چگونه بدون رفتن به کلاس سه تار یاد بگیرم؟

نتنویسی سه تار با کلید سل خط دوم حامل است. از این رو به آنها خطوط حامل گفته می شود. نت چنگ شبیه به نت سیاه است، با این تفاوت که در انتهایش چیزی شبیه به یک دم یا یک پرچم نیز وجود دارد که به سمت خطوط حامل خمیده می شود. حتما چند بسته کیسه سیلیکاژل یا رطوبت گیر هم درون جعبه آن قرار دهید. کاسه سه تار درواقع جعبه صوتی این ساز است و همانطور که در راهنمای خرید سنتور ذکر کردیم، یکی از عوامل تاثیرگذارد ر صدای ساز انتخاب جنس مناسب چوب است.

این غفلت موجب نارضایتی برخی از صاحبنظران و خوانندگان اهل ادب و هنر شده است؛ «ازنظر آنان اعتراضی که بر روش نقد اجتماعی وارد است همین نکته است که وجود فردی به کلی فراموش شده است؛ در حالی که سهم ابتکار فردی در آثار ادبی اگر از سهم عوامل اجتماعی بیشتر نباشد، کمتر نیست» (زرینکوب، 1373: 48). آنان انتظار دارند در این نوع نقد به ارزیابی شگردهای هنری، ذوق، احساسات و عواطف، خلاقیت و ابتکار نویسنده و شاعر در بیان افکار و اندیشههای اجتماعی نیز پرداخته شود؛ زیرا ادبیات از اقسام هنر محسوب میشود و زیبایی از عناصر مهم آثار ادبی و ویژگی جدانشدنی آن است و آنچه اثر ادبی را از آثار غیرادبی متمایز میکند، همین عنصر است.

همچنین اگر 2 باشد که در آن هر “نت سفید یا ½ “، معادل یک ضرب است و اگر 8 باشد هر “نت چنگ یا 1/8” معادل یک ضرب است. فکر کنم باید میگفتین ساز سیمی و کوبه ایی یا ضربی. 5- از کجا سه تار تهیه کنم؟ همیشه قبل از نواختن ساز دست های خود را بشویید، چربی دست باعث آسیب جدی به ساز شما می شود. موسیقی نقش بسزایی در زندگی انسان ها دارد، به گونه ای که زندگی انسان ها و موسیقی در هم آمیخته شده اند.

مهمترین درختانی که چوب آن ها برای ساخت بدنه ساز سه تار استفاده می شود می توان به گردو، توت و افرا اشاره کرد. ضمن اینکه میتوان با وارد کردن فایلهای WAV این پکیج در وی اس تی Directwave از سمپلهای این پکیج به صورت VST استفاده کرد. سلمان محمدی این اختراع را در تاریخ ۱۳۸۸/۰۲/۰۸ در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به شماره اختراع ۵۸۵۱۴ به ثبت رساند. بسیاری از سایت ها ، سمپل سیتار Sitar هندی را به اسم سه تار درج کرده اند.

و با این که در محدوده جغرافیایی غرب آسیا سازهای هم خانواده سه تار با شکل و شمایلی نزدیک به وفور یافت می شود، امّا مشابه سه تار کنونی در نقاط دیگر این منطقه دیده نمی شود. حتما قبل از خرید ساز سه تار با استاد خود در مورد خرید ساز مشورت کنید، هیچ کس بهتر از استاد شما نمی تواند شما را در این مورد راهنمایی کند. طراحی این ساز بسیار دقیق است و در هنگام نوازندگی با این ساز هیچ صدای اضافه یا همهمه ای شنیده نمی شود.

وقتی در حال کار هستید، یا به ورزش می روید و چه زمانی که داخل اتومبیل خود به موسیقی گوش می کنید نشان دهنده نقش موسیقی در زندگی شما است. این مجموعه شامل بیش هزار ریتم ۶/۸ با فرمت WAVE و REX و MP3 هست که در ادامه به معرفی جزئیات این پکیج میپردازیم. و مورد دوم چون تعداد قطعات بالا هست ( 5 الا 6 تکه ) از نقاط اتصالات بسیار زود آسیب دید و رها می شوند . تنبک یک ساز اصیل وایرانی است.ما آن را با هنر خاتم ترکیب کرده ایم وباعث به وجود آمدن صدایی دلنشین که روح هر شنونده ای را صیقل میدهد.استفاده از چوب زبان گنجشک،پوست شکار ناب و بدنه ای از جنس خاتم اصیل شیراز، وجه تمایز این سازایرانی به شمار می رود.طراحی این ساز بسیار دقیق است وصدای زیر خوان با کیفیتی را برای شما به ارمغان می آورد.قطر تقریبی این ساز 30 سانتیمتر است.این ساز مناسب بزرگسالان است.این سازبه همراه کاور(سافت کیس) ارسال می گردد.

این جلسه ی آفلاین به افزایشِ سرعتِ یادگیری و کاهش اتلاف وقت کمک بسیار زیادی می کند. گلی که سه تار الکتریک قرار است به سرمان بزند! سه تار الکتریک در نمایشگاه سازهای ابداعی ایران توسط استاد شجریان مورد تست صدا قرار گرفت. اگر به موسیقی سنتی و اصیل ایرانی علاقه داشته باشید، مطمئنا با ساز سه تار که نوعی از سازهای ایرانی از نوع زهی و مضرابی است آشنایی دارید. اگر به این ساز علاقه پیدا کردید در آینده می توانید قیمت زیادی برای ساز مورد علاقه خود به پردازید. و حتما بعد از استفاده از ساز تمام قسمت های آن را به وسیله پارچه نخی تمیز کنید.

حتما برای کوک کردن سهتار از دستگاه تیونر استفاده کنید، زیرا اگر سیم های آن زیاد تر از حد سفت شوند فشار زیادی به دسته آن وارد می شود و ممکن است شکسته شود. اگر نگاهی گذشته بی اندازیم ساز سه تار شباهت زیادی به ساز های دوتار و تنبور در گذشته دارد و در ساز های امروزی به تار خیلی نزدیک است. در این قسمت ویدئوهای بی نظیری از سه تار نوازی الکتریک را مشاهده می کنید. دنیای ساز دنیای ساز فروش نقدی و اقساطی و ارسال رایگان ساز و آلات موسیقی و تجهیزات استودیویی گیتار کلاسیک – سه تار – گیتار الکتریک – گیتار فلامنکو – گیتار …

از سال 1390 در خدمت استاد فرخ مظهری به یادگیری ساز های تار و سه تار مشغول شدم . این گروه به سرپرستی هوشنگ جاوید مدت کوتاهی است که با همکاری تعدادی از هنرمندان موسیقی افغانستان فعالیت خود را آغاز کرده است و با توجه به سوابق موسیقیایی هر یک از اعضا که در کار خود کم نظیرند، شکل گرفته است. دسته سهتار را مستقیم جلو چشم خود قرار دهید، با یک چشم به دسته تا انتها نگاه کنید نباید کج و دارای انحناء باشد. بسته به اینکه در کدام مرحله از نوازندگی این ساز قرار دارید، باید از ساز مناسب برای همان استفاده کنید.

یعنی کلیدیترین نکته در هنگام خرید ساز سه تار این است که ببینید در چه سطحی از نوازندگی قرار دارید و ساز را بر اساس آن انتخاب کنید. برای خرید ساز سه تار باید به نکاتی توجه کنید و بر اساس آن ساز مناسبی انتخاب کنید. اگر تازه وارد هستید و می خواهید به دنبال یاد گیری سهتار بروید پیشنهاد می کنم یک ساز با قیمت پایین خریداری کنید. پیشنهاد می شود هر از چند گاهی از ساز استفاده کنید و با آن چند قطعه اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید