مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

روند سازسازی درایران را در حال حاضر چگونه میبیند؟ در عصر حاضر با پیشرفت های فنی، گونه متفاوتی به نام روش ترکه ای بوجود آمده است. در حال حاضر سه تار مفاخری یکی از بهترین مارک سه تار در ایران می باشد که با تولید و ساخت سازی با کیفیت توانسته مورد توجه هنردوستان و علاقه مندان بسیاری در موسیقی ایران تبدیل شود به گونه ای که کمتر کسی را می توان دید که این ساز را نشناسد. به جواب این سئوال هنگام نوازندگی با پرده های کامل می توان رسید!

نقش پررنگ صراحی در کنسرت اخیرتان که دونوازی داشت، جواب آواز داد، در جهت تبلیغ ساز بود، یا واقعاً به این جنس صدا نیز نیاز داشتید؟ سهتار دارای ۲۵ پردهٔ قابل حرکت از جنس رودهی حیوانات یا ابریشم است. این دلیلی است بر پائین بودن کیفیت آموزش! این مدل تنبک مخصوص نواحی جنوب کشور است و نوع ساخت و همچنین صدای آنها کمی متفاوت با بقیه تنبک ها می باشد. پس تعامل هنرجو با استاد را در این نوع کلاسها به حداقل میرساند.

نوازنده با آن ارتباط برقرار میکند. بستگی دارد که نوازنده چهکار دارد میکند. پوست گوساله بهکاررفته در این تنبک صدایی بم، کلاسیک و سنتی را در آن ایجاد میکند و مناسب برای تکنوازیها یا گروهنوازیهای جدی موسیقی است. محمدرضا شجریان: اگر صراحی صدایی نداشت، من اصلاً معرفیاش نمیکردم. محمدرضا شجریان: البته این حرف درست است. حلمی با بهره مندی از مدل های مختلف تنبک با قیمت های اقتصادی همیشه مورد استقبال نوازندگان قرار گرفته است. بچههایی را میبینم که سازهای مختلف را در ارکسترهایشان آوردهاند، حتی سازهای کوبهیی غربی میبینم و گوش میکنم و خیلی لذت هم میبرم.

که با توجه به اندازهای مختلف آن وسعت صدایی در آن متغییر می باشد . باید ببینیم صدایشان چه میشود، صفحهها و پوستهایشان را عوض کنم تا ببینیم چه صدایی میدهند که کدام صفحه پوست منطبق بر صدایی خواهد بود که ما میخواهیم آنها را هم معرفی کنیم. برای آن که تنبک شما صدایی یک دست و یکنواخت داشته باشد باید دهانهای کاملا گرد و متقارن انتخاب کنید. ما در این مقاله قصد داریم برند حلمی ، اولین تولید کننده ساز تنبک را معرفی کنیم . به هر حال ما باید در همه زمینهها با هم همفکری کنیم و کمک کنیم.

پیشنهاد آنها بود که ما بیاییم و این ساز را معرفی کنیم. چون ساز جدید را دوست ندارند و با آن ارتباط برقرار نمیکنند، ردش میکنند. گفتم خب، حالا که خوشتان آمد این کار را میکنیم چون من که نمیخواهم بزنم، من ساختمش، حالا که استقبال کردید بیایید و بزنید و معرفیاش کنید. به موضوع نوازندهها اشاره کردید. من به شما میگویم مشکلشان چیست. حالا من دارم تلاش میکنم سازهایی را که ساختهام معرفی کنم. وقت این را که به آنها فکر کنم ندارم. گفتم حقیقتش آن نوازنده قدری که از او در کنارم استفاده کنم و لذت ببرم، پیدا نمیکنم وگرنه استفاده میکنم.

معمولاً پوست روی نقاره برداشته میشود و برای نوازندگی آن از مضرابهایی با جنس شاخ یا استخوان استفاده میشود. صفحه دارای سوراخهایی برای خروج صدا است و معمولا دست راست نوازنده روی آن قرار میگیرد اما در مواردی خاص برای افراد چپ دست، عکس این مورد صادق است. پیانویی که مرتضی محجوبی مینواخت، ساز غربی بود اما بهقدری نوع و نوازندگی و جملهبندی ساز این مرد لهجه ایرانی داشت که آدم از هر ساز ایرانی بیشتر با ساز او ارتباط برقرار میکرد.

در هر زمینه. از شعرگفتن و آهنگ ساختن و تشکیل گروه و ارکستر و نوع سازهایمان تا هر چیز دیگری. چوب درخت توت و درخت گردو بهترین نوع چوب برای ساخت این ساز می باشد. نوازندگی بیشتر شما را ارضا میکرد یا سازندگی ساز؟ این عدد معمولا 4 است و این معنا را می دهد که هر “نت سیاه یا ¼ ” (گام بعدی را بخوانید)، معادل یک ضرب است. چوب دارای رطوبت در اثر کشش سیمهای میتواند تاب بردارد و برای همین است که باید چوب کاملاً خشک شده باشد.

کشورهای اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، شیلی، چین، کرواسی، دانمارک، قبرس، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، مالزی، هلند، نیوزلند، استرالیا، نروژ، پرتغال، رومانی، روسیه، هند، اسپانیا، سوئد، سوئیس، تایلند، ترکیه، اوکراین، انگلیس، آمریکا، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، گرجستان و امارات، دارای بیشترین ایرانی های علاقه مند به یادگیری آموزش سه تار بصورت آنلاین هستند. برخی با استدلالهایی شبیه به اینکه سه تار خاستگاهی محلی دارد، قصد در نهادینه کردن روش اصطلاحا “سینه به سینه” برای آموزش این ساز را دارند. ولی وقتی نوازندهیی ساز را می زند و می گوید که ساز پیش من باشد، یعنی ساز خوبی است.

خب، نکن. شما گوش نکن ولی مردم گوش می کنند. همهجور غذایی میخوریم. همهجور موسیقی هم گوش میکنیم. ما یک تعداد جوان بودیم که از یک خانواده موسیقی معرفی شدیم. از عزیزانی هم که هنوز به خودباوری نرسیده اند خواهش میکنم زود جا نزنید و اصلا نگران نباشید. او در جوانی فوت شد و مهم ترین شاگردش یعنی میرزا غلامحسین فراهانی برادر و به قولی پسر عموی او با همسرش ازدواج می کند و تربیت فرزندان جناب میرزا را بر عهده می گیرد . سازسازی و نوازندگی (خصوصا تکنوازی) خیلی به هم وابستهاند و این دو مقوله باید با هم پیش بروند.

محمدرضا شجریان: بله. واقعاً هم خیلی خوب کار کردهاند. محمدرضا شجریان: چه کسی این حرفها را میزند؟ ما نمیتوانیم این حرف را به او بزنیم. اما بخش ویژه این ارکستراجرای آلبوم پوئم سمفونی «سرباز» اثر آرمان مهربان بود که درواقع ادای احترام و یادی از شهید سردارحاج قاسم سلیمانی بود که دراین برنامه منتخبی از این آلبوم با خوانندگی امیرحسین سمیعی به اجرا درآمد. در واقع بخش اصلی در رفتن کوک، به سیمها و هم چنین فشارهای وارده به خرک و شیطانک ایجاد میشود. در واقع کوک از بابت گوشی خارج نمیشود. این نظر شخصی من نیست و در واقع من به نمایندگی از نظراتی که در پیرامون کنسرت شما بود صحبت میکنم.

خب، به برخی از اینها این اتهام وارد میشود که از موسیقی ایرانی فاصله گرفتهاند و از سازهای کوبهیی غربی الگوبرداری میکنند. عدهای نیز با رویکردی اقتصادی به ادبیات نگریستهاند و آثار ادبی را مانند کالایی در نظر گرفتهاند و موضوعات تولید، توزیع و مصرف را دربارۀ این آثار بررسی کردهاند. پوست باید محکم و سفت روی دهانهی بزگ تنبک کشیده و نصب شده باشد و هنگامی که با انگشت روی سطح آن فشاری ایجاد میکنید تنها اندکی فرو رود. این کلید به شما می گوید که، خطوط و فواصلی که بر روی خطوط حامل قرار دارند برابر با چه نت هایی هستند.

قطر دهانه این ساز بین 27 تا 29 سانتی متر است و با توجه به این قطر دهانه، ساز مناسب بزرگسالان است. گفتند ما توی صحنه با این ساز بیاییم. تار و سه تار نیز امروزه در دهه ی اخیر پیشرفت های چشمگیری نسبت به گذشته داشته اند که با انتقاد و یا طرفداری های بسیاری موجه شده اند. آموزش تصویری ویولن با تدریس علی (همایون) رحیمیان، آموزش تصویری تئوری موسیقی با تدریس امیرحسین جزء رمضانی، آموزش تصویری عود با تدریس علی پژوهشگر، آموزش تصویری پیانو کلاسیک با تدریس سام اصفهانی، آموزش تصویری سنتور مکتب پایور با تدریس سعید ثابت، آموزش تصویری سازدهنی (هارمونیکا) با تدریس منصور پاکنژاد، آموزش تصویری هارمونی تحلیلی با تدریس نادر مشایخی، آموزش تصویری تار با تدریس آزاد میرزاپور، آموزش تصویری سه تار با تدریس طینوش بهرامی، آموزش تصویری کمانچه با تدریس حسام اینانلو و آموزش تصویری صداسازی با تدریس هانیه کیان از جمله فیلمهای آموزش موسیقی بودند که در سال ۱۳۹۷ توسط خنیاگر تولید و منتشر شدند.

احمد عبادی سال ها در وزارت پیشه و هنر مشغول تدریس بود و همچنین در آنجا در مورد موسیقی ایران و سه تار تحقیق می کرد. سه تار آوا برای افراد مبتدی تا حرفهای مناسب بوده و طراحی و ساختار خوبی دارد. طول ساز بین ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر است. بخصوص اگر پرده های آن به وسیله چربی دست چرب شوند باعث تغییر در صدای ساز می شود. اگر دوست دارید موسیقی سه تار شما کیفیت مطلوبی داشته باشد و خوش نوا باشد حتما به صفحه آن توجه داشته باشید که مبادا دچار آسیب باشد. فریدونی، نیما (1384)، جواب آواز استاد عبدالله دوامی، ویژه ی تار و سه تار، پارت، تهران.

دیدگاهتان را بنویسید