وظایف استخوان ها در بدن چیست علوم هشتم – ❤️ هاب گرام

اگر این روش ها درد را تسکین ندهند، پزشک ممکن است جراحی برای برداشتن برجستگی استخوانی یا ترمیم تاندون آشیل را توصیه کند. زائده کوتاهتر در قسمت قدامی است و زائده منقاری نامیده میشود. از آنجایی که به صورت طبیعی مقداری انحراف در حفره ی گلنوئید وجود دارد، در نمای قدامی ـ خلفی این حفره بیضی شکل به نظر می رسد. بعد از سه هفته معمولا امکان جابجایی وجود ندارد. در این موارد پزشک معالج تا سه هفته هر هفته یکرادیوگرافی از ساعد تهیه میکند تا اگر شکستگی جابجایی پیدا کند زود متوجه آن شود.

جااندازی دقیق این شکستگی بصورت بسته معمولا امکانپذیر نیست و در اکثر موارد نیازی هم به جااندازی بسته وجود ندارد. در قسمت دیستال این استخوان (نزدیک به مچ) زائدهای به نام زائده نیزهای (استیلوئید) وجود دارد. سطح قدامی یا جلویی زائده سرآرنج به صورت مقعر بوده و پوشیده از غضروف مفصلی است. آنهایی که در سطح ولار Volar یا قدامی یا جلویی ساعد قرار دارند. نوعی از این درمان که همراه با آویزان کردن ساعد به گردن، بازو هم به تنه بسته میشود را بانداژ ولپو میگویند. دلایل بسیار زیادی وجود دارند که می توانند علت درد ماهیچه بازو باشند.

اگر محل شکستگی جابجایی نداشته باشد درمان بصورت گچ گیری کل اندام فوقانی از کف دست تا بالای بازو است. در حین زمین خوردن فرد بطور غیر ارادی دست خود را بصورت کشیده به جلو میاورد و معمولا اولین جایی که به زمین برخورد میکند کف دست است. ضربه غیر مستقیم به استخوان ترقوه معمولا در حین ورزش و به علت زمین خوردن ایجاد میشود. این درد ها علت های مختلفی دارند. در بچه ها بعد از مدتی کاملاً ناپدید شده ولی در بزرگسالان ممکن است مقداری از آن برجستگی باقی بماند. شناسایی محل دقیق درد لگن سرنخ مهم و موثری در تشخیص علت درد باسن است.

زمانی که علت دقیق مشخص شود، درمان مناسب برای درد انتخاب خواهد شد. ذکر این نکته مهم است که به علت عضلات قوی که به استخوان های ساعد میچسبند حتی اگر در ابتدا محل شکستگی جابجایی نداشته باشد و بیمار در مدتی که گچ دارد دستش را اصلا حرکت هم ندهد ممکن است قطعات شکسته شده بر اثر انقباض عضلات جابجا شوند. خون رسانی خوب به استخوان در بهبود شکستگی بسیار مهم است، زیرا خون اکسیژن و مواد مغذی را به محل شکستگی منتقل می کند تا به بهبودی کمک کند. تورم و کبودی پا باعث وارد آمدن فشار زیادی در ناحیه ساق پا می شود و باعث توقف جریان خون در پا شده و در نتیجه اکسیژن کافی به عضلات پا نمی رسد و همین عامل موجب بروز درد در ساق پا می شود.

برای تهیه سفیدآب در منزل ابتدا به پودر مل کمی آب اضافه می کنیم تا خمیری شکل شده البته این خمیر نباید شل باشد زیرا اگر شل باشد مواد دیگر را نمی توان به آن افزود. هدف از بالا بردن ناحیهی آسیب دیده، در ابتدا کاهش هرگونه تورم است. تحقیقات نشان داده که برخی موادغذایی باعث کاهش التهاب و ورم می شوند. در صورتی که درد زیادی را تجربه می کنید، مصرف داروهای ضد درد و ضد التهاب غیر استروئیدی از قبیل استامینوفن، ناپروکسن و ایبوپروفن که بدون نسخه پزشک نیز قابل تهیه می باشند، توصیه می شود. این پماد خاصیت ضد درد و ضد التهاب داشته و با نفوذ به بافت آسیب دیده موجب بازسازی بافت ها و تسکین درد و تورم ناحیه ضرب دیده می شود.

البته در بچه ها شکسته شدن هر دو استخوان ساعد معمولا با جابجایی اندکی همراه است. درمان اکثر این شکستگی ها بصورت غیر جراحی است. روش دیگر درمان غیر جراحی این شکستگی، بانداژ خاصی به شکل عدد هشت انگلیسی figure of eight است که به توسط پزشک ارتوپد در اطراف هر دو شانه و ترقوه بسته میشود. مکانیسم شکستگی استخوان های ساعد میتواند ضربه غیر مستقیم باشد مثل موقعی که فرد در حین زمین خوردن دستش را حائل قرار داده و با کف دست زمین میخورد و یا ممکن است ضربه مستقیم باشد مثل موقعی که با چوبدستی محکم به ساعد کوبیده میشود.

در حین زمین خوردن، اگر مچ دست در حال چرخش باشد شکستگی استخوان های رادیوس و اولنا در مقابل هم نبوده و یکی بالاتر و دیگری پایین تر قرار میگیرد. ماساژ بافت نرم و حتی استخوان اطراف مچ پای شکسته به جوش خوردن سریع شکستگی کمک میکند. اگر بازوی شما بلافاصله پس از آسیب دیدگی جسمی شروع به درد می کند، ممکن است آن را شکسته باشید. تعداد مهره ها 33 عدد است ولی مهره خارجی و دنبالچه به هم جوش خورده بنابراین در فرد بالغ تعداد 26 عدد است. پاسخ : غضروف نرم و قابل انعطاف است و مانع اصطکاک استخوان ها در مفاصل می شود .

بانداژ به شکل حرف ۸ اگر سفت بسته شود میتواند با فشار بر روی ورید های شانه موجب ورم اندام فوقانی شود و یا ممکن است با فشار بر روی اعصاب شانه موجب فلج اعصابی شود که از ناحیه شانه عبور میکنند. معمولا قطعه خارجی بر اثر وزن اندام فوقانی به سمت پایین و بر اثر انقباض عضلات اطراف شانه به سمت داخل جابجا میشود. هدف از این نوع بستن شانه جااندازی شکستگی و یا حفظ قطعات در حالت جاافتاده با به عقب بردن شانه ها است ولی در عمل معمولا این طریقه بانداژ نمیتواند این هدف را عملی کند به همین خاطر امروزه کمتر از این روش استفاده میشود.

درمان این شکستگی ها بصورت جااندازی و سپس بیحرکت کردن شکستگی است. نیروی برخورد به زمین از کف دست به آرنج و بعد به شانه اعمال شده و میتواند موجب شکستگی ترقوه شود. زمانی که موقعیت روی بدن یا درون بدن را توصیف می کنید، تصور کنید به حالت مستقیم ایستاده اید و بازوها را به آرامی از طرف خود به جلو برده اید و کف دست ها را به جلو چرخانده اید.

پزشکان شکستگی ها را با استفاده از کلاس بندی هایی برای یکدیگر توصیف میکنند. تشخیص قطعی شکستگی های ساعد با رادیوگرافی است. های شدید ممکن است تا شش ماه نیز به طور کامل ترمیم نشوند. بیمار اگر بچه باشد بمدت ۲-۱ هفته و اگر بزرگسال باشد بمدت ۳-۲ هفته در همین حالت میماند تا شکستگی فرصت جوش خوردن را داشته باشد. وقتی شکستگی فقط در یک استخوان ساعد ایجاد شده یا جابجایی کمی دارد معمولا ساعد در محل شکستگی بسرعت متورم و دردناک میشود.

بک برجستگی در جلوی ترقوه لمس میشود و لمس محل شکستگی از روی پوست دردناک بوده و فشار بر روی شکستگی معمولا موجب صدا (کریپتاسیون) میشود. شکستگی در انتهاهای داخلی و خارجی استخوان ترقوه کمتر دیده میشود و علائم آنها شبیه به دررفتگی مفاصل نزدیک آنها یعنی مفاصل آکرومیوکلاویکولر Acromioclavicular joint و استرنوکلاویکولر Sternoclavicular joint است. قطر عرضی آنکه فاصله بین خطوط قوسی دو طرف به حساب می آید، در زن 1/13و در مرد 5/12سانتیمتر و اندازه قطر مایل آن در زن 5/12سانتیمتر و در مرد ۱۲ سانتیمتر است.

وقتی دست را مشت می کنیم سر استخوان های متاکارپال نمایان می گردند و درست در جلوی سر این استخوان ها، فاصله ی مفصلی متاکارپوفالانژیال را با نوک انگشت می توان لمس کرد. در انتهای تحتانی یک زائده نیزهای داشته و توسط دیسکی با استخوانهای مچ دست مفصل میگردد. انتهای بالایی استخوان زند زیرین به سمت پشت و بالا رفته و یک زائده قوسی شکل را میسازد که به آن سرآرنج (اولهکرانون) میگویند. در داخل شیار زند زبرین سر استخوان زند زبرین قرار گرفته و مفصل زندزبرینزیرین (رادیواولنار) بالایی یا پروگزیمال را میسازد. استخوان پوبیس در جلو یا قدام قرار گرفته و از دو قسمت ( راموس فوقانی و راموس تحتانی) درست شده است.

PRICE: اولین مرحله درمانی برای بهبود درد ساق پا شامل حفاظت (Protection)، استراحت (Rest)، استفاده از یخ (Ice)، کمپرس (Compression) و بالا نگه داشتن پا (Elevation) است. اگر روشهای بالا در درمان خارپاشنه موثر نباشد، پزشک عمل جراحی را توصیه می کند. استخوان ساکروم از بالا به مهره پنجم کمری متصل میشود و یک دیسک بین مهره ای در بین آنها قرار دارد. بیمار دچار شکستگی ساعد درد زیادی داشته و حرکات چرخشی ساعد و مچ دست وی بسیار دردناک میشود. به همین دلیل شکستگیهای دردناک اما پایدار بیشتر در افراد مسنی که استخوانهای آنها نازک و متخلخل است دیده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید