گروه پزشکان به آیند Bone Cancer

انواع مختلف تومور ممکن است در عکس رادیولوژی متفاوت به نظر برسند. عود یک کلمه پزشکی است به این معنی که سرطان در بیماری که به نظر میرسد از سرطان خلاص شده (در remission) بعد از درمان بازگشت کند. طبق آمار موسسه ملی سرطان، تقریبا نود هزار نفر در هر سال در حال زندگی با این بیماری هستند. در سال ۲۰۱۸ چیزی در حدود ۱۷۲۹۰ به این بیماری مبتلا شدهاند از این میان به صورت تقریبی آمار مرگ چیزی در حدود ۱۵۸۵۰ نفر تخمین زده شده است.

هنگامی که از استفاده از این روش درمانی بیش از ۶ هفته میگذرد، پوست و چشم به شدت به نور و روشنایی حساس میشوند. این بدین خاطر است که بعضی کارهای مخاطره آمیز وجود دارد که به جهشهای ژنتیکی سرطانزا منجر میشوند. این موضوع به طور مشخص در مورد برخی سرطان های رخ داده در کودکان مثل استئوئید استئوما صادق است. این تومور به رادیوتراپی حساس است و رادیوتراپی باید توام با شیمی درمانی باشد. با این که تومور از بین رفته است، مهم است تا بدنتان را تحت نظارت برای وجود علائم عود نگه دارید.

از جمله علل مثبت کاذب (مثبت شدن تست PSA درحالیکه فرد سالم است) BPH و پروستاتیت هستند. علل بیشتر تومورهای استخوانی ناشناخته اند. تومور از مغز استخوان شروع شده و به تدریج باعث از بین رفتن بافت استخوانی از درون می شود. لیمفوماها: این تومور در غدد لنفاوی بدن ایجاد شده و مربوط به بیماریهای سیستم مصونیت بدن است. این تومور در کودکان و نوجوانان به صورت ضایعه بی آزار و بدون علامت بوده و اکثرا به صورت تصادفی کشف می شود. وقتی درمان تمام شد، پزشک شما ممکن است عکس رادیولوژی یا دیگر روش های عکس برداری را برای تایید از بین رفتن تومور درخواست کند.

کلیه استخوان ها ممکن است مبتلا شوند ولی استخوان های اسفنجی و پهن مانند استخوان های لگن و دنده ها، جمجمه و مهره ها بیشتر به این تومور دچار می شوند. این رابط بین دهان و معده گاهی خود به سرطان مبتلا شده و گاهی نیز به دنبال ابتلا برخی از اعضای دیگر بدن به تومورهای سرطانی ایجاد مبتلا خواهد شد. استخوان خارج شده با یک کاشت (پروتز) فلزی، استخوانی از جای دیگر از بدن شما یا استخوان یک اهدا کننده جایگزین می شود.

این بیماری، علائم را با ایجاد فشار روی مثانه، حالب یا هر دو ایجاد میکند. منشا حدود دو سوم از تومور های متاستازی، سرطان های پستان و پروستات است. اگر شما سرطان استخوان دارید، درمان شامل تیمی از پزشکان از تخصص های مختلف است که با هم کار می کنند تا مراقبت های لازم را فراهم آورند. سعی کنید از روشهای کاهش وزن آهسته و با ثبات برای کاهش وزن نیم کیلو تا یک کیلو در هر هفته استفاده نمایید. پس از درمان، هرچند ماه یکبار برای ویزیت و بررسی آزمایشهای سرطان، بهطور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از درمان، شما به دیدن پزشکتان برای پیگیری منظم و انجام آزمایشات برای چند ماه ادامه خواهید داد. در کنار آن انجام عمل های جراحی سنگین به همراه مصرف آنتی بیوتیک های قوی و طولانی مدت، به این مشکل تغذیه ای بیشتر دامن می زند. این موضوع ممکن است ناشی از خونریزی مری و وجود ملنا برای مدفوع باشد که رنگی تیره برای مدفوع ایجاد خواهد کرد. میلوم متعدد شایع ترین تومور بدخیم استخوانی است که منشا آن سلول های مغز استخوان است. کندروسارکوما یک تومور بدخیم متشکل از سلول های تولید کننده غضروف است. این بیماران از درد شکایت می کنند ولی شدت آن از استئوئید استئوما کمتر است.

بعد از این دو، سرطان های کلیه، ریه، تیروئید و سرطان های دستگاه گوارش منشا اصلی تومور های متاستازی است. شایعترین علائم این سرطان درد و تورم در دست و پای کودک است. علت این سرطان به طور دقیق مشخص نیست، اما عوامل خاصی وجود دارد که ممکن است در تشکیل تودههای غیرطبیعی در استخوان نقش داشته باشند یا احتمال آن را افزایش دهند. بهترین جایگزین به جای خوردن غذاهای پر چرب، مصرف سبزیجات و غذاهای سرشار از فیبر و تغییر عادتهای غذایی غلط است. زیرا در بسیاری از موارد پس از جوش خوردن شکستگی، کیست خود به خود پر می شود.

در برخی موارد، تومور خوش خیم ممکن است به طور تصادفی هنگامی که به دلیل دیگری مثل آسیب زانو یا پیچ خوردن مچ پا عکس رادیولوژی گرفته می شود کشف شود. مالتیپل میلوما شایع ترین سرطان اولیه استخوان است. پزشکان سرطان اولیه استخوان را در چند مرحله طبقهبندی میکنند. وقتی سرطان به مرحله متاستاز دادن می رسد، به محل های دیگر بدن پخش شده و ممکن است درمان آن جدی تر و سخت تر باشد.

درمان این تومور تراشیدن بافت غضروفی و پر کردن حفره با پیوند استخوانی است. در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. بنابراین با توجه به اینکه بافت لنفاوی در سراسر بدن وجود دارد، این سرطان میتواند در یك غده لنفاوی یا گروهی از غدد لنفاوی و گاهی اوقات قسمتهای دیگر سیستم لنفاوی نظیر مغز استخوان و طحال دیده شود.

این تومور رشدی آهسته دارد و شکستگی مرضی در آن کمتر دیده می شود. در صورت نیاز، پزشک شما یک عکس MRI یا CT Scan یا اسکن استخوان درخواست می کند تا تومور شما را بیشتر ارزیابی کنید. پزشک شما ممکن است یک آزمایش خون و ادرار برای کمک به تایید تشخیص تومور استخوان یا برای رد کردن دیگر بیماریها درخواست کند. جراحی برای مرحلهای که هنوز سرطان حاد نشده و تنها لازم است تا ناحیه سرطانی از بافت مری جدا شود.

تومور های استخوانی می توانند هر استخوانی از بدن را تحت تاثیر قرار دهند و در هر استخوانی رشد کنند (از سطح استخوان تا مرکز استخوان که مغز استخوان نامیده می شود.) یک تومور در حال رشد (حتی یک تومور خوش خیم) بافت سالم را از بین می برد و استخوان را تضعیف می کند و استخوان را نسبت به شکستگی ها آسیب پذیر تر می کند. این تومور به شیمی درمانی و پرتو درمانی مقاوم بوده و فقط درمان جراحی برای آن امکان پذیر است.

در نتیجه این بیماران و به خصوص خانواده ها، نگرانی شدید از لاغری مفرط داشته و در صدد رفع آن می باشند. بیشتر در استخوان های بلند به خصوص اندام تحتانی دیده می شود. بیشتر در نوجوانان دیده می شود. عفونت، شکستگی در اثر فشار و دیگر بیماری های غیر توموری می توانند بسیار مشابه تومور باشند و آن را تداعی کنند. اکثر پزشکان معتقدند باید تومور به وسیله عمل جراحی برداشته شود یا با وسیله رادیوفریکوئنسی یا پرتو درمانی منهدم گردد.

این احساس درد ممکن است در هنگام ورزش کردن یا به هنگام شب تشدید شده و پس از گذشت چندین هفته از آغاز درد ناحیه دردناک شده متورم و بزرگ میشود. اما چگونه در این مسیر قدم برداریم و چگونه سرطان را شکست دهیم؟ انجام پرتودرمانی در کسانی که دچار سرطان استخوان پیشرفته هستند، ممکن است به کنترل نشانهها و علایم سرطان، مانند: درد، کمک کند. Osteosarcoma، شایع ترین سرطان استخوان است و معمولا در استخوان های بازو، ساق پا و یا لگن خاصره و در سنین بین 10 و 30 سالگی شروع می شود.

بعد از معاینه توسط پزشک ارتوپد و صحبت در باره مشکلات بیمار و بدست آوردن اطلاعات دقیق پزشک ارتوپد برای معایه دقیق تر از آزمایشات مختلف خون یا ادرار و از روش های تصویربرداری مانند رادیوگرافی ساده، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی یا اسکن استخوان ( اسکن رادیوایزوتوپ) برای تشخیص دقیق بیماری و بررسی شکل و وسعت درگیری استفاده میشود.در اکثر اوقات تشخیص نوع تومور استخوان منوط به بدست آوردن مقداری از بافت آن و بررسی میکروسکوپی بافت می باشد. یک تومور سرطانی از یک سلول غیر عادی ایجاد میشود.

در صورتی که ناراحتی برای بیمار ایجاد نکند درمانی لازم ندارد. پس از عمل جراحی اندام یا قطع عضو، بیمار برای بازگشت به زندگی عادی به توانبخشی نیاز دارد. شخص بیمار در مراحل اولیه بیماری متوجه هیچ علامتی نخواهد شد. وقتی یک تومور استخوانی سرطانی است، یا یک سرطان استخوانی اولیه است یا ثانویه. استئوسارکوم دومین سرطان اولیه شایع استخوان است. جراحی برای حذف بخش استخوان سرطانی – اغلب ممکن است بازسازی یا جایگزینی استخوان که حذف شده است،انجام بگیرد و گاهی هم لازم است که قطع شود. در پتاسکن یا برشنگاری با گسیل پوزیترون، یک نوع رنگ رادیواکتیو درون خون تزریق میشود.

دیدگاهتان را بنویسید