مشخصات و قیمت خرید تنبک حلمی ترکه ای

یعنی هر هنر جو خارج از ایران، علاوه بر یک جلسه آنلاین با استاد حرفه ایِ سه تار، یک جلسه ی رفع اشکال بصورت آفلاین نیز به عنوان خدمات ویژه، دریافت خواهد کرد. یعنی از هنگامی که چوب بریده میشود، باید چوب بین ۳ تا ۵ سال در همان رطوبتی باشد که میخواهد مورد استفاده قرار گیرد. تا کنون اکثر تعییراتی که در این ساز اعمال شده در زمنیه الگوی ساخت ، طراحی بدنه و امکانات آکوستیکی جدید بوده است اما نسل جدید سه تار ، یعنی سه تار الکتریک دارای تقویت کننده ای الکتریکی میباشد که صدای آن را بیشتر و قابل تغییر کرده است.

ساخت و طراحی این ساز در کارگاه دانیال شعبانی به کمک سروش قهرمانلو نوازنده سه تار الکتریک انجام شده است. گفتنی است، نعمتالله حسینزاده و کنعان دلآهنگ از اعضای گروه قوالی نجمالدین در این کنسرت غایب بودند. در سه تارهای جدید شکل اصلی ساز حفظ شده اما از نظر صدا و برخی ساختارها تغییراتی را به همراه داشته که نمونه آن را در سه تار الکتریک میتوان مشاهده کرد. برخی از عرفا نیز این ساز را اوتار می خوانند.

این گروه به اجرای قطعاتی از آلبوم و «چله نشین» پرداختند. او در سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر به نیت ارج نهادن به یکی از شیوه های سه تار نوازی قدما، قطعاتی را از استاد یوسف فروتن در آوازهای دشتی و بیات ترک اجرا کرد. علی سلاجقه(معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست)، محمود سالاری (معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، بهمن نامورمطلق (رئیس فرهنگستان هنر)، محمد رئیسزاده(رئیس سازمان نظام پزشکی)،حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی(رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران)،علیرضا قزوه (رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما)، محمد اله یاری فومنی رئیس سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر و حسن ریاحی (دبیرسی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر) از میهمانان این برنامه بودند.

سالهای دانشجویی را عمدتا روی مطالعه علمی و نظری روایات گوناگون ردیف و نواخته های به جا مانده از استاید دوره قاجار و پهلوی اول سپری نمود. از همه شما عزیزان تشکر می کنم و برای رهبرجوان ارکستر که از استعدادهای آینده موسیقی هستند،عرفان وکیلی عزیز، اجرای خوبی را آرزو میکنم. عرفان وکیلی هم پس از دریافت این هدیه ضمن سلام و عرض ادب به حاضران درسالن گفت: از آقای عبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان تشکر میکنم اما درواقع این گل باید به آقای حیدریان تقدیم شود و جایشان دراین برنامه بسیارخالی است و از حاضران درسالن تقاضا دارم ایشان را تشویق کنند.

شامگاه جمعه(22 بهمن)، ساعت 21:30 ارکسترسمفونیک تهران درسانس دوم اجراهای رسمی این دوره ازجشنواره موسیقی فجر، با تغییراتی دربرنامه خود به روی صحنه آمد.ساعاتی قبل ازاجرای این برنامه از سوی برگزارکنندگان جشنواره اعلام شد، با توجه به مثبت شدن تست کرونا آقای نصیرحیدریان، رهبرمیهمان ارکستر سمفونیک تهران ، این کنسرت با رهبر دیگری برگزار خواهد شد و سرانجام عرفان وکیلی جوان خوش آتیه موسیقی ایران، با انتخاب شورای هنری ارکستر سمفونیک این مسئولیت را برعهده گرفت و برروی صحنه آمد. بسیاری عقیده دارند با توجه به مشابهت ظاهری بالای تار و سه تار با تنبور، در ساخت آن ها از تنبور الهام گرفته شده است.

استفاده از دو نوع چوب در ساخت این ساز باعث شده تا مقاومت این ساز در مقابل رطوبت و عوامل محیطی در طول سال های آینده به مراتب بیشتر از سازهای استاندارد باشد. سال ۸۵ برای ادامه تحصیل از ایران رفتم و سه سال بعد برگشتم. از آلبوم های او می توان به «چهارگاه مرکب» و «راست» با صدای مظفر شفیعی، «چهارسو»، «برافشان»، «حُزان»، «تصانیف عارق قزوینی»، «شرح این هجران» با صدای مجتبی عسگری اشاره کرد. از آنجا که این استاد در نواختن تار نیز ممتاز بودند، به نواختن آن بسنده کرده و در نتیجه اجرایی از سه تار نوازی ایشان ضبط و ثبت نشد.

با پاسخ دادن به سؤالاتی از این قبیل می توانید به این نتیجه برسید که از سازتان چه انتظاری دارید! این کاسه، شکلی مانند گلابی دارد و از چوب ساخته شده است. اما این ساز، بیشتر در غرب آسیا رواج داشت. سهتار و انواع سازهای شبیه به آن مانند تنبور و دوتار و چگور در نواحی مرکزی آسیا و خاورمیانه رواج داشتهاست. این ساز در خانواده تنبور طبقه بندی می شود. سهتار پیشتر همخانواده با سازهایی چون دوتار و تنبور بودهاست و امروزه به تار بسیار نزدیکتر است.

در روش جدید، تخته های چوب از درخت به ضخامت حدود 3 میلی متر مدتی در آب خیسانده می شوند و پس از حدود 24 ساعت آن ها را در قالب های مخصوص قرار می دهند و با حرارت زیاد در زمانی بسیار کوتاه می خشکانند. تمامی اساتید آموزشگاه از فارغ التحصیلان رشته موسیقی هستند و فضا و نظم آموزشگاه، بسیار حرفه ای و مناسب برای هنرجویانی است که به دنبال پیشرفت هستند. گفته میشود که در قدیم، سهتار بیشتر در میان طبقه اعیان و اشراف و شاهان و شاهزادگان خواهان داشته، اما میزرا عبدالله فراهانی (از اساتید برجسته موسیقی ایرانی در دوره قاجار) با شروع آموزش این ساز در کلاس درس، به تدریج آن را به سازی متداول برای همگان تبدیل کرد.

سه تار در گروه ساز های مضرابی قرار گرفته و از نخ ، چوب، فلز و نایلون ساخته شده است. سه تار از سازهای زهی-زخمه ای موسیقی ایرانی است که با ناخن انگشت سبابه و گاهی توام با انگشت وسطی نواخته می شود. بدنه ساز تنبک شیرانی کوچک به صورت یک تکه ، از چوب گردو ساخته شده است. ساز نویی که با چوب توت ساخته شده است و به تدریج کهنه میشود جنس چوباش تغییر میکند و از حالت نرم اولیه که ساز، نو است به سمت شیشهای شدن و چینی شدن میل میکند.

ما ساز و کار دقیقی برای قیمت گذاری نداریم و هیچ مرجعی و ساز و کاری وجود ندارد که سازسازها و نوازنده ها از آن تبعیت کنند. بلکه بین اجزای اون فاصله میوفته دقیقا انگار که نوازنده داره آروم نوازندگی میکنه و میشه گفت تقریبا هیچ افت کیفیتی در این مورد وجود نخواهد داشت،مگر اینکه انقدر تمپو رو پایین بیارید که بین سمپل های خُرد شده ی اون سکوت بیوفته! هرچند که در موقعیت هایی به معنای سکوت در کل میزان است حتی اگر نت گرد به معنای این میزان کشش نباشد. با اینکه برای این اجرا برنامه ریزی دقیق انجام شده بود اما متاسفانه درگیر بیماری کرونا شدم و ناگزیراز قرنطینه.ارکستر درروزهای گذشته تمرینات خوبی داشته ودرشرایط مساعد اجرا قرار دارد و با اینکه نمی شد به دلیل شرایط بوجود آمده به کنسلی اجرا هم فکر کرد،اما نوازندگان متحد ارکستر، کنسرت مایستر وهمینطورسولیست ویلون با همدلی در کنار ارکستر بودند تا در سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر اجرا داشته باشیم.

او از ارزش والای این هنرمندان گفت و در ادامه صحبت های خود افزود: «پوئم سمفونی سرباز» را باردیگر در مراسم افتتاحیه جشنواره موسیقی فجر اجرا می کنم و قطعا هرجا که نیازباشد حمایت خواهم کرد. همچنین موسیقی تلفیقی در موسیقی ایران در حال پیشرفت است و در این راه اساتید و هنرمندان بزرگی دست به کار شده اند. کنسرت گروه قوالی نجمالدین متشکل از هنرمندان افغانستانی ساکن ایران، عصر روز جمعه 22 بهمنماه از ساعت 18:30 در قالب سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در سالن فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید