مراقبت های بعداز شکستگی استخوان – دکتر مرتضوی

سیگار نکشید، چربی نخورید، و وزن کم کنید. پاشنه پا را بلند کرده و بیشتر وزن را به سمت قسمت بیرونی توپی پای خود قرار دهید. شکستگی پا یک امر به ظاهر طبیعی می باشد که در هر سنی ممکن است به وجود آید. این یک استخوان واحد، نازک و صاف است که در امتداد خط سهمی جمجمه قرار گرفته است. پزشک یک برنامه ورزشی ارائه می دهد و شما را به یک درمانگر آموزش دیده دست ارجاع می دهد که به شما کمک کند تا حد امکان حرکت و قدرت مچ دست خود را بازیابی کنید. آرتریوگرافی یا آرتریوگرام که از اشعه ایکس و ماده حاجب، برای بررسی داخل عروق خونی کمک میگیرد.

این شکستگیها علاوه بر درد زیاد، در حرکت بازو نیز اختلال ایجاد میکنند و در برخی موارد ممکن است باعث آسیبدیدگی عروق خونی، اعصاب یا مفاصل دیگر شوند. زمانی که شکستگی ترمیم شد، فیزیوتراپیست یا پزشک میتواند ورزشهایی را برای قویتر کردن عضلات شانه و بازو به شما بیاموزد. صفحان فلزی معمولا خارج نمیشوند مگر زمانی که باعث تحریک پوست آن محل شوند. این استخوان در خطر شکستگی در اثر ضربه و افتادن قرار داشته و شکستگیهای آن در بزرگسالان بسیار شایع است. شکستگی استخوان ترقوه یا کلاویکول Clavicle در ناحیه شانه جزو شکستگی های شایع بخصوص در بچه ها و ورزشکاران است.

در شکستگی های استخوان های بازو یا پا، برای جلوگیری از حرکت، اطراف ناحیه مورد نظر را آتل بندی (شامل چوب، پلاستیک، فلز یا ماده سفت و سخت دیگری را که با پارچه پوشیده شده است) کنید؛ با استفاده از گاز، به آرامی آتل را در اطراف محل بپیچید. ترقوه بین استرنوم و استخوان شانه قرار دارد و بازو را به تنه متصل نگه میدارد. شکستگی ترقوه یا کلاویکل چیست و چگونه ایجاد میشود؟ با این که چندین عصب و عروق خونی مهم از بالای کلاویکل عبور میکنند، اما آنها به ندرت در جریان شکستگیهای ترقوه آسیب میبینند. شکستگی استخوان کلاویکل بسیار شایع است و میتواند بدون هیچ عارضهای ترمیم شود.

مفصل انگشتان دست از شایع ترین مفصل های هستند که تحت تاثیر این بیماری التهابی قرار می گیرند. بسته به این که malunian یا بدشکلی چگونه عملکرد بازوی شما را تحت تاثیر قرار داده، ممکن است به درمانهای بیشتری نیاز داشته باشید. داروهایی که بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر میگذارند اغلب باعث افتادن بیمار میشوند زیرا ترکیباتی دارند که میتواند باعث سرگیجه شوند. برخورد و سقوط روی شانه، این اتفاق در ورزشهایی مانند هاکی و فوتبال بسیار رایج است. شرح اتفاقی که منجر به وارد شدن آسیب به ترقوه شما شده است. در چه مواردی نیاز به عمل جراحی شکستگی استخوان ترقوه وجود دارد؟

در عمل جراحی استخوانها به طور صحیح به هم متصل میشوند و هر گونه اختلال و عارضهای که باعث آسیب به رباطها یا قسمتهای دیگر اسکلت شود ترمیم و اصلاح میشود. به طور متوسط رشد استخوان در زنها تا حدود هجده سالگی و در مردان تا حدود بیست یا بیست و یک سالگی ادامه می یابد ؛ اما استخوانسازی در استخوان شکسته در همه حال انجام می شود . به طور کلی طی سه ماه افراد میتوانند توانایی قبلی خود را بازیابند.

در پشت قرنیه درون فضایی به نام اتاق قدامی، فضا پر از مایعی به نام زلالیه (Aqueous Humour) است. شکستگی در کدام ناحیه اتفاق افتاده است؟ در صورتی که شکستگی استخوان ترقوهی شما از نوع خرد شدن باشد یا در بیشتر از یک نقطه اتفاق افتاده باشد، ممکن است جراحی صورت گیرد. از پنج ناحیه تشکیل شده است به نامهای دهانه، قفسه سینه، کمر، خاجی و دنبالچه. در چهار تا شش هفتهی اول نباید اجسام سنگینتر از پنج پوند را بلند کند یا بازوی خود را بالای شانه بکشید.

هسته اصلی داستان تو همون صفحه اول داستان فریاد زده میشه! بیشتر بخوانید: شانه یخ زده یا شانه منجمد چیست و چگونه درمان می شود؟ ممکن است عوارض جراحی مانند مشکلات ترمیم استخوان، تحریکات ناشی از جسم خارجی جاسازی شده، عفونت یا آسیب به ریه ممکن است اتفاق افتد. علائم درد مزمن ناشی از مشکلات مفصل ساکروایلیاک بسیار شدید بوده و ممکن است انجام امور و فعالیتهای روزمره فردی را مختل کرده و بر جنبههای مختلف زندگی بیمار تأثیر منفی داشته باشد.

استخوان ترقوه قسمتی از شانه است . دارو: داروهای ضد درد از جمله استامینوفن، میتواند به تسکین درد ناشی از شکستگی ترقوه کمک کند. این استخوان مانند استخوان کتف کمک میکند تا اندام فوقانی به تنه اتصال پیدا کند. پک یخ نیز ممکن است کمک کند. برخی از ریسک فاکتورها نیز میتوانند خطر شکستگی ترقوه را افزایش دهند، به همین دلیل بعضی افراد در شکستگیهای ترقوه مستعدتر از سایرین هستند. بسیاری از شکستگیهای ترقوه بدون جراحی قابل درمان هستند، اما برای درمان انواع خاصی از شکستگیهای ترقوه، نیاز به جراحی وجود دارد. اغلب زیاد چیز قابل بیانی ندارد و به وسیله سر گرد خود خاتمه می یابد و یک برآمدگی دیستال به نام زائده استیلوئید دارد.

این استخوان به شکل یک کره گرد درآمده و سر استخوان بازو را میسازد در قسمت پایین پهن شده و سه ساختمان به هم چسبیده را میسازد. شانه از سه استخوان تشکیل میشود: استخوان هومروس (استخوان بازو)، کلاویل (ترقوه یا کلاربون) و شانه (تیغه شانه). اگر هریک از علائمی که در بالا ذکر شد را دارید یا اخیراً به استخوان کلاویل شما ضربه وارد شده است، لازم است حتماً برای بررسیهای لازم، به پزشک ارتوپد مراجعه کنید.

مفصل شانه یکی از پرتحرکترین مفاصل بدن است، به همین دلیل احتمال شکستگیها و دررفتگیهای شانه بسیار زیاد است. این استخوان مقاومت زیادی در برابر ضربههای وارد شده دارد، اما در صورت وجود فشار و نیروی بسیار شدید، احتمال شکستگیهای آن نیز بیشتر میشود. با این که این ریسک فاکتورها احتمال خطر شکستگی ترقوه را افزایش میدهند، اما احتمال شکستگی در همه افراد وجود دارد. البته در بعضی افراد استخوانچه های كوچكی وجود دارند كه در همه نیست و همین موجب میشود تعداد استخوان ها عدد ثابتی نباشد. و اصل آن از ضروریات دین و مورد اتّفاق همه ی فرقه های اسلامی است.

این کار ممکن است شامل ماساژ بعضی از بافتهای نرم، فشار دادن توپ در دستها و چرخشهای ایزومتریک باشد. ممکن است آرنج، دستها و انگشتانتان به مرور زمان راحت تر حرکت دهید. دست های گربه هم مثل جا های دیگرش شکننده است و ممکن است ترک خورده و بشکند. پزشک برای اطلاع بیشتر در مورد استخوان ها و بافت های نرم مچ دست ام آر آی تجویز می کند. بتدریج این بافت نرم بر اثر فشار ملتهب شده و این التهاب موجب کلفتی و تورم بافت میشود و همین تورم موجب افزایش برجستگی و بدتر شدن وضعیت میشود.

تغییر شکل مفصل: به دنبال شکستگی مفصل مچ، گاهی پیشرفت تکه های شکسته مچ در بافت دست دیده می شود. حرکات شست و دیگر انگشتان دست در شکل های زیر نشان داده شده است. فیزیوتراپی: اگرچه مقداری درد وجود خواهد داشت، اما فیزیوتراپی برای حفظ حرکت بازو برای جلوگیری از سفتی و ایجاد اشکال در حرکات آن مهم است. خیلی مهم است که فیزیوتراپی را برای بازیابی قوای بازو و شانهی خود ادامه دهید. این وضعیت به عنوان سرطان ثانویه استخوان شناخته میشود و شایعتر از سرطان اولیه استخوان است.

افراد مبتلا همچنین دارای سطح بالایی از هورمون در تنظیم سطح کلسیم به نام هورمون پاراتیروئید (PTH) هستند که منجر به وضعیتی به نام هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه می شود. هنگامی که خارهای استخوانی باعث کمر درد میشوند، علائم میتواند مانند آرتروز کلی، روماتیسم، کشیدگی عضلات کمر و خستگی عضلات و همچنین پارگی حاد دیسک با فشردهسازی عصب باشند. شکستگی ترقوه میتواند بسیار دردناک بوده و باعث محدودیت حرکت بازو و مفصل شانه شود. یک فیزیوتراپی روتین را ادامه دهید تا از سفتشدن بازو در طی ترمیم جلوگیری کنید. در ادامه به انواع شکستگیهای ترقوه، علائم و تشخیص آنها بیشتر میپردازیم و مراقبتهای بعد از شکستگی ترقوه را توضیح خواهیم داد.

در این روش، جراح پس از بازگرداندن قطعات حاصل از شکستگی به محل اولیه خود، آنها را با استفاده از پین و پیچ، در جای خود ثابت میکند. لازم به ذکر است که دقت سونوگرافی، به تنهایی در تشخیص ناهنجاری های جنین حدود 75 درصد می باشد و اگر با آزمایش خون همراه شود، صحت آنها به 85 درصد می رسد. شکستگیهای استخوان بازو، ممکن است در اثر تصادفات رانندگی ایجاد شود. در نوزادان هم در اثر زایمان دیده می شود و علامتش این است که نوزاد بازویش را تکان نمی دهد، مثل این است که لمس شده باشد.

شکستگیهای استخوان ترقوه میتواند به شکل ترکخوردگی استخوان باشد، در مواردی هم ممکن است استخوان خرد شده و قطعات حاصل از شکستگی، از جای خود جابهجا شوند. از زیر این استخوان عروق و اعصاب مهمی عبور میکنند ولی خوشبختانه این عروق و اعصاب در حین شکستگی ترقوه بندرت آسیب میبینند. گاهی اوقات میتوان علت ریشه ای ایجاد یک بیماری را مشخص کرد ولی گاهی اوقات نمیتوان علت ایجاد یک بیماری را مشخص کرد.

دیدگاهتان را بنویسید