10 مورد از علائم سرطان خون (لوسمی یا لوکمیا) – درمانکده

در این مرحله رشد تومور سریع بوده و به بافت نرم اطراف نیز دست اندازی می کند و ایجاد تورم در ناحیه را می کند. این دردها می تواند از فشار تومور استخوان به اعصاب یا اندام های اطراف باشد و گاهی اوقات این درد ناشی از عوارض شیمی درمانی یا رادیوتراپی می تواند باشد. همچنین، او درباره افزایش وزن، تنگی لباس ها یا جواهرات و پدیدار شدن علائم دیگر در چند وقت اخیر سوالاتی را از بیمار خواهد پرسید. پزشک یا پرستار پس از تعیین علت بروز علائم فرد انجام اقداماتی را به او توصیه کرده یا دارو هایی را برای او تجویز می کند.

مجله تخصصی لایوساینس دراین باره گزارش داد: محققان تاکید دارند این یافته به پزشکان هشدار می دهد که برای معاینه افراد سیگاری فقط طول مدت سیگار کشیدن را در نظر نگیرند بلکه فاکتورهای زیان بار و مهم دیگری هستند که در آزمایشات و مطالعات ممکن است نادیده گرفته شوند در حالی که تشخیص احتمال سرطان در این افراد بسیار مهم و تعیین کننده هستند. از نتایج این آزمایشات برای تعیین طبقهبندی دقیق لوسمی و تصمیمگیری در مورد درمان استفاده میشود. تماس های شغلی با ترکیباتی مانند آزبست، کلرید وینیل، نیکل، کروم و هیدروکربن های آروماتیک نیز از دیگر عوامل خطر ساز ابتلا به سرطان ریه به شمار می روند.

مهم ترین عامل سرطان زایی که سبب تغییرات سرطانی سلول های ریه می شود ترکیبات زیان بار مختلف موجود در دود سیگار هستند. در صورت اتمام زمان ، سوالات خود را از مهمترین تا کم اهمیت ترین لیست کنید. مصرف سیگار هنوز هم مهم ترین عامل خطر ابتلا به سرطان ریه محسوب می شود. دومین علت شایع ابتلا به سرطان ریه گاز رادون است. در حالی که هر وعده قلیان نه تنها برابر با استعمال ۷۰ نخ سیگار است بلکه علاوه بر اثرات زیانبار و سوء بر روی بدن موجب بروز عفونت های قارچی و میکروبی نیز می شود.

اگزماچرا برخی از درمانهای اگزما، نه تنها سودی ندارند، بلکه اوضاع را بدتر هم میکنند؟ ترک سیگار در بیمارانی که سال ها سیگاری بوده اند، خطر ابتلا به سرطان ریه را به طرز چشمگیری کاهش می دهد و هر چه مدت زمان ترک سیگار طولانی تر شود، این خطر بیشتر کاهش می یابد؛ به طوری که حدود بعد از ۲۰ سال ترک کامل سیگار، خطر ابتلا به سرطان ریه تقریباً برابر با یک فرد غیرسیگاری می شود. عمدهترین اثر جانبی این درمانها کاهش توانایی جذب مواد مغذی از غذاهاست. به منظور پیشگیری از سرطان خون سدیم را به مقدار لازم در تغذیه بیماران سرطان خون بگنجانید.

به طور خلاصه آنچه اهمیت زیادی دارد این است که بیماران مبتلا به این بیماری، در صورت درمان مناسب، طول عمر طبیعی خواهند داشت. لنف مایع غنی از پروتئین است که به طور معمول در امتداد یک شبکه گسترده از عروق و مویرگ ها حرکت می کند. به طور کلی اگر رادیوتراپی به تنهایی برای بهبود شرایط بیمار کارساز نباشد، معمولا به همراه روش شیمی درمانی مورد استفاده قرار میگیرد و از این رو میتوان در برخی از موارد به جای عمل جراحی از رادیولوژی و شیمی درمانی بهره گرفت. آلودگی هوای شهرهای صنعتی از دیگر عوامل مؤثر در بروز این سرطان مهلک است.

بیماری سرطان خون یکی از بیماری های سخت و شایع در بین مردم است. سرطان استخوان لگن ناشی از تومورهای بدخیمی است که به دلیل رشد غیرطبیعی سلولهای استخوانی در بدن ایجاد میشوند. به عبارتی دیگر، حالتی که برای شما طبیعی است ممکن است برای زن دیگری غیرطبیعی باشد و بالعکس. رادون گاز بی رنگ و بی بویی است که از تجزیه ی طبیعی اورانیوم در آب، خاک و مصالح ساختمانی قدیمی در زیر زمین ساختمان های قدیمی تولید می شود. در صورت احساس تنگی نفس، ضربان قلب غیر طبیعی یا متفاوت، ابتلا به ورم ناگهانی، ابتلا به ورم پیشرونده به دیگر اندام ها، افزایش وزن سریع، کاهش برون ده ادرار یا قطع کامل آن باید با پزشک یا پرستار خود تماس گرفت.

تب، سرد شدن بدن، عرق کردن در شب، و کاهش وزن بی دلیل. پلاکت پایین، تنگی نفس، خونریزی، کاهش وزن و عفونت، بیمار را از کار و زندگی می اندازد و به پزشک مراجعه می کند. آنژیو ادم نوعی ورم است که می تواند به همراه کهیر به عنوان بخشی از یک واکنش حساسیتی بروز دهد. درمان کندروسارکوما بسته به نوع تومور شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است. دکتر محمدرضا معدنی گفت: بررسی ها نشان می دهد که با استنشاق دود مواددخانی بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی و ۲۰ نوع ماده سمی خطرناک و کشنده وارد بدن می شود که زمینه ابتلا به انواع بیماری های خطرناک را فراهم می کند.

این افزایش ممکن است به دلیل حساسیت بیشتر خانم ها به مواد سرطان زای موجود در دود سیگار باشد. دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با اشاره به علاقه برخی خانواده ها برای استفاده از قلیان به عنوان یک تفریح، افزود: متاسفانه برخی از خانواده ها و والدین تصور اشتباهی از قلیان و مصرف این ماده دخانی دارند و فکر می کنند دود قلیان هیچ خطری برای سلامت آن ها ندارد. دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با عنوان این مطلب که ۹۷ درصد علت ابتلا به سرطان ریه ناشی از مصرف مواد دخانی است، اظهار داشت: مبتلایان به سرطان ریه بعد از سه سال می میرند.

تنفس گاز رادون با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه مربوط شناخته شده است. نتایج این تحقیق نشان داده است: مردانی که مقدار نیکوتین در ترکیبات ناخن انگشتان پای آن ها زیاد است، ۳/۵ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند و درعین حال سابقه زمانی سیگار کشیدن فرد در این رابطه تاثیری ندارد بدین معنی که بدون توجه به سابقه استعمال دخانیات، هر فرد سیگاری ممکن است در معرض این خطر قرار داشته باشد.

به عنوان مثال کسی که به مدت ۲۰ سال روزی ۱ پاکت سیگار کشیده است از نظر خطر ابتلا به سرطان ریه با کسی که به مدت ۱۰ سال روزی ۲ پاکت کشیده است، برابر است. از روشهای زیر میتوان برای درمان سرطان، جلوگیری از شیوع آن و یا بعضیاوقات فقط به حداقل رساندن علائم استفاده کرد تا فرد راحتتر زندگی کند. در صورتی که ورم به همراه علائم تنگی نفس بروز دهد باید فورا درخواست کمک کرد. شیمی و/یا پرتو درمانی اغلب میتواند به جمع شدن سرطان و بهبود برخی علایم و نیز زندگی طولانی تر کمک کند اما معمولا انتظار نمی رود منجر به شفای سرطان شود.

دیدگاهتان را بنویسید