2-5: درمان شکستگی استابولوم:

تمرینات کششی ساده برای 30 دقیقه، 5 بار در هفته، به خصوص در صبح انجام دهید. نشانه ها و علائم بیماری خار پاشنه معمولاً در صبح هنگام و به دلیل سفت شدن آرنگ کف پا در طول شب تشدید میشود. در این بیماری به دلیل وارد شدن فشارهای نامتناسب به کف پا ایجاد میشود و برای درمان آن روشهای مختلفی وجود دارد، اگرچه حدود 90 درصد افرادی که به این عارضه مبتلا میشوند بودن عمل جراحی بهبود یافته و درمان میشوند؛ اما مهمترین و ضروری ترین اصل پیشگیری از این بیماری پوشیدن کفش و صندل مناسب است.

و در انتها از شما میخواهیم برایمان بنویسید در صورتی که به این بیماری مبتلا هستید، برای درمان خود از کدام روش استفاده نمودهاید و آیا برای خود دمپایی خار پاشنه خریدارید یا نه؟ فردی که به خار پاشنه مبتلا میشود، معمولاً تصور میکند کف پا تیز بوده و با وارد شدن فشار به بافت پا دردناک میشود، در صورتی که این توده استخوانی اغلب نرم و تخت است. همچنین پاره شدن غشایی که استخوان پاشنه پا را می پوشاند، نیز از دیگر دلایل ایجاد این بیماری به شمار میرود. نسبت به دیگر دمپایی یا صندلها برای درمان بیماری شما تأثیر و کارایی بیشتری دارند.

پاسخ: بصورت خلاصه می توان گفت درمان خار پاشنه پا شامل ورزش، استفاده مداوم از کفی طبی، کفش, دمپایی طبی مخصوص خار پاشنه, کاهش وزن, داروهای ضد التهاب و تزریق کورتیزون, فزیوتراپی است. کفی دمپایی خار پاشنه سبک، ضخیم و دارای خاصیت الاستیکی هستند. کفی این پوشینهها مطابق با نیازهای بیمار و با توجه به قوسهای کف پا طراحی میشود. در این هنگام انجام هرگونه فعالیت همراه با وزن و کشش کف پا نیز برای فرد مشکل ساز خواهد بود.

با توجه به ویژگیهای که برای دمپایی خار پاشنه بیان شد، بهتر است شما علاوه بر درمان های مختلفی که وجود دارد، حتماً نسبت به خرید این دمپایی ها از مراکز معتبر اقدام نمایید. پس اگر میخواهید به این بیماری دچار نشوید بهتر است کفشهای کاملاً تخت، بدون قوس و دارای پاشنه بسیار بلند را نپوشید، وزن خود را متعادل نگهدارید و در صورتی که دچار درد در ناحیه پاشنه پا شدید، به دنبال خرید دمپاییهای طبی مخصوص این بیماری بروید و در طول مدت درمان از این کفشها استفاده نمایید.

پدهای مخصوص بیماری خار پاشنه پا هم میتواند در کاهش دردهای شما مؤثر باشد. برخی از درمانهای بیماری که از سوی پزشک به بیمار توصیه میشود و جزو متداولترین روشهای درمان است شامل؛ انجام فیزیوتراپی، کایروپراکتیک، تمرینات کششی، استفاده از تِیپ ورزشی (taping & strapping) به منظور استراحت ماهیچه های پا و تاندون های تحت فشار و همچنین استفاده از اسپلینت یا آتل شبانه است. استفاده از گچ برای درمان ضروری است اما عضلات بعد از چند هفته عدم تحرک، ضعیف و خشک می شود. دو یا سه بار در هفته تکرارش کنید. این کارها را 5 بار در هفته انجام دهید.

بعد از ترمیم استخوان ممکن است چند هفته نیاز باشد تا فیزیوتراپیست عملکرد بازو و شانهی شما را به حالت نرمال بازگرداند. این کار را هر روز قبل از خواب برای چند هفته انجام دهید. در هنگام انجام این حرکت ران خود را از زمین بلند نکنید. هنگامی که در فرد بیمار التهاب آرنگ کف پا ایجاد میشود، نشانه اصلی آن، دردی است که فرد با برداشتن اولین قدم بعد از بلند شدن از خواب و ایستادن بر روی برجستگی کف پا، متوجه آن شده و به مرور شدت آن هم بیشتر میشود ؛ چراکه راه رفتن روی بخش جلویی پا فشار بیشتری به آرنگ کف پا وارد کرده و پاشنه به جلو کشیده میشود و ناراحتی بیشتری را برای فرد ایجاد میکند.

با استفاده از انرژی اولتراسوند ، نوک پروب به سرعت مرتعش می شود تا بافت آسیب دیده شکسته شود ، سپس ساکشن یا مکش می شود و بافت های خراب از کف پا بیرون کشیده میشود تا فاسیا ترمیم شود. در برخی مواقع ممکن است برنامه فیزیوتراپی و تمرین هایی برای تقویت قدرت عضلات و انعطاف پذیری مفصل در ناحیه آسیب دیده طراحی شدهاند، نیاز باشد. برای آشنایی و کسب اطلاعات دقیق در باره بیماری خارپاشنه و اطلاع از روش های تشخیص بیماری خارپاشنه و بهترین راه درمان قبل از عمل جراحی حتما این ویدیو را تا آخر ببینید.

یکی از روشهای درمان عمل جراحی هست ولی ما توصیه می کنیم که حتما قبل از انتخاب گزینه عمل جراحی حتما روشهای درمانی دیگر را امتحان کنید. غیر ممکن است که در مورد فواید شگفتانگیز رازیانه صحبت کنیم و در مورد اثرات ضدعفونیکنندهی آن حرفی نزنیم. در این عارضه، مرکز استخوان پاشنه پا، در نتیجه پوشیدن کفشهای نو یا افزایش فعالیتهای ورزشی، دردناک میشود. عکسبرداری با اشعه ایکس به پزشک این امکان را میدهد تا شدت شکستگی و محل دقیق آن را به درستی ارزیابی کند. برای تشخیص شکستگی مچ دست، پزشک معاینه کامل جسمی انجام می دهد. در مواردی که شکستگی در انتهای جانبی ترقوه باشد، نیاز به عمل جراحی است.

از این سیستم معمولا پس از آسیب استفاده میکنند و بعد از انجام شدن عمل جراحی برداشته میشود. در این بیماری پینه استخوانی در اثر ضخیم شدن بافت جهت حفاظت بیشتر از ناحیه تحت فشار تشکیل میشود که فرسودگی مفصلها با گذشت زمان باعث میشود این زائده ها به تاندونها، اعصاب و رباطهای مجاور کف پا، فشار بیاورد و فرد با آسیب دیدگی بافت، درد، ورم و پارگی رباط پا مواجه شود. دقت کنید که نباید یخ به طور مستقیم با پوست در تماس باشد، چرا که می تواند باعث تشدید شدن آسیب گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۲۲۹۲۳۷۱۱ تماس حاصل فرمایید. خارپاشنه در میان ورزشکارانی که تمام مدت در حال دویدن هستند، بیشتر دیده میشود. در زیر وریدهای سطحی ساعد از روی پوست دیده میشوند. شکستگی به دو گونه باز ( اگر پوست آسیب ببیند) و بسته ( اگر پوست سالم باشد) طبقه بندی می شود. معمولا شکستگی اعضا در سوانحی مانند تصادف، زد و خورد یا نزاعهای دسته جمعی به وجود میآید. در قسمت جلویی این دمپایی یا صندلها برای حرکت انگشتان پا فضای لازم و کافی وجود دارد.

استحکام ضعیف در عضلات سرینی، باعث ثبات و حمایت بیش از حد در قسمت جلویی و سایر قسمت های مفصل می شود. راه رفتن نادرست در صورتی که باعث فشار بیش از حد به رباطها، استخوان پاشنه و اعصاب نزدیک پاشنه پای فرد شود. اگرچه هنوز مشخص نیست، اما برخی از متخصصان معتقدند که کلسیم بیش از حد به ویژه در مکمل ها می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده برای درمان در طب سنتی، پزشکان متخصص به این نتیجه رسیدهاند که این بیماری مزاج سردی دارد و میتوان با تداوم روغن مالی و ماساژ پاشنه پا، آن را درمان کرد.

روش دیگر تزریق با استفاده پلاسمای غنی از پلاکت را ( از خون خود بیمار گرفته می شود ) تزریق کرد تا باعث بهبودی بافت شود. برای راه رفتن و پیاده روی از دمپایی خارپاشنه یا صندل خار پاشنه استفاده نمایید. در هنگام استفاده از دمپایی طبی مناسیب برای درمان ترجیحا از محصولاتی استفاده کنید که چرم طبیعی باشند. اگر راه تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را نمی دانید حتما راهنمای بهترین روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را بخوانید. که بهتر است فرد بیمار این کار را شبها قبل از خواب انجام دهد، گرم نگه داشتن موضعی محل درد با پوشیدن جوراب های پشمی یا قرار دادن تکه های پشم در کفش و زیر پاشنه پا، حجامت و زالو اندازی در اطراف تاندون پا، پرهیز از مصرف غذاهای سرد و همچنین استفاده از کلسیمهای طبیعی.

چرا توصیه میشود برای درمان درد خار پاشنه پا، از دمپایی خارپاشنه استفاده شود؟ فاشیای کف پا یا پلانتار یا همان خار پاشنه که یکی از علل رایج درد در ناحیه پاشنه و کف پا محسوب میشود؛ در اغلب مواقع به دلیل التهاب رباط کف پا به وجود میآید و به مرور زمان باعث تشدید درد در این ناحیه میشود. اما گاهی اوقات بیمار از التهاب آرنگ کف پا رنج میبرد که در این حالت ناحیه زیر پا ملتهب و تحریک شده و بیمار با درد، ورم، حساسیت موضعی در زمان راه رفتن یا ایستادن مواجه میشود.

یا اینکه ممکن است رسوبات کلسیم به مرور زمان در زیر پاشنه جمع شوند و این رسوبات تشکیل برآمدگیهای استخوانی را بدهند که به این حالت خار پاشنه گفته میشود. فضای محصور شده توسط استخوان لگن خاصره، به نام حفره لگن، بخشی از بدن در زیر شکم است که عمدتاً از اندام های تولید مثلی، مثانه و رکتوم تشکیل شده است، در حالی که کف لگن، در پایه حفره از آن پشتیبانی می کند. اگر درد پاشنه پا شدید است، احتمالا داروی ضد التهاب برایتان تجویز شود. مسکنهای بدون نسخه میتوانند درد را تسکین دهند.

داروهای مسکنی مانند پاراستامول و مسکنهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن میتوان مصرف کرد که میتوانند به تسکین درد کمک کنند. کریستال های سولفات منیزیم به کاهش درد، تورم و التهاب کمک خواهند کرد. به این صورت درخت بامبو به آرامی در داخل بدن فرد فرو رفته و شروع به رشد می کرد. در این حالت ترک های ریز در استخوان های بلند همچون درشت نی ایجاد می شود. با توجه به اینکه با افزایش سن پاشنه پای فرد آسیب پذیرتر میشود و در این حالت ممکن است پد و بالشتک های محافظ پاشنه پا از بین بروند و دیگر قادر به جذب شُک و ضربه به این ناحیه از پا نباشند، این بیماری در فرد ایجاد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید