همه چیز درباره سنجش تراکم استخوان

در خط میانی سطح پشتی، یک برجستگی استخوانی وجود دارد که به آن ستیغ میانی ساکرال (median sacral crest) گفته می شود. سطح فوقانی آن به سمت جلو ضخیم و برآمده می شود و ستیغ عانه (Pubis crest) را می سازد. در این وضعیت، قسمت جلوی لگن به سمت بالا و عقب کج میشود، درحالیکه قسمت پایین لگن به زیر بدن میچرخد. این امر بدین دلیل است که تراز نبودن وضعیت بدن باعث عدم تراز مفصل میشود، این شرایطی است که باعث میشود اعصاب سیگنالی موجود در این منطقه، سیگنالهای درد را تحریک کنند. داروهای رایجی که می تواند برای کاهش درد مصرف شود داروهای مسکن مانند آسپیرین و داورهای ضدالتهاب بدون استروئید، کورتیکواستروئید و داروهای خواب آور است.

قوزک داخلی پا، سر درشت نی است. کلا در هر بیماری که تحت شیمی درمانی قرار گرفته و یا به علت ابتلا به بیماری های روماتیسمی و یا ام اس و یا هر بیماری دیگر کورتون دریافت کرده است و همچنین کسانی که سابقه مصرف موارد مخدر دارند باید به فکر نکروز یا سیاه شدگی سر استخوان ران در ناحیه لگن بود. حدودا ۳۰۰۰ سال پیش بود که یونانیان باستان نخستین اندام مصنوعی کاربردی را ساختند: یک انگشت خیلی بزرگ. در کف دست انسان پنج استخوان دراز به نام متاکارپ Metacarp وجود دارد و هر انگشت سه استخوان دارد بجز شست که از دو استخوان تشکیل شده است.

در زنان لگن واقعی فضایی است که هنگام زایمان طبیعی با منقبض شدن و ایجاد فشار باعث خروج نوزاد از رحم می گردد و به همین علت کمی گرد تر و گود تر است تا نیروی لازم برای ایجاد فشار در زایمان را فراهم کند. سه عصب مهم بعد از عبور از ساعد از مچ هم عبور کرده و به دست میرسند. این استخوان ها به وسیله پیچ ها و پلاک های فلزی به هم وصل می شوند. تعدادی از افراد همراه با درمان های فیزیوتراپی دارو هم مصرف می کنند که فیزیوتراپ ها برای دستیابی به نتیجه مطلوب به آنها توصیه می کنند، که مصرف دارو را قطع کنند.

بسیار مهم است که هنگام شناسایی و تشخیص چرخش استخوان لگن، پزشک این موقعیتها را بهدرستی مشاهده کند. چرخش جانبی لگن میتواند یک پا را کوتاهتر از پای دیگر جلوه دهد. درد های رشد معمولا در کودکان بین سه تا دوازه سال ظاهر می شود و معمولا در سال های نوجوانی از بین می رود. برنامه درمانی را برای درمان بیمار طراحی میکند معمولا افراد مبتلا به بیماری آرتروز باید درمان را ۶ تا ۱۰ هفته و ۲ تا ۳ مرتبه در هفته انجام دهند علاوه برتمریناتی که در مراکز فیزیوتراپی با کمک پزشک انجام میدهید.

سطح خارجی (سطح گلوتئال) که دارای شکل محدب است و اتصالات عضلات گلوتئال را فراهم می کند. چرخش لگن یک عامل همیشگی در عدم تحرک، پایداری، وضعیت قرارگیری بدن و کنترل حرکات است. در بسیاری از مسائل مربوط به چرخش لگن، عضلات فلكسور و اکستانسورها (عضلات مسئول کشیدن بدن) در باسن، به شدت تحت تأثیر قرار میگیرند. هر زنی که به 65 سالگی رسیده است باید تست تراکم استخوان را انجام دهد، اما اگر شما احتمال بالینی کاهش تراکم استخوان را دارید (مثلا پایین بودن وزن بدن، سیگار کشیدن، سابقهی خانوادگی و یا سابقهی شکستگی استخوان) باید پیش از رسیدن به سن یائسگی این سنجش را انجام دهید.

آنچه از نظر جسمی غیرممکن است زندگی بدون مغز است، بنابراین تعجب آور نیست که تکامل ما را به حفاظت از این ساختار در ایمن ترین روشی که آناتومی اجازه می دهد ، هدایت کرده است. برای تشخیص بیماریهای مفاصل ، از مایع کیسه برسا استفاده می شود . از CT-اسکن و MRI برای تشخیص دیسک برجسته اسفتاده میشود. پزشک برای کاهش درد و التهاب ناشی از شکستگی استخوان ران و ساق پا، استفاده از یک مسکن بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن (تایلنول یا غیره) یا ایبوپروفن (آدویل، مورتین ال بی یا غیره) یا ترکیبی از این دو را پیشنهاد کند.

در شیمی درمانی بیماری های مبتلا به سرطان معمولا چند دارو به همراه هم برای بیمار استفاده میشود. متاسفانه آرتروز معمولا پیشرونده است. متاسفانه سر استخوان ران فقط همین یک مسیر خونرسانی را دارد و در صورت اختلال انتقال خون از این مسیر راه جایگزین دیگری وجود ندارد. بعد از درمان شکستگی های مچ پا معمولا قطعات شکسته شده نیاز به شش هفته و لیگامان ها نیاز به مدت زمانی بیش از این برای جوش خوردن دارند.

درد لگن درناحیه خارجی لگن، ناحیه بالای ران و بالای باسن معمولا ناشی از اختلال در ماهیچه ها، لیگامنت های، تاندون ها و بافت های نرم دیگری در اطراف مفصل لگن است. استخوانهای کنجدی در مجاورت استخوانهای دیگر(معمولا در مجاورت استخوانهای دست و پا) یافت می شوند و در مقابل وزن یا نیروی های بسیار سنگین تاب و توانی ندارندو معمولا کوچک اند. درد استخوان لگن می تواند راه رفتن، ایستادن و حتی نشستن در موقعیت های مختلف را با مشکل مواجه کند. در لگن های جنس مذکر استخوان خاجی خمیده تر است و تمایل دارد که به فضای خروجی ناحیه تناسلی نفوذ کند.

گاهی اوقات بدنبال پیچ خوردن مچ و کف پا تاندونی که به قسمت پشتی متاتارس پنجم ( خارجی ترین متاتارس) متصل است تحت کشش ناگهانی قرار گرفته و موجب میشود تکه بزرگی از استخوان که به این تاندون متصل است از بقیه تنه متاتارس کنده و جدا شود. این غضروف نقش ضربه گیر دارد و مانع از اصطکاک و سایش سر استخوانها می شود . این نوار بافتی مانع از جابجایی تاندون ها در مسیر قوسی شکل خود از زیر قوزک خارجی میشوند. آناتومی بدن و فیزیولوژی که به ترتیب ساختار و عملکرد ارگانیسمها و اجزای آنها را مطالعه میکنند، مرتبط هستند و اغلب در کنار یکدیگر مطالعه میشوند.

عضلات همسترنگ و سرینی سفت شده، وقتی قسمت جلوی لگن را به سمت بالا و عقب کج میکنند، قسمت زیر لگن را به سمت پایین بدن میکشند. استخوانهایی که ستون فقرات شما (مهره ها) را تشکیل می دهند می توانند تا حد خرد شدن ضعیف شوند و این می تواند منجر به کمردرد، کاهش قد و حالت خمیده به سمت جلو شود. این وضعیت در حالی رخ میدهد که قسمت قدامی لگن به سمت جلو، و قسمت پشت لگن به بالا میچرخد.

از آنجا که علت درد لگن می تواند مربوط به مشکل دیگری باشد بنابراین در صورت بروز درد لگن که با درمان های خانگی بهبود نیافت حتما به پزشک مراجع کنید. با مراجعه به پزشک می توانید از منبع دقیق درد لگن وعلت آن آگاه شوید. عضلات فلکسور باسن مانند ماهیچه خاصرهای مازویی، عضلهی خیاطه و ماهیچه راست رانی به لگن و قسمت تحتانی کمر متصل میشوند. یک استخوان از هر دو طرف در پشت استخوان قدامی به هم متصل میشوند تا کنارهها و سقف کاسهی سر را تشکیل دهند. در کنترل بسیاری از بیماری های روماتیسمی مانند روماتیسم مفصلی و بیماری لوپوس یکی از داروهای مورد استفاده کورتون است.

اسکلت محوری شامل استخوانهای سر ، ستون مهره ها ، دنده ها ، جناغ سینه و استخوان هیوئید است . استابولوم با سر گرد استخوان ران تطابق دارد و با هم مفصل لگن (hip joint) را شکل می دهند. سطح رویی سر استخوان ران و سطح داخلی حفره استابولوم پوشیده از بافتی بنام غضروف است که موجب تسهیل حرکت دو طرف مفصل بر روی هم میشود. شاخه فوقانی استخوان شرمگاهی به صورت جانبی از بدنه امتداد می یابد تا بخشی از استابولوم تشکیل شود. فراموش نکنید که تمرینات اصلاحی بعد از بارداری به همان اندازه مهم هستند. نکته مهم این است که انجام تمرینهای بازو باید به محض باز کردن قالب گچی شروع شود.

هدف از انجام تمرینات اصلاحی، ارتقاء بهزیستی عمومی فرد با بهبود حرکات عملکردی از طریق ورزش یا حرکت دادن بافتهای نرم است. ثابت ماندن میتواند باعث کم شدن قدرت و دامنه حرکت و همچنین کاهش تحرک عملکردی شود. استخوان مانند هر بافت دیگری برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و مواد غذایی دارد و این مواد از طریق جریان خون به آن میرسند. محافظت: اسکلت انسان به محافظت از بسیاری از اندامهای حیاتی داخلی در برابر آسیبها کمک میکند. ازاستخوان های جمجمه (که مغز درون آن است) با پوشیدن کلاه محافظ موقع دوچرخه سواری و ورزش های دیگر محافظت کنید.

قسمتی از بدن که با دندهها محصور شده است و از قلب و ریهها محافظت میکند. طولانی ترین رباط پا نیام کف پایی یا فاشیای پلانتار است که در کف پا قرار داشته و پاشنه را به انگشتان وصل کرده و قوس کف پا را تشکیل می دهد. عضلات شکم را طوری فشار دهید که قسمت پشت بر روی کف زمین صاف باشد. اسکلت ، قالبی است که به جانور شکل می دهد و زمینه را برای حفاظت ، استحکام و حرکت آن فراهم می آورد .

برای درمان این شکستگی، ارزیابی تخصصی مورد نیاز است. مثلا درمان ها برای کاهش درد لگن ناشی از بیماری آرتروز ترکیبی از چندین درمان است. تزریق کورتیکواستروئید میتواند چندین بار در سال به منظور کاهش درد لگن تکرار شود. همچنین لازم به ذکر است که تفاوت جنسیت در آناتومی لگن در کودکان و یا افرادی که به بلوغ جنسی نرسیده اند قابل تشخیص نیست. لگن از استخوان های مفصل ران تشکیل شده است، که در جلو در قسمت شرمگاهی و از پشت توسط استخوان خاجی به هم متصل شده اند. یکی از عوارض مصرف کورتون نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران در ناحیه لگن میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید