علائم و درمان سرطان مری

لنف، مایع بیرنگی است كه حاوی سلولهای دفاعی بدن در برابر عفونت (لنفوسیت) میباشد. همه باکتریهایی که میتوانند باعث عفونت مجاری ادراری (UTI) شوند، میتوانند منجر به پروستاتیت نیز شوند و همینطور این بیماری ممکن است در اثر بیماریهای منتقل شونده از طریق جنسی مانند کلامیدیا و گنورهآ ایجاد شود. این روش درمانی برای کم کردن شدت علایم بیماری مانند بلع دشوار مواد غذایی استفاده میشود. شما میتوانید اقدامات زیر را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مری انجام دهید.

سرطان مری (esophagus cancer) از لایه مخاطی که همان لایه پوشاننده سطح داخلی مری است آغاز میشود و سپس در لایههای زیرین مانند لایه زیر مخاطی و ماهیچهای تکثیر میشود. تومورهایی که فرد در سرطان مری بدخیم فرد به آنها دچار میشوند، به مانند تومورهای خوش خیم سرعت رشد آنها کم نیست، بلکه این نوع تومورها سرعت رشد بسیار بالایی دارند و به سرعت در بدن گسترش مییابند. از این رو یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام آگاهی یافتن از سرطان مری با آن آشنا شوید، سرطان مری بدخیم است تا با راهکارهای مختلف از بروز آن جلوگیری کنید.

گاهی اوقات ممکن است به خاطر سپردن تمام اطلاعات ارائه شده در هنگام قرار ملاقات دشوار باشد. اطلاعات بیماران از قبیل سن، جنس، محل سرطان، نوع آسیب شناسی تومور و آدرس محل سکونت بررسی و سپس بیماران ساکن شهرهای مختلف و روستاها از یکدیگر تفکیک شدند و همچنین جمعیت ساکن در هر شهر به تفکیک سن و جنس موردبررسی قرارگرفت. بعد از معاینه توسط پزشک ارتوپد و صحبت در باره مشکلات بیمار و بدست آوردن اطلاعات دقیق پزشک ارتوپد برای معایه دقیق تر از آزمایشات مختلف خون یا ادرار و از روش های تصویربرداری مانند رادیوگرافی ساده، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی یا اسکن استخوان ( اسکن رادیوایزوتوپ) برای تشخیص دقیق بیماری و بررسی شکل و وسعت درگیری استفاده میشود.در اکثر اوقات تشخیص نوع تومور استخوان منوط به بدست آوردن مقداری از بافت آن و بررسی میکروسکوپی بافت می باشد.

در این شرایط، شیمیدرمانی و هورموندرمانی گزینههای درمانی موجود برای بیمار بهشمار میآیند. در سال ۲۰۱۸ چیزی در حدود ۱۷۲۹۰ به این بیماری مبتلا شدهاند از این میان به صورت تقریبی آمار مرگ چیزی در حدود ۱۵۸۵۰ نفر تخمین زده شده است. در آمریکا از هر صد هزار نفر ۴.۲ نفر طبق آمارهای جدید به سرطان مری مبتلا میشوند. در این زمینه دکتر”شهریار سمنانی” رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه گلستان از دیرباز به عنوان قطب سرطان مری در دنیا و کشور مطرح بوده است، به خبرنگار ایرنا می گوید: ۳۰ سال پیش شیوع سرطان مری در استان به ۱۵۰ در هر صد هزار نفر می رسید اما اکنون این میزان به ۲۵ در هر صد هزار نفر کاهش یافته است.

افراد مبتلا به سرطان مری ممکن است در طرحهای کارآزمایی بالینی شرکت کنند. هر چه تاخیر در درمان پروستات بیاندازید بیماری حادتر می شود و درمان آن نیز طولانی تر خواهد شد، تعلل در درمان احتمال سرطان پروستات را بالا خواهد برد. در بیش تر موارد، تومورهای لگن احتیاجی به درمان ندارند و فقط باید تحت معاینات منظم قرار بگیرند. با توجه به تحقیقات باید گفت که رشد تومورهای غیر سرطانی در مری بسیار نادر است اما وجودش خطر ابتلا به سرطان مری را بسیار افزایش میدهد. با این حال، تکنولوژی های جدید تر میزان عوارض را کاهش داده، کنترل سرطان را افزایش داده و تحمل این فرایند را آسان تر کرده اند.

این داروها که داروهای درمان هدفمند نامیده می شوند متفاوت از داروهای استاندارد شیمی درمانی بوده و عوارض جانبی متفاوتی دارند. به عنوان مثال، دود دخانیات یک عامل خطر برای سرطان ریه و چندین سرطان دیگر است زیرا این ماده حاوی مواد شیمیایی است که میتواند به ژنهای داخل سلولی آسیب برساند. سپس گازی ثانویه برای گرم کردن دوباره بافت درون نیدل ها قرار داده می شود. تست PSA گرفتن آزمایش خون از خون بازو است که در این آزمایش سطح پروتئین خون، تشخیص داده می شود.

این سرطان بر خلاف نوع قبلی در قسمت پایین لوله مری شکل گرفته و آن را تحت تاثیر خود قرار میدهد. این لایه خارجیترین لایه تشکیلدهندهی مری بوده و از بافت پیوندی تشکیل شده است. بیشتر طول مری را، سلولهای خود مری پوشانده اند؛در اغلب موارد اولین علامت عبارت است از این که بیمار در بلع مواد غذایی دچار اشکال می شود. در بین وعدههای غذایی این دریچه بسته شده و اسید معده و سایر آنزیمهای گوارشی را از مری دور نگه میدارد. یک بافت ماهیچهای مخصوص تحت عنوان اسفگتر مری (esophageal sphincter) به مانند یک دریچه عمل میکند و کمک میکند تا غذا و مایعات از مری به معده وارد شوند.

مرحله۴: سرطان به گرههای لنفاوی، سایر ارگانهای نزدیک یا بافتهایی مانند رکتوم و مثانه یا به قسمتهای دوردست مانند ریهها یا استخوانها گسترش پیدا کردهاست. اگر پزشک نسبت به ابتلا به سرطان استخوان مشکوک باشد ، ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهد. مسلماً اگر استخوان آنقدر ضعیف شود که بشکند هم معمولاً پزشک ارتوپد راهی بجز انجام عمل جراحی ندارد. اما زیاده روی در مصرف سدیم فشارخون را بالا می برد،بنابراین یک گرم قبل از شروع به خوردن غذا و یک گرم پس از غذا نمک بخورید در حالی که غذایتان بی نمک است.

برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید. بخوانید: آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام شامل چیست؟ علائم سرطان مری چیست؟ رفلکس معده یا همان برگشت اسید معده میتواند سبب التهاب انتهای مری شود. مری بارت و ریفلاکس شدید اسید معده: بر اثر ریفلاکس شدید و مزمن اسید معده سلولهای قسمت پایینی مری تغییر شکل داده و بیماری مری بارت (Barrett’s esophagus) را ایجاد خواهد کرد. گرچه خونریزی معمولاً تدریجی است، در بعضی موارد ممکن است ناگهانی و شدید باشد. به گفته وی با این حال و با وجود کاهش چشمگیر شیوع سرطان مری در استان گلستان اما باز هم این نوع سرطان در استان بیشترین میزان شیوع را در دنیا و کشور دارد.

در ادامه به اینکه چرا سرطان مری میگیریم و سرطان مری چه انواعی دارد می پردازیم. در این روش میتوان به راحتی تومور را برداشت بدون اینکه نیازی به خارج کردن کامل بخشی از مری باشد. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید. این روش درمانی برای استفاده از داروها به منظور کوچک کردن و یا کاهش سرعت رشد سلولهای سرطانی طراحی شدهاست اما نمیتواند سلولهای سرطانی را از بین ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید