پیشرفت سرطان با چه معیاری اندازه گیری میشود

این سه لایه به نامهای اکتودرم، مزودرم و اندودرم همچون سه کاغذ رنگی به شکلهای مختلف روی هم قرار میگیرند و بافتهای مختلف بدن را تشکیل می دهند. این فرایند مرحله بندی نام دارد. اینکه تومور در چه مرحله ای است را بیشتر با بررسی های تصویربرداری مشخص میکنند. نمونه برداری از بافت ها گاهی با جراحی باز انجام می شود و گاهی با اتفاده از سوزن مخصوص امکان پذیر است در مواقعی که از روش جراحی باز جهت نمونه برداشتن از توده سرطانی استفاده می شود پوست تا محل تومور شکافته می شود و بخشی از بافت برای بررسی پاتوبیولوژی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

همچنین تشخیص زود هنگام و برداشتن پولیپهای روده بزرگ، امری حیاتی در پیشگیری از این سرطان است و با این کار شانس درمان و معالجه بیماری تا 90 درصد افزایش مییابد. لازم است تا همه ی بانوان اطلاعات کافی در مورد نحوه ی انجام این تست های غربالگری و زمان انجام آن کسب کنند. در این آزمایش از کاوشگری استفاده میشود که در رکتوم فرد قرار داده میشود تا از پروستات از طریق انواع تکنیکهای فراصوت تصویربرداری کند. فرد باید منتظر بماند تا تکنسین مطمئن شود که تمامی تصاویر به طور صحیح هستند و نیاز به عکس برداری مجدد نیست.

این نمونه برداری جزء نمونه برداریهای سخت و دردناک است. البته لازم به ذکر است که بیشتر این توده ها به دلایلی غیر از سرطان به وجود میآیند. لازم به ذکر است که بسیاری از عوارض جانبی جدی نادر هستند، اما ممکن است اتفاق بیفتند. انسداد مری یکی از عوارض بسیار شایع است. سرطان کندروسارکوم چقدر شایع است؟ این بیماری در سنین 50 سالگی در مردان بسیار شایع است. انواع مختلفی از سرطان سینه، بسته به این که در کدام بخش از آن درگیر میشود، وجود دارد. ● خونریزی از مقعد: خون موجود در مدفوع میتواند رنگ مدفوع را سیاه کند یا به صورت رگههای قرمز رنگ بر سطح مدفوع دیده شود.

بهتر است در زمان خونریزی ماهانه که پستان ها حساس هستند از انجام این تست خودداری کنید. استئو سارکوما: این استخوان را تحت تأثیر قرار می دهد. فشار روی نخاع – اگر سرطان استخوان ثانویه بر روی استخوان ستون فقرات تأثیر بگذارد، می تواند فشار روی اعصاب نخاعی ایجاد کند. • تاریخ چرخه ی تولید مثل: اگر شروع دوره ی قاعدگی ها پیش از سن 12 سالگی و پایان آن ها پس از 55 سالگی باشد، به دلیل اینکه شخص در معرض هورمون های بیشتری قرار میگیرد، ریسک ابتلا نیز بالاتر میرود.

اگر سرطان به بخش های دیگر بدن مانند ریه ها یا مغز استخوان، پخش شده باشد (متاستاز یا فراپخش شده باشد)، علائم در آن بخش ها نیز خودشان را نشان می دهند. سرطان سینه در حالت پیشرفته میتواند، به وسیله ی عروق خونی و لنفاوی به بخش های دیگر بدن انتقال پیدا کند که در اصطلاح به این حالت متاستاز(metastasize) گفته میشود. در حال حاضر روش موثری برای پیشگیری از ابتلا به این نوع سرطان وجود ندارد، اما با تشخیص و درمان به موقع و مناسب بیشتر کودکان مبتلا به آن بهبود پیدا میکنند.

با این حال همین کمک کافی است تا بتواند درد استخوانی بیمار را کاهش دهد. یکی از راحتترین روشها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان داشتن سبک زندگی سالم و تا حد امکان دوری از استرس است. در صورتی که این تستها تودههایی را نشان دهند، پزشک برای تشخیص بهتر، آزمایشات دیگری انجام میدهد که دراین صورت، هزینه، زمان و استرس زیادی به شخص وارد میشود. این بیماری بیشتر در افراد میانسال و مسن مشاهده می شود.

در مواردی کمیاب این بیماری در بافت های شکم، قفسه سینه نیز مشاهده می گردد. عوامل دیگری مانند سیگار کشیدن، در معرض مواد شیمیایی سرطان زا بودن، تغییرات هورمونی به دلیل شیفت های شبانه ی کاری نیز میتوانند در ایجاد این نوع سرطان موثر باشند. با وجود این که مرگ و میر ناشی از سرطان سینه با گذشت زمان کاهش یافته است، اما همچنان دومین عامل مرگ و میر سرطان در کل زنان و علت اصلی مرگ و میر سرطان بین زنان اسپانیایی است.

از طرف دیگر بر اساس آمار بنیاد سرطان پوست آمریکا، هر ۵۴ دقیقه یک آمریکایی بهعلت ابتلا به یک نوع بدخیم سرطان پوست به نام ملانوم (Melanoma)، که کشنده ترین سرطان پوست است، فوت میکند. پزشکان اغلب چندین روش را برای درمان تومورهای بدخیم استخوان استفاده میکنند. پزشکان میتوانند استخوانهای آسیب دیده را با پیوند استخوان واقعی یا مصنوعی، ترمیم یا بازسازی کنند. در بعضی موارد، پیوند مغز استخوان هم یکی از گزینهها محسوب میشود، اما همهی بیماران نمیتوانند از این نوع درمان بهره ببرند. این نوع دیگری از سرطان استخوان می باشد که بیشتر بافت های نرم را نسبت به استخوان ها درگیر می کند.

اغلب، تومورهای دسموئید سارکوم بافت نرم (سرطان) تلقی نمی شوند زیرا اگرچه می توانند به بافتهای اطراف کشیده شوند و پس از جراحی عود نمایند ولی به ندرت به اعضای دوردست منتشر می شوند. داروی انزالوتامید (اکستاندی) می تواند یک گزینه برای هورمون درمانی هایی باشد که دیگر همچون گذشته موثر نمی باشند. IMRT : این روش تقریبا به روش های قدیمی شباهت دارد.با این تفاوت که این روش موفق ترین روش پرتو درمانی است و دلیل آن هم آسیب نزدن به بافت های سالم اطراف بافت سرطانی است. غذا و مایعات بلعیده شده وارد مجرای مری خواهند شد تا از این طریق به معده برسند.

در سال های اولیه زندگی یک فرد سلول ها با سرعت بیشتری رشد می کنند و تقسیم می شوند بعد از بالغ شدن فرد سرعت رشد کاهش می یابد تا جایی که تولید سلول وقتی انجام میگیرد که سلولی فرسوده شده یا دارای جراحتی است که سلول جدید تولید و جایگزین می شود.اما روند سلول های سرطانی این گونه نیست، آنها رشد کرده تقسم می شوند ولی سلول نمیمیرد و سلول های طبیعی را زنده می کنند و به همین شکل غیر طبیعی ادامه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید