معرفی کامل انواع سرطان خون – مجله دکتردکتر

هنگامی که فرد دیابتیک باشد، بیشتر در معرض چاقی است و چاقی در سرطان کبد موثر است. چه کسانی در معرض ابتلا به سرطان کبد هستند؟ مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند. سرطان (Cancer): واژه مورد استفاده برای توصیف بیش از 100 نوع بیماری که در آن رشد سلولها از کنترل خارج می شوند یا تومور سرطانی ایجاد می شود. در این مطالعه، محققان دی.ان.ای بدون سلول را (دی.ان.ای که ابتدا به سلولها متصل می شود و بعد از مرگ سلول وارد خون می شود)در 3583 نفر بررسی کردند.

این بیماری ها مشکلاتی در گردش خون به وجود می آورد که مانع از رسیدن خون به رگ ها و مویرگ ها می شود. این اندام دستگاه گوارش در قسمت پشت نای و در جلوی ستون مهره ها قرار دارد. بیمار احساس تهوع دارد. احساس خستگی مفرط میکند. الکل خسارات جبران ناپذیری به کبد وارد میکند. در ابتلا به این سرطان، بیمار بخش دیگری در بدنش درگیر سرطان بوده است که متاستاز داده و کبد او را نیز درگیر کرده است.

این نوع سرطان به سرعت پیشرفت میکند و معمولا در مراحل انتهایی تشخیص داده میشود که بسیار دیر شده است. بسیاری از بیماران در مراحل ابتدایی ابتلا به سرطان علامت خاصی نشان نمیدهند. مقالهی ما بیشتر بر روی سرطان کبد اولیه تمرکز میکند. تحقیقات پیشین حدس زده بودند که اگزمای پوستی با کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست رابطه داشته باشد، اما اثبات چنین ادعایی کار دشواری است، زیرا علایم تغییر میکنند و داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده میشوند نیز ممکن است روی سرطان تاثیر بگذارند.

جیسون یوهانینگ استاد جراحی عروق دانشگاه نبراسکا میگوید: این موضوع آزار دهنده است، این نوع ورم در پایان روز نشان دهنده یک مشکل بزرگ نیست و باید از بین برود، هنگامی که شما یک پیاده روی طولانی رفته باشید و دچار تورم پا شده باشید، نیازی به راهنمایی سخت و سریع نیست اما اگر شما در تمام روز سرپا هستید، منطقی است که در هر ساعت ۵ دقیقه بنشینید. اما اگر تقسیمات بیرویهی سلولی در بخشی از مجرا باشد که خارج از کبد قرار میگیرد، آن را خارج کبدی مینامند. اگر سرطان در بخشی از مجرا که درون کبد وجود دارد رخ دهد آن را درون کبدی مینامند.

این نوع لوسمی، سلولهای لنفاوی یا لنفوسیتها را تحت تأثیر قرار میدهد که بافتهای لنفاوی را میسازند و روندی مزمن دارد. سلول های سفید یا گلبول های سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند. تومورهای کارسینوئید معمولاً در سلول های تولید هورمونی رشد می کنند.این تومورها معمولاً به اندام های مختلف سرایت نمی کنند و تنها حدود 3 درصد از سرطان های معده را تشکیل می دهند. سرطان معده در ژاپن، چین، جنوب و شرق اروپا، جنوب و مرکز آمریکا شیوع بیشتری دارد. چون در این مرحله سرطان محدود به لایه داخلی معده است و به لایه های عمقی تر نفوذ نکرده است میتواند با جراحی تنها درمان شود.

یافته های تحقیقات نشان می دهد که سرطان پروستات زودرس به بیشتر به عوامل ژنتیکی ارتباط دارد تا به عوامل محیطی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی. سرطان کبد اولیه انواع مختلفی دارد که شدت بیماری زایی آنها نیز با هم متفاوت است. انواع MDS براساس تغییرات خاصی در سلولهای خون و مغز استخوان ایجاد میشوند. علائم سرطان استخوان میتواند شبیه به بسیاری از بیماری های سیستم حرکتی بدن انسان باشد. با این حال، PET اسکن راهی برای ایجاد تصویر از اندام ها و بافت های داخل بدن است. بدن هر فرد شامل میلیون ها سلول است که در بافت ها و اندام ها (عضلات، استخوان ها، کبد، ریه هاو…) تقسیم شده اند.

ستون فقرات، استخوان لگن خاصره و ران شایع ترین محل ابتلای بیماری است. این درمان ها باید در سریع ترین زمان ممکن برای این افراد انجام شود تا طول عمر آنها را بتواند افزایش دهد. بیوپسی کبد همچنین میتواند با استفاده از لاپاراسکوپی انجام پذیرد. یک تست تشخیصی دیگر که در اختیار پزشکان قرار دارد، بیوپسی کبدی است. در این آزمایشها میزان پوتئین، بیلی روبین و آنزیمهای کبدی سنجیده شده و سلامت کبد شما بررسی میشود. گزینههای درمانی برای سرطان استخوان شما بر اساس نوع سرطان، مرحله سرطان، سلامت کلی و ترجیحات شما است.

سطح کلسیم افزایش یافته – هنگامی که استخوان ها تحت تاثیر سلول های سرطانی ثانویه قرار می گیرند، مقدار بالایی از کلسیم (ماده ای که به ساخت استخوان ها کمک می کند) ممکن است به خون منتقل شود. در لوسمی، جهش ها به سلول های خون می گویند که بدون توقف به رشد و تقسیم کردن ادامه دهند. بعضی از سرطان ها نسبت به عمل جراحی بهتر واکنش می دهند؛ در حالی که برخی دیگر به شیمی درمانی یا پرتو درمانی واکنش بهتری دارند. هپاتوما یا سرطان سلولهای کبد از معمولترین و شایعترین انواع سرطان اولیه ی کبدی است.

هنگامی که سرخرگ اصلی کبدی بسته میشود، خونرسانی کبدی از طریق سیاهرگهای کناری صورت میگیرد. سرطان مری (esophagus cancer) از لایه مخاطی که همان لایه پوشاننده سطح داخلی مری است آغاز میشود و سپس در لایههای زیرین مانند لایه زیر مخاطی و ماهیچهای تکثیر میشود. در واقع سرطان از خود این اندام آغاز شده است. اگر نیاز به برداشت نمونه بافت از اندامهای دیگر شکم هم باشد، نیاز به یک برش بزرگتر و در واقع لاپاراتومی است. در واقع این تستها نشان دهندهی عملکرد سالم کبد شما هستند.

وجود آلفا فیتوپروتئین در خون میتواند نشان دهندهی سرطان کبد باشد. این فاکتور پروتئینی معمولا در کیسهی زرده و کبد جنین پیش از به دنیا آمدن تولید میشود و وجود آن در خون یک فرد بالغ نشان دهندهی اتفاقات خوبی نیست. معمولا علائم در مراحل پیشرفته تر بروز میکنند. البته سرطان کبد انواع مختلف اولیه و ثانویه دارد و در مراحل ابتدایی و پیشرفته تقسیم بندی میشود. شیمی درمانی معمولاً نیاز به تزریق داروهای تزریقی جهت تخریب سلول های سرطانی دارد. این نوع سرطان از گلبول های سفید پلاسما ایجاد می شود و دلیل اصلی ایجاد کننده ی میلوما به طور دقیق مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید