگهی خود از پزشک خود بپرسید. در بعضی موارد، افراد HIV مثبت یا مبتلا به ایدز و افراد مبتلا به ویروس اپشتین-بار (Epstein-Barr virus) ممکن است بیش از سایرین در معرض ابتلا به انواع خاصی از سرطان خون قرار داشته باشند.

یکی از اولین تستهایی که انجام میشود، آزمایشهای ادرار و کشت پروتئینهای موجود در خون مرتبط با تومورهای استخوانی هست. با این حال، اولین علامت معمولا درد استخوانی است که در پشت یا دندهها احساس میشود. کندروم که اکثرا در جوانان دیده می شود، رشد آهسته ای داشته و به تدریج باعث نازک شدن غشای استخوانی می شود. زمانی که دیگر رشد نکند، می توانید تا زمانی که رشدش مجددا شروع شود، استراحت کنید. علت اصلی ایجاد سرطان پروستات تا حدودی نامشخص است.

احمد گفت: «مطالعه ما اولين مطالعه اي است كه نشان مي دهد نوع خاصي از اسكن فراصوت مي تواند به عنوان يك آزمايش بالقوه براي تشخيص موارد باليني مهم سرطان پروستات استفاده شود.» به گفته احمد، مطالعه اخير نشان مي دهد نوع خاصي از اسكن فراصوت قادر به تشخيص سرطان پروستات در موارد باليني است. مردان ۴۵ ساله که پدر، برادر یا پسرشان قبل از سن ۶۵ سالگی دچار سرطان پروستات شده باشد. بثورات و راش پوستی از دیگر نشانه های سرطان خون محسوب می گردد. عفونت های مکرر یا در بازه زمانی مشخص و پدیدار شدن خون در ادرار یا مدفوع دیگر نشانه های سرطان خون هستند.

دیدگاهتان را بنویسید