معرفی انواع گیتار و بهترین گیتار ها برای شروع (راهنمای کامل تازه کارها) – لامینور

همچنین سنتورهای عراقی -هندی- مصری و ترکی که بعضی از آنها حدود ۳۶۰ سیم دارند. نوازندگی سنتور با دو چوب نازک که به آنها «مضراب» گفته میشود، انجام میشود. با رواج بیشتر قیچک، با حمایت وزارت فرهنگ و هنر وقت ساختمان و کو آن تکمیل و تنظیم شد و سه گونه قیچک تکمیلتر به نامهای قیچک سوپرانو (به طول ۵۶٫۵ سانتیمتر)، قیچک آلتو (۶۳ سانتیمتر) و قیچک باس به همان نسبت بزرگتر ساختهاند.وسعت هریک از این انواع حدود سه اکتاو است.قیچک سوپرانو سازی است که قابلیت ثکنوازی و همنوازی هر دو را حائز است ولی دو نوع دیگر(آلتو و باس) بیشتر به منظور همنوازی در ارکستر به کار می رود.آرشه ی قیچک، پس از استاندارد سازی، عینا همان آرشه ویولن است.

در بخشهای سازشناسی متون کهن موسیقی به سازی سه گوش بیرون ساعد با سطحی مجرد تنها دارای هفتاد و دو وتر آن یک کوک میگرفته با اوتاری از ابریشم و گاه از روده و گاه از مفتول سیم اشات رفتهاست که همانند چنگ نواخته میشدهاست. پال برن در کتاب «تاریخی از کنتر باس»، با اشاره به چندین منبع میگوید کنترباس به عنوان یک بیس حقیقی در خانواده ویولون ریشه دارد.

او در این کتاب از کمانچه با نام عربی آن، رباب یاد میکند. كه بعضی از این سازها با آرشه (de arco)، بعضی با مضراب (de penola) و بضی دیکر هم با انگشت (de mano) نواخته می شدند. بعدها از ویهوئلای انگشتی (Vihuela de mano ) نوعی گیتار بوجود مي آيد. در قرن شانزده این دو ساز در اسپانیا بسیار رایج بودند و نوازندگی با انگشت به حدی عمومیت پیدا کرد که پسوند انگشت (de mano) در این کشور به کلی از اسم این سازها حذف شد.

این برند در سال ۱۹۶۸ تاسیس شد. در واقع چوبی که در صنعت ساخت این سازها بکار می رود دو جنس صدای متفاوت ایجاد می کند. نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ چه به طور جمعی و انفرادی بسیار پر اهمیت است. هر گیتاریست می داند که تن صدای گیتارش به پیکاپی که دارد از آن استفاده می کند بستگی دارد. در زمان حکومت اسلام در اروپا، این ساز توسط زریاب دارابگردی و چند تن از شاگردانش به آندلس برده شد. گیتار زمانی وارد موسیقی فلامنکو شد که اسپانیاییها فلامنکو را با سازهای دیگری مینواختند. پس از آن گیتار به شدت بر این موسیقی تاثیر گذاشت و هم اکنون کاملا به آن وابستهاست.

پلی لیست بهترین و احساسی ترین آهنگ های بی کلام ترکی با نام Türkçe Şarkıs شامل 70 قطعه موسیقی بدون کلام از محبوب ترین و بهترین آثار بی کلام ترکیه ای از آهنگسازان کشور ترکیه می باشد.قطعات شنیدنی که با ساز های مختلف و اکثرا با فضایی احساسیTآرامش بخش و گاهی نیز غم انگیز دارند.اگر شما نیز جزو علاقمندان به موسیقی های احساسی ترکی هستید این پلی لیست اختصاصی سانگ سرا را هم اکنون با کیفیت اورجینال FLAC (16 Bit) میتوانید دانلود نمایید. به همین دلیل علاقه ی زیادی برای داشتن چنین وسیله ای و نواختن موسیقی با آن خواهند داشت.

برای دنبال کردن اینستاگرام ایجاد کنندۀ این وبلاگ لطفاً اینجا را کلیک کنید . خرک، سمت راست ساز، روی پوست قار رداده شده و وجود پوست زیر خرک صدای ساز را رساتر و روشنتر میسازد، هر صوت در این ساز به وسیلهٔ سه سیم به صدا در میآید. از شاخصترین کمانچهنوازان ایرانی میتوان به علیاصغر بهاری، رحمت الله بدیعی و مجتبی میرزاده اشاره کرد. به این صورت که کوک اصلی و رایج کمانچه می لا ر سل میباشد و از جمله میتوان به کوکهای رِ لا رِ سل (برای دستگاه نوا) می لا رِ لا (برای ماهور) و می لا می لا (برای همایون، اصفهان، چهارگاه، ماهور و راستپنجگاه) اشاره کرد.

اولین سیم کنترباس که زیرترین کوک را دارد سیم سل و به ترتیب: ر، لا و می.( در صورت ۵ سیمه بودن بم ترین سیم، سیم دو است) زیرترین سیم کنترباس نت سل در اکتاو سوم است. درطی قرنهای چهارده و پانزده در شکل گیتار و ویهوئلاي انگشتي تغییرات قابل توجه ای بوجود مي آيد، به تدریج در پهلوهای آنها فرورفتگی ایجاد مي شود و در قرن شانزده هر دو ساز آشکارا شبیه گیتار مي شوند. شکم ساز کروی و توخالی است که مقطع نسبتا کوچکی از آن در جلو به دهانهای اختصاص یافته و روی دهانه پوست کشیده شده و بر روی پوست، خرکی تقریبا شبیه به خرک تار و نه کاملا عمود بر سیمها قرار گرفتهاست.

این واژه یونانی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از واژه پارسی کهن سیهتار (سهتار) آمده است. گیتار پارسی از دسته گیتارهای ساخت ایران است که محبوبیت زیادی در بین نوآموزهای هنر موسیقی دارد. وزن گیتار چقدر است؟ در واقع وجود پسوند تار در نام گیتار میتواند موید این باشد که گیتار سازی ایرانی است. سنتور، یا آنچنان که استاد ابوالحسن خان صبا گاه مینوشت: سنطور، در سالهای پایانی عصر قاجار، سازی تقریباً فراموش شده و رو به نابودی بود. از آن پس گیتار بدنه ای بزرگتر و شکلی مدورتر به خود گرفت. بعدها رو می ها برای نخستین بار سازهایی چون سیتارا، پاندورا Pandora و فیدیکولا Fidicula را نواختند و از این راه آلات کوردوفن در تمام اروپا رواج یافت؛ در واقع نخستین گیتارهای واقعی در آغاز دوره رنسانس به ظهور رسید؛ این گیتار ها به دلیل داشتن بدنه ای باریک و شکلی مدور متمایز بودند.

استناد داده شده به فارابی است اما او چیزی ذکر نکردهاست. بین گیتار کلاسیک و گیتار فلامنکو تفاوت نا چیزی وجود دارد، معمولاً گیتار کلاسیک از چوبهایی که رنگ قهوهای تیره دارتد ساخته میشود و گیتارهای با چوبهای زرد و روشن تر از آن گیتارهای فلامنکو هستند . گیتار فلامنکو در نوعی هنر موسیقی و رقص سنتی به نام فلامنکو استفاده میشود که مربوط به آندلوس در جنوب اسپانیا است.

در شمال افغانستان نیز قیچک در موسیقی سنتی رواج وسیعی دارد. به همین منظور نت نویسی و ثبت آهنگهای ساخته شده رواج پیدا کرد. ساز قیچک اساسا محلی است و بیشترین رواج را در نواحی جنوب شرقی ایران و خصوصااستان سیستان و بلوچستان ایران دارد.در سال های اخیر این ساز در شهرهای دیگر نیز استفاده می شود.در آن نواحی طبق عقیده و سنت اهالی، برای معالجه امراض به کار می رود. گیتار کلاسیک خود از گیتار فلامنکو که اسپانیاییها آن را به کار میبردهاند مشتق گشتهاست . واژه guitar در زبان انگلیسی، gitarre در آلمانی و guitare در فرانسوی همگی مشتق شده از واژه guitarra در زبان اسپانیایی هستند که آن خود از واژه قیثاره در زبان عربی اندلوسی مشتق شده است.

این نوع اتصال غالباً در گیتارهای بدنه تو پر و Acoustic Flaptop استفاده میشود . از هر دو سنتور کروماتیک و کروماتیک بم در حال حاضر تنها استفادههای همنوازی میشود. نوازنده ساز را به طور قائم در دست چپ میگیرد و انگشتان همان دست را روی دسته میلغزاند و آرشه را با دست راست به سیمها تماس میدهد. اما مسئله اینجاست که تعداد زیادی تیوب مورد استفاده قرار میگیرد. گیتار کلاسیک برای اجرای موسیقی کلاسیک مناسب است که منظور از موسیقی کلاسیک گسترهی وسیعی است که آثار باخ و بتهوون و موتزارت و شوپن را در بر میگیرد. برای صدایی خشن تر می توان از پوست بز استفاده کرد چرا که هنگام خشکی هوا بیشتر کشیده شده و موجب تیز شدن صدای دف می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید