678 مقاله انگلیسی + ترجمه فارسی

در زنان با افزایش سن، خطر ناباروری بیشتر میشود زیرا این احتمال وجود دارد که شیمی درمانی منجر به یائسگی زودتر شود. سرطان سنگفرشی که در انتهای فوقانی مری بیشتر بروز می کند و آدنوکارسینوم که بیشتر در پایین انتهای مری و به خصوص در اطراف محل اتصال معده به مری رخ می دهد. اگر گره آسیب دیده در محل عمقیتری باشد، ممکن است تورم دیده نشود اما در اثر فشار بر بافت یا اندامهای اطراف علائمی ایجاد کند یا در عکسبرداری مشاهده شود. بنابراین تورم غدد لنفاوی گردن، زیر بغل یا کشاله ران نشانههای اصلی سرطان لنفوم هستند که با فشار آوردن به بافتهای اطراف خود ممکن است باعث سرفه، تنگی نفس، درد در قفسه سینه، شکم یا استخوانها شوند.

بسیاری از علائم نیز ممکن است مشابه نشانههای خیلی از بیماریهای دیگر باشد و بنابراین نباید با دیدن هر علامتی به سرطان لنفوم مشکوک شوید. در اوایل، هیچ علامتی به طور معمول دیده نمی شود. ماموگرافی بهترین روش تشخیص به موقع سرطان سینه است و به کمک آن میتوان درمان این بیماری را تسریع کرد و قبل از بروز هرگونه علامتی آن را تشخیص داد.تست های دوره ای ماموگرافی میتواند نرخ مرگ و میر بر اثر سرطان پستان را کاهش بدهد. از بین پزشکان جراحان ارتوپدی که در جراحی تومور های ارتوپدی دوره های تکمیلی دیده اند در راس کار قرار می گیرند.

سیستم ایمنی ضعیف: ابتلا به بیماریهای زمینهای مانند ایدز یا آرتریت روماتوئید یا پیوند عضو که باعث سرکوب ایمنی بدن میشوند. بر این اساس که سلولها با چه مکانیسمی دچار جهش ژنتیکی و سرطان خون میشوند و چگونه رفتار میکند، انواع مختلفی از سرطان لنفوم وجود دارند. برای هر مرحله از لنفوم هوچکین، یک حرف A یا B میتواند اضافه شود که نشان میدهد علائم خاصی وجود دارد. لنفوم هوچکین، نوعی سرطان خون نادر است اما به طور مثال در انگلیس سالانه حدود 2000 نفر مبتلا به این بیماری هستند، آمار ابتلا در این کشور که در هر صد هزار نفر سه نفر مبتلا به لنفوما وجود دارد.

در لنفوم هوچکین، لنفوسیتهای سرطانی سلولهای Reed – Sternberg نامیده میشوند. انواع MDS براساس تغییرات خاصی در سلولهای خون و مغز استخوان ایجاد میشوند. در اغلب موارد، عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی به خودی خود از بین رفته و مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کند اما انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی بیشترین نقش را در سرطان دهانه رحم ایفا میکند. هنوز معلوم نیست افرادی که پوشش معده آنها به طور مزمن ، با باکتری Hpylori عفونی شده است ولی علائمی در آنها مشاهده نمی شود ، باید با آنتی بیوتیک درمان شوند یا خیر.

نکته: شکستگی و آسیب به استخوان موجب ایجاد تومور استخوانی نمی شود. در شرایطی مشابه من به یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود چه پیشنهادی می دهید؟ این اثر ممکن است ناشی از سبک زندگی مشابه اعضای یک خانواده نیز باشد. انواع سندرم میلودیسپلاستیک در اثر جهش سوماتیک در سلولهای پیشساز (سلولهای بلاست) از ردههای میلوئیدی در مغز استخوان و رشد غیر طبیعی آنها ایجاد میشوند. این لنفوسیتهای سرطانی در غدد لنفاوی جمع میشوند و گلبولهای سفید طبیعی را به خود جذب کرده و باعث تشکیل توده میشوند.

علائم مربوط به سرطان پیشرفته مثل درد و افسردگی معمولا همیشه به درمان پاسخ میدهند. داروی داکاربازین در ABVD، ممکن است در محل تجویز درد ایجاد کند. تشخیص زودرس scc بسیار مهم است؛ چراکه میتواند به سرعت متاستاز کند. ممکن است علائم دیگری مانند خستگی و خارش (به طور گسترده یا در یک نقطه) نیز در مبتلایان به لنفوم هوچکین دیده شوند اما جزو علائم B نیستند، بنابراین از آنها به عنوان راهنمای تصمیمات درمانی استفاده نمیشود.

پرتو درمانی برای هدف قرار دادن و کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. در حالی که این یک فهرست جامع از معیارهای مورد استفاده برای طبقه بندی سرطان های معده نیست, اما ایده ای از این که چگونه متخصص تومور شناسی، رشد یک تومور را درجه بندی خواهد کرد را ارائه می دهد. بدین ترتیب وظیفه آنها این است که بدن را در برابر حمله ی انواع باکتریها، ویروسها و قارچها و همچنین سلولهای غیرعادی مصون بدارد. درمانهای هدفمند (بیولوژیکی): از بدن برای حمله به سلولهای سرطانی یا کنترل رشد آنها پشتیبانی میکنند. سلول های سرطانی به بافت های اطراف حمله می کنند و می توانند از تومور اولیه جدا شوند تا در جای دیگری در بدن پخش شوند (بدخیم).

همچنین در این مرحله سلول های سرطان، به بافت های دور دست منتشر شده و در آنجا کاشته شده و رشد می کنند. بعد از دو دوره ABVD، اسکن PET / CT انجام میگیرد و بر اساس نتیجه، چهار دوره شیمی درمانی بعدی بدون بلاومایسین (که به AVD معروف است) و گاهی همراه با چند جلسه رادیوتراپی انجام خواهد شد. پس از اتمام دوره درمانی و بهبودی، نباید واکسنهای زنده مانند واکسن تب زرد، سرخک و زونا دریافت شوند، زیرا احتمال ابتلا به بیماری بالا است. اکثر اوقات، چشم انداز برای سرطانهای درجه پایین بهتر از سرطانهای درجه بالا در همان مرحله است.

NHL درجه پایین: در برخی افراد NHL درجه پایین میتواند به نوع درجه بالا تبدیل شود. لنفوم فولیکولار یک NHL درجه پایین است. در رادیوتراپی از اشعه با انرژی بالا برای از بین بردن سلولهای سرطانی در یک ناحیه خاص استفاده میشود. شایعترین نوع لنفوم غیر هوچکین (NHL) درجه بالا است. بیشتر موارد ابتلا به اوستئوسارکوم از خطاهای تصادفی و غیر قابل پیشبینی در مولکول وراثتی DNE موجود در سلولهای استخوانی در زمانهای تراکم رشد استخوانها ناشی میشود. خطر سرطان معده در افرادی که رژیم غذایی آنها شامل مقادیر زیاد غذاهای حاوی نگهدارنده و شور می باشد ، بیشتر است.

نقاط کوچک قرمز زیر پوست که ناشی از پاره شدن مویرگها هستند. تورم یا وجود توده زیر گردن یا زیر بغل، احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا، کاهش وزن بدون رژیم گرفتن و دردهای استخوان به دلیل رشد سلولهای سرطانی نیز ممکن است مشاهده شوند. فقدان اشتها یا کاهش وزن غیرقابل توضیح نشانه رایج سرطان است. کاهش وزن بی دلیل به عنوان از دست دادن 5 درصد یا بیشتر از وزن بدن طی 6 تا 12 ماه تعریف می شود.

بیانکین میگوید: «اگر زیاد عمر کنید، سرطان میگیرید.» او ادامه میدهد: «اگر تصمیم بگیریم که میخواهیم بیشتر از ۷۰ سال عمر کنیم، باید قبول کنیم که زمانی نوعی سرطان میگیریم.» این اجتناب ناپذیر است چرا که سلولهای ما جوری تکامل نیافتهاند که بتوانند اینقدر زیاد DNA خود را سالم حفظ کنند. عامل ژنتیکی سرطان رحم نیز به این صورت است که هنگامی که سلولها تقسیم و تکثیر میشوند، ممکن است خطاهای DNA رخ دهد. در ادامه این مبحث مفصلتر راجع به انواع سرطان لنفاوی توضیح دادهایم. سابقه خانوادگی: لنفوم هوچکین ارثی نیست، اگرچه برخی شواهد نشان میدهند که در صورت ابتلای خانواده درجه یک به لنفوم هوچکین یا انواع دیگر سرطان خون شانس لنفوم هوچکین کمی افزایش مییابد.

یا “چرا من به این بیماری مبتلا شدم؟ در تعداد کمی از افراد، لنفوم هوچکین به اولین درمان پاسخ نمیدهد (بیماری مقاوم) یا اگرچه در ابتدا به خوبی به درمان پاسخ داده اما مجددا عود میکند (راجعه). اولین گزینه درمانی بیشتر افراد مبتلا به لنفوم هوچکین شیمیدرمانی و معمولا شامل ترکیبی از داروها به نام ABVD است که به ترتیب حروف اختصاری برای آدریامایسین، بلسومایسین، وینبلاستین و داکاربازین هستند. اولین نشانه ممکن است نتایج غیر طبیعی در یک آزمایش خون معمولی دیده شود. زمانی که سلول استخوان های بدن شروع به رشد و تکثیر غیر طبیعی کنند بافت استخوان از حالت طبیعی خود خارج می شود.

در صورت یافتن سلول های سرطانی در حاشیه بافت برداشته شده، ممکن است از پرتو درمانی نیز استفاده شود. سرطان استخوان زمانی رخ میدهد که یک تومور یا توده بافت غیرطبیعی در استخوان تشکیل شود. سندرم میلودیسپلاستیک (MDS) یکی از گروههای سرطان خون است که در آن سلولهای خون نابالغ در مغز استخوان بالغ نمیشوند، بنابراین به سلولهای خونی سالم تبدیل نمیشوند. شیمی درمانی به طور معمول به صورت داخل وریدی (تزریق به داخل ورید) یا به صورت قرص یا کپسول که بلعیده می شود، داده می شود. درمان شامل مراقبتهای حمایتی (مانند انتقال خون، داروهایی برای افزایش تولید گلبولهای قرمز خون و آنتیبیوتیک)، دارو درمانی و پیوند سلولهای بنیادی خونساز است.

در این شرایط احتمالا از دوزهای بالاتر شیمی درمانی و به دنبال آن پیوند سلولهای بنیادی (پیوند مغز استخوان) با هدف جایگزین کردن سلولهای تخریب شده با سلولهای بنیادی سالم استفاده خواهد شد. افراد خاصی را میتوان با شیمی درمانی و به دنبال آن پیوند سلولهای بنیادی از اهدا کننده مناسب درمان کرد. اگر این سلولها در نمونه بیوپسی غدد لنفاوی یافت شوند، به تشخیص لنفوم هوچکین است. اگر نتیجه نمونهبرداری این بیماری را تائید کند، آزمایشهای تكمیلی شامل پرتونگاری قفسه سینه، آزمایش خون، لنفانژیوگرافی (لنفانژیوگرافی به معنی تزریق ماده حاجب به داخل سیستم لنفاوی و سپس تهیه رادیوگرافی از آن برای تعیین وضعیت سیستم لنفاوی و میزان گسترش بیماری در آن است)، سیتیاسكن شكم، آزمایش مغز استخوان و نمونهبرداری از اعضای داخل شكم برای نشان دادن گسترش بیماری به این اعضا انجام خواهد شد.

در صورت وجود برخی از عوامل خطر خاص یا علائم، ممکن است به سرطان خون شک شود. ترشح ناشي از سرطان پستان معمولاً خون واضح و يا خونابهاي یا در برخی از موارد بی رنگ مي باشد. سایر علائم میتواند شامل ازدست دادن وزن، بخصوص در افراد مسن، تغییر در رنگ پوست و تغییر در وضعیت قاعدگی بخصوص خونریزی بین عادتهای ماهیانه باشد. مطالعات Cohort و Case-Control نشان دادهاند قرار گرفتن در معرض برخی از مواد پتروشیمی و رنگ مو به ایجاد برخی از انواع لوکمی مرتبط است. به عنوان مثال، لنفوم هوچکین در قفسه سینه ممکن است منجر به سرفه یا نفس نفس زدن شود.

دیدگاهتان را بنویسید