میزان بقا در سرطان معده

اگر هر گونه علایم یا نشانه هایی دارید که باعث نگرانی شما می شوند، مانند خونریزی واژینال یا ترشحات مربوط به پریودها، درد لگن یا درد در هنگام رابطه جنسی، به پزشکتان مراجعه کنید. ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، شایعترین عفونت قابل انتقال است.انواع زیادی از این ویروس وجود دارد که بعضی از آنها میتوانند باعث ایجاد بیماری در انسان شوند؛ از جمله این بیماریها میتوان به سرطان دهانه رحم اشاره کرد.

سرطان دهانه رحم یا سرطان آندومتر، بر اثر دلایل کاملا ناشناختهای در بدن ایجاد میشود اما تحقیقات نشان میدهد که بعضی علائم و دلایل در میان زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم مشترک بوده، بنابراین آگاهی از دلایلی که ریسک ابتلا به این سرطان را بالا میبرد، میتواند در پیشگیری و درمان آن کمک کند. بعضی دیگر هم ممکن است به مرور زمان خودبخود خوب شوند و بعضی دیگر نیاز به درمان دارند. افراد مبتلا به این سندرم، هم چنین در معرض ابتلا به برخی انواع سرطان سینه نیز قرار دارند. پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفته شده که مصرف هورمون ها بعد از یائسگی که دارای استروژن و پروژسترون هستند، ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد.

بیماری یا وضعیتی که میزان استروژن را افزایش می دهد، اما نه سطح پروژسترون، در بدن شما می تواند ریسک ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد. کشندگی و میزان مرگ و میر ناشی از سرطان رحم بستگی به درجه سرطان یا میزان پیشرفت آن دارد. درجه بندی سرطان، نوعی سیستم طبقه بندی است که گستردگی و پیشرفت سرطان بر اساس آن تعیین می شود. خبر خوب این است که یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند. این روش تنها برای درمان سرطان در معرض اشعه استفاده می شود و سرطان مناطق دیگر را درمان نمی کند.

خستگی شرایطی شایع است که شکل گرفته و از بین می رود و به تنهایی نباید به عنوان نشانگری برای سرطان دهانه رحم مد نظر قرار بگیرد. این می تواند نشانه ای از التهاب دهانه رحم، یک عفونت واژنی یا پولیپ رحم باشد که همگی شرایطی غیر جدی بوده و نگران کننده نیستند. دلایل مختلفی در پس ترشحات واژنی قرار دارند، اما مواجهه با ترشحات آبکی و بدبو ممکن است نشانه ای نگران کننده باشد. همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان، بی اشتهایی یا کاهش وزن بی دلیل می تواند نشانه ای نگران کننده باشد.

چنان چه دلیل درد استخوان در شب بر اثر فعالیت شدید فیزیکی و یا کمبود استخوان نباشد ، باید به بهترین دکتر درد مراجعه کنید. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید, فعالیت بدنی خود را افزایش داده و میزان کالری که هر روز می خورید را کاهش دهید. پس از اتمام درمان، بیمار تحت آزمایش هایی برای تعیین میزان اثربخشی درمان قرار می گیرد. سن بالا برای شروع دوران قاعدگی:قاعدگی در سنین پایین – قبل از سن 12 سالگی شروع می شود – بعد از شروع یائسگی خطر ابتلا به سرطان آندومتر افزایش می یابد.

سرطان دهانه رحم می تواند به غدد لنفاوی در ناحیه بین استخوان های کفل گسترش یابد. همانطور که پیرتر می شوید، ریسک ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. زنانی که هرگز باردار نشده اند، نسبت به زنانی که حداقل یک دوره بارداری را گذرانده اند، دارای ریسک بالاتری نسبت به سرطان آندومتر می باشند. حدود 90 الی 95٪ از کسانی که به سرطان معده مبتلا می شوند، به سرطان آدنوکارسینوما دچار هستند.

همچنین این امکان وجود دارد که جراح، مجرای معده و روده باریک را بزرگتر کند تا محتویات معده راحتتر وارد روده باریک شود. اعضای MDT آنچه را که فکر می کنند بهترین روش درمانی برای شماست پیشنهاد می کند اما تصمیم نهایی با خود شما است. در این شرایط، شیمیدرمانی و هورموندرمانی گزینههای درمانی موجود برای بیمار بهشمار میآیند. تشخیص مرحله سرطان امکان درمان سرطان رحم و شانس زنده ماندن بیمار را مشخص میکند.

تشخیص سرطان نیازمند دقت و حساسیت بالایی است. تومور هایی که عود می کنند ممکن است مشکلات جدی ایجاد کنند پس مهم است که زود آنها را شناسایی کنیم. پژوهشگران بعد از اینDNA 3583 نفر را بررسی کردند که ۱۵۳۰ نفر مبتلا به سرطان بودند و ۲۰۵۳ نفر سالم شناسایی شدند. این تومور در هرسال از هر صد هزار نفر ۷-۵ نفر را مبتلا میکند و شیوع آن بیشتر در سنین بین ۷۰-۵۰ سالگی است.میلوم مولتیپل شایعترین تومور بدخیم اولیه استخوان می باشد. گاهی اوقات پزشک ممکن است آزمایش بیشتر برای تایید نتایج را تجویز کند. هورمون درمانی برای سرطان پستان:زنانی که مبتلا به سرطان پستان هستند و هورمون درمانی می شوند، خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهند.

همانطور که درمانهای دیگر توسعه یافته است، قطع عضو کمتر رایج میشود. به طور کلی، هرچه مرحله کمتر باشد یعنی پیشرفت سرطان کمتر بوده باشد، پیش آگهی بهتر خواهد بود. به طور کلی، هرچه درجه یا میزان پیشرفت سرطان کمتر باشد، احتمال بهبود بیماری و نجات بیمار بیشتر خواهد بود و هرچه پیشرفته تر باشد، با سرطان آندومتر خطرناکتری روبرو هستیم. به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “پریونشن”، سرطان دهانه رحم به آرامی پیشرفت کرده و به طور معمول زمانی که بیماری بسیار پیشرفت کرده است، علائم آن پدیدار می شوند.

انواع دیگر سرطان ها هم می توانند در رحم شکل بگیرند، از جمله سلول های رحمی، اما این نوع سرطان بسیار کم تر از سرطان آندومتر شایع است. همچنین رایج ترین روش جهت غربالگری سرطان دهانه رحم، استفاده از تست پاپ اسمیر است؛ تست پاپ اسمیر امکان شناسایی سلول های پیش سرطانی را فراهم میکند و بدین طریق امکان تشخیص زود هنگام سرطان فراهم میشود؛ انجام به موقع و منظم تست پاپ اسمیر می تواند در راستای پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار مؤثر باشد. روش مهم دیگر برای شناسایی این سرطان و درجه آن استفاده از هیستروسکوپی است.

دیدگاهتان را بنویسید