علت و درمان درد استخوان ترقوه سمت راست و چپ

قاعده ی Base آن دارای یک سطح مفصلی بیضی شکل است که با سر متاکارپال مفصل می شود و مفصل متاکارپوفالانژیال را می سازد. فیزیوتراپیست ها قادرند علت و نوع درد پاشنه را تعیین کرده و با توجه به آن درمان مناسبی پیشنهاد دهند. فیزیوتراپیست با توجه به شرایط بیمار و میزان آسیب دیدگی، تمرینات مناسب را به او آموزش می دهد. ضمن اینکه فیزیوتراپیست علاوه بر توجه به خود ضایعه، با دید سیستمیک میتواند به ریشه یابی این مشکل پرداخته و با رفع وضعیتهای غیر طبیعی اندام و بدن بهبودی کاملی را برای فرد فراهم سازد.

اگر شما نمیدانید که مصرف روزانهی رازیانه به کدام شیوه توصیه میشود و این که آیا میتوانید از آن استفاده کنید یا نه، بهتر است با پزشک یا ارائهدهندهی مراقبتهای بهداشتی قبل از استفاده از رازیانه جهت اختلالات پزشکی مشورت کنید. آرنج شما مفصلی است که در آن سه استخوان بهم می پیوندند – استخوان بازو از بالا و دو استخوان آرنج به نام اولنا و رادیوس از پایین. عضلات گرداننده شانه (روتاتورکاف rotator cuff) از عضلات و تاندونها تشکیل شده است که مفصل شانه را ثابت نگه داشته و بازو را در جهات مختلف میچرخاند.

اغلب اوقات انحراف شست پا به دلیل ترکیبی از عوامل مختلف ایجاد میشود. یکی از مهم ترین عوامل پیشگیری، استفاده از کفش مناسب هر ورزش است که قوس کف پا را بپوشاند. از پوشیدن کفش با سایش بیشازحد بر روی پاشنه و کف پا خودداری کنید. کفش تخت می تواند موجب کشیده شدن رباطهای کف پا و تورم یا التهاب آن شود. خار پاشنه را باید حتما مداوا کرد زیرا ممکن است موجب ایجاد ناراحتی هایی در کمر و زانو شود. تنه استخوان فمور از زیر هیپ (لگن) شروع شده و تا بخشی که جهت تشکیل زانو شروع به عریض شدن میکند، ادامه دارد.

در گذشته تصور میشد که خار کف پاشنه پا به به دلیل بخشی از تنش (کشش طولی) بافت نرم مانند پلانتار فاسیا بر روی استخوان ایجاد میشود، اما تحقیقات اخیر نشان میدهد که خار کف پاشنه پا بیشتر به دلیل واکنش انطباقی به فشار عمودی (محوری) در استخوان پاشنه پا شکل میگیرد. دیسکهای بین مهرهای در ستون فقرات روی جسم مهرهها قرار میگیرند و مهمترین وظیفه آنها، تحمل وزن بدن و کاهش آسیب ناشی از ضربه و حرکات به ستون مهرهها است. لگن یا مفصل لگن جزو حیاتی ترین و پیچیده ترین مفاصل بدن انسان است.

ورودی لگن در مردان تمایل به قلب بیشتری دارد (در قسمت پشتی باریک تر) و خروجی لگن باریک تر است. به عنوان مثال در ورزشهایی مانند پرش مانع یا دوی سرعت، احتمال شکستگی استخوان لگن افزایش پیدا میکند. اما از آنجایی که خانمها کفشهای پاشنه بلند یا کفشهای نامناسب (کفشی که کف آن صاف باشد و لژ مناسبی نداشته باشد و به طور کلی به پا فشار وارد کند) بیشتر میپوشند، احتمال اینکه به خار پاشنه مبتلا شوند بیشتر است.

• ورزشکاران: خار پاشنه پا از رایج ترین مشکلات پا به خصوص در میان ورزشکاران است که تمرینات بدنی شدید به همراه دویدن و پرش های بلند انجام می دهند. بورسیت پاشنه پا: التهاب پشت پاشنه پا، بورسا (یک کیسه فیبری پر از مایع)، میتواند در اثر فرود آمدن شدید روی پاشنههای پا رخ دهد. در ابتدا درمان هایی مانند کاهش وزن، گذاشتن کفی، پوشیدن اسپلینت در شب برای قرار دادن پا در موقعیت مناسب تر، در حالت ایستاده گذاشتن پای مشکل دار بر روی بلندی، گذاشتن پا در آب گرم می تواند بسیار موثر باشد.

همچنین فشار ناشی از پوشیدن کفشهای نامناسب نیز از علل التهاب در پشت پاشنه است. همچنین انجام ورزش مداوم که باعث کشش مرتب و اصولی عضلات پشت ساق پا و کف پا شود می تواند به پیشگیری از ابتلا به خار پاشنه بسیار مفید باشد. گاهی اوقات ممکن است که این عارضه در وسط پا نیز ایجاد شود. نکته اولی که در اینجا وجود دارد این است که اصولا درمان ها خوب جواب می دهند اما زمان درمان ممکن است تا چندین ماه طول بکشد. معمولاً درمان اولیه پای شکسته در یک اورژانس یا کلینیک مراقبتهای فوری شروع میشود.

در صورت آسیب به انگشت پا، باید به دنبال مراقبتهای پزشکی بود. به طور معمول اگر با مراقبت های اولیه کاهش درد صورت نپذیرد، فیزیوتراپی توصیه می شود. انجام زود هنگام جراحی خطر ابتلا به عفونت یا مشکلات مرتبط با برش جراحی را افزایش می دهد. بیماریهایی مانند دیابت و بیماری شریانی محیطی خطر ابتلا به عفونت استخوان را افزایش میدهد. همچنین گردش خون تحریک می شود تا در عوض اینکه فرد برای مدت طولانی از بیماری خار پاشنه رنج ببرد. جراح مقدار کافی از بافت و استخوان اضافی را میتراشد تا تیغهی بینی فرم خوبی پیدا کند. شیر مادر، بهترین غذا برای کودک است، اما مقدار زیادی ویتامین D ندارد.

در مورد مصرف خوراکی های مفید برای بهبودی شکستگی می توانید آناناس، غذای حاوی کلسیم، ویتامین ث، ماهی، سبزیجات سبز، شیر و زردچوبه و… در موارد خاص، مصرف داروهای مختلف می تواند باعث کاهش درد و التهاب ایجاد شده به واسطه سندروم تونل کارپال شود. هرگونه افزايش فشار بر روی عصب مديان باعث ايجاد سندروم تونل كارپال می شود. یخ را مستقیم روی پا نگذارید. التهاب در ناحیه پشت پاشنه، میتواند در اثر فرود آمدن نادرست بر روی پاشنه پا ایجاد شود.

تزریق در ناحیه پاشنه نیز می تواند باعث تسکین درد شود اما درمان این بیماری نیست. شکستگی اغلب نیازمند درمان فوری در بیمارستان است. ابتدا ممکن است افزایش درد را بیمار تجربه کند ولی به تدریج کاهش درد و درمان صورت می پذیرد. برای اکثر بیمارانی که از طریق درمانهای کم تهاجم و محافظهکارانه درمان نمیشوند، مؤثر است، اما اگر نکات پیشگیری رعایت نشوند علائم ممکن است مجدداً بازگردند. این حرکات ورزشی برای درمان کف پا را به مدت ده ثانیه و بیست بار تکرار کنید.

کفیهای آماده را میتوان از فروشگاههای لوازم ورزشی و داروخانههای بزرگ خریداری کرد. به این صورت درخت بامبو به آرامی در داخل بدن فرد فرو رفته و شروع به رشد می کرد. با استفاده از پرتوهای لیزر، رشد بافت های جدید در ناحیه تحت تاثیر، تحریک می شود و در نتیجه درد مرتبط با خار پاشنه تسکین پیدا می کند. هنگامی که رباط بیش از حد کشیده شود، بافت نرم آن به خصوص ناحیه ی اتصال به استخوان پاشنه، دچار التهاب می شود. قسمت خارجی این برجستگی را کندیل خارجی Lateral condyle و قسمت داخلی آن را کندیل داخلی Medial condyle میگویند.

معمولا در ابتدا در نواحی داخلی و خارجی پاشنه درد خفیفی وجود دارد، اما پس از مدتی شدیدتر شده و حتی گاهی اوقات باعث از کار افتادگی شخص هم می شود. اگر درد، قسمت داخلی یا خارجی پاشنه و پا را تحت تاثیر قرار دهد، این درد معمولا ناشی از آسیب دیدگی نیست. او می گوید که آرتروز شانه معمولا در مفصل AC رخ می دهد. آرتروز نوعی اختلال شامل التهاب یک یا چند مفصل است.

دیدگاهتان را بنویسید