علت و درد مفصل شانه، کتف و بازو و درمان آن – پروفسور بیژن فروغ

بهطور معمول دردی که بهدلیل خار پاشنه در پا احساس میشود به دلیل رشد استخوانی نیست، بلکه غالباً به دلیل التهاب فاشیای پلانتار پا است. اکثرا خار استخوان باعث بروز مشکلات نمی شوند اما اگر آن ها به استخوان های دیگر مالیده شوند و یا بر روی اعصاب فشار بیاورند، ممکن است دردی را تجربه کنید. گذاشتن کیسه یخ بر روی پا، پوشیدن جوراب های فشاری و بالا تر نگه داشتن پا از سطح قلب است .

دکتر جنیفر رابینسون توصیه می کند که کمپرس یخ را به مدت ۳ الی ۴ روز و هر روز به فاصله ۴ ساعت و هر بار ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بر روی محل درد بگذارید. گذاشتن ۱۵ دقیقه یخ چند بار در روز به تسکین درد کمک میکند. هرگز یخ یا کیسه یخ را مستقیما روی پوست خود قرار ندهید. این شرایط با هرنوع افتادگی روی زمین مثلا با انجام فعالیت های ورزشی مانند اسکیت، ورزش اسکی روی یخ ممکن است اتفاق بیفتد. مراقبت های اورژانس سریعا آغاز می شوند ،بعد از مدتی بستری در بیمارستان مصرف دارو آغاز می شود.

بتدریج و با پیشرفت سیاه شدن لگن، مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی شده و بعد از مدتی بیمار لنگش هم پیدا میکند. بهطور خاص بعد از مدتی دراز کشیدن و استراحت کردن، هنگامی که پا با زمین تماس پیدا میکند، شروع به تیر کشیدن میکند. در حین زمین خوردن، اگر مچ دست در حال چرخش باشد شکستگی استخوان های رادیوس و اولنا در مقابل هم نبوده و یکی بالاتر و دیگری پایین تر قرار میگیرد. تورم کیسه های مفصلی خودش بهتر میشود ، اما اگر تورم ناشی از عفونت باشد با آنتی بیوتیک یا آمپول برای کاهش درد درمان می شود و در موارد بحرانی نیر عمل جراحی انجام میشود.

اگر این جراحی بهروش آرتروسکوپی انجام گیرد، روشی کمتهاجمی محسوب خواهد شد که در آن یک یا چند برش کوچک در ناحیه پاشنۀ پا ایجاد شده و از آن طریق عمل جراحی انجام میشود. جراح ناحیهای از پوست پاشنۀ را بریده و عمل را با انجام یک برش نسبتا بزرگ انجام میدهد. اولین مرحله تشخیص وجود شکستگی در استخوان فیبولا انجام معاینه فیزیکی می باشد که شامل بررسی سطح استخوان و مفاصل، وجود ضعف عضلانی، وجود محدودیت دامنه حرکتی می باشد.

یک وسیله پزشکی است که به منظور جایگزینی قسمتی از بدن که وجود ندارد حمایت از یک قسمت آسیب دیده کمک به بهبود عملکرد یک بافت یا عضو استفاده میشود. برای مثال اگر بیمار، ورزشکار و دونده باشد، باید از کفشهای مناسب و طبی استفاده کند. به عنوان مثال بی حرکت نگه داشتن پا به وسیله چکمه مخصوص شکستگی پا که در این حالت استخوان شکسته شده حرکت نمیکند. آنرا در زاویه دید کودک قرار دهید و به چپ و راست حرکت دهید. این مفصل شانه را به عقب و جلو حرکت داده و همچنین اجازه ی حرکت دایره ای به بازو می دهد.

شما همچنین تحت آزمایشهای تصویربرداری و آزمایش جریان خون در پاهای خود قرار خواهید گرفت. شما نیاز به استراحت و بالا آوردن پاهای خود خواهید داشت. در گذشته تصور میشد که خار کف پاشنه پا به به دلیل بخشی از تنش (کشش طولی) بافت نرم مانند پلانتار فاسیا بر روی استخوان ایجاد میشود، اما تحقیقات اخیر نشان میدهد که خار کف پاشنه پا بیشتر به دلیل واکنش انطباقی به فشار عمودی (محوری) در استخوان پاشنه پا شکل میگیرد. با افزایش سن، دیسکها کم آب میشوند و علائم ساییدگی را نشان میدهند. در صورت عدم درمان به موقع این بازه زمانی افزایش خواهد یافت؛ بنابراین تشخیص و درمان فوری در درمان این بیماری یک امر ضروری است.

درمان اغلب اولین راه حلی است که پزشکان برای مدیریت دردهای مزمن انجام می دهند.هر بیمار نسبت به یک داروی خاصی واکنش نشان می دهد پس پزشکان به انواع مختلفی ازداروها با دوزهای مختلف نیاز دارند تابتوانند موثرترین آن ا را برای هربیمار انتخاب کنند.درمان بیمار براساس نوع وشدت درد و اینکه چگونه درد بیمار بوسیله این درمان کاهش یافته است انجام می شود. تصاویری از آزمایش واقعی که نشان میدهد افراد در برابر دستورها چه واکنشی نشان میدهند در ویدیو تابناک با زیرنویس فارسی ببینید.

افراد ممکن است که بعد از گذشت حدود یک هفته بعد از عمل جراحی شاهد بهبود درد و ناراحتی خود باشند. افرادی که در طول مدت بهبودی کمتحرکتر باشند، زودتر بهبود مییابند. اگر خار پاشنه کاملا برداشته شده باشد، تا ۳ ماه نیز ممکن است بهبودی طول بکشد. خار پاشنه نوعی رسوب از جنس کلسیم است که زیر استخوان پاشنۀ پا یا در کف پا ایجاد میشود و جراحی خار پاشنه یکی از راههای درمان آن است. ۲۵. التهاب را درمان میکند. این عصب تعدادی از عضلات کف پا را که در قسمت داخلی قرار دارند تحریک کرده و حس پوست کف پایی چهار انگشت اول پا را تامین میکند.

در قسمت قدامی لگن، قسمت های شرمگاهی دو استخوان کوکسل با یکدیگر مفصل نیستند، بلکه در عوض با یک قطعه غضروف کوچک به نام سمفیز شرمگاهی پیوند داده می شوند. همچنین پزشک میتواند با تزریق کورتیزون در قسمت پاشنۀ پای بیمار التهاب را تا حد بسیاری کاهش دهد. هرچند، در بیشتر موارد، بیمار ضایعه را فراموش کرده و میتواند مانند سابق به زندگی خود ادامه دهد. بیشتر تغییرات احساس شده در رژیم غذایی گریپ فروت حداقل 10 روز طول میکشد و اکثر روزها شامل الگوی مصرف مشابه است، چرا که به 8 لیوان آب در روز و گریپ فروت در هر وعده غذایی محدود میشود.

کاهش سطح فعالیت میتواند باعث ایجاد یبوست شود بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی خود از فیبر و میوه و سبزیجات خام بیشتری استفاده کنید و میزان مصرف مایعات خود را افزایش دهید. یکی از موارد استفاده از رژیم کتوژنیک در بیماری دیابت است. بادام حاوی 75 میلی گرم کلسیم ، پتاسیم و پروتئین است که می توانید آن را به رژیم غذایی خود از طریق کره، ماست و سالاد اضافه کنید. در رژیم فستینگ به دلیل روزهداری در مدتزمان طولانی، غذاهای مورد استفاده باید کاملاً مغذی و با نظر متخصص انتخاب شوند.

برای جلوگیری از عود مجدد خارپاشنه استفاده از کفشهای مناسب بسیار مهم است. درد پاشنه پا از جمله دردهایی است که بسیار شاع بوده و ممکن است برای همه در طول زندگی پیش بیاید. برداشتن خار و آزاد شدن فاشیای کف پا از جمله اقدامات جراحی است که برای خار پاشنه انجام میشود. در صورت وجود خونریزی، قبل از آتل گذاری، محل را تا متوقف شدن خونریزی فشار دهید، سپس شکستگی را بالا نگه دارید. در کف دست انسان پنج استخوان دراز وجود دارد که به آنها متاکارپ میگویند. اولین تصویر رادیوگرافی از بدن انسان را ویلیام رونتگن در قرن نوزدهم از دست همسرش گرفت که در زیر آن را میبینید.

به همین خاطر در اکثر اوقات رادیوگرافی استاندارد کف پا نمای مایل آن است. این نوار ضخیم و محکم موجب تشکیل قوس کف پا شده و به حفظ ثبات پا کمک میکند. در صورتی که با گذشت زمان به دفعات زیاد به نوار فاسیتپلانتار در کف پا فشار وارد شود، این فشار به نقطه اتصال فاسیت به استخوان پاشنه منتقل شده و این تنش و فشارهای مکرر موجب تشکیل خار استخوانی در استخوان پاشنه میشود که به آن خار پاشنه گفته میشود هر چند بدون وجود خار پاشنه و صرفا با التهاب فاسیای پلانتار تمام علائم میتواند برای بیمار ایجاد شود، بدون اینکه در عکس خار پاشنه دیده شود.

این کارشناسان معتقدند که در کف پا یک نوار ضخیم از بافت نرم به نام فاسیتپلانتار (پلانتار فاسیا) وجود دارد که به استخوان پاشنهی پا متصل است. در ساعد دو استخوان بلند وجود دارد که استخوان اولنا در سمت داخلی ساعد یعنی سمتی که به انگشت کوچک دست نزدیک تر است قرار گرفته. بعد از انجام عمل جراحی به مدت یک تا دو هفته باید باند روی پا باقی بماند. پزشک با معاینههای فیزیکی دست و پرسیدن سایر علائم، احتمالاتی میدهد و با انجام آزمایشها و تصویربرداری از نقاط مختلف دست تشخیص قطعی داده و درمان را شروع میکند. در موارد شدیدتر، برای درمان از کمربند طبی استفاده می شود و یا گاهی اوقات به عمل جراحی نیاز است تا انحراف ستون فقرات را برطرف کنند.

اما این اختلالات التهابی میتوانند هر مفصلی را در بدن، شامل مفاصل متصل کننده دندهها به ستون فقرات یا استرنوم را تحت تأثیر قرار دهند. استحاله و تغییر شکل مفصلی باعث بدشکلی و نابودی مفصل می شود و ممکن است بر پاشنه پا نیز تاثیر بگذارد . اجزاء تشکیل دهنده : سر از 22 استخوان تخت , نا منظم و منحنی شکل تشکیل شده است . اما در سوی دیگر برخی از متخصصان نیز معقدند که شکل گیری عارضه خار پاشنه پا با بافت پلانتار فاسیا مرتبط است.

روشی دیگر برای درمان خار پاشنه، جراحی باز یا همان جراحی سنتی است. و علل درد پاشنه پا و روشهای درمان آن را در سایت حرف تازه بخوانید تا این دردهای وحشتناک در ناحیه پا خلاص شوید. جراحی خار پاشنه برای بسیاری از افراد موفقیتآمیز خواهد بود، اما شاید که برای همه مناسب نباشد. در کل بیشتر افرادی مبتلا به خار پاشنه، نیازی به جراحی ندارند و میتوان گفت که بیش از ۹۰ درصد از افراد با انجام درمانهای غیرجراحی بهتر خواهند شد. 1. پیش از عمل بیهوشی دریافت میکنید و در کل میتوان گفت که علائم حیاتی شما کنترل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید